تعمیرات ظرفشویی

تکنولوژی زئولیت در ظرفشویی بوش چه کاری انجام می‌دهد؟

تکنولوژی زئولیت یکی از منحصر به فردترین مواد کاربردی در جهان به شما می‌رود. کمپانی لوازم خانگی بوش برای تولید ماشین ظرفشویی‌های خود تکنولوژی زئولیت را به کار می‌برد. با استفاده از این تکنولوژی ظرف‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن خشک می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با تکنولوژی زئولیت و مصرف آن در ماشین ظرفشویی بوش آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

تکنولوژی زئولیت

تاریخچه برند بوش

بوش پس از ایجاد یک کارگاه مکانیک پیشرفته و مهندسی برق در سال ۱۸۸۶ میلادی در شهر اشتوتگارت آلمان آغاز به کار کرد . رابرت بوش در سال ۱۸۶۱ در آلبک در خانواده یک دهقان مرفه به دنیا آمد. بوش طی زمانی کوتاه  به یک مهندس برق مشهور تبدیل شد و همان‌طور که بعدا مشخص شد یکی از رهبران انقلاب صنعتی شد .
سوالات کیفیت محصول برای او همیشه سئوال و دغدغه اصلی بوده است . شعار این شرکت عبارت بود : از دست دادن پول بهتر از دست رفتن ، اعتماد مشتریان است . علاوه بر این، یکی از موضوعات اصلی که رابرت بوش به آن پرداخته است بهبود سلامت و ناتوانی کارگران تمام وقت او بود. در سال ۱۹۰۶ یک روز کاری هشت ساعته را اعلام و در سال ۱۹۱۰ یک روز کوتاه شده و نیمه وقت را در روز شنبه معرفی نمود .

پس از اعلام شعارهای” بهترین‌ها را از بهترین‌ها بفروش ” و ” لذت شرکای تجاری شما مهم‌تر از سود دقیقه ای است” . بوش به فردی بسیار مورد احترام در جامعه تجاری تبدیل شد . بوش معتقد بود که تجارت باید بر اساس اعتماد متقابل شرکا و تولید کالاهای با کیفیت بنا شود . او شرکت خود را به عنوان یک موجود زنده معرفی کرد که قرار بود مسیرهای توسعه را برای منافع مشترک ایجاد کند .

آغاز کار بوش

رابرت بوش کسب و کار خود را با یک کارگاه کوچک آغاز کرد. با این حال، در سال ۱۹۰۱، بوش با همکاران خود به یک ساختمان جدید و جادارتر نقل مکان کرد. کارکنان را با بهترین مکانیک‌ها گسترش داد و تجهیزات جدیدی خرید. با آغاز جنگ جهانی اول، بوش به یکی از موفق‌ترین کارآفرینان تبدیل شد. موفقیت بزرگ این شرکت را لوازم برقی خانگی به ارمغان آورد.

در سال ۱۹۳۳ اولین یخچال BOSCH معرفی شداین یک درام خنک کننده گرد روی پاها با جرم ۸۰ کیلوگرم و ظرفیت ۶۰ لیتر بود. بعدها یخچال‌های نسل جدید به وجود آمدند. آن‌ها اجازه دادند که غذا دو بار بیشتر تازه بماند. سال ۱۹۶۸ تولید سریال یخچال راه اندازی شد. در حال حاضر، بسیاری از تولید کنندگان یخچال و فریزر در حال بازگشت به شکل درام هستند. معلوم شد که اتلاف انرژی از ناحیه سیلندر کمتر از سطح مستطیلی است.

تکنولوژی زئولیت

تاریخچه ماشین ظرفشویی بوش

ما با وسایل مدرنی که کار را بهتر و سریع‌تر انجام می‌دهند، فاصله زیادی با شستن ظروف با دست داشته‌ایم. با استفاده از تلاش کمتر و صرفه جویی در زمان در آشپزخانه، ماشین ظرفشویی به یکی از وسایل ضروری در خانه‌های جدید تبدیل شده است.

برخلاف شستشوی دستی که به شدت به شستشوی فیزیکی برای از بین بردن خاک‌ها متکی است، ظرفشویی مکانیکی با پاشیدن آب داغ روی ظروف تمیز می‌شود. آب با مواد شوینده اضافه شده ابتدا برای اهداف تمیز کردن استفاده می‌شود، سپس از آب تمیز برای حذف باقی مانده مواد شوینده استفاده می‌کند. مدل‌های پیشرفته‌تر ماشین ظرفشویی ارائه‌شده توسط سازندگانی مانند لوازم خانگی بوش دارای دوره‌های شستشو و آبکشی متعدد در سیکل کامل هستند.

همچنین می‌توان کمک آبکشی را به چرخه آبکشی اضافه کرد. از آنجایی که هیچ تماس انسانی در طول فرآیند وجود ندارد، می‌توان از شوینده‌های قوی استفاده کرد که برای قرار گرفتن در معرض پوست معمولی بیش از حد قلیایی هستند. جدیدترین ماشین ظرفشویی بوش دارای المنت حرارتی برای خشک کردن سریع و نظافت ظروف می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی سرویس و تعمیرات ماشین ظرفشویی زیمنس SIEMENS

ماشین ظرفشویی‌های مدرن

ماشین‌های ظرفشویی مدرن از اختراع ژوزفین کوکرین در سال ۱۸۸، که یک کتابچه راهنما نیز بود، که در نمایشگاه تورنتو در سال ۱۸۹۳ معرفی شد، سرچشمه می‌گیرد. مدل‌های نصب شده با لوله کشی دائمی در دهه ۱۹۲۰ وارد شدند. در سال ۱۹۳۷، ویلیام هاوارد لیونز یک ماشین ظرفشویی کوچک و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی اختراع کرد. برای آشپزخانه‌های خانگی تمام ویژگی‌های یک ماشین ظرفشویی مدرن از جمله درب جلو برای بارگیری، قفسه برای قرار دادن ظروف و سر اسپری چرخان را داشت.

المان‌های خشک کن الکتریکی از جمله تکنولوژی زئولیت در سال ۱۹۴۰ اضافه شدند، یک ویژگی نوآورانه که توسط بوش مورد بررسی قرار گرفت. پذیرش در ابتدا در محیط‌های تجاری بیشترین میزان را داشت. اما در دهه ۱۹۷۰، ماشین‌های ظرفشویی در خانه‌های خانگی در ایالات متحده و تورنتو، مانند بقیه کانادا، رایج شده بودند.

توسعه و بهبود طراحی همچنان یک فرآیند مداوم در میان تولیدکنندگان عمده لوازم خانگی، به ویژه بوش است. ماشین‌های ظرفشویی متوسط ​​تا سطح بالای آمریکای شمالی اغلب دارای واحدهای دفع مواد غذایی سخت هستند که مانند واحدهای دفع زباله مینیاتوری عمل می‌کنند. یکی از تولیدکنندگان معروف به حذف ضایعات مواد غذایی سفت بوش می‌باشد که یک برند آلمانی است.

تکنولوژی زئولیت

زئولیت چیست؟

زئولیت‌ها جامدات سه بعدی، میکرو متخلخل، کریستالی با ساختارهای کاملاً مشخص هستند که در چارچوب منظم خود حاوی آلومینیوم، سیلیکون و اکسیژن هستند. کاتیون‌ها و آب در منافذ قرار دارند. اتم‌های سیلیکون و آلومینیوم از طریق اتم‌های اکسیژن مشترک به صورت چهار وجهی با یکدیگر هماهنگ می‌شوند. از نظر ترکیبی، زئولیت‌ها شبیه کانی‌های رسی هستند. به طور خاص، هر دو آلومینیم سیلیکات می‌باشند. با این حال، آن‌ها در ساختار کریستالی خود متفاوت هستند.

بسیاری از انواع خاک رس ساختار کریستالی لایه ای دارند (شبیه به عرشه کارت) و با جذب آب و حذف بین لایه‌ها در معرض انقباض و متورم شدن قرار می‌گیرند. در مقابل، زئولیت‌ها دارای ساختار بلوری سفت و سخت و سه بعدی (مشابه لانه زنبوری) هستند که از شبکه‌ای از تونل‌ها و قفس‌های به هم پیوسته تشکیل شده است. آب آزادانه در داخل و خارج از این منافذ حرکت می‌کند اما چارچوب زئولیت‌ها سفت و سخت باقی می‌ماند.

یکی دیگر از جنبه‌های خاص ساختار این است که اندازه منافذ و کانال تقریباً یکنواخت است و به کریستال اجازه می‌دهد تا به عنوان یک غربال مولکولی عمل کند. زئولیت متخلخل میزبان مولکول‌های آب و یون‌های پتاسیم و کلسیم و همچنین انواع دیگر یون‌های با بار مثبت است. اما فقط آن‌هایی که اندازه مولکولی مناسبی دارند که در منافذ قرار می‌گیرند پذیرفته شده‌اند که خاصیت الک را ایجاد می‌کنند. به دلیل ساختار منظم و قابل تکرارشان، رفتاری قابل پیش بینی دارند.

تکنولوژی زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش

تکنولوژی زئولیت یک ماده معدنی است که در حفظ رطوبت بسیار خوب عمل می‌کند. تکنولوژی زئولیت می‌تواند تا ۴۰ درصد از وزن خشک آب را در خود ذخیره کنند. زئولیت در سنگ‌های طبیعی آتشفشانی وجود دارد و به صورت مصنوعی برای کاربردهای فنی تولید می‌شود. برای خشک کردن به اصطلاح جذبی که از دو مرحله (جذب و دفع، یعنی حذف و بازتولید رطوبت) تشکیل شده است، اهمیت زیادی دارد.

فرآیند استفاده از تکنولوژی زئولیت در دستگاه

در ماشین‌های ظرفشویی دارای تکنولوژی زئولیت، ماده معدنی  که در غربال فولادی ضد زنگ در قسمت پایین این دستگاه قرار دارد، حدود ۱ کیلوگرم زئولیت است. در مرحله خشک شدن، ماده معدنی رطوبت هوای داخل را جذب و ذخیره می کند. در این فرآیند، کریستال‌ها می‌توانند تا ۵۰۰ میلی لیتر آب را جذب کنند.

همچنین تا حدود ۲۳۵ درجه سانتیگراد گرم می‌شوند. به همین دلیل دیگر به عناصر گرمایش الکتریکی در ماشین ظرفشویی نیازی نیست. یک فن کوچک هوای مرطوب را از طریق غربال فولادی ضد زنگ حاوی دانه‌های زئولیت می‌دمد. در نتیجه هوا خشک می‌شود، گرم می‌شود و دوباره به داخل جریان می‌یابد. این کار خشک شدن ظروف را تسریع کرده و زمان انتظار را کوتاه می‌کند.

سپس، هنگامی که برنامه ماشین ظرفشویی کامل شد، آب در زئولیت‌ها باقی می‌ماند تا زمانی که دستگاه در نوبت بعدی کار کند. در آنجا، ماده معدنی دوباره گرم می‌شود و رطوبت ذخیره شده را برای چرخه قبل از شستشو آزاد می‌کند. هیچ اثر سایش و پارگی بر روی دانه‌های زئولیت وجود ندارد. این اثر خود را در طول عمر ماشین ظرفشویی حفظ می‌کند. اگر زمانی نیاز به دور انداختن ماشین ظرفشویی خود دارید، مواد غیر سمی را می‌توان به راحتی جدا کرده و بازیافت کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی کنمور | نمایندگی تعمیرات Kenmore

تکنولوژی زئولیت

مزایای خشک کردن تکنولوژی زئولیت

ماشین ظرفشویی‌هایی که اغلب در فروشگاه‌ها پیدا می کنید مقدار زیادی برق و آب مصرف می‌کنند. ماشین ظرفشویی با تکنولوژی زئولیت بسیار دوستدار محیط زیست است. زیرا خشک کردن با زئولیت به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی و آب می‌باشد. به عنوان مثال، برای گرم کردن گرانول‌های زئولیت تا ۲۰٪ انرژی کمتری نسبت به گرم کردن ظروف داخل دستگاه مصرف می‌شود.

این فناوری علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه، مزیت دیگری نیز دارد. با ماشین‌های ظرفشویی معمولی بهتر است بلافاصله پس از پایان برنامه درب آن را باز نکنید. زیرا ظروف هنوز مرطوب و داغ هستند. اما ماشین ظرفشویی بوش دارای تکنولوژی زئولیت ظروف را خشک می‌کند. بلافاصله پس از خشک کردن قابل باز کردن هستند. بخار ناخوشایند پس از باز شدن درب نیز مربوط به گذشته است.

ماشین ظرفشویی با تکنولوژی زئولیت در آزمایش

ماشین‌های ظرفشویی با تکنولوژی زئولیت زیمنس و بوش هستند. همچنین همیشه در تست‌های Stiftung Warentest در سال‌های اخیر عملکرد نسبتاً خوبی داشته‌اند. از جمله، آن‌ها برنده تست ماشین ظرفشویی ۲۰۱۷ در تست ماشین ظرفشویی را نیز ارائه کردند.

کاربران در اینترنت همچنین توانسته‌اند تجربیات مثبتی را با ماشین ظرفشویی و خشک کردن زئولیت داشته باشند. اکثر آن‌ها از یک نتیجه خوب خشک کردن، حتی با ظروف پلاستیکی، راضی هستند.

تکنولوژی زئولیت

معایب استفاده از تکنولوژی زئولیت

وقتی چیزی بیش از حد خوب به نظر می‌رسد که درست باشد. به خصوص وقتی در مورد مزایایی صحبت می‌کنیم که کاملاً جادویی به نظر می‌رسد. معایب اصلی تکنولوژی زئولیت قیمت و در دسترس بودن آن است. پیش از این، تنها سه مدل ماشین ظرفشویی دارای فناوری زئولیت بودند که هیچ کدام در بازار موجود نبودند.

کاربرد تکنولوژی زئولیت در موارد دیگر

زئولیت‌ها برای حفاظت از محیط زیست، سم زدایی موجودات حیوانی و انسانی امیدوار کننده هستند. بهبود وضعیت تغذیه و مصونیت حیوانات مزرعه، جداسازی بیومولکول‌ها و سلول‌های مختلف، ساخت حسگرهای زیستی و شناسایی نشانگرهای زیستی بیماری‌های مختلف. همچنین تحویل کنترل‌شده دارو و ژن، مهار رادیکال و به‌ویژه مهندسی بافت و پوشش بیومتریال. به عنوان اجزای داربست برای مهندسی بافت استخوان، زئولیت‌ها می‌توانند اکسیژن را به سلول‌ها برسانند. همین‌طور می‌توانند تمایز سلول‌های استخوانی را تحریک کنند و همین‌طور جذب استخوان را مهار کنند.

زئولیت‌ها همچنین می‌توانند به عنوان مخازن اکسیژن عمل کنند. همچنین عملکرد سلولی را در مهندسی عروق و بافت پوست و بهبود زخم بهبود بخشند. زمانی که لایه‌های زئولیت روی مواد فلزی برای کاشت استخوان قرار گرفتند، اثرات ضد خوردگی نشان دادند. همچنین یکپارچگی استخوانی این ایمپلنت‌ها را بهبود بخشیدند. برخی از زئولیت‌ها بسیار سیتوتوکسیک و سرطان زا هستند مانند اریونیت. با این حال، در سایر زئولیت‌ها، می‌توان از اثرات ضد تکثیری و پیش آپوپتوز برای درمان تومور استفاده کرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی زئولیت‌های طبیعی متفاوت است و انواع مختلف نمونه‌ها زئولیت از نظر خواص فیزیکی (اندازه منافذ، اندازه کریستالی، ظرفیت یون ید و ظرفیت جذب) و ترکیب شیمیایی تفاوت‌هایی نیز دارد. استفاده از زئولیت‌های مصنوعی و طبیعی از خواص فیزیکی و شیمیایی آن‌ها نشات می‌گیرد که به نوبه خود تابعی از ساختار کریستالی و ترکیب شیمیایی زئولیت‌ها است.

تکنولوژی زئولیت بوش

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما عزیزان به طور کامل با تکنولوژی زئولیت و نحوه استفاده از آن در ماشین ظرفشویی آشنا شوید.

تکنولوژی زئولیت در ظرفشویی بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با تکنولوژی زئولیت در ظرفشویی بوش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا