تقویم تاریخ

ساعت، رنگ و حیوان سال 1403 | لحظه سال تحویل 1403

رنگ سال جدید چگونه تعیین می شود؟ | تاریخچه عید نوروز

عمدتاً انسان ها علاقه مند هستند که از سال های آینده و رویدادهای آن اطلاعات جدیدی داشته باشند. مثلاً اینکه در سال ۱۴۰۱ از لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ باخبر باشند. یا رنگ و حیوان سال ۱۴۰۳ را بدانند. در این مطلب از ایبک امداد به بررسی سال، رنگ و حیوان سال ۱۴۰۳ می پردازیم و مطالبی را در خصوص نمادها و رویدادهای این سال بیان می کنیم.

ساعت، رنگ و حیوان سال ۱۴۰۳

کسب اطلاعاتی در خصوص ساعت، رنگ و حیوان سال ۱۴۰۳ از جمله مباحثی است که برای تمامی مردم جهان اهمیت بسزایی دارد. مثلاً اینکه سال جدیدی که در پیش رو داریم، دارای چه نماد و علامتی می باشد؟ نشان دهنده برنامه ریزی های بلند مدت برای بشر است. چرا که گاه شماری های سالیانه بر اساس نماد رنگ و حیوان آن سال شکل می گیرد.

به این شکل که شروع کننده هر سال جدید بر اساس نوع حیوان و رنگ آن سال نشان دهنده ویژگی ‌ها و مشخصات متمایز آن نسبت به دیگر سال ها می باشد و بر همین تصورات می توان بسیاری از رویدادها و اتفاقات جهان را پیش بینی کرد. البته تمامی این موارد به نگرش و اعتقاد جوامع بستگی دارد.

حیوان سال ۱۴۰۳

سال ۱۴۰۳ نیز مانند دیگر سال ها بر اساس یکی از ۱۲ نوع حیوانات جهان نامگذاری می شود. حیوان سال ۱۴۰۳ اژدها است. اژدها از جمله حیوانات سرکش، لجباز و حاضر جواب می باشد و اغلب بدون تفکر سخن می گوید. سال های شمسی که در ایران با نام اژدها بوده است عبارتند از: سال ۱۳۷۹، ۱۳۶۷،  ۱۳۵۵، ۱۳۴۳، ۱۳۳۱، ۱۳۱۹، ۱۳۰۷

اژدها از جمله موجودات خوش خط و خال و سرشار از انرژی و انگیزه است. انتظار می ‌رود که سال ۱۴۰۳ مردم با خوشی و انرژی در کنار هم زندگی کنند و بدون هیچ گونه حیله گری و دسیسه ای اقدام به معاملات مختلف نمایند. البته اژدها حیوانی است که به سادگی فریب می خورد، اما شهامت پذیرش اشتباهات خود را دارد.

مشخصات متولدین سال اژدها

افرادی که در سال اژدها متولد می شوند، آرمان خواه و کمال گرا هستند. به این صورت که همواره به دنبال بهترین ها می باشند. البته توقع وی از خود و اطرافیانش معقول است. افرادی که در این سال متولد می شوند، معمولاً در ابتدای جوانی ازدواج نمی کنند. برخی از آنها نیز تا آخر عمر مجرد می مانند. چرا که تنهایی را بیشتر از زندگی مشترک دوست دارند و از تنها بودن خود لذت می برند.

اینجور افراد روحیه هنری بالایی دارند. همین روحیه لطیف آنها باعث می ‌شود که احساس کنند کسی آنها را درک نمی کند. از ویژگی ‌های مثبت آن ها می ‌توان به رشد و ترقی متولدین اژدها اشاره کرد.

متولدین سال اژدها با استعداد، باهوش و با اراده هستند و از عهده هر کاری که بخواهند برمی ‌آیند. تحت هیچ شرایطی محتاج دیگران نخواهند شد. اژدها محبوبیت خاصی بین افراد دارد ولی عمدتاً درگیر ماجراهای عاشقانه نمی شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عید فطر ۱۴۰۲ چه روزی است؟/تاریخ دقیق عید فطر در سال ۱۴۰۲

این افراد در شغل های پزشکی، نظامی، سیاسی و هنری بسیار درخشان عمل می کنند. به گونه ای که می ‌توانند اهداف بزرگ داشته باشند و کارهای بزرگ انجام دهند. البته در بسیاری از موارد نیز افراد متولد اژدها به جهت زیاده‌ خواهی ‌های خود وارد کارهای خلاف شده اند. از جمله افراد مشهوری که در سال اژدها متولد شده اند عبارتند از: عیسی مسیح، ناپلئون سوم، مارشال پتن، ژان ژاک روسو، برنارد شاو، دانتون، راشل و ماری پیکفورد

ساعت، رنگ و حیوان سال 1403 | لحظه سال تحویل سال 1403

رنگ سال ۱۴۰۳

تعیین رنگ سال آیین مختص نوروز نیست و صرفا مربوط به کشور ما نمی باشد. چرا که رنگ سال جدید در تمامی کشورها و تقویم های میلادی، قمری و شمسی به صورت واحد تعیین می شود. شرکت پنتون از تعیین کنندگان رنگ سال در آستانه سال نو میلادی می باشد که رنگ سال ۲۰۲۴ را به صورت پیشنهادی ترکیبی از پرتقالی و  زرد اعلام نمود.

درست است که تعیین رنگ سال آیین مختص به نوروز ایرانیان نیست. اما برای ایرانیان نیز جالب است که بتوانند رنگ خاصی را برای سال جدید در نظر بگیرند. رنگ پیشنهادی از طرف شرکت پنتون انتقال دهنده گرما و انرژی خاصی به انسان می باشد که نمادی از مراقبت از پوست، مو و داشتن احساس شادی و نشاط  است. رنگ انتخابی سال ۱۴۰۳ می تواند به گونه ای باشد که برای لباس های رسمی و غیررسمی از آن استفاده نمود.

رنگ سال جدید چگونه تعیین می شود؟

به طور سالیانه تعداد زیادی گرافیست و طراح انتظار می کشند تا ببینند شرکت پنتون رنگ سال جدید را چه چیزی معرفی می کند؟ در واقع تعیین کننده رنگ سال شرکت پنتون است که با توجه به جوانب زندگی افراد و صنایع مختلف رنگی را انتخاب می کند تا بتواند تمامی قسمت ها و صنایع را پوشش دهد.

در حقیقت رنگی که توسط گروه پنتون معرفی می شود، حاصل تلاش بی وقفه این گروه است که به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت می کند. این شرکت با در نظر گرفتن تمامی استانداردها رنگی را انتخاب می‌ کند که طراحان لباس و صنایع دیگر بتوانند به راحتی آن را اجرا نمایند.

در آستانه سال ۲۰۲۳ رنگ جدید توسط شرکت پنتون به جهان معرفی می شود و بر اساس آن صنایع دیگر محصولات خود را با آن تطبیق می دهند.

لحظه تحویل سال ۱۴۰۳

نوروز ایرانیان مصادف می ‌شود با یکم فروردین سال جدید که در پی آن جشن نوروز را که یکی از قدیمی ترین جشن های ملی ایرانیان است، برگزار می کنند. البته این عید مخصوص ایرانیان نیست. بلکه مرزهای جغرافیایی نتوانسته آن را محدود نماید و در کشورهایی همچون افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، قرقیزستان و … عید نوروز جشن گرفته می ‌شود.

همچنین ایرانیان ساکن در اروپا و کشورهای اروپایی نیز این روز را به عنوان جشن ملی در محل سکونت خود برگزار می کنند. تا پیام آور عشق، محبت و دوستی به سراسر جهان باشند. روز یکم فروردین که با بهار آغاز می شود در واقع روز رستاخیز طبیعت است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی درختکاری ۱۵ اسفند/چرا درخت بکاریم

لحظه تحویل سال ۱۴۰۳ ساعت ۶ و ۳۶ دقیقه بامداد است. روز چهارشنبه یکم فروردین ۱۴۰۳ هجری شمسی مصادف است با ۲۰ مارس ۲۰۲۴ میلادی. از آنجایی که سال تحویل قبل از ظهر می باشد، همان روز به عنوان اول فروردین در نظر گرفته می شود و در صورتی که لحظه تحویل سال از ساعت ۱۲ ظهر گذشته باشد فردای آن روز را ۱ فروردین اعلام می کردند.

تاریخچه عید نوروز

به طور قطع نمی توان گفت که نوروز ایرانیان چه سالی آغاز شد. با ریشه یابی این فرهنگ کهن می توانیم به جمشید پیشدادی برسیم. تا جایی که فردوسی نیز در شاهنامه خود پیدایش نوروز را از زمان جمشید می داند. این نظریه بیشتر مورد تایید قرار گرفته که نوروز از زمان این پادشاه در ایران به طور رسمی جشن گرفته شد.

نوروز ایرانیان مصادف می شود با روز رستاخیز طبیعت و دلیل جشن بزرگی که برای آن گرفته می شود، نیز این است که طبیعت دوباره نو می شود و جانی تازه می گیرد.

جشن نوروز در دوران ساسانیان شش روز طول می کشید و به دو بخش روز کوچک و بزرگ تقسیم می شد. پنج روز ابتدای فروردین با عنوان نوروز کوچک و روز ششم که به خرداد روز نیز معروف بود، با عنوان نوروز بزرگ جشن گرفته می شد.

در تمامی این شش روز مردم به صورت حضوری می توانستند با پادشاه ملاقات کنند و درخواست های خود را مطرح نمایند و دستور سریع جهت حل و فصل مشکلاتشان داده می شد.

در دوران شوروی جشن گرفتن نوروز در این کشور ممنوع بود اما مردم میهن دوست این سرزمین جشن نوروز را به صورت مخفیانه برگزار می کردند. در سال های اخیر نوروز به یک جشن جهانی تبدیل شده و تمامی کشورها اجازه برگزاری آن را که مصادف با ۲۱ مارس برابر اول فروردین است، می دهند.

ساعت، رنگ و حیوان سال 1403 | لحظه سال تحویل سال 1403

روز جهانی نوروز

در مجمع عمومی سازمان ملل عید نوروز به ثبت رسیده است و این جشن باستانی به عنوان یک میراث جهانی به تمامی مردم جهان معرفی شد. بنابراین روز ۲۱ مارس را که مصادف است با یکم فروردین هر سال با عنوان روز جهانی نوروز به رسمیت می شناسند.

در متنی که در توصیف این عید بزرگ بیان شده است، نوروز را جشنی با ریشه ایرانی و با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال معرفی نموده و بیان داشته که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان آن را جشن می گیرند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی ساعت، رنگ و حیوان سال ۱۴۰۳ پرداختیم. حیوان سال جدید را معرفی و مشخصات متولدین سال را بیان کردیم. همچنین رنگ پیشنهادی از طرف طراحان و صنایع مختلف را اعلام نمودیم که ممکن است مورد تایید شرکت پنتون قرار بگیرد. با در اختیار داشتن این اطلاعات امیدواریم برنامه سال ۱۴۰۳ را به صورت دقیق و گسترده برای خود پایه ریزی نمایید و بتوانید سال جدید را با مدیریت جدید برای خود به خوبی رقم بزنید.

ساعت، رنگ و حیوان سال ۱۴۰۳

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لحظه دقیق تحویل سال ۱۴۰۳

امتیاز کاربر: ۳.۵۱ ( ۲۰ نتایج)

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

  1. سلام
    ممنون از اطلاع رسانی شما ، ولی اژدها نماد چینیهاست و حیوان همتراز اژدها در ایران نهنگ هست و نماد سال ۱۴۰۳ طبق سالهای شمسی نهنگ میباشد

    همچنانکه متاسفانه سال قبل به جای پلنگ ، ببر را نماد سال معرفی کردند

  2. سلام
    ممنون از اطلاع رسانی شما ، ولی اژدها نماد چینیهاست و حیوان همتراز اژدها در ایران نهنگ هست و نماد سال ۱۴۰۳ طبق سالهای شمسی نهنگ میباشد

    همچنانکه متاسفانه سال قبل به جای پلنگ ، ببر را نماد سال معرفی کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا