تعمیرات ظرفشویی

دلیل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی چیست | مشکل پمپ تخلیه

هرکدام از قطعاتی که داخل ماشین ظرفشویی وجود دارند، وظیفه مهمی در کارکرد درست دستگاه داشته و در حالتی که یکی از قطعه ها دارای عیب و نقص باشند، شستشوی ظروف به درستی انجام نمی‌شود. حالا پمپ تخلیه هم یکی از همین قطعات ضروری است که مشکل پمپ تخلیه باعث عدم تخلیه آب در ماشین ظرفشویی می شود.

به چه دلیل آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود

در بیشتر اوقات علل تخلیه نشدن آب دستگاه، وابسته به انسداد یا اشکال در پمپ تخلیه است. اما این حدس هم وجود دارد که به دلایل دیگر هم آب ماشین ظرفشویی به درستی تخلیه نمی‌شود.

۱- مسدود شدن لوله فاضلاب

اگر لوله فاضلاب منزل شما دچار انسداد شده باشد، امکان ندارد ماشین ظرفشویی بتواند آب را به خوبی تخلیه کند.

۲- احتمالا شلنگ تخلیه دستگاه، آسیب دیده است

ساختار شلنگ تخلیه طوری است که یک سر آن به پمپ تخلیه سیستم و سر دیگر به لوله فاضلاب متصل می‌شود. اگر این قطعه صدمه ببیند یا دچار پارگی و انسداد شده باشد، بر این اساس ماشین ظرفشویی نمی‌تواند آب را تخلیه کند. هرگاه وضعیت دستگاه شما هم مانند موارد بالا بود بهتر است شلنگ ماشین ظرفشویی را تعویض کنید.

۳- اشکال در فیلتر ماشین ظرفشویی

در مجموع، فیلتر تخلیه وظیفه دارد که از ورود ذرات ریز و درشت غذا و… به درون پمپ و شلنگ تخلیه جلوگیری کند. اگر ذرات غذا وارد فیلتر شوند، موجب مسدود شدن آن و مانع تخلیه درست آب در دستگاه می‌شوند. بهتر است فیلتر را به خوبی با آب ولرم بشویید و محل قرار گیری فیلتر که به شلنگ یا لوله تخلیه مختوم می‌شود را هم پاک کنید.

خراب بودن پمپ تخلیه باعث چه مشکلاتی می شود

همانطور که در مطالب فوق ذکر کردیم، پمپ تخلیه یکی از قطعات حیاتی برای ماشین ظرفشویی به شمار می‌رود که خرابی آن موجب تجمع آب و تخلیه نادرست آن در دستگاه می‌شود.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات مختلف ماشین ظرفشویی و نحوه عملکرد هر کدام از آنها

پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی چه وظیفه ای را دارد

همه روندی که در دستگاه انجام می‌شود، مشتمل افشاندن مایع شستشو، شست و شوی ظروف و در آخر پخش کردن آب و آبکشی ظروف می‌شود. در همه این مرحله ها، آب درون دیگ ماشین ظرفشویی جاری شده و آب آلوده ناشی از شستشو، از دستگاه خارج می‌شود. پمپ تخلیه ظرفشویی از قطعه های فراوانی تشکیل شده است که خراب شدن هر یک از این قطعه ها می‌تواند علل اشکال در پمپ تخلیه باشد. سپس اگر پمپ تخلیه خراب است، ابتدا بایستی علل خرابی آن را تشخیص دهید. در ضمن شناسایی علل خرابی پمپ تخلیه و تعمیر دستگاه باید به وسیله کارشناسان مجرب انجام شود چون شما نمی‌توانید به تنهایی مشکلات آن را رفع کنید.

مشکل پمپ تخلیه ظرفشویی

پمپ تخلیه از چه اجزایی ساخته شده است

 • کیت شناسایی مغناطیس: این کیت دریچه تخلیه را برای بیرون آمدن آب می‌گشاید.
 • نیروی محرکه پمپ تخلیه: نیروی محرکه پمپ تخلیه وظیفه دارد آب درون دیگ شستشو را به خارج از دستگاه ببرد.
 • شلنگ تخلیه آب دستگاه: این شلنگ، آبی که در درون ماشین ظرفشویی است را به فاضلاب منتقل می‌کند. به یاد داشته باشید شلنگ تخلیه بایستی همواره تمیز بوده و دچار گرفتگی و انسداد نباشد.
 • پروانه مخصوص تخلیه آب: پروانه تخلیه آب، باعث می‌شود آب به خارج از ماشین ظرفشویی هدایت شود.
 • تسمه پمپ آب: تسمه پمپ آب نیز نقش پیشگیری از خروج آب را در صورت اشکال در پمپ آب را ایفا می‌کند.
 • توپ کنترل پلاستیکی: درون درگاه کنترل ماشین ظرفشویی، یک توپ کنترل پلاستیکی وجود دارد که در صورت مسدود بودن پمپ تخلیه، از تخلیه آب جلوگیری می‌کند.

چرا پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی خراب می‌شود

 • اشکال در بویین پمپ تخلیه دستگاه.
 • نوسانات جریان برق و نرسیدن آن به پمپ تخلیه.
 • انسداد صافی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی.
 • پوسیده شدن لوله های پمپ تخلیه دستگاه.

خراب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی چه نشانه هایی را دارد

خراب شدن پمپ تخلیه دستگاه باعث نیمه کاره انجام شدن کار شستشو می‌شود. ولی اشکالات متداولی که با خرابی و ایراد پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی در شست و شو را پدید می‌آورد دارای موارد زیر است:

 •  باز ایستادن غیر منتظره برنامه شستشو در زمان کار.
 • کار نکردن ماشین ظرفشویی.
 • درست تخلیه نشدن آب و باقی ماندن آب در دستگاه پس از شستشو.
 • اگر دستگاه آب را به طور مناسب تخلیه نکند، باعث نشتی آب می‌شود.
حتما بخوانید:   اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم چگونه است؟

اگر هر یک از این نشانه ها را در ماشین ظرفشویی خود مشاهده کردید، در قدم اول به خرابی و ایراد در پمپ تخلیه دستگاه پی ببرید. در ضمن، یکی از دلیل های نشت آب از دستگاه، به خاطر آسیب دیدن به قطعه سنسور آبشمار ماشین ظرفشویی است. ولی لازم است با مشاهده این نشانه ها، همه احتمالات را در نظر بگیرید. در این زمان بهترین راه حل این است که در کوتاه ترین زمان ممکن با یک کارشناس حرفه ای تماس بگیرید.

آزمایش پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

 1. در مرحله اول ظرفشویی را از کابل برق جدا کرده و سپس پمپ‌ را از آبزن سیستم خارج می‌کنید.
 2. پس از آن جریان برق را به کمک مولتی متر چک کنید. اگر پمپ ظرفشویی جریان برق را ندارد و یا پمپ، انرژی را به خود جذب کرده و روشن نمی‌شود به طور حتم باید آن را عوض کنید.
 3. اگر با اهم متر آن را چک کردید و اندازه مقاومت آن را ۲۵۷ نشان داد، بایستی بدانید که اشکال از پمپ تخلیه ظرفشویی نیست، بلکه باید به اشکالات مکانیکی آن توجه کنید.
 4. بعد از آن که پمپ تخلیه را چک کردید و از خراب بودن آن اطمینان حاصل کردید حالا باید تعویض و یا تعمیر آن را انجام دهیم.

چگونه پمپ تخلیه را تعمیر کنیم

می‌دانید که پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی از قطعات اصلی است که معیوب شدن آن، باعث کار نکردن دستگاه و وارد شدن صدمه و زیان به دیگر قطعات هم می‌شود. با در نظر گرفتن به ساختار پمپ تخلیه در اکثر موارد ممکن نیست پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی را تعمیر کنید، بلکه باید تعویض شود. ولی امکان دارد خرابی پمپ تخلیه دستگاه شما طوری باشد که کارشناس بتواند آن را تعمیر کند.

مشکل پمپ تخلیه ظرفشویی

آموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

بهتر است این نکته را به یاد بسپارید، اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید امکان دارد در زمان تعویض قطعه پمپ تخلیه اشکالی به وجود بیاید و نتوانید کار را به نحو احسن به پایان برسانید، لازم است این کار را به یک کارشناس ماهر بسپارید.

 • برای عوض کردن پمپ تخلیه دستگاه به پمپ تخلیه نو و به وسایلی مانند پیچ گوشتی و انبردست احتیاج دارید.
 • سیم برق ظرفشویی را از کابل جدا کرده و شلنگ تخلیه و آب را هم از دستگاه جدا کنید.
 • در این قسمت، ظرفشویی را به پهلو بخوابانید و بخش زیرین آن را باز کنید.
 • حالا قطعه سنسور آنتی فلود را سوا کرده و پس از آن، پمپ تخلیه ظرفشویی را بگشایید و پمپ نو را در جای آن قرار دهید. لازم است پیش از باز کردن قطعه های ماشین ظرفشویی از آن یک عکس بگیرید تا در زمان بستن قطعه ها، در خاطرتان باشد و به راحتی این کار را انجام دهید.
 • سپس واشر آب‌بندی و شلنگ بیرونی را چک کرده و در حالت فرسوده و پوسیده بودن، آنها را عوض کنید.
 • در نهایت سنسور آنتی فلود را مثل قبل سر جای خود قرار دهید و بعد از آن قسمت زیرین آن را به درستی در دستگاه نصب کنید و ماشین ظرفشویی را به حالت قبل برگردانید.
حتما بخوانید:   بررسی و رفع انواع ارور ماشین ظرفشویی اسنوا SNOWA

در انجام این کار به شما توصیه می‌کنیم از کارشناسان و تعمیرکاران مجرب و ماهر کمک بگیرید تا تعویض این قطعه را به نحو احسن برایتان انجام دهند و همچنین هیچ مشکلی در این زمینه برای شما رخ ندهد.

تمیز کردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

اگر دستگاه نتواند به خوبی عمل تخلیه را انجام دهد و علل آن تفاله مواد غذایی باشد، بایستی هرچه سریع تر آن را تمیز کنید. در مطالب بالا دیدید که، در مرحله اول پمپ را باز کرده و سپس آن را جدا می‌کنید. یکی از مکان هایی که مواد غذایی ته نشین شده و مانع تخلیه آب می‌شود، پروانه روی پمپ آب است. اگر آن مسدود باشد، باید آن را پاک کنید. به یاد داشته باشید به هیچ عنوان آب را به طور مستقیم بر روی پمپ نریزید، چون امکان دارد سیم‌پیچی های پمپ دچار مشکل شوند. محل دیگری که باعث ته نشین شدن مواد غذایی می‌شود، شلنگ تخلیه است که در بخش های پیشین هم اشاره کرده بودیم. در حالت گرفتگی به طور حتم آن را تمیز کنید.

سخن آخر

همانطور که مطالعه کردید، متوجه شدید که کار تخلیه آب موجود در ماشین ظرفشویی یکی از اصلی ترین مرحله های شستشو ظرف و ظروف می‌باشد که اگر اشکالی برای پمپ تخلیه دستگاه پیش بیاید، از کار می‌ایستد. از دسته مواردی که موجب اشکال در پمپ های تخلیه می‌شود، متراکم شدن مواد فاضل در شلنگ تخلیه پروانه پمپ تخلیه و و فیلتر کف دستگاه می‌باشد که باید چک و پاک شوند. در ضمن برای وارسی موتور پمپ تخلیه بایستی از ابزار اهم متر بهره بگیرید و مقاومت دو سری از سیم پیچ ها را چک کنید. اگر اشکالی بود می‌توانید آن را عوض کرده و همانطور که در بخش های بالا دیدید می‌توانید آن را تعمیر و تعویض کنید.

31

مشکل پمپ تخلیه ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلیل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی چیست | مشکل پمپ تخلیه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x