تعمیرات ظرفشویی

دلایل مختلف تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

دلایل مختلف تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی | کدر و مات شدن ظروف در ظرفشویی

تمیز شسته نشدن ظروف درون ماشین ظرف‌شویی یکی از مشکلات جدی برای افرادی می باشد، که از این دستگاه استفاده می کنند. به ویژه افرادی که فرصت شستن ظروف با دست را ندارند و شاغل هستند. دلایل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌تواند به دلیل خراب شدن بازوهای آبپاش و انسداد فیلتر و یا دیگر دلایل اتفاق بیفتد. بعضی از علت‌های تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی خیلی ساده می باشند و افراد می توانند به راحتی آنها را برطرف کنند. در برخی مواقع نیز نقص فنی در ماشین ظرفشویی به وجود می‌آید و موجب تمیز شسته نشدن ظروف می‌شود، که در این صورت باید از تعمیرکاران متخصص کمک گرفته شود.

دلایل تمیز شسته نشدن ظروف در ظرفشویی

در ادامه رایج ترین دلایلی که موجب می‌شوند ظروف در ماشین ظرفشویی به صورت تمیز شسته نشوند را مورد بررسی قرار خواهیم داد. هر کدام از دلیل ها را می‌توانید با به کارگیری راهکار مناسب برطرف نمایید. در اکثر اوقات دلیل سفیدک زدن ظرف‌ها یا کدر شدن آنها و به صورت کلی خوب تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی به علت موارد غیر فنی رخ می دهد و می توان مشکل را به راحتی برطرف نمود.

شوینده نامناسب

شوینده هایی که در ماشین ظرفشویی استفاده می شود، شامل مایع کمک شستشو، ژل و پودر ظرفشویی می باشد. همچنین در این دستگاه از قرص و نمک مخصوص ظرفشویی استفاده می گردد. هر کدام از این شوینده ها کارایی و کاربرد متفاوتی دارند.

از جمله دلایلی که روی ظرف ها لکه های سفید باقی می ماند، مربوط به مواد شوینده می باشد. چنانچه مواد شوینده ای که استفاده می‌کنید بی کیفیت، تقلبی، تاریخ گذشته و نامناسب باشد، در پایان شستشوی ظرف ها به نتیجه مطلوبی نخواهید رسید.

  • پودر ماشین ظرفشویی: از پودر ظرفشویی در دمای پایین استفاده می‌شود و در بیشتر مواقع موجب به وجود آمدن لکه و یا رسوب بر روی ظروف می‌شود، چون نمی تواند در آب به خوبی حل شود. یکی از دلایلی که در ظروف سفیدک باقی می‌ماند استفاده از پودر ماشین ظرفشویی می باشد.
  • ژل ظرفشویی: در مقایسه با پودر های ظرفشویی، ژل ظرفشویی شوینده بهتری به حساب می آید. چون می تواند راحت تر در آب حل شود و مشکل رسوب در آب سرد را نخواهد داشت. ژل ظرفشویی در انواع گوناگون آنزیم دار و ساده موجود می باشد. در سال‌های اخیر از آنها بیشتر استفاده می شود. وقتی از ژل ظرفشویی استفاده می گردد، معمولاً همراه با آن از نمک و مایع جلادهنده نیز استفاده می کنند.
  • براق کننده یا مایع جلادهنده: براق کننده یا مایع جلادهنده که با نام‌های دیگری نیز شناخته می شوند، در آخرین مرحله چرخه شستشو و در زمان آبکشی ظرف ها استفاده می شوند. براق کننده یا مایع جلا دهنده موجب می‌شود، که ظروف درخشندگی بیشتری داشته باشند و بهتر خشک شوند. اگر از براق کننده استفاده نگردد یا میزان استفاده از آن کمتر باشد علاوه بر اینکه ظروف به خوبی تمیز نمی شوند، احتمال دارد در خشک شدن نیز مشکل داشته باشند. چنانچه از این ماده به مقدار زیاد استفاده شود، مشکلات دیگری مثل زیاد کف کردن دستگاه به وجود خواهد آمد.
  • نمک ظرفشویی: نمک ظرفشویی در دستگاه تأثیر زیادی بر روی شستشوی ظروف خواهد داشت. البته مقدار نمک و کیفیت آن بسیار حائز اهمیت می باشد. چون نمک موجب می شود، که میزان سختی آب تنظیم شود و این کار در سفیدک زدن ظرف ها و کیفیت شستشو و رسوب مستقیماً تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که نمک کم استفاده شود، مقدار سختی آب بالا خواهد بود و در این صورت در ماشین ظرفشویی و ظروف ایجاد خواهد شد.
  • قرص ظرفشویی: قرص ظرفشویی نسبت به شوینده های دیگر عملکرد بسیار بهتری دارد و بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. قرص انواع گوناگونی دارد. با توجه به اینکه از چه نوع قرصی استفاده شود، احتمال دارد، که دیگر نیازی به مایع جلادهنده نباشد. اما در هر صورت باید از نمک استفاده کرد. در صورتی که برای شستشوی ظروف از برنامه‌های با دمای پایین یا کوتاه مدت استفاده می‌کنید، قرص شوینده مناسبی نخواهد بود. چون در دمای زیر ۵۰ درجه خوب حل نمی شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی | راهنمای عوض کردن قفل ظرفشویی

ظرفشویی

تمیز نشدن ظروف به دلیل تنظیمات اشتباه ظرفشویی

یکی از عوامل بسیار مهم که تأثیر زیادی بر کیفیت شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی دارد، تنظیمات این دستگاه می باشد. برای تنظیم درست ماشین ظرفشویی باید میزان سختی آب با توجه به آب منطقه، دمای مناسب آب برای پاک کردن چربی ها و لکه‌ها، برنامه مناسب شستشو برای ظرف های کثیف و… را باید قبل از آغاز شدن چرخه شستشو با دقت انجام دهید.

چیدمان نادرست ظروف در ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که موجب می‌شود ظروف در ماشین ظرفشویی به خوبی شسته نشود این است، که ظرف ها به صورت اشتباه و بدون نظم چیده شده اند. در این شرایط ماده شوینده و آب به همه جای ظرف ها نمی رسد و لکه ها بر روی آنها باقی می ماند. در صورتی که ظروف در این دستگاه به صورت نادرست چیده شوند احتمال دارد، که در مسیر گردش و حرکت بازوی آبپاش اختلال به وجود آید و همچنین ممکن است، که به ظروف و بازوها آسیب برسد.

بنابراین بهتر است که در چیدمان ظروف دقت کنید و هر کدام از ظرف ها را در محل مخصوص قرار دهید. دقت داشته باشید، که ظروف به صورت چسبیده به یکدیگر در دستگاه قرار نگیرند و به ظرفیت دستگاه نیز توجه کنید.

سوراخ‌های بازوی ظرفشویی گرفتگی دارند

در صورتیکه گرفتگی در سوراخ بازوهای آبپاش و یا نازل ها وجود داشته باشد، ظروف در این دستگاه به خوبی شسته نخواهند شد. چنانچه بازوهای آبپاش عملکرد درستی نداشته باشند و با مواد غذایی و یا رسوب دچار انسداد شده باشند، به ظروف آب پاشیده نخواهد شد. در این حالت ظروف کدر شده و تمیز شسته نمی شوند. چنانچه آب با فشار کم بپاشد و مقدار آب در ظرفشویی کافی نباشد، باید بازوهای شست و شو یا بازوهای آبپاش را بررسی کرده و سوراخ ها و نازل های آن را بررسی نمود. چنانچه انسدادی وجود داشت، می توانید با سوزن یا جارو برقی آنها را تمیز کنید.

فیلتر تخلیه ظرفشویی کثیف است

چنانچه مسیری که آب های کثیف خارج می شوند، به خصوص در فیلتر انسداد و گرفتگی وجود داشته باشد، ظرف ها در ظرفشویی تمیز شسته نخواهند شد. فیلتر ماشین ظرفشویی در پایین دستگاه تعبیه شده است و معمولاً دو فیلتر بزرگ و کوچک در دستگاه وجود دارد. با گذشت زمان و تجمع مواد غذایی بر روی فیلتر موجب می‌شوند، که انسداد و گرفتگی در آن به وجود آید. در این صورت ظرف‌ها تمیز شسته نخواهند شد. به سادگی می توانید فیلتر ظرفشویی را درآورده و با صابون و آب بشویید. به این ترتیب حفره های آن به خوبی تمیز خواهند شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای جامع رفع خطا و ارورهای ماشین ظرفشویی

ظرفشویی

شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی ایرادی دارد

اگر ایرادی در شیر ورودی آب ظرفشویی به وجود آمده باشد، ظرف ها به صورت صحیح شسته نخواهند شد. چون ماشین ظرفشویی نمی تواند آبگیری درستی داشته باشد. به این ترتیب آب درون دستگاه کم خواهد بود و ظروف نمی‌توانند تمیز شسته شوند. در این شرایط باید از تکنسین متخصص بخواهید، که شیر برقی دستگاه شما را مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم آن را تعمیر و یا تعویض کند، تا مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

سیستم پمپ آب ظرفشویی ایراد دارد

هرگونه نقص و ایراد در واتر پمپ یا پمپ آب که شامل تسمه، پروانه و… می باشد، موجب خواهد شد، که اختلال در شست و شو به وجود آید و ظروف در دستگاه کدر شوند. چنانچه پمپ آب دارای صدا نیست و فقط وزوز دارد احتمال دارد، که دچار سوختگی شده باشد. همچنین ممکن است تسمه پاره شده باشد یا پروانه آسیب دیده و شکسته باشد. بنابراین باید پمپ نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

بازوهای آبپاش ظرفشویی خراب است

چنانچه بازوهای شستشو یا بازوهای آبپاش ایراد و شکستگی داشته باشند و نتوانند روی ظروف آب را هدایت و اسپری نمایند، قطعاً ظرف‌ها در ظرفشویی به خوبی شسته نخواهند شد. در این مواقع برای اینکه مشکل به وجود آمده برطرف شود، معمولاً بازو های شستشو را عوض می کنند.

المنت حرارتی یا ترموستات ظرفشویی ایراد دارد

در صورتی که روی ظرف ها لکه های سفید باقی می ماند احتمال دارد، که المنت دستگاه ایراد و خرابی داشته باشد. چنانچه به اندازه کافی آب ظرفشویی گرم نشود، لکه ها نمی توانند به صورت کامل از بین رفته و ظرف ها تمیز گردند. وقتی آب ظرفشویی گرم نشان نمی شود، احتمالاً ترموفیوز یا ترموستات ایراد یا سوختگی دارد.

به جز ترموستات، در ظرفشویی المنت حرارتی هم احتمال دارد مشکل داشته باشد. بنابراین وقتی لکه های سفید بر روی ظروف باقی می ماند، باید این موارد را بررسی نمایید.

محفظه مواد شوینده ظرفشویی ایراد دارد

یکی دیگر از مواردی که موجب میشود ظرف ها در ظرفشویی به صورت تمیز شسته نشوند این است، که در محفظه مواد شوینده ایرادی وجود دارد. این قسمت باید به صورت کاملا عایق بوده و به صورت صحیح بسته شود. چنانچه این محفظه ایرادی داشته باشد، مواد شوینده با آب وارد دستگاه نخواهد شد.

برد الکترونیکی ظرفشویی خراب است

همانطور که می دانید در ماشین ظرفشویی برد کنترل به عنوان مغز دستگاه محسوب می شود. چنانچه ایراد و خرابی در آن به وجود آید، ظرف ها تمیز شسته نخواهند شد. وقتی که همه موارد گفته شده را مورد بررسی قرار دادید، ولی مشکل برطرف نشد، در آخرین مرحله برد کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی را بررسی نمایید.

دلایل مختلف تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا