تعمیرات سرمایش گرمایش

آموزش صفر تا صد سرویس فن کویل | مراحل تعمیر و سرویس فن کویل

یکی از سرویس های پر استفاده و مهم در محیط های مسکونی، تجاری و اداری، فن کویل است که جهت تهویه هوا از آن استفاده می شود. سرویس فن کویل در زمان لازم یکی از فعالیت های مهم است که جهت افزایش طول عمر دستگاه باید حتماً انجام شود. اما چگونه باید فن کویل را سرویس کنیم؟ فن کویل انواع مختلفی دارد مانند سقفی، زمینی، کانالی، کاستی و دیواری که سرویس تمام انواع آن معمولاً با یکدیگر شبیه هستند، فقط دربین اینها، سرویس فن کویل سقفی نسبت به مدل های دیگر کمی سخت است.

اجزای فن کویل

معمولاً دستگاه های فن کویل دارای تجهیزات و قطعات مشابهی بوده فقط کاربرد و ساختار آن ها با هم فرق می کند. مهمترین قسمت های دستگاه فن کویل، فن و کویل می باشد. علاوه بر این قطعات، اجزای دیگری هم دارد که جهت برقرار کردن جریان هوای گرم و سرد از آن استفاده می شود. مهم ترین این بخش عبارتند از:

 • بدنه اصلی فن کویل
 • جذب‌کننده و دمنده در فن
 • سیستم فیلتر
 • کویل حرارتی
 • شیر هواگیری
 • کلید سلکتور

سرویس فن کویل

مراحل سرویس فن کویل

قبل از اینکه سرویس فن کویل را شروع کنید، باید نکات مهمی را رعایت کنید تا بتوانید سرویس دستگاه را به درستی انجام بدهید این نکات عبارتند از:

 1. در مرحله اول باید تمام سیستم هایی را که کار تأمین گرمایش و سرمایش را در دستگاه انجام می دهند، خاموش کنید.
 2. دستگاه فن کویل را هم خاموش کرده و سیستم آبرسانی و برق رسانی آن را هم قطع کنید.
 3. محافظ هایی که در روی بدنه قرار دارد و همچنین درب های فن کویل را باز کنید و فیلتر را از آن جدا کنید.
 4. کویل را از دستگاه جدا کرده و اگر دچار رسوب گرفتگی شده بود کاملاً کویل را تمیز کنید.
 5. فن دمنده را هم از دستگاه جدا کرده و در صورت وجود گرد و غبار بادقت فن دمنده را تمیز کنید.
 6. بیرون و داخل دستگاه را خوب تمیز کرده و هر آلودگی که در روی آن مشاهده می کنید، پاک کنید.
 7. در آخر کار باید هواگیری فن کویل را به درستی انجام دهید.
 8. قطعاتی را که از جای خود بیرون آورده اید، نصب کرده و دستگاه را روشن کنید و از درست کار کردن آن مطمئن شوید.

تمام مواردی را که برای تان نام بردیم با دقت کامل انجام بدهید تا فن کویل شما بدون مشکل و درست کار کند. اگر در این زمینه تجربه لازم را ندارید، بهتر است برای این کار از سرویس کار ماهر کمک بگیرید.

 سرویس کردن فن کویل زمینی

فن کویل هم مثل کولر گازی و کولر آبی نیاز به نگهداری و همچنین سرویس دوره ای دارد. در صورتی که فن کویل زمینی را به موقع سرویس کنید، عمر آن زیاد شده و بازدهی بیشتری خواهد داشت. سرویس فن کویل دارای هزینه زیادی نیست ولی بازدهی آن بسیار زیاد می شود و مصرف برق دستگاه هم کم خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فن کوئل چیست و انواع آن کدام است | مزایا و معایب فن کوئل ها

سرویس کردن فن کویل سقفی

فن کویل های سقفی در داخل سقف نصب شده و سرویس و تعمیر آن نسبت به فن کویل های دیگر کمی سخت تر است زیرا به راحتی نمی توان به آن دسترسی پیدا کرد. مشکلات فن کویل سقفی، احتمال دارد از کویل یا فن دستگاه باشد. اگر می‌خواهید فن کویل را سرویس کامل کنید ابتدا باید آن را کاملاً عیب یابی کنید و بعد کارهایی مثل اسید شویی و هواگیری فن کویل را انجام بدهید.

نحوه سرویس کردن فیلتر فن کویل

همانطور که می‌دانید فیلتر نقش بسیار مهمی در تمیز کردن هوای مطبوع به وسیله فن کویل دارد. فیلتر ها می توانند ذرات معلق و آلودگی های هوا را جذب کرده و هوای مطبوعی را در ساختمان شما فراهم کنند. اگر این فیلتر ها کثیف شود و یا در اثر آلودگی دچار گرفتگی شود، دیگر قادر نیست تا آلودگی ها و گرد و غبار داخل هوا را، جذب کند و این باعث می شود که شدت و کیفیت هوای خروجی کم شود. به همین دلیل است که تمیز کردن و یا حتی تعویض کردن فیلتر در هنگام سرویس و یا تعمیر فن کویل اهمیت زیادی دارد و باعث می شود شدت باد افزایش پیدا کرده و کیفیت هوای خروجی هم بهبود یابد. دقت داشته باشید که زمان تمیز کردن فیلتر دستگاه فن کویل، با توجه به نوع فیلتر متفاوت است.

تعمیر کویل در فن کویل

کار کویل انتقال هوای سرد و گرم است. اگر بادی که از دستگاه فن کویل خارج می شود، دمای مورد نیاز را دار نباشد، باید این قسمت به وسیله یک شخص ماهر بررسی شود. کویل دارای لوله های مسی است که مبرد یا آب در داخل این لوله ها جریان دارد. بعد از مدتی احتمال دارد که مسیر لوله ها دچار گرفتگی و رسوب شوند، بنابراین باید در هنگام سرویس حتماً کویل را بررسی کنید. اگر دمای هوایی که از دستگاه خارج می شود با دمایی که شما تعیین کرده اید متناسب نبود، باید جریان آب را در لوله های مسی کویل بررسی کنید. برای این کار باید چک کنید و ببینید که آیا لوله ها دچار تا شدگی و پیچ خوردگی نباشند. در صورتی که مشکلی در نصب وجود داشت و یا لوله ها دچار گرفتگی شده بود، بهتر است به وسیله یک شخص متخصص مشکل را رفع کنید.

فن کویل سقفی را چگونه عیب یابی کنیم؟

سرویس فن کویل سقفی کار مشکلی است زیرا همانطور که از اسم آن پیداست، فن کویل سقفی در داخل سقف کاذب قرار گرفته است به همین دلیل سرویس و یا عیب یابی آن کمی دشوار است زیرا به راحتی نمی توان به آن دسترسی پیدا کرد. این دستگاه از دوقسمت کویل و فن درست شده است که برای سرمایش و گرمایش از آن استفاده می شود و خرابی این دستگاه معمولاً به قسمت کویل مربوط می شود.

سیستم های فن کویل ممکن است دارای مشکلات رایجی باشند که برایتان توضیح خواهیم داد:

مشکلات رایج در فن کویل

گاهی اوقات ممکن است فن کویل کارکرده و باد هم تولید کند ولی گرما و سرما نداشته باشد. این مشکل ممکن است به دلیل تا شدن و یا خم شدن لوله ها باشد. اگر لوله ها را به طور کامل بررسی کردید و از ورود آب سرد و گرم به ورودی کولر مطمئن شدید، در صورتی که در لوله خروجی این سرما و گرما را احساس نکردید، این نشان دهنده نبودن آب در داخل کویل است که می‌تواند به دلیل موارد زیر باشد:

 1.  هوا در دستگاه وجود دارد: در این صورت باید دستگاه را هواگیری کنید دقت داشته باشید این کار را باید وقتی انجام دهید که پمپ شما خاموش باشد.
 2. گرفتگی در قسمت کویل: اگر در کویل گرفتگی باشد باید به وسیله اسید شویی یا به کمک فشار آب، آن را برطرف کنید. به این نکته مهم دقت کنید که کویل مسی ضخامت زیادی نداشته و فقط در صورت ضرورت آن را از اسید شویی کنید.
 3. گرفتگی در لوله های ورودی و لوله های خروجی: در صورتی که لوله های ورودی و لوله های خروجی دچار گرفتگی شده بود، آنها را تعویض کنید.
 4. فن کویل حرارتی بسته شده باشد : اگر فن کویل حرارتی بسته شده بود باید کویل را باز کرده و به وسیله فشار آب، غبار و آلودگی آن را بشویید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  رابطه انتخاب کولر گازی با متراژ منزل

کوئل خنک است ولی فن کویل باد تولید نمی کند.

اگر متوجه شدید که فن کویل باد ندارد، باید ابتدا موتور دستگاه خود را چک کنید و ببینید آیا موتور کار می کند یا نه؟ اگر موتور کار نکرد از اتصال برق دستگاه اطمینان پیدا کنید و بعد از آن موتور را بررسی کنید و اگر سیم پیچ آن سیاه شده باشد، نشان دهنده سوختن سیم پیچ دستگاه است. اگر موتور دستگاه درست و راحت حرکت نمی کند، ممکن است موتور گیرپاچ کرده باشد و اگر دمای موتور دستگاه بالا بود لازم است که خازن موتور و همچنین سیم های آن را هم بررسی کنید.

یکی از مشکلات رایج در فن کویل این است که الکتروموتور آن بسوزد که احتمال دارد این مشکل به دلیل اشتباه در سیم کشی و یا گیرپاچ کردن و یا سوختن خازن باشد. اگر موتور دستگاه فن کوئل کار کرد ولی باد نزد، می تواند نشانه این مشکل باشد که فن در شفت موتور هرز می شود در این مواقع احتمال دارد که فن دستگاه شل شده باشد و باید آن را تعویض کنید.

سرویس فن کویل

در فن کویل شدت باد کم شده است.

در صورتی که موتور فن کویل کار می کند ولی مانند قبل کارایی درستی ندارد و مقدار باد آن هم کمتر شده است، باید موارد زیر را چک کنید:

 1. ابتدا پشت فن کولر را چک کرده و اگر گرد و غباری مشاهده کردید آن را تمیز کنید.
 2. فیلتر فن کویل را باز کنید و در صورت آلودگی به وسیله گرد و غبار حتماً آن را بشویید.
 3. فن موتور را بررسی کنید زیرا در صورت هرز شدن، باعث می شود که باد به درستی منتقل نشود.
 4. حرکت شفت موتور را بررسی کنید زیرا در صورت گریپاچ کردن، شفت درست نمی چرخد.
 5. سیم پیچی موتور را بررسی کنید زیرا در صورتی که نیم سوز شده باشد درست کار نمی کند.

موارد ۱ و ۲ را که برایتان نام بردیم با حوصله و دقت رفع کنید ولی اگر متوجه شدید که در موتور دستگاه مشکلی ایجاد شده است، بهتر است از دستکاری کردن آن خودداری کرده و به یک متخصص مراجعه کنید.

 

آموزش صفر تا صد سرویس فن کویل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل تعمیر و سرویس فن کویل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا