تعمیرات ظرفشویی

ارور E04 ظرفشویی بوش | روش های جلوگیری از ارور E04 ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

ماشین ظرفشویی بوش یکی از بهترین و پرطرفدارترین برندهای ماشین ظرفشویی در بازار است که با کیفیت بالا و قابلیت های متنوعی ظروف را تمیز می کند. اما ممکن است گاهی اوقات با خطاهایی روبرو شوید که نشان دهنده ی مشکلاتی در عملکرد دستگاه هستند. یکی از این خطاها ارور E04 ظرفشویی بوش است که در این مقاله قصد داریم علت و راه حل آن را بررسی کنیم.

علت ارور E04 ظرفشویی بوش

ارور E04 ظرفشویی بوش زمانی رخ می دهد که سنسور کنترل فشار آب و آبپاش ها به درستی کار نکنند. این سنسور مسئول تنظیم فشار آب برای شستشوی ظروف در برنامه های مختلف است.

اگر این سنسور خراب یا مسدود شود، ممکن است فشار آب کافی نباشد یا آبپاش ها به درستی کار نکنند. در نتیجه، کیفیت شستشو کاهش می یابد و دستگاه کد خطای E04 را نمایش می دهد.

برخی از عواملی که می توانند منجر به ارور E04 ظرفشویی بوش شوند، عبارتند از:

 • خرابی سنسور کنترل فشار آب
 • خرابی برد دستگاه
 • جرم گرفتن یا انسداد آبپاش ها
 • نشتی آب در لوله ها یا شیر برقی
 • وجود هوا در سیستم آب دستگاه

بررسی ارور E04 ظرفشویی بوش

روش های جلوگیری از ارور E04 ظرفشویی بوش

ارور E04 ظرفشویی بوش نشان دهنده ی خرابی سنسور کنترل فشار آب و آبپاش ها است که ممکن است به دلیل خرابی برد، سنسور، المنت گرمایشی، شیر برقی، آبپاش ها یا لوله ها رخ دهد. برای جلوگیری از این ارور، باید به موارد زیر توجه کنید:

 • از روشن کردن دستگاه در مدت زمان اوج مصرف پربار برق خودداری کنید تا از خراب شدن زودرس قطعه برد جلوگیری کنید.
 • آبپاش ها را با استفاده از آب گرم و سرکه به خوبی تمیز کنید تا از انسداد آنها جلوگیری شود.
 • از بررسی سنسور کنترل فشار آب و المنت گرمایشی برای هر گونه خرابی یا آسیب احتمالی اطمینان حاصل کنید.
 • شیر برقی و لوله ها را برای هر گونه نشتی یا انسداد بررسی کنید.
 • سنسور سطح آب مخزن و اتصالات و سیم کشی را بررسی کنید تا هیچ گونه گرفتگی، کثیفی، آسیب یا سوختگی نداشته باشد.
حتما بخوانید:   علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی چیست؟

نکات مهم برای ارور E04 ظرفشویی بوش

ارور E04 ظرفشویی بوش زمانی رخ می دهد که در عملکرد سنسور کنترل فشار آب و آبپاش ها اختلال به وجود بیاید. برای رفع این ارور، باید ابتدا علت دقیق آن را شناسایی کرده و سپس قطعات خراب را تعویض یا تعمیر کنید.

برخی از نکات مهم برای ارور E04 ظرفشویی بوش عبارتند از:

 • قبل از انجام هر گونه تعمیرات، حتما دستگاه را از برق جدا کنید. این کار برای ایمنی شما و جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه ضروری است.
 • از به کار بردن قطعات تعویضی با کیفیت پایین خودداری کنید. این کار ممکن است باعث کاهش عمر دستگاه و بروز خطاهای دیگر شود.
 • دستگاه را به صورت دوره ای تمیز کنید. این کار می تواند از جرم گرفتن قطعات جلوگیری کند و عملکرد دستگاه را بهبود بخشد.
 • از کمک یک تکنسین متخصص در صورت نیاز استفاده کنید.

اندازه گیری سطح آب ماشین ظرفشویی

سطح آب یکی از عوامل مهم برای عملکرد صحیح ماشین ظرفشویی بوش است. اگر سطح آب کم یا زیاد باشد، ممکن است باعث بروز خطاهایی از جمله ارور E04 ظرفشویی بوش شود.

برای اندازه گیری سطح آب برای دستگاه، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

استفاده از سیستم سختی گیر آب یا نمک ویژه

این سیستم به شما امکان می دهد که سطح آب را با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می کنید، از بین گزینه های H1 تا H6 انتخاب کنید.

برای فعال یا غیرفعال کردن این سیستم، می توانید به بخش فعال سازی یا غیر فعال سازی در قسمت سیستم سختی گیر آب یا نمک ویژه مراجعه کنید.

استفاده از تستر سختی آب

این ابزار به شما امکان می دهد که سطح آب را با استفاده از یک نوار تست که رنگ آن با تغییر سختی آب تغییر می کند، اندازه گیری کنید. برای استفاده از این ابزار، می توانید به مراحل زیر دنبال کنید:

 • یک نوار تست را از بسته بندی خارج کنید و در یک لیوان آب ورودی به دستگاه غوطه ور کنید.
 • نوار تست را بعد از چند ثانیه از آب خارج کنید و رنگ آن را با جدول رنگی که روی بسته بندی آن آمده است، مقایسه کنید.
 • سطح آب را با توجه به رنگ نوار تست، از بین  گزینه های H1 تا H6 انتخاب کنید.

چگونه از ظرفشویی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

ظرفشویی یک دستگاه الکتریکی است که با استفاده از آب، شوینده و حرارت ظروف را تمیز می کند. برای استفاده بهینه از ظرفشویی، باید به موارد زیر توجه کنید:

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر ماشین ظرفشویی موریس در نمایندگی | نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی موریس

پاک کردن ظروف قبل از قرار دادن در دستگاه

پیش از قرار دادن ظروف در ظرفشویی، مواد غذایی روی آنها را پاک کنید. این کار باعث می شود که فیلتر و پمپ ظرفشویی دچار انسداد و آلودگی نشوند و کیفیت شستشو را بالا ببرد.

مقدار ظروف در دستگاه

ظرفشویی را به اندازه کافی پر کنید. اگر ظروفی کمی را دستگاه بچینید، ممکن است دستگاه از انرژی و آب بیشتری استفاده کند و اگر زیاد بچنید، ممکن است ظروف به خوبی تمیز نشوند.

استفاده از شوینده مناسب

می توانید از پودر، مایع، قرص یا ژل شوینده برای ظرفشویی استفاده کنید. اما باید مقدار و نوع شوینده را با توجه به سختی آب، درجه آلودگی ظروف و برنامه شستشو تنظیم کنید.

برای مثال، اگر از قرص شوینده استفاده می کنید، نیازی به ریختن نمک و مایع جلا دهنده ندارید.

انتخاب برنامه شستشوی مناسب

ظرفشویی ها معمولا چندین برنامه شستشو دارند که با توجه به نوع ظروف، درجه آلودگی، میزان آب و انرژی مصرفی و زمان شستشو متفاوت هستند.

باید برنامه ای را انتخاب کنید که با نیاز شما همخوانی داشته باشد. برای مثال، اگر ظروف کمی آلوده هستند، می توانید از برنامه سریع یا اکو استفاده کنید.

تمیز کردن دوره ای ظرفشویی

با تمیز کردن ظرفشویی می تواند از انباشته شدن جرم، رسوب، بو و باکتری در ظرفشویی جلوگیری کند و عملکرد آن را بهبود بخشد. می توانید از محصولات تمیز کننده خاص ظرفشویی یا از مواد طبیعی مانند سرکه و آبلیمو استفاده کنید.

مراحل نصب دستگاه ظرفشویی بوش

برای نصب دستگاه ظرفشویی بوش، باید به موارد زیر توجه کنید:

انتخاب مکان مناسب برای نصب دستگاه

باید مکانی را در آشپزخانه انتخاب کنید که نزدیک به سینک و لوله های آب و فاضلاب باشد. همچنین باید از فاصله کافی بین دستگاه و کابینت های چوبی و پریز برق اطمینان حاصل کنید.

اتصال دستگاه به فاضلاب

باید شلنگ خروجی آب دستگاه را به لوله فاضلاب متصل کنید. برای این کار، ممکن است نیاز به یک لوله زاویه دار یا یک اتصال T داشته باشید. همچنین باید دقت کنید که شلنگ خروجی آب دستگاه بالاتر از لوله فاضلاب قرار داشته باشد.

اتصال دستگاه به شیر آب

باید شلنگ ورودی آب دستگاه را به شیر آب سرد و گرم متصل کنید. برای این کار نیاز به یک شیر دوتایی یا یک شیر سه راهی دارید.

اتصال دستگاه به برق

باید دوشاخه دستگاه را به یک پریز برق متصل کنید. حتما برای این کار از یک محافظ لوازم خانگی استفاده کنید.

تنظیم کردن دستگاه ظرفشویی بوش

این تنظیمات شامل تنظیم سیستم کاهش سختی آب، تنظیم زبان نمایشگر، تنظیم زمان و تنظیم برنامه شستشو هستند. برای انجام این تنظیمات، می توانید از دفترچه راهنمای دستگاه استفاده کنید.

چه نوع جنس ظرفی می توان در ظرفشویی قرار دارد؟

برای استفاده از ظرفشویی، باید به نوع و جنس ظروفی که در آن قرار می دهید دقت کنید. برخی از ظروف ممکن است باعث آسیب دیدن دستگاه یا خود ظروف شوند. برخی از ظروفی که می توانید در ظرفشویی قرار دهید عبارتند از:

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی ویرپول Whirpool | نمایندگی تعمیرات ویرپول در کرج

ظروف استیل

این نوع ظروف در برابر زنگ زدگی، خش و حرارت مقاوم هستند و به راحتی در ظرفشویی تمیز می شوند.

ظروف شیشه ای

این نوع ظروف شفاف و زیبا هستند و در ظرفشویی به خوبی شسته می شوند. اما باید مراقب باشید که ظروف شیشه ای را با فاصله کافی از هم و قرار دهید تا از شکستن آنها جلوگیری کنید.

ظروف پیرکس

ظروف پیرکس، از جنس شیشه و مقاوم در برابر حرارت هستند و می توانند در ظرفشویی شسته شوند. اما باید مراقب باشید که ظروف پیرکس را در قسمت بالایی ظرفشویی قرار دهید و از برنامه های شستشوی با حرارت بالا خودداری کنید.

ظروف پلاستیکی

این نوع ظروف سبک و رنگین هستند و می توانند در ظرفشویی شسته شوند. اما باید مطمئن شوید که ظروف پلاستیکی را در قسمت بالایی ظرفشویی قرار دهید و از برنامه های شستشوی با حرارت بالا استفاده نکنید. همچنین باید از ظروف پلاستیکی با کیفیت و مقاوم استفاده کنید و از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف خودداری کنید.

برخی از ظروفی که نباید در ظرفشویی قرار دهید عبارتند از:

ظروف مسی

ظروف مسی زیبا  و با کیفیت هستند اما مستعد زنگ زدگی و تغییر رنگ هستند. برای شستن ظروف مسی باید از شوینده های مخصوص و دستمال نرم استفاده کنید و آنها را با دست بشویید.

ظروف چدن

این نوع ظروف سنگین و مقاوم هستند اما مستعد زنگ زدگی و خش هستند. برای شستن ظروف چدن باید از شوینده های ملایم و اسفنج نرم استفاده کنید و آنها را با دست بشویید.

ظروف آلومینیومی

این نوع ظروف سبک و ارزان هستند اما مستعد زنگ زدگی و تغییر رنگ هستند. برای شستن ظروف آلومینیومی، آنها را باید با دست بشویید و همچنین از شوینده های ملایم و اسفنج نرم استفاده کنید.

ظروف نقره ای یا طلایی

این نوع ظروف گران قیمت و ظریف هستند و ممکن است با حرارت و شوینده های ظرفشویی آسیب ببینند. برای شستن ظروف نقره ای یا طلایی باید از شوینده های خاص و دستمال نرم استفاده کنید و آنها را با دست بشویید.

علل ارور E04 ظرفشویی بوش

جمع بندی

در این مقاله از آی بک امداد، به بررسی ارور E04 ظرفشویی بوش پرداختیم. اگر مشکل ماشین ظرفشویی شما با این روش های فوق حل نشد، بهتر است با تعمیرکاران متخصص آی بک امداد تماس بگیرید و از خدمات تعمیرات آنها بهره مند شوید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

ارور E04 ظرفشویی بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت ارور E04 ظرفشویی بوش چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x