خدمات پرستاری و مراقبتیخدمات

معرفی 4 مورد از انواع خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

بررسی انواع خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل مطلبی است که ما در این مقاله از سایت ایبک به آن پرداخته ایم. در هر خانواده ممکن است کودک، فرد سالخورده یا بیماری باشد که برای مراقبت از آنها نیاز به پرستار یا خدمات پزشکی داشته باشیم. بدیهی است که هر فردی علاقه مند به نگهداری از عزیزان خود می باشد ولی با توجه به زندگی پرمشغله امروزی این امکان برای همه وجود ندارد. از اینرو اینگونه افراد همواره به دنبال اشخاصی هستند که بتوانند به آنها اعتماد کرده و مراقبت و پرستاری از عزیزان خود را به آنها بسپارند.

انواع خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل انواع متفاوتی دارد که با توجه به نیاز هر خانواده ارائه می شود. در این مقاله سعی ما بر این است که انواع این مراقبت ها را معرفی کنیم. به طور کلی می توان این خدمات را به دسته های زیر تقسیم کرد:

 • پرستاری از سالمند در منزل
 • پرستاری از بیمار در منزل
 • پرستاری از کودک و نوزاد در منزل
 • خدمات پزشکی در منزل

خدمات مراقبتی و پرستاری از سالمند در منزل

برای برخی از سالمندان، زندگی مستقل به کمی کمک نیاز دارد. این افراد مسن ممکن است از یک یا چند نوع مراقبت در منزل نیاز داشته باشند. برای سالمندان تنها زندگی کردن با اعتماد به نفس نیازمند همراهی یک پرستار متناسب با نیازهای آنها است.

همانطور که از نام آن پیداست، پرستاری از سالمند در منزل زمانی است که یک مراقب شخصی مستقیماً برای ارائه خدمات به خانه سالمند می‌آید. مراقبت در منزل می تواند از مراقبت های تخصصی بالا مانند ویزیت متخصص مغز و اعصاب گرفته تا مراقبت های عمومی مانند همراهی یا نظافت منزل باشد.

خدمات مراقبتی و پرستاری از سالمند در منزل

خدمات مراقبتی و پرستاری از سالمند در منزل معمولاً به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • خدمات مراقبتی و پرستاری شخصی غیرپزشکی
 • خدمات مراقبتی و پرستاری برای انجام وظایف خصوصی
 • مراقبت‌های بهداشتی در منزل

در اینجا خلاصه ای از آنچه که هر دسته شامل می شود آورده شده است.

مراقبت های خانگی غیر پزشکی که توسط پرستار یک سالمند انجام می شود اقداماتی  در راستای وظایف اساسی زندگی مانند آشپزی و نظافت است. این پرستاران متخصص پزشکی نیستند، اما برای کمک به فعالیت‌های ضروری روزانه برای کسانی که به دلیل بیماری مزمن، کهولت سن یا ناتوانی دست و پنجه نرم می‌کنند، آموزش دیده‌اند. برخی از این پرستاران سالمند نسبت به سایرین آموزش های تخصصی تری دیده اند.

برخی ممکن است به سادگی در کارهایی مانند شستن لباس، پخت و پز، و نظافت کمک کنند، در حالی که برخی دیگر برای کمک به بزرگسالان مسن در حمام کردن یا انتقال از تخت خود به ویلچر خود آموزش دیده اند. علاوه بر این، برخی از مراقبین به سادگی استخدام می شوند تا به کمک یک فرد مسن که قادر به ترک خانه نیست یا نیاز به تحریک برای کمک به پیشگیری از زوال عقل دارد، همراهی کنند.

سالمندان همچنین می توانند تصمیم بگیرند که دقیقاً در کدام وظایف به کمک نیاز دارند و چند ساعت در هفته می خواهند مراقب شخصی داشته باشند. پرستاران می توانند به آموزش اعضای خانواده برای کمک به مراقبت از سالمندان کمک کنند. این می تواند شامل آموزش خانواده برای کمک به روش های مراقبت اولیه باشد تا خانواده بتواند مستقل تر در خانه زندگی کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید چند لوله بازکن قوی و فوری

خدمات مراقبتی و پرستاری از بیمار در منزل

خدمات مراقبتی و پرستاری که یک بیمار یا سالمند می تواند در خانه دریافت کند بسیار  نامحدود است. شما و پزشکتان برنامه خدمات مراقبتی و  پرستاری را که ممکن است در خانه به آن نیاز داشته باشید تعیین خواهید کرد. متداول‌ترین شکل مراقبت‌های بهداشتی در منزل، نوعی مراقبت و پرستاری است که به نیاز فرد بستگی دارد و متناسب با آن تعریف می شود.

با مشورت پزشک، یک پرستار ثبت نام شده و برنامه مراقبتی را تنظیم می کند. پرستاری از بیمار در منزل ممکن است شامل پانسمان زخم، تزریقات دارو، تجویز دارو، نظارت بر سلامت عمومی بیمار، کنترل درد و سایر حمایت های بهداشتی باشد.

ممکن است بعضی از بیماران برای بازیابی نیروی حرکتی یا گفتار خود به خدمات مراقبتی و پرستاری نیاز داشته باشند. یک فیزیوتراپ می تواند یک برنامه منظم خدمات پرستاری و درمانی برای بهبود مشکلات حرکتی یا گفتاری تنظیم کند.

خدمات مراقبتی و پرستاری از بیمار در منزل

یک پرستار و یا کادر درمانگر می تواند به کسی که دچار انواع ناتوانی های جسمی، رشدی، اجتماعی یا عاطفی شده کمک کند تا نحوه انجام وظایف روزانه مانند غذا خوردن، حمام کردن، لباس پوشیدن و غیره را دوباره فراگیرد. گفتار درمانگر می تواند به بیمار مبتلا به اختلال گفتار کمک کند تا توانایی برقراری ارتباط واضح را دوباره به دست آورد.

در حالی که یک بیمار در خانه تحت مراقبت پزشکی قرار می گیرد، یک خانه دار یا شخصی که در کارهای خانه یا وظایف کمک می کند، می تواند با تهیه غذا، لباسشویی، خرید مواد غذایی و سایر اقلام خانه داری از خانه مراقبت کند.

برخی از بیمارانی که به تنهایی در خانه هستند ممکن است به یک همراه برای مصاحبت و نظارت نیاز داشته باشند. در اینگونه موارد شخص پرستار از طریق همراهی، کمک به مراقبت شخصی، ارائه حمل‌ونقل، حمایت عاطفی و یا کمک در امور اداری، آسایش اولیه را برای بیمار فراهم می کند.

متخصصان تغذیه نیز می توانند برای ارزیابی رژیم غذایی و راهنمایی برای حمایت از برنامه درمانی به خانه بیمار مراجعه کنند و رژیم غذایی متناسب با شرایط بیمار را در اختیار شخص مراقب یا پرستار قرار داده و بر آن نظارت کنند.

خدمات مراقبتی و پرستاری از کودک و نوزاد در منزل

ما می دانیم که والدین چقدر ترجیح می دهند با فرزندان خود در خانه بمانند، به خصوص اگر فرزندشان به خدمات مراقبتی و پرستاری مداوم نیاز داشته باشد. با این حال، برنامه‌های کاری ممکن است همیشه اجازه آن را ندهند.

با کمک پرستارهای کودک خانواده ها می توانند فرزندان خود را در آسایش و در محیط خانه خود نگه دارند و در عین حال مطمئن شوند که مراقبت های مورد نیاز را دریافت می کنند. در اینگونه پرستاری ایجاد روابط قوی بین کودک و مراقب بسیار مهم است و به این ترتیب کودک مراقبت های مورد نیاز خود را از نظر عاطفی و جسمی دریافت می کند.

خدمات مراقبتی و پرستاری از کودک و نوزاد در منزل

 پرستاری از کودک و نوزاد در منزل در مجموع وظایفی مانند تهیه غذاهای سالم برای کودک و انجام فعالیت های روزانه مانند لباس پوشیدن، حمام کردن و موارد دیگر مانند یادآوری و نظارت دارویی برای کودکان نیازمند مراقبتهای پزشکی را انجام می دهند. سایر فعالیتهای تعاملی نیز متناسب با سن کودک مانند کتاب خواندن، بازی کردن و لذت بردن از فضای باز و غیره توسط پرستار انجام می شود. خدمات مراقبتی و پرستاری کودک سبب می شود تا پدران و مادران با خیالی راحت به محل کار بروند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  10 راه آسان و سریع باز کردن لوله فاضلاب و حمام

خدمات مراقبتی و پرستاری پزشکی در منزل

امروزه برای همه نیازهای پزشکی نیاز به حضور در مراکز درمانی نمی باشد و پزشک با حضور در منزل بیمار می تواند خدمات پزشکی گوناگونی ارائه دهد که باعث افزایش آسایش و راحتی بیماران شود.

از جمله عواملی که یک بیمار ترجیح می دهد در منزل تحت مداوا و خدمات مراقبتی و پرستاری قرار گیرد:

 • مشکلات مربوط به حمل و نقل و جابجایی و مراجعه به مراکز درمانی مخصوصا در شهرهای شلوغ و بزرگ.
 • عوارض بیماری که باعث ناتوانی شخص بیمار برای مراجعه به مراکز درمانی می شود.
 • اپیدمی کووید-۱۹ که باعث شده است مراجعه به مراکز درمانی به خصوص برای افراد سالخورده و افرادی که بیماری های زمینه ای دارند ریسک بیماری را افزایش دهد.
 • هزینه های مشاوره کمتر هستند یا با هزینه های ویزیت در بیمارستان برابری می کند، بنابراین نه تنها در هزینه حمل و نقل بلکه در هزینه های پزشکی نیز صرفه جویی می شود.
 • مراقبت های پزشکی به بیمار در منزل صمیمانه تر و همدلانه تر است و بیمار با حس آرامش بیشتری شرح حال می دهد.
 • ویزیت شبانه روزی بیماران و ویزیت در روزهای تعطیل

این مشکلات با حضور و ویزیت پزشک در منزل حل شده و بیماران می توانند از سطح وسیعی از خدمات پزشکی در منزل استفاده کنند. از جمله این خدمات پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معاینات دوره ای
 • انجام آزمایش هایی نظیر خونگیری و ادرار
 • اندازه گیری فشار خون و تست قند
 • مراقبت از زخم ها و پانسمان
 • تجویز داروها و شرح عوارض و نحوه مصرف انواع داروها
 • انجام واکسیناسیون های روتین
 • ویزیت های دوره ای بیمار
 • رژیم غذایی و کنترل وزن

با توجه به سبک زندگی پرمشغله امروزی، خدمات پزشک در منزل در حال تبدیل شدن به یک امر طبیعی و ضروری است. اینگونه خدمات پزشکی باعث صرفه جویی در زمان می شود. رزرو آنلاین پزشک نیز امروزه بسیار پرکاربرد است. البته ویزیت آنلاین محدودیت هایی برای معاینات پزشکی دارد که در ویزیت پزشک در منزل این محدودیت ها وجود ندارد.

نکته پایانی

پیدا کردن یک مراقب و حضور شخص غریبه ای در خانه شما می تواند اضطراب آور باشد، به خصوص اگر آن شخص در حال انجام کارهای صمیمی مانند حمام کردن، شستن لباس ها و آشپزی باشد. بنابراین باید مطمئن شوید که پرستار و مراقب ایده آلی را برای خود انتخاب کرده اید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا در دنیای مراقبت های شخصی غیرپزشکی به درستی حرکت کنید و یک پرستار عالی پیدا کنید.

در زمان انجام مصاحبه توانایی علمی، مهارت های اجتماعی، توانایی جسمی، شخصیت و روحیه پرستاری که انتخاب می کنید بسیار حائز اهمیت است.اما وقتی نوبت به استخدام یک پرستار یا مراقب شخصی می رسد، شخصیت به اندازه سطح مهارت و آموزش مهم است. مطمئن شوید پرستاری را انتخاب کنید که از گذراندن وقت با او لذت می برید و با درخواست کمک از او احساس راحتی می کنید.

معرفی ۴ مورد از انواع خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای معرفی ۴ مورد از انواع خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

امتیاز کاربر: ۴.۶۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا