خدمات ساختمان

عایق کاری نمای ساختمان چگونه انجام می شود؟ | مزایا و معایب عایق کاری نما

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

عایق کاری نما آنقدر مهم است که از طرفی می‌ تواند هزینه‌های انرژی را تا ۵۰ درصد کاهش دهد و از طرف دیگر به سلامت ساکنان و افزایش راحتی آنها کمک زیادی می‌ کند. تصور کنید خانه‌ ای را تازه خریداری کرده‌ اید. نخست درجه شوفاژ‌های خانه را بالا می‌ برید و برای آنکه خواب راحتی داشته باشید به سمت تخت خواب می‌ روید اما در نیمه شب از سرمای شدید از خواب بیدار شده و متوجه می‌ شوید که سرما خورده‌ اید و از همه بدتر اینکه درجه شوفاژ‌ها هم تا آخر زیاد هستند. مشکل اصلی که در مورد آن صحبت کردیم مربوط به عدم عایق کاری نمای ساختمان می‌ باشد و ربطی به درجه شوفاژ ندارد.

عایق کاری نما چیست؟

عایق ماده‌ ای است که از انتقال صدا یا دما از بخشی به بخش دیگر خانه جلوگیری می‌ کند. عایق می‌ تواند به روش‌ های متفاوت و با مواد مختلفی اجرا شود. به عملیات اجرای عایق و نصب آن در دیوارهای خارجی ساختمان عایق‌ کاری نما گفته می‌ شود. اجرای عایق باید با دقت کافی انجام شود و این نکته از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است و حتماً باید توسط استادکاران و متخصصان صورت پذیرد. عایق کاری نما باعث می‌ شود که خانه به دمای مطلوب برسد و ساکنان آن نیز آرامش کافی داشته باشند. نمای ساختمان دارای انواع مختلفی از قبیل نمای کامپوزیتی، بتنی، شیشه‌ ای، چوبی و … می‌ باشد و با انجام آن می‌ توان هوای داخل فضا را کنترل کرده و از انتقال آن به بیرون جلوگیری نمود. عایق کاری نما فقط برای عدم انتقال گرما و سرما نیست و جهت کاهش آلودگی صوتی هم می‌ توان آن را به کار برد. عایق کاری معمولاً در سقف خانه، کف، پنجره‌ ها، دیوارها و درب‌ ها امکان‌ پذیر می‌ باشد. به طور کلی می‌ توانیم عایق‌ کاری نما را در چهار مرحله زیر انجام دهیم.عایق کاری نمای ساختمان چگونه انجام می شود؟ | مزایا و معایب عایق کاری نما

 • عایق حرارتی
 • عایق رطوبتی
 • عایق صوتی
 • عایق حریق

عایق کاری نمای ساختمان چه مزایایی دارد؟

در ادامه مطلب مهم‌ ترین فواید و مزایای عایق کاری نمای ساختمان را بیان می‌ کنیم.

افزایش رفاه ساکنان

اگر عایق کاری نما در ساختمانی انجام شود رفاه ساکنان آن نیز افزایش پیدا می‌ کند. در حقیقت هدف عایق‌ کاری نما آسایش و ایجاد احساس خوشایند برای ساکنان می‌ باشد. به عنوان مثال اگر عایق کاری در ساختمانی انجام شود افراد از بودن در آن فضا احساس آرامش کرده و بدون آنکه سرما، گرما و صدا آنها را آزار دهد از لحظات خود لذت می‌ برند.

کاهش مصرف انرژی

ساختمانی که عایق کاری شده است انرژی کمی نیز مصرف می‌ کند و به همین خاطر به گرمایش و سرمایش زیادی نیاز ندارد. میزان صرفه‌ جویی انرژی در ساختمان به عوامل مختلفی مثل متراژ ملک و نوع عایق کاری بستگی دارد. به عنوان مثال اگر واحدی متراژ زیاد داشته باشد به عایقی با هدایت حرارتی کم و ضخامت زیاد نیاز دارد.

حذف رطوبت و چگالش

به دلایل مختلفی حذف چگالش آب بسیار اهمیت دارد. چگالش وقتی اتفاق می‌ افتد که پنجره در نمای شیشه‌ ای یک ساختمان دچار بخار گرفتگی شود. این اتفاق در نمای کرتین وال بسیار رخ می‌ دهد. حذف چگالش موجب جلوگیری از بروز کپک و کاهش رطوبت می‌ شود. اگر ساختمانی با رطوبت مواجه شود، نازک کاری آن خیلی زود تخریب شده و وسایل چوبی تزیینی هم دچار خرابی می‌ شوند علاوه بر آن سلامت ساکنان هم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم برای خرید انواع وان حمام | مشخصه های بارز وان حمام

طولانی شدن زمان تخریب ساختمان هنگام حریق

وقتی که عایق مناسبی در ساختمان استفاده شده باشد، اگر ساختمان با حریق مواجه شود زمان بیشتری طول می‌ کشد تا نما کاملا تخریب شود و در واقع نمای ساختمان می‌ تواند به عنوان متریال ضد آتش نیز عمل کند. در واقع این مورد مزیت بسیار مهمی جهت نجات جان ساکنان می‌ باشد و افراد زمان زیادی در اختیار دارند که بتوانند جان خود را نجات داده و از ساختمان فرار کنند.

عایق در نمای ساختمان چه عملکردی دارد؟

دیوارهای اطراف نمای ساختمان منبع اصلی هدر رفتن حرارت و انرژی هستند. عایق به عنوان روکش بیرونی می‌ باشد و می‌ تواند در پشت مصالح نما مورد استفاده قرار گیرد. عایقی که برای ساختمان به کار برده می‌ شود ممکن است پلی استایرن منبسط شده، فوم پلی اورتان، پشم شیشه، فوم فنولی و یا متریال دیگری باشد که با گچ و یا سیمان در مکان مورد نظر اجرا می‌ شود. این هدف عایق کاری نما کم کردن ضریب انتقال حرارت با اضافه کردن موادی است که رسانایی حرارتی پایینی دارند. عایق کاری نمای ساختمان چگونه انجام می شود؟ | مزایا و معایب عایق کاری نماعایق کاری دیوار خارجی ساختمان می‌ تواند نیاز به انرژی را جهت تامین گرمایش و سرمایش تا حد زیادی کاهش دهد ولی توجه کنید که هیچ ماده‌ ای در واقع نمی‌ تواند به صورت کامل از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. گازها هدایت حرارتی خیلی پایینی دارند و در مقایسه با جامدات و مایعات خاصیت هدایت و حرارتی آنها ضعیف است و چنانچه بتوان گاز را به دام انداخت در واقع عایق قابل استفاده می‌ باشد. هوا و دیگر گازها نیز عایق خوبی هستند ولی مزایای اصلی آنها عدم انتقال گرما می‌ باشد به همین خاطر بیشتر مواد عایق مثل حفره پر گازی عمل می‌ کنند و از همرفت در اندازه‌ های بزرگ جلوگیری می‌ نمایند.

انواع مختلف عایق کاری جهت آب‌ بندی کردن نمای ساختمان

انتخاب مصالح مناسب جهت عایق کاری نما از مهمترین تصمیماتی است که هنگام طراحی ساختمان باید گرفته شود زیرا بهره‌ وری انرژی و راحتی ساکنان به این انتخاب تا حد زیادی وابسته است. قوانین فعلی که در ساخت و ساز شهری به عنوان معیار به کار بردن عایق وجود دارد اینگونه است که باید در احداث ساختمان حتماً رعایت شود. مواد معدنی مناسب برای عایق ساختمان عبارتند از:

 • مواد فیبری
 • پشم سنگ
 • پشم شیشه
 • مواد سلولی
 • شیشه سلولی
 • سیلیکات کلسیم
 • مواد عایق آلی

مواد آلی مناسب برای عایق ساختمان عبارتند از:

 • پلی استایرن منبسط
 • پلی استایرن اکسترود
 • پلی اورتان
 • فوم
 • پلی ایزوسیانورات
 • فوم فنولیک

مواد تجدید پذیر

 • سلولز
 • فیبر
 • چوب پنبه
 • فیبر شاهدانه
 • پشم گوسفند
 • پشم کتان
 • عایق پنبه‌ ای

پلی استایرن منبسط چیست؟

پلی استایرن منبسط کم هزینه‌ ترین و رایج‌ ترین متریال جهت عایق‌ کاری نما می‌ باشد. این ماده سفید رنگ بوده و رسانایی حرارتی آن ۰.۰۳ تا ۰.۰۴۰ وات بر کلوین متر می‌ باشد. پلی استایرن منبسط وزن کم و دوام بالایی دارد و شرایط برش و نصب آن نیز راحت است، در برابر آب نیز مقاومت داشته و هنگام نصب بدون آنکه ارزش حرارتی آن هیچ افتی داشته باشد توسط آب مرطوب می‌ گردد. عایق پلی استایرن قابلیت اشتعال دارد اما تا حدی نیز در برابر حریق مقاومت از خود نشان می‌ دهد. پلی استایرن منبسط اگرچه خواص عایق صدا را نیز دارد ولی نمی‌ تواند سر و صدای اضافی را کاملاً جذب کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رنگ نسوز در ساختمان سازی چه کاربردی دارد؟ انواع رنگ نسوز

پلی استایرن اکسترود

از دهه ۱۹۴۰ تولید پلی استایرن اکسترود آغاز شد. این عایق رسانایی حرارتی ۰.۰۳۴ وات بر کلوین متر دارد. پلی استایرن اکسترود در برابر برف، باران، بخار آب و یخبندان مقاومت زیادی دارد. این عایق یک ماده بسیار پایدار می‌ باشد و خصوصیات حرارتی آن در شرایط طولانی حفظ خواهد شد. چنانچه تخته پلی استایرن اکسترود در محل خود درست نصب شود کارایی آن بسیار افزایش پیدا می‌ کند و هیچ رطوبتی را جذب نخواهد کرد اما این ماده نمی‌ تواند عایق صوتی خوبی باشد و نسبت به پلی استایرن منبسط هزینه بیشتر و کیفیت بالاتری هم دارد.

پشم معدنی

یکی از موادی که جهت عایق کاری نما بسیار مقرون به صرفه و محبوب می‌ باشد پشم معدنی است. پشم معدنی مقاومت خوبی در مقابل حریق دارد و به همین خاطر در ساختمان‌ های تجاری و مسکونی از آن استفاده می‌ شود. به کار بردن پشم معدنی معمولاً کمی دشوار می‌ باشد زیرا بریدن و نصب آن کار راحتی نیست و افراد ممکن است پس از تماس با پشم معدنی دچار خارش پوستی شوند. حین نصب نیز باید خشک نگه داشته شوند و اگر خیس شوند عملکرد آنها به طور کل از دست خواهد رفت. پشم معدنی در برابر بخار آب مقاومت خوبی ندارد و به همین خاطر بخار آب می‌ تواند به آسانی به آن نفوذ کند. پشم معدنی قابلیت تنفس داشته و هر گونه بخار و رطوبت در ساختار آن مواد می‌ تواند بدون هیچ مانعی به سطوح بیرونی انتقال داده شود. پشم معدنی عایق صدا نیست.

عایق کاری نما با سازه

یکی از روش‌ های عایق‌ کاری نما، توسط سازه می‌ باشد که این روش برای عایق‌ های معدنی مناسب است زیرا انعطاف پذیری بالایی دارند. عایق کاری نمای ساختمان چگونه انجام می شود؟ | مزایا و معایب عایق کاری نمادیوارها باید به وسیله پروفیل فلزی و یا چوبی قاب بندی شده و عایق بین فضای قاب‌ ها به طور کامل نصب شود. پس از آن لایه نما روی سازه پشتیبان باید اجرا گردد.

عایق کاری نما بدون سازه

از این روش برای عایق پلیمری استفاده می‌ کنند. به علت صلبیت بالا باید این عایق‌ ها را در لایه نهایی نما مستقیماً روی عایق پلیمری نصب نمود بنابراین در اجرای عایق پلیمری به احداث سازه هیچ نیازی نیست. هزینه عایق کاری نما بدون سازه نسبت به روش قبلی پایین‌ تر است.

کلام پایانی

ساختمان شما چه قدیمی باشد و چه جدید به عایق‌ کاری نما احتیاج دارد. عایق‌کاری نما می‌ تواند باعث افزایش رفاه ساکنان شده، مصرف انرژی را نیز کاهش می‌ دهد. ساختمان‌ هایی که اهمیت زیادی دارند مانند مراکز مخابراتی، بیمارستان‌ ها، مراکز کمک رسانی و … هم باید حتماً عایق کاری شود و عایق کاری از الزامات اساسی این ساختمان‌ ها می‌ باشد. هدف نهایی عایق کاری نما در هر ساختمانی افزایش کیفیت احداث بنا بوده و همچنین ساکنان می‌ توانند تجربه لذت بخش و ایمنی را کسب کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

عایق کاری نمای ساختمان چگونه انجام می شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عایق کاری نمای ساختمان چگونه انجام می شود؟ مزایا و معایب عایق کاری نما

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا