خدمات پرستاری و مراقبتی

تأثیرات ورزش یوگا در بهبود سلامت جسم و روح کودکان

حرکات یوگا می تواند هم از لحاظ جسمی و هم از جهت روحی برای کودک شما بسیار مفید باشد. ورزش یوگا در تمام رده های سنی توصیه می شود زیرا این ورزش برای ایجاد قدرت های درونی و آرامش روانی فرد انجام خواهد شد. با توجه به ویژگی های خاصی که کودکان دارند، بهتر است که این ورزش را بعد از ۴ سالگی شروع کنند زیرا در چهار سالگی ساختار بدن کودک ثابت شده و آگاهی و کنترل بیشتری بر بدن خود دارد.

تأثیرات ورزش یوگا

یوگا در سال‌های اخیر جزو ورزش های تمرکزی شناخته شده می باشد و افراد با تمام شرایط می‌توانند از آن استفاده کرده و نتیجه مثبتی را هم بگیرند. آیا تا به حال فکر کرده اید که بهتر است کودک خود را تشویق کنید تا این ورزش را انجام دهد؟ یوگا برای کودکان بسیار مفید بوده و مزایای زیادی دارد و می توان گفت از بعضی لحاظ بیشتر از بزرگسالان، برای کودکان مفید است. به همین دلیل است که توصیه می کنیم برای کودک خود یک چالش ۳۰ روزه ورزش یوگا را بگذارید. شاید تشویق کودک برای فعالیت بیشتر، کمی سخت باشد ولی شما با این چالش خواهید توانست اوقات خوبی را در کنار فرزندتان داشته باشید. برای این کار بهتر است از مربی های حرفه ای و یا حتی ویدیو های آموزشی در اینترنت استفاده کنید.

دقت کنید اگر شما یک فرد تازه کار هستید و می خواهید بدون مربی در منزل این ورزش را شروع کنید، شاید تصور کنید این ورزش ساده است ولی باید حتماً بدانید که در آرامش کامل باید این ورزش را انجام دهید تا به بدن شما و همچنین فرزند دلبندتان آسیب وارد نشود.

ورزش یوگا

یوگا چه مزایایی برای کودکان دارد؟

یوگا علاوه بر اینکه باعث سلامت جسم کودک شما می شود، می تواند به سلامتی روح کودک هم کمک کند. مزایای ورزش یوگا عبارتند از:

 1. یوگا یک ورزش غیر رقابتی است.
 2. یوگا به کودک یاد می دهد خود را بپذیرد.
 3. یوگا بردباری و پذیرفتن دیگری را به کودک یاد می دهد.
 4. یوگا کودک را به عادات سالم داشتن، تشویق می کند.
 5.  در تمرکز کودک تأثیر گذار است.
 6. به کودک تکنیک‌های آرام‌سازی را یاد می دهد.
 7. یوگا باعث افزایش خودآگاهی در کودک می شود.
 8. سلامت روان کودک را تقویت می کند.
حتما بخوانید:   انواع تمرینات تنفسی برای کودکان | مزایای تمرینات تنفسی

۱- یوگا یک ورزش غیر رقابتی می باشد.

یوگا به کودک شما می آموزد که بدنش دارای خواص متفاوتی است و توانایی انجام کارهای زیادی را دارد. کودک یاد می‌گیرد در یوگا هیچکس بدتر از کس دیگر نیست. همه ما می خواهیم بدنمان را کشف کنیم. هر کس این کار را به روش خود انجام می دهد. در اصل باید بگوییم که یوگا برای تمام افراد و تمام شرایط جسمانی می تواند مناسب باشد. از آنجایی که یوگا آرام انجام می گیرد، باعث تقویت عضلات فرد خواهد شد. کودکی که دارای بیماری هایی مانند بیماری روماتیسم مفصلی می باشد می تواند با یوگا به بهبودی خود کمک کند.

۲- یوگا به کودک یاد می دهد خود را بپذیرد.

یوگا به کودک می‌آموزد و به او یاد می‌دهد که می‌تواند خود را محترم شمرده و همانگونه که هست خود را بپذیرد. امروزه بیشتر افراد از خودشان راضی نبوده و فکر می‌کنند به اندازه لازم خوب نیستند ولی کودک با یوگا یاد می گیرد که خود را دوست داشته و بپذیرد. کودک با یوگا یاد می گیرد که اعتماد به نفس داشته باشد و بر احساسات ناخوشایند خود غلبه کند.

۳- یوگا بردباری را به کودک یاد می دهد.

یوگا به کودک آموزش می دهد که دیگری را پذیرفته و بردبار باشد. تمرینات یوگا باعث می‌شوند کودک بداند که موجودات زنده تماماً با ارزش بوده و باید به همه احترام بگذارد زیرا برای داشتن دنیایی صلح آمیز و جامعه آرام، باید به همه احترام گذاشت.

۴- یوگا کودک را تشویق می کند عادات سالم داشته باشد.

وقتی کودک از دوران کودکی ورزشی را شروع کند به او کمک خواهد شد تا سالم بوده و از جهت جسمی فعال بماند. یوگا نه تنها کودک را به داشتن عادات سالم تشویق می کند بلکه باعث سالم غذا خوردن او شده و به تمرکز ذهن و توانایی آرام کردن او کمک می کند.

۵- یوگا باعث تمرکز ذهن کودک می شود.

دنیای امروزی باعث می شود حواس کودک از اطراف خود پرت شود و دیده می شود که کودکان کمتر می توانند روی موضوعی تمرکز کنند. یوگا باعث می شود تمرکز و توجه فرد روی تنفس بیشتر شود. کودک یاد می گیرند که چگونه نفس بکشد که در هر شرایطی بتواند او را آرام کند. کودک شما در یوگا بر روی حرکات خود تمرکز کرده و نسبت به انجام حرکات، آگاهی بیشتری پیدا می کند و یاد می گیرد که بدن او چگونه کار می کند‌.

حتما بخوانید:   پرستار کودک در منزل | شرح وظایف پرستار کودک در منزل

۶- یاد گرفتن تکنیک های آرام سازی با یوگا

معمولاً دیده می شود که کودکان وقتی در شرایط ناخوشایند قرار می گیرند، ناامید شده و با قهر و گریه از خود واکنش تندی نشان می دهند. یکی از اثرات مثبت یوگا در کودک این است که با تکنیک آرام سازی آشنا شده و تمرکز ذهن را هم یاد می‌گیرد. کودک یاد می‌گیرد که چگونه با تکنیک های جدید نسبت به شرایط، واکنش درست نشان بدهد. تصور کنید که شما در بزرگسالی می توانید با تکنیک های یوگا آشنا شده و از آن بهره مند شوید ولی اگر از کودکی این آموزش‌ها را ببینید، مسلماً بهتر می توانید با دیگران ارتباط برقرار کرده و پیشرفت بیشتری در زندگی خواهید داشت.

۷- یوگا خودآگاهی را در کودکان افزایش می دهد.

وقتی کودک حرکات یوگا را انجام می دهد، اطلاعات زیادی در مورد توانایی ها و بدن خود کسب خواهد کرد. کودک در یوگا، با ذهن خود آشنا می‌شود و این موضوع در نگرش او نسبت به زندگی تأثیر زیادی دارد. کودک شما با یوگا می‌آموزد که از راه فکر، واکنش مناسب را در شرایط مختلف از خود نشان دهد. پیدا کردن آگاهی نسبت به روح و بدن، به کودک کمک خواهد کرد تا وقتی بزرگ شد، مسئولیت پذیرتر و مهربان تر شده و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

۸- یوگا به سلامت روان کودک کمک می کند.

مزایایی که در مورد ورزش ذهنی یوگا گفتیم کاملاً با هم آمیخته می باشند. وقتی کودک شما یاد گرفت که خودش را دوست داشته و بپذیرد، می تواند نکات مثبت را در دیگران مشاهده کند. کودک یاد خواهد گرفت که ذهنش را متمرکز و آرام سازد و نسبت به توانایی های خود آگاهی کامل داشته باشد و همچنین می آموزد که به وسیله تکنیک های ساده از مشکلات عبور کند. یوگا در کودکان باعث خوش بینانه تر و مثبت تر نگاه کردن به زندگی می شود و می‌تواند افسردگی و اضطراب را در کودکان از بین برده و آنها را آرام کند. شاید مهمترین حسن یوگا آرام سازی نباشد بلکه بیشتر به عنوان یک تشویق کننده محسوب می شود.

آرام و ریلکس بودن کار راحتی نبوده و نیاز به تمرین های مستمر دارد. یوگا برای شخص مکانی را به وجود می‌آورد که بتواند آرام تر باشد. کودکان معمولاً دوست دارند در تمام کارها با بزرگسالان مشارکت کنند. ذهن کوچک کودک به طور دائم از شاخه ای به شاخه دیگر می پرد تا وقتی که بخوابد. یوگا به کودک یاد می دهد که لازم نیست همیشه آنقدر که می خواهد فعالیت کند.

حتما بخوانید:   روش های کمک و پرستاری از فردی که دچار بیماری اضطراب است

کودک باید آرام بودن را کاملاً یاد بگیرد تا بتواند در آینده فشار ها و استرس ها را تحمل کند. در اصل می‌توان گفت که کودکان ذاتاً یوگی می باشند. اعتماد فطری که کودکان به دیگران دارند، به آنها کمک خواهد کرد بهتر از بزرگسالان یوگا را یاد بگیرند و با یوگا رشد کنند. اگر شما بتوانید آنها را در مسیر یوگا راهنمایی کنید، نه تنها از مزایای یوگا بهره مند خواهند شد، بلکه باعث می‌شود بیشتر از زندگی خود لذت ببرند.

یوگا چه فوایدی برای بدن کودک دارد؟

ورزش یوگا برای بسیاری از بیماری های روحی و فیزیکی بدن کودک مفید است و می تواند برای به وجود آمدن تعادل در زندگی، به کودک شما کمک کند. فواید ورزش یوگا بسیار زیاد است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • مقاومت ظرفیت و تعادل بدن کودک را بالا خواهد برد.
 • یوگا درد ماهیچه کودک را کاهش می دهد.
 • در کیفیت خواب کودک بسیار تأثیر گذار است.
 • یوگا ترشح هورمون های استرس را در بدن کودک کاهش می‌دهد و خستگی و عصبانیت را از او دور می کند .
 • ورزش یوگا باعث می شود تمرکز کودک بالا رفته و در رفتارهای او تأثیر مثبت خواهد گذاشت.
 • یوگا ذهن کودک را آرام کرده و کیفیت زندگی او را بهبود می بخشد.
 • یوگا باعث می شود بدن کودک، انعطاف پذیری بیشتری پیدا کرده و کودک به راحتی بتواند خود را کنترل کند.
 • کودکی که دارای بیماری هایی مانند بیماری روماتیسم مفصلی می باشد می تواند با یوگا به بهبودی خود کمک کند.
 • انجام دادن شش ماه ورزش یوگا نه تنها باعث می شود که وزن بدن کاهش پیدا کند، بلکه باعث عملکرد بهتر حافظه خواهد شد.

ورزش یوگا

سخن پایانی

همانطور که گفتیم یوگا می تواند جسم و روح کودک را در جهت مثبت تغییر دهد. اگر کودک شما در سن پایین تر با حرکات یوگا آشنا شود، تأثیرات بیشتر و عمیق تری بر زندگی او می گذارد. استفاده از یک مربی ماهر می تواند کودک را با حرکات یوگا کاملاً آشنا کرده و بر ارتقاء کیفیت کار او تأثیر گذار باشد.

00000000000999999

31

 

تأثیرات ورزش یوگا در بهبود سلامت جسم و روح کودکان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

یوگا چه فوایدی برای بدن کودک دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا