تعمیرات جاروبرقی

خدمات تعمیرات بخارشو زیرووات zerowatt | مشکلات رایج

تعمیرات بخارشو zerowatt | علل عمده خراب شدن شیر دستی بخارشو زیرووات

زیرووات یکی از برند های معتبر و موفق در زمینه ی تولید انواع لوازم خانگی از جمله بخارشو است. بخارشو زیرووات از یک موتور قدرتمند برخوردار می باشد که می تواند به راحتی منزل خود را با آن تمیز نمایید. در این مقاله ما قصد داریم ایرادات رایج بخارشوی زیرووات و روش های رفع آن و نکاتی که رعایت آن ها می تواند عمر دستگاه را افزایش دهد ارائه دهیم.

قسمت ها و قطعات مختلف بخارشو

قبل از تعمیر هر وسیله ای اطلاع از قسمت ها و قطعات مختلف دستگاه و همچنین وظایفی که بر عهده دارند می تواند کمک شایانی در عیب یابی و تعمیرات به ما بکند لذا در زیر به معرفی قسمت های مختلف بخارشو پرداخته ایم.

 • مخزن بخارشوی
 • موتور بخارشوی
 • برد بخارشوی
 • دسته بخارشوی
 • پمپ بخارشوی
 • شلنگ بخارشوی
 • محفظه و یا بدنه بخار شوی

بخارشو زیرووات

علت کار نکردن اسپری بخارشو زیرووات

علت اصلی عدم انجام کار توسط اسپری بخارشو زیرووات را می توان ناشی از خراب شدن تسمه، دکمه ی اسپری و همچنین رسوب در دیگ بخار دستگاه دانست. در زیر مواردی جهت عیب یابی هر چه بهتر بخارشو ارائه کرده ایم.

 • همانطور که می دانیم آب شهری دارای املاح و سختی می باشد. در صورتی که از آب شهری برای پر کردن مخزن دستگاه استفاده  می کنید باید توجه داشته باشید که املاح موجود در آب باعث ایجاد رسوب و جرم در دیگ بخار دستگاه می شود که برای رفع آن باید ماهیانه دیگ بخار دستگاه را بررسی و در صورت وجود رسوب آن را پاکسازی نمایید.
 • دکمه ی اسپری را بررسی کنید و از عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.
 • در صورتی که مدت زمانی طولانی از بخارشو خود استفاده نمودید. باید توجه داشته باشید که تسمه دستگاه از جمله اقلام مصرفی بوده و باید به صورت دوره ای بررسی شود چرا که در این قطعه در اثر ساییدگی، در رفتگی و یا داغ شدن از کار می افتد و همین امر موجب می شود اسپری بخارشو کار نکند.

چرا مکش بخارشو زیرووات کاهش یافته است؟

برای یافتن علت کاهش مکش بخارشو زیرووات باید موارد زیر را به دقت بررسی نمایید چراکه رعایت برخی از این موارد هر چند ساده علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه باعث افزایش طول عمر بخارشو شما نیز خواهد شد.

 • خراب شدن نازل ها: نازل ها را به دقت بررسی نمایید زیرا یکی از دلایل عمده کاهش مکش بخارشو زیرووات می باشند.
 • درب مخزن: چک کنید که درب مخزن حتما بسته شده باشد.
 • واشر ها: واشر ها را از لحاظ خراب بودن و پوسیدگی بررسی نمایید.
 • اتصالات دستگاه: تمامی اتصالات بخارشو را بررسی کنید که محکم باشد.
 • مخزن آب: درون مخزن آب باید به مقدار کافی آب وجود داشته باشد توجه داشته باشید که آب زیاد نیز می تواند به دستگاه آسیب برساند.
 • گرفتگی لوله ها: لوله ها را کنترل کنید تا دچار انسداد یا گرفتگی نشده باشند و در صورت مشاهده انسداد آن را رفع نمایید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از جارو برقی بیزل Bizel

بخارشو زیرووات

علت عمده خرابی بخارشو زیرووات

بخارشوی زیرووات هم مانند سایر لوازم برقی ممکن است به مرور زمان برای آن مشکلاتی و ایراداتی به وجود بیاید که باید به صورت اصولی این ایرادات رفع گردد تا علاوه برا صرفه جویی در وقت و هزینه باعث افزایش عمر مفید دستگاه شود. در این مقاله ما قصد داریم برخی از مشکلات و ایرادات رایج در این دستگاه را بررسی کرده و راهکار های رفع آن را نیز ارائه نماییم در صورتی که ابزار کافی را داشته باشید و علاقمند به انجام کارهای فنی باشید می توانید برخی از ایرادات سطحی بخارشوی خود را رفع نمایید.

علل عمده نشتی در بخارشو زیرووات و روش های رفع آن

اگر در هنگام استفاده از بخارشو زیرووات متوجه نشتی در قسمت هایی از دستگاه شده اید می توانید با بررسی موارد زیر علت آن را پیدا کنید.

 • پیچ های بخارشو را بررسی کنید که شل نباشد در صورت شل بودن آن ها را سفت نمایید.
 • ممکن است در اثر ضربه روی بدنه ی بخارشو ترک یا شکاف به وجود آمده باشد و باعث نشتی بشود لذا بدنه دستگاه را زیر نور به دقت بررسی نمایید.

علت بخار ندادن بخارشو زیرووات

بخار ندادن بخارشو زیرووات یکی از خرابی های رایج در این دستگاه می باشد. به همین دلیل ما در این مقاله به طور مفصل در مورد این موضوع صحبت می کنیم. در زیر دلایل عمده که باعث بخار ندادن بخارشو مایر می شود را بررسی کرده ایم اگر شما هم این مشکل را دارید توصیه می شود موارد زیر را به دقت مطالعه و سپس دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.

 • منافذ دستگاه و فیلتر بخارشو را چک کنید که دچار گرفتگی یا انسداد نشده باشد
 • مخزن آب دستگاه را چک کنید که درون آن آب وجود داشته باشد.
 • اگر آب به اندازه کافی داغ نشود در نتیجه بخاری هم وجود نخواهد داشت پس المنت های دستگاه که وظیفه ی داغ کردن آب را بر عهده دارند را بررسی نمایید.
 • بدنه ی دستگاه و همچنین قسمت های مختلف بخار شور را از نظر نشتی مورد بررسی قرار دهید.
 • یکی از ایرادات رایج بخارشو که باعث بخار ندادن دستگاه نیز می شود شل بودن کلاهک در زیر مخزن بخارشو می باشد لذا این مورد را حتما چک کنید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از جاروبرقی الکترولوکس electrolux | نگهداری

دلایل کاهش قدرت تمیزکنندگی بخارشو زیرووات

اگر احساس می کنید که بخارشو شما قدرت تمیز کنندگی اولیه را ندارد و یا قدرت تمیز کنندگی آن کمتر شده شده است برای پیدا کردن ایراد باید موارد زیر را بررسی نمایید.

نازل ها و واشرها ی بخارشو: خرابی نازل ها و پوسیدگی واشر می تواند یکی از دلایل کاهش قدرت تمیز کنندگی بخارشو باشد.

شوینده: مقدار شوینده موجود در دستگاه را از لحاظ کافی بودن چک کنید.

فیلتر و سرویس دوره ای بخارشو : اگر مدت زمان زیادی فیلتر های دستگاه را تمیز نکرده اید توصیه می شود فیلتر ها را تمیز نمایید، توجه داشته باشید که برای عملکرد هرچه بهتر دستگاه و همچنین افزایش طول عمر بخارشو نیاز است که دستگاه را به صورت دوره ای سرویس نمایید.

بخارشو زیرووات

علل عمده خراب شدن شیر دستی بخارشو زیرووات

شیر دستی بخارشو یک قطعه ی پلاستیکی بوده که از فنر، واشر و مهره های پلاستیکی تشکیل شده است. این قطعه وظیفه ی قطع و وصل کردن بخار از بخارشوی را برعهده دارد.

وجود رسوبات و املاح از دلایل عمده خرابی در این قطعه می باشد. لذا توصیه می شود در صورت امکان از آب مقطر استفاده کنید و یا در صورت استفاده از آب شهری می توانید به روش گفته شده در زیر رسوبات موجود را پاکسازی کنید.

در ابتدا باید پیچ های موجود بر روی دسته بخارشو را باز کرده سپس با باز کردن بست، شلنگ را از دهانه دستگاه جدا کنید. اکنون می توانید با استفاده از جسم نوک تیز مثل چاقو اقدام به کندن و تمیز نمودن رسوبات نمایید. بعد از خارج کردن رسوبات به وسیله ی آب با فشار بالا بخارشو را بشویید تا رسوبات باقی مانده نیز تمیز شود.

توجه داشته باشید که در برخی از بخارشو ها قفل کودک تعبیه شده است. در صورتی که این قفل فعال باشد، امکان استفاده از ماشه وجود ندارد لذا این مساله را مورد بررسی قرار دهید.

راهنمای نگهداری و استفاده صحیح بخارشو زیرووات

در صورتی که بطور مداوم از دستگاه بخارشو استفاده می کنید. باید نحوه استفاده صحیح از دستگاه را نیز یاد بگیرید تا حتی الامکان از بروز برخی از مشکلات در دستگاه خود جلوگیری کنید. هر چند برند های متفاوتی از این دستگاه در بازار موجود می باشد اما مکانیزم کلی عملکرد آن ها یکی بوده پس می توان نکات زیر را جهت افزایش طول عمر بخارشو به هنگام استفاده به کار گرفت و از هدر رفتن وقت و هزینه خود جلوگیری نمود.

توجه داشته باشید که کلیه دستگاه هایی که با بخار سر و کار دارند باید حداقل هفته ای یکبار مورد استفاده قرار گیرند در غیر اینصورت قسمت های داخلی بخارشو دچار رسوب شده و دستگاه نیازمند سرویس می باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از جاروبرقی‌ یونیوا UNEVA

اکثر تولیدکنندگان و تعمیرکاران بخارشو توصیه می کنند که از آب مقطر در بخارشو استفاده نمایید زیرا در صورت استفاده از آب شهری، گرفتگی لوله دهانه دستگاه، امری اجتناب ناپذیر است. علت این موضوع هم همانطور که گفته شد وجود املاح و مواد سخت در آب شهری است که باعث ایجاد رسوب در دستگاه شده و به مرور زمان عمر دستگاه را کاهش می دهد.

اگر نمی توانید از آب بدون املاح استفاده کنید پیشنهاد می شود که دستگاه را به صورت هفتگی و یا ماهیانه سرویس نموده تا از انسداد و گرفتگی روزنه های ریز دستگاه توسط رسوبات جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که دوشاخه برق بخارشو با پریز به درستی چفت و بست شده باشد زیرا در صورت شل بودن دوشاخ با توجه به اینکه این دستگاه برای تولید بخار به توان بالایی احتیاج دارد موجب می شود دستگاه علاوه بر جریان مورد نیاز جریانی مضاعف بکشد و این امر باعث ذوب شدن و خرابی قسمت های مختلف بخارشو خواهد شد.

بعد از استفاده از حوله و یا پارچه روکش بخارشو باید آن را با آب گرم بشویید. برای خشک کردن آن نیز توصیه می شود از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده شود و یا می توانید آن را زیر آفتاب پهن کنید تا خشک شود زیرا این موضوع باعث می شود که علاوه بر خشک شدن ضدعفونی نیز گردد.

یکی از مواردی که توجه به آن باعث افزایش کارایی و طول عمر دستگاه می شود فیلتر بخارشو می باشد سعی کنید پس از هر ۳ تا ۶ ماه و یا ۵۰ تا ۷۵ ساعت استفاده از بخارشو فیلتر آن را باز کرده و آن را تعویض نمایید. زیرا سالم و تمیز بودن فیلتر از خرابی زودهنگام بخارشو جلوگیری می کند.

آب موجود در مخزن بخارشو را همواره بررسی کنید که به مقدار کافی باشد. به خاطر داشته باشید که یکی از رایج ترین و ساده ترین ایراد در بخارشو نبود آب در مخزن آن است. توجه داشته باشید که وجود آب بیش از حد درون دستگاه نیز شما را به دردسر می اندازد.

پس میزان آبی که درون مخزن بخارشو می ریزید باید با سطوحی که قصد تمیز کردن آن را دارید متناسب باشد. توجه داشته باشید که بخارشو نباید خشک کار کند و همچنین برای ریختن مجدد آب داخل مخزن دستگاه، باید آن را حتما از برق بکشید و مقداری منتظر بمانید تا دستگاه سرد شود و سپس دریچه را باز کنید و اقدام به ریختن آب داخل مخزن بخارشو نمایید.

111111111111111111

31

بخارشو زیرووات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بخارشوی زیرووات هم مانند سایر لوازم برقی ممکن است به مرور زمان برای آن مشکلاتی و ایراداتی به وجود بیاید که باید به صورت اصولی این ایرادات رفع گردد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا