دیجیتال

آشنایی با انواع مشکلات پرینتر سه بعدی | راهنمای رفع عیب پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی | خطا و مشکلات پرینتر سه بعدی

مشکلات پرینتر سه بعدی برای کاربرانی که در حال استفاده از این نوع پرینتر هستند بسیار به ندرت اتفاق می افتد. این دستگاه در بعضی مواقع ممکن است با مشکلات بزرگ و یا کوچکی روبه رو شود که در صورت ایجاد مشکلات کوچک می توانید با کمی اطلاعات در این زمینه مشکل را برطرف کنید. در مواقعی که با مشکلات بزرگتری از پرینتر سه بعدی مواجه شده اید، بهتر است از تعمیرکار و یا افراد متخصص در این حرفه کمک بگیرید و به صورت خودسرانه اقدام به کاری نکنید.

مشکلات پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی یکی از دستگاه های کارآمد در زمینه های مختلف اداری محسوب می شود که از محبوبیت بالایی در کشور و جهان برخوردار است. پرینترهای سه بعدی ممکن است در بعضی مواقع دچار عیب و ایرادی شوند. از این رو با بررسی دقیق باید به مشکل ایجاد شده پی ببرید.

این دستگاه امروزه در عرصه تکنولوژی از محبوبیت بسیاری برخوردار است که در صورت ایجاد مشکل ممکن است کار را کمی دشوار کند. یکی از مهم ترین عواملی که می توانید از ایجاد مشکل در پرینترهای سه بعدی خود جلوگیری کنید، این است که با کیفیت ترین محصول را از مکانی معتبر خریداری نمایید تا خیالتان از کارکرد و کیفیت محصول آسوده باشد.

پرینترهای سه بعدی همانند دستگاه های دیگر در برخی مواقع دچار مشکلاتی خواهند شد که بعضی از مشکلات کوچک و ساده به نظر می رسند. در صورت مواجه شدن با مشکلات پرینتر سه بعدی بهتر است به صورت دقیق به بررسی آن بپردازید، زیرا در برخی مواقع با وجود راهکارهای مناسب می توانید بهترین عملکرد را ایجاد نمایید.

موارد زیر جزء مشکلات رایج برای پرینترهای سه بعدی محسوب می شوند که با دقت به راهکار پیشنهادی می توانید به راحتی مشکل را برطرف نمایید.

چسبیدن ماده به صفحه ساخت

یکی از مشکلات رایج برای پرینترهای سه بعدی چسبیدن ماده به صفحه ساخت است که اغلب کاربران پرینتر لیزری با این مشکل روبه خواهند شد. زمانی که ماده ذوب شده قدرت چسبندگی بر روی صفحه را نداشته باشد کارکرد پرینتر را با مشکل مواجه خواهد کرد.

حتما بخوانید:   بهترین نرم افزار ویرایش عکس در ویندوز

اینکه اولین لایه چاپ به درستی و دقیق بر روی صفحه ساخت قرار گیرد از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا با چاپ شدن لایه اول، مابقی لایه ها از همین لایه ساخته خواهند شد.

ایجاد این مشکل برای پرینترهای سه بعدی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین عوامل برای ایجاد این مشکل، تراز نبودن و صاف نبودن صفحه ساخت است. اکثر پرینترهای سه بعدی از یک صفحه تنظیم کننده برای صفحه ساخت برخوردار هستند که دارای چندین پیچ و دستگیره خواهند بود.

زمانی که قصد استفاده از این دستگاه را دارید حواستان به تراز بودن صفحه باشد تا مشکلی در این زمینه برایتان ایجاد نشود. زمانی که صفحه ساخت تراز نباشد، ممکن است قسمتی از آن به نازل بیش از اندازه نزدیک شود که در این صورت مواد زودتر به آن خواهد رسید.

همچنین در صورت تراز نبودن صفحه ممکن است قسمتی از آن در فضا معلق شود که در این مواقع مواد در فضا پخش خواهد شد.

مشکلات پرینتر سه بعدی

چاپ شدن سریع لایه اول

یکی دیگر از مشکلات ایجاد شده برای پرینترهای سه بعدی چاپ شدن سریع لایه اول به حساب می آید. معمولا چاپ لایه اول و نحوه قرارگیری صفحه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

زمانی که لایه اول به سرعت بر روی صفحه ساخت چاپ شود، ممکن است فرصت کافی برای خشک شدن را پیدا نکند و همچنین به صورت دقیق بر روی صفحه تخت قرار نمی گیرد.

زمانی که در حال کار با این نوع پرینتر هستید، حواستان باشد که لایه اول را با حوصله، دقت و آهسته چاپ کنید تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید. با چاپ آهسته لایه اول بر روی صفحه ساخت، پلاستیک زمان کافی برای خشک شدن را خواهد داشت که در این صورت کیفیت نهایی کار شما افزایش پیدا می کند.

لایه اول پایه تمامی لایه ها به شمار می رود، پس دقت بالا در چاپ این لایه از اهمیت زیادی باید برخوردار باشد.

خروج مواد بیشتر از حد استاندارد

پرینتر سه بعدی با داشتن نرم افزار موجود در خود تمامی مواد ذوب شده خروجی از دستگاه را کنترل می کند تا از مقدار صحیح پلاستیک ذوب شده اطمینان خاطر کسب نماید.

برخی از پرینترها  به دلیل عدم وجود این نرم افزار ممکن است دچار مشکلی در زمینه خروج مواد ذوب شده شوند. در صورتی که سیستم نرم افزار لازم برای کنترل خروج مواد را نداشته باشد ممکن است از قسمت نازل مواد از حد تعیین شده کمتر و یا حتی بیشتر خارج گردد.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر فوری گوشی آب خورده

در صورتی که مواد بیش از حد استاندارد از نازل خارج گردد، ممکن است سبب خرابی و دفرمه شدن قطعه شود. برای برطرف کردن این مشکل می توانید وارد قسمت نرم افزار دستگاه شوید و بر روی edit process settings کلیک کنید. سپس به قسمت extruder وارد شوید و مقدار the extrusion multiplier را کم کنید.

با انجام این کار به راحتی می توانید مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

پیچ خوردن لایه ها

بعضی مواقع ممکن است پرینتر سبب پیچ خوردن و خمیدگی لایه ها شود که این مشکل به دلیل گرم شدن بیش از اندازه پلاستیک به وجود می آید. زمانی که پلاستیک در دمای بسیار بالایی اکسترود شود و به موقع خنک نشود، ممکن است سبب دفرمه شدن و پیچ خوردن لایه ها گردد.

برای برطرف کردن این مشکل بهترین راه حل، استفاده از فن پرینتر است که سبب خنک شدن آن می شود. همچنین در صورت مواجه شدن با این مشکل می توانید درجه دمای اکسترود را کم کنید تا مشکل پیچ خوردگی لایه ها برطرف شود.

فیلامنت تکه تکه شده

اکثر پرینترهای سه بعدی از چرخ دنده های کوچکی برای حرکت دادن فیلامنت ها استفاده می کنند که این چرخ دنده ها دارای دندانه های تیزی هستند. چرخش این دندانه های تیز سبب عقب و یا جلو کشیدن فیلامنت ها خواهد شد.

در صورتی که فیلامنت ها در بین این دنده ها گیر کنند و قادر به حرکت نباشند ممکن است فیلامنت تکه تکه گردد. برای برطرف کردن این مشکل می توانید دمای اکسترود را افزایش دهید تا پلاستیک داغ شود و حرکت بهتری را انجام دهد.

در صورتی که با افزایش دمای اکسترود هنوز با مشکل مواجه هستید، باید سرعت چاپ را نیز کاهش دهید.

پرینتر سه بعدی چیست؟

برای اینکه بتوانید مشکلات به وجود آمده برای پرینتر سه بعدی را برطرف کنید، باید بدانید که پرینتر سه بعدی چیست و چه تفاوتی با پرینترهای دیگر دارد. در صورتی که شناخت اولیه دقیق از پرینتر سه بعدی داشته باشید، در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید مشکل را برطرف کنید.

آگاهی لازم در مورد چگونگی کارکرد پرینتر سه بعدی یکی از عوامل موثر برای برطرف کردن مشکلات به وجود آمده محسوب می شود. پرینترهای سه بعدی معمولا پلاستیک ها را ذوب می کنند و سپس مواد ذوب شده را به صورت رشته در کنار یکدیگر قرار می دهند تا از طریق نازل از دستگاه خارج شوند.

حتما بخوانید:   بهترین مودم های اقتصادی | بررسی مودم های اقتصادی

نازل طبق کنترل سیستم خود به شکل افقی حرکت می کند و در هر لحظه یک لایه بسیار نازک را چاپ کرده و اجازه می دهد تا کمی خنک گردد. پرینترهای سه بعدی به صورت لایه لایه مواد را در کنار یکدیگر قرار می دهند تا بتوانند به شکل سه بعدی آنها را ایجاد نمایند.

مشکلات پرینت سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی

شاید برای شما سوال باشد که پرینتر سه بعدی در چه مکان ها و برای چه کارهایی قابل استفاده خواهد بود؟ معمولا در گذشته برای اینکه بتوانند یک عکس را به وسیله ای قابل استفاده تبدیل کنند بسیار دشوار و سخت و در بعضی مواقع غیر ممکن بوده است.

امروزه با وجود پیشرفت بشر در صنعت تکنولوژی و فناوری دستگاه هایی تولید شده اند که به راحتی می توانند این فرایند را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهند. پرینتر سه بعدی توانسته تصاویر دیجیتالی و دو بعدی را به وسایلی سه بعدی تبدیل کند.

صنعت های مهمی امروزه از این دستگاه استفاده می کنند که با کارایی بالای آن از رضایتمندی نسبت به پرینتر سه بعدی برخوردار هستند. صنایع مهمی همچون معماری، پزشکی، ماشین سازی، میراث فرهنگی، آشپزی و … جزء صنایع رایج برای استفاده از پرینترهای سه بعدی محسوب می شوند.

پرینتر سه بعدی با ویژگی و عملکرد فوق العاده خود می تواند در ساخت ماکت، ایمپلنت، لوازم ورزشی، ساخت ماشین و … کمک شایانی به صنعت های گوناگون نماید. با توجه به عملکرد بالای این دستگاه به راحتی و بدون هیچ دردسری می توانید از آن در صنعت های مختلف استفاده کنید و از کارایی بالای آن لذت ببرید.

نتیجه گیری

مشکلات پرینتر سه بعدی در برخی مواقع کوچک و ساده خواهد بود که در این صورت بهتر است با کمی اطلاعات در این زمینه مشکل به وجود آمده را برطرف سازید. وجود پرینترهای سه بعدی امروز در صنعت های مختلف بسیار گسترش پیدا کرده که با کارایی بالای خود توانسته رضایتمندی زیادی را جلب نماید.

در صورتی که قادر به برطرف کردن مشکلات پرینتر سه بعدی خود نیستید، بهتر است از شرکت های فعال در این زمینه کمک بگیرید. یکی از شرکت های تخصصی در زمینه تعمیر پرینترهای سه بعدی، شرکت ایبک امداد است که با تجربه بالا در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل پرینتر شما را برطرف خواهد کرد.

31

مشکلات پرینتر سه بعدی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلات رایج پرینترهای سه بعدی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x