تقویم تاریخ

۲ فروردین 1402 روز جهانی آب و تاریخچه آن

علت نامگذاری روز جهانی آب، همه چیز درباره صرفه جویی و استفاده درست

آب مایه حیات است و اگر نباشد هیچ چیزی بر روی کره زمین باقی نمی ماند ، و همه چیز از بین خواهد رفت ، تمام گیاهان و جانوران و حتی انسان ها و … ، برای اینکه این ماده ارزشمند را برای همیشه به یاد داشته باشیم یک روز را به عنوان روز جهانی آب انتخاب کرده اند تا همیشه به خاطر بیاوریم که زندگی بدون آب غیرممکن است، در ادامه با ما همراه باشید تا با این روز بزرگ بیشتر آشنا شوید.

به مناسبت 22 مارس روز جهانی آب

روز جهانی آب

روز جهانی آب هر ساله در تاریخ 22 مارس نامیده شده است . در این روز جهانی آب ما باید یاد آور این باشیم که در مصرف بیش از حد آب صرفه جویی کنیم  ، تا بتوانیم جلوی بحران کمبود آب را بگیریم . از طریق رسانه های گروهی در چند دهه اخیر ما آگاه شدیم که محققان و دانشمندان کشور های خارجه به دنبال آب که مایه حیات است در فضا هستند ، به وسیله سفینه های فضایی در کرات ماه و در مریخ در حال جست و جو هستند ، زیرا که آنان به ارزش واقعی آب پی برده اند و دست به اقداماتی برای جلوگیری از بحران بی آبی کشورمان زدند ، و ما باید به حقوق افراد جامعه  احترام گذاشته و حد نیازمان آب را مصرف کنیم  و از آلوده کردن آن جدا بپرهیزیم با این کار به حقوق افراد جامعه احترام گذاشته ایم ، و این کار را به خوبی انجام داده ایم .

۲ فروردین 1402 روز جهانی آب در تقویم ملی ایران

چرا روز جهانی آب :

22 مارس روز جهانی آب نامیده شده است و هدف این روز مقابله با بحران بی آب است .  امروزه حدود 1.8 میلیارد نفر از جمعیت کره زمین از آب های آلوده استفاده می کنند  که این آب های آلوده باعث بیماری هایی از جمله : وبا ، اسهال خونی ، حصبه و فلج اطفال می شود . اولین بار روز جهانی آب در سال 1992 میلادی ، در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو و کشور برزیل رسما مطرح شد . در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه شماره 21 سازمان ملل ، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند . یک برنامه ریزی هدفمند در سال 2015 صورت گرفت تا در سال 2030 مشکل بحران بی آبی رفع شود .

حتما بخوانید:   روز جهانی خواهر 16 مرداد 1402 و 7 آگوست 2023

خشکی در کشور ایران :

خشکی در کشور ایران متاسفانه یک واقعیت بدیهی است ، اولین مشکلی که باعث این خشکی در کشورمان شده است ، بی آبی است . در بعضی از شهرها پدیده کم آبی یا بی آبی ناشی از بالا رفتن جمعیت است و همچنین مهاجرت به شهرها و افزایش تقاضا برای آب ، مانند : شهر تهران . رشد جمعیت بی رویه ی تهران به آرامی وضعیتی را درست کرده است ، که از منابع آب موجود در سد کرج و سد لتیان  و لار و چاه هایی که قرار بود فقط در ماه های اوج مصرف مورد استفاده قرار گیرند ، دیگر پاسخگوی نیاز آب به تهرانی ها نبوده است ، و به ناچار برداشت آب از منبع های زیر زمینی رو به افزایش بوده است ، به طوری که در شرایط فعلی تعداد چاه های حفر شده در زمین از 250 حلقه فراتر رفته است .  میزان نیاز به آب شرب در تهران تا سال 1400 به بیش از 1450 میلیون متر مکعب  در سال خواهد رسید ، با وجود این که این میزان از آب شرب تقریبا حدود %50 قبل از ظرفیت تولید آب در شهر تهران است . موارد استفاده ی اصلی از آب  شامل مصارف کشاورزی و مصارف شهری و خانگی و مصارف صنعتی است .

آلوده شدن و تلفات آب و افزایش بی رویه ی جمعیت ، تولید آب شیرین را که تقریبا ثابت و محدود است ، تهدید می کند . هدر رفتن آب توسط انسان ، با برداشت بی حساب از منابع  آب های زیرزمینی  و سطحی در مدت زمان طولانی و مصرف بیش از حد آب توسط  مزارع و منازل و صنایع به وجود می آید . طبق آمار موجود متوسط  که تازگی بدست آمده است در حال حاضر %28 آب در شبکه ی آبرسانی شهر ما به هدر می رود و در بعضی از شهر ها مانند تهران این ارقام به %31 نیز می رسد .

مصارف شهری و خانگی :

آب مایه حیات است و در زندگی انسان ها نقش مهمی دارد و بسیار پر اهمیت می باشد ،  بعضی از کارهایی که در زندگی روزمره ، ما از آب استفاده می کنیم عبارت اند از : آب برای آشامیدن ، تهیه غذا ، نظافت ، شستشو و انتقال حرارت و آبیاری فضای سبز و … مورد استفاده قرار می گیرد .  بیشترین مصرف بی رویه از آب برای شستشو است که در مصارف خانگی هدر می رود و واقعا ضروری نیست ما انسان ها باید با استفاده درست و اندازه به روز جهانی آب احترام بگذاریم . در بسیاری از خانه ها از شروع کار با آب یا شستشو یا حمام آب باز می ماند که دوش حمام بین 10 تا 20 لیتر در یک دقیقه مصرف می کند ، شستشوی ظروف غذا و یا مسواک زدن، بعضی از  بچه ها از ابتدا شروع به انجام دادن کار خود شیر آب را باز می گذارند و تا پایان کار هم شیر باز است و این کار باعث از بین رفتن و هدر رفتن آب می شود که ما باید جلوی آن را بگیریم .

حتما بخوانید:   روز جهانی بیماری سل 4 فروردین 1402

همچنین در هنگام استفاده از آب برای حمام کردن، در تمام مدت حمام کردن شیر دوش  آب گرم را باز نگذاریم که اگر مدت استحمام کردن ما فقط 10 دقیقه طول بکشد و شما در تمام مدت 10 دقیقه شیر را باز بگذارید ، حدود 200 لیتر آب گرم مصرفی ما می شود که استفاده مفید ما از آن آب %10 می باشد و حدود %90 آن وارد فاضلاب می شود ، که باعث هدر رفتن بیش از اندازه آب می شود .

برای جلوگیری از مصرف بی رویه آب چه باید کرد ؟

روز جهانی آب

فکر کنیم که اگر مصرف بیش از حد آب باعث خسارت هایی بر محیط زیست و نسل های آینده شود، ما در برابر آن مسئول خواهیم بود .  صرفه جویی در مصرف آب فقط مختص در زمان خشکسالی نیست بلکه در هر زمانی ما باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم تا بعدا دچار خشکسالی نشویم ، هر قطره آب تلف شده نشانه یک قطره آب  کمتر برای زندگی ما است . پس به دنبال اصلاح روش در کنترل و مصرف آب باشیم ، و راه های استفاده صحیح از آن را بیاموزیم . در ادامه ما به چند نمونه از راه هایی برای جلوگیری از مصرف بی رویه آب می پردازیم ، پس لطفا با ما همراه باشید :

  • قبل از استفاده از آب ، درست فکر کنیم که چه مقدار از آب را لازم داریم. .
  • هنگام استحمام بطور مداوم آب دوش را باز نگذاریم ، هر زمان که ضروری بود و نیاز داشتیم شیر آب را باز کنیم .
  • برای شستن دهان و مسواک زدن ، شیر آب را یکسره باز نگذاریم زیرا برای این کار یک لیوان آب کافی است .
  • هنگام استفاده از ماشین لباسشویی و ظرفشویی از تعداد بارهای روشن کردن دستگاه کم کنید و از حداکثر جای دستگاه استفاده کنید تا هم دستگاه شما عمری بالاتر داشته باشد و هم در مصرف آب صرفه جویی کرده باشید .
  • برای شستن ظروف بهتر است ابتدا ظروف غذا را حتی الامکان از باقی مانده های غذا پاک کرده و پس از کف مالی ظرف ها را در یک لگن آب قرار دهیم . به این ترتیب آبکشی ظروف سریعتر و با مصرف آب کمتر انجام می شود .
حتما بخوانید:   روز جهانی حیات وحش ۳ مارس معادل ۱۲ اسفند

برای پیشگیری از آلوده شدن آب های شیرین چه باید کرد ؟

ارزان ترین و بهترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن آب های سطح زمین به وسیله انواع زباله ها این است که زباله کمتری تولید کنیم و یا بوسیله بازیابی ، مقداری از این زباله ها را دوباره مورد استفاده قرار دهیم .

  • با کمتر هدر دادن آب شیرین خانه ها در فاضلاب می توان به حفظ ذخایر آب های شیرین کمک کرد .
  • از مواد شوینده و پاک کننده باید به مقدار کم و بطور صحیح استفاده شود تا مقداری کمی مواد شیمیایی وارد فاضلاب گردد.

باید نگران باشیم :

  • برای کشور هایی مانند ایران که در شرایط اقلیمی و جغرافیایی در منطقه خشک و نیمه خشک کره زمین قرار دارد . در دو دهه آینده ” آب ” عامل بروز بحران خواهد بود .
  • آلودگی یکی از مسئله های بزرگی در کاهش و تباه سازی منابع آب شیرین در جهان می باشد .
  • آلوده شدن آب سلامت انسان و دیگر موجودات زنده را به خطر می اندازد .

سخن آخر :

ما باید نسبت به لزوم حفظ بهداشت محیط و حفاظت کیفی منابع آب، حساسیت عمومی ایجاد کنیم . یکی از راه های مهم برای مصرف صحیح از آب ، مبارزه با کم آبی است . زیاد شدن  جمعیت کره زمین باعث بالا رفتن مصرف آب می شود و این در حالی است که به علت افزایش دمای کره زمین بارش باران و برف به شدت کاهش یافته است .

 

روز جهانی آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برای پیشگیری از آلوده شدن آب های شیرین چه باید کرد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا