اخبار خیریه

چطور می‌شود به نیازمندان واقعی کمک کرد /خیریه ها

یکی از راه های رشد و تعالی انسان، کمک به همنوعان، مخصوصاً نیازمندان می باشد. اکثر ما از کمک به افراد دیگر لذت می بریم و در صورتی که کسی از ما درخواست کمک کند و مطمئن شویم که شخص نیازمند واقعی می باشد، از کمک به او دریغ نمی کنیم. امروزه با زیاد شدن سودجویان، به راحتی نمی‌توان نیازمند واقعی را تشخیص داد. شاید شما هم سؤال کنید چگونه تشخیص دهیم که چه کسی واقعا نیازمند است و چگونه به او کمک کنیم؟ با ما همراه باشید تا از سایت ایبک شما را با نیازمندان واقعی و روش کمک به آنها ، آشنا کنیم.

مسئولیت اجتماعی ما در مقابل نیازمندان واقعی چیست؟

حتماً برای شما هم پیش آمده که افرادی را در خیابان ببینید که درخواست کمک می کنند و اشخاص دیگر هم از کنار آنها بدون توجه می گذرند. متأسفانه این روزها یکی از معضلاتی که بسیار هم رواج پیدا کرده، بی تفاوتی اجتماعی در مقابل نیازمندان است به عبارتی بی توجه بودن نسبت به مشکلات دیگران و همچنین مشکلات جامعه می تواند بسیار تاسف انگیز باشد.

البته گاهی هم به مردم حق می دهیم زیرا بعضی از این افراد، نیازمند واقعی نیستند و از این راه کاسبی می کنند و از طرفی هم بعضی از نیازمند های واقعی به دلیل حفظ آبرو نمی توانند دست خودشان را جلوی کسی دراز کنند. وقتی می گوییم نیازمندان واقعی، منظور ما کسانی هستند که واقعا نیازمندند. همان اشخاصی که بیمارند یا خرجی روزانه خود را نداشته و غذایی برای خوردن ندارند و یا پدری بالای سر آنها نیست که از آنها حمایت کند.

اینها نیازمندان واقعی اجتماع هستند و ما همگی آنها را دوست داشته و تمایل داریم که به این اشخاص کمک کنیم ولی نمی دانیم از کجا باید آنها را شناسایی کرده و به آنها کمک کنیم.

نیازمندان واقعی

نیازمندان واقعی چه کسانی هستند؟

اگر بخواهیم نیازمندان واقعی را دسته بندی کنیم باید آنهایی که نان آور خانه خود را از دست داده اند و یا پدر ندارند، در اولویت قرار دهیم. خیرهای مهربان، روح تازه ای به زندگی آنها می دهند و امید را به خانه آنها هدیه می‌کنند.

برای شناخت نیازمندان واقعی، راه های مختلفی وجود دارد یکی از این راه ها تحقیق کردن در محله های کم توان است. به این ترتیب می توانیم اشخاص نیازمند را شناسایی کنیم و خودمان به طور مستقیم به آنها کمک کنیم. البته برای این کار یک مشکلی وجود دارد و آن این است که گاهی افراد تمایل ندارند که از دست اشخاص، کمکی دریافت کنند و غرور آنها و عزت نفس شان به آنها اجازه دریافت کمک از دیگران را نمی دهد و ترجیح می دهند که مشکلات زندگی را تحمل کرده ولی حمایت دیگران را قبول نکنند.

در این صورت بهتر است که وظیفه را به عهده مؤسساتی بگذاریم که برای این اهداف در نظر گرفته شده اند. آنها می توانند به شکل غیر مستقیم به نیازمند واقعی کمک کنند.

با این کار، کسانی که جزو نیازمندان واقعی هستند می‌توانند به واسطه مؤسسه خیریه مورد حمایت قرار بگیرند. یکی از مزیت‌های این کار این است که افراد کمک نقدی دریافت نمی‌کنند. مؤسسات خیریه جهت توانمندسازی نیازمندان واقعی اقدام می کنند و این از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا کمک های دوره ای نمی تواند مشکل این عزیزان را برطرف کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ۱۰۰ روش کمک به نیازمندان و افراد فقیر جامعه

چطور می توانیم به نیازمندان واقعی کمک کنیم؟

یکی از راه های کمک به نیازمندان واقعی این است که به توانمند شدن آنها کمک کنید. توانمندسازی همراه با تقویت مهارت این عزیزان، به وسیله راه اندازی کارگاه هایی جهت افزایش مهارت، می تواند کمک واقعی به نیازمندان باشد. این مسیری است که مؤسسات خیریه در پیش می گیرند تا بتوانند از نیازمندان واقعی حمایت کنند.

بهترین راه های تشخیص نیازمندان واقعی چیست؟

برای اینکه شما بتوانید نیازمندان واقعی را از اشخاصی که تظاهر می‌کنند که نیازمندند، تشخیص دهید راه های زیادی وجود دارد که در ادامه شما را با آنها آشنا می کنیم:

  1. تشکیل گروه های برای شناسایی نیازمندان واقعی
  2. رفتن به مناطق فقیر نشین
  3. همکاری با مؤسسات خیریه

در ادامه موارد بیان شده را برایتان توضیح می دهیم:

۱-تشکیل گروه های برای شناسایی نیازمندان واقعی

بهترین راه برای کمک کردن به نیازمندان واقعی این است که با دوستان خود، گروه هایی تشکیل داده و نیازمندان واقعی را شناسایی کنید. با پرس و جو از دیگران افراد را شناسایی کرده و کمک های لازم را جمع آوری کنید و سپس کمک‌ها را در بین آنها تقسیم کنید.

۲- رفتن به مناطق فقیر نشین

یکی دیگر از راه‌های شناختن نیازمندان واقعی این است که شما به مناطق فقیر نشین بروید و از نزدیک با زندگی افراد آشنا شوید و در صورت امکان به آنها کمک نقدی و یا کمک های غیرنقدی مانند پوشاک، دارو، خوراک و غیره بکنید. البته این کارها زمان‌بر بوده و از شما وقت زیادی می گیرد و همچنین ممکن است همان طور که گفتیم اشخاصی تمایل به دریافت کمک های مستقیم ما نداشته نباشد و به دلیل عزت نفس و غرور خود در مقابل کمک ما مقاومت کنند.

۳- همکاری با مؤسسات خیریه

یکی دیگر از راه های کمک به نیازمندان واقعی، همکاری با مؤسسات خیریه می‌باشد که هر کدام در زمینه های مختلفی به اشخاص نیازمند کمک می کنند. ما باید افراد و خانواده های نیازمند را شناسایی کرده و در صورتیکه تمایل به دریافت کمک از ما ندارند، به این مؤسسات معرفی کنیم تا از آنها حمایت شود.

افراد نیازمند و دستفروشان

در مورد اشخاص نیازمند و همچنین دستفروشان نباید همه آنها را به یک چشم نگاه کنید. همه این افراد دزد و دروغگو نیستند خیلی از آنها ممکن است نان آور خانواده باشند که از روی ناچاری این کار را انجام می دهند. کسی که در کنار خیابان، کالای ارزانی را می فروشد احتمالاً راه بهتری برای کسب درآمد ندارد و به دلیل نیاز واقعی خود، این کار را انجام می دهد. این اشخاص به جای گدایی و یا دزدی، می خواهند با کاری کوچک، پول کمی در آورده و مشکلات خود را برطرف کنند. لذا نباید به آنها انگ کلاهبرداری زد. بسیاری از افراد نیازمند خجالت می کشند که به طور مستقیم از ما کمک بگیرند و به دلیل عزت نفس، مشکلات خود را با سختی تحمل می کنند‌.

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم بهترین راه برای کمک به نیازمندان، مؤسسات خیریه می باشند زیرا این مؤسسات به صورت ناشناس به نیازمندان کمک می کنند. کمک مؤسسات خیریه به خانواده های نیازمند، به طور دائمی بوده و از آنها حمایت مالی می شود. افراد خیر می توانند کمک های دائمی خود را از طریق حسابی که باز می کنند به این مؤسسات واریز کنند.

این کمک ها، هر چقدر هم که کم باشد می تواند باری را از دوش خانواده‌های نیازمند بردارد و شرایط زندگی را برای آنها و کودکان شان کمی بهتر کند. اگر در شرایط فعلی نمی توانید به مؤسسه ی خیریه ای اعتماد کنید باید با اطلاعات جمع آوری شده در مؤسسات خیریه، نیازمندان واقعی را پیدا کرده و خودتان به طور مستقیم با آنها کمک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سایت آگهی خیریه و کمک‌رسانی نیازمندان | درخواست کمک‌ مالی از خیرین

آیا می خواهید یک فرد نیکوکار باشید؟

همانطور که می دانید انسان یک موجود اجتماعی است. شاید یکی از شاه کلید های مهم برای رسیدن به آرامش هم همین باشد. رسیدن به آرامش در حمایت کردن از اجتماع معنا پیدا می کند. وقتی ما مورد حمایت دیگران قرار می گیریم رضایت و آرامش تمام وجود ما را پر می کند و جالب است که بدانید کمک و حمایت شما هم می تواند در دیگران ایجاد حس آرامش کند.

برای اینکه یک فرد نیکوکار باشید لازم به انجام کارهای سخت و غیر ممکن نیست. شما می توانید یک انسان دوست باشید و برای آرامش همنوعان خود تلاش کنید. برداشتن یک قدم مثبت برای افراد نیازمند، می تواند جهت به آرامش رسیدن دیگران و رفع مشکلات آنها اهمیت زیادی داشته باشد. حتماً شما هم شنیده اید که می گویند: «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود»

کمک های هرچند کم نیکوکاران جمع شده و می‌تواند مشکلات بزرگ نیازمندان واقعی را برطرف کند.

چرا باید به دیگران کمک کنیم؟

وقتی شما به دیگران کمک می کنید حتی اگر در حد وقت گذاشتن برای هم صحبتی با آنها باشد، به طور ناخودآگاه در برابر احساس تنهایی خود را بیمه کرده و حس مفید بودن به شما دست می دهد. این کمک باعث می شود بتوانید ارتباط و همبستگی خود را با دیگران تقویت کنید و تمام این کارها به آرامش درونی شما کمک خواهد کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کمک به دیگران می‌تواند باعث سلامت اشخاص و افزایش طول عمر آن ها هم بشود.

نتیجه ی افکار تاریک در مورد نیازمندان واقعی چیست؟

بعضی از افراد، دارای افکار تاریکی می باشند و فکر می‌کنند که افراد بی خانمان بی‌لیاقت بوده و یا اشخاصی که دارای مشکلات خانوادگی و مالی هستند انسان های مفیدی نیستند و باید از آنها دوری کنیم! در واقع این اشخاص در درون خود، بدبینی و خشم را پرورش می دهند که آرامش را از آنها گرفته و به سلامت روح آنها آسیب وارد می کند. اگر به جای قضاوت کردن و انتقاد بیجا از دیگران، آنها را یاری کنیم، می توانیم با صمیمیت و مهربانی، خشم و بدگمانی را در خود کشته و به سلامت روح و روان خود کمک کنیم.

باید افراد را درست بشناسیم. کسانی که پر از بیم و امید و همچنین نیاز و ترس هستند ولی به دلایل مختلف دچار مشکل شده اند و اکنون به کمک ما نیاز دارند، شاید زمانی هم ما با این شرایط روبرو شویم. در این صورت از دیگران چه انتظاری داریم؟؟

نیازمندان واقعی

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله ایبک تلاش کردیم شما را با نیازمندان واقعی و روش کمک به آنها آشنا کنیم. در صورتی که تمایل دارید به نیازمندان واقعی کمک کنید بهترین روش مراجعه به مؤسسات خیریه است. می‌توانید به وسیله این مؤسسات، نیازمندان واقعی را که شناسایی شده اند، مورد حمایت خود قرار دهید و در این کار خداپسندانه با آنها همکاری کنید.

 

چطور می‌شود به نیازمندان واقعی کمک کرد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نتیجه ی افکار تاریک در مورد نیازمندان واقعی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا