تعمیرات ظرفشویی

تفاوت قرص و ژل ماشین ظرفشویی چیست؟

مقایسه ویژگی های قرص و ژل ظرفشویی | بررسی مزایا و معایب قرص و ژل ماشین ظرفشویی

همانطور که می دانید هر ماشین ظرفشویی به یک شوینده مخصوص و مناسب نیاز دارد تا بتواند به بهترین نحو ممکن ظرف‌ها را از آلودگی پاک کرده و تمیز کند و همچنین سلامت ماشین ظرفشویی نیز با استفاده از شوینده با کیفیت تضمین شود. شوینده های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد که جهت شستن ظروف و استفاده از آن در ماشین ظرفشویی به کار گرفته می شود. قرص ها و ژل های ماشین ظرفشویی از این نوع می باشند که هرکدام معایب و مزایای خود را دارند. ایبک امداد در این مقاله به بررسی تفاوت بین قرص و ژل در ماشین ظرفشویی پرداخته و هر کدام را به صورت کامل توضیح داده است. چنانچه شما هم می ‌خواهید تفاوت این دو شوینده را بدانید پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

معرفی و بررسی شوینده قرص در ظرفشویی

همانطور که می دانید قرص ها از پرکاربردترین شوینده ها در ماشین ظرفشویی می باشند که دارای معایب و مزایایی نیز هستند. یکی از مزایای استفاده از قرص های ماشین ظرفشویی این است که مانند پودر نیازی به اندازه گیری دوز دقیق ندارند و به راحتی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. فقط کافیست یک قرص را در محفظه مخصوص مواد شوینده قرار داده و ماشین ظرفشویی را روشن کنید. قرص ها قدرت لکه بری بسیار بالایی دارند و همچنین چربی زدایی و تمیز کردن ظروف با قرص بسیار راحت می باشد. از نظر قیمت باید گفت که قرص ها نسبت به ژل گران تر هستند و همچنین جهت برطرف کردن رسوبات به چرخه شستشوی طولانی تری احتیاج دارند.

معرفی و بررسی شوینده ژل در ماشین ظرفشویی

شوینده ژل در ماشین ظرفشویی نیز از محبوبیت خاصی نزد کاربران برخوردار است. ژل ها با فرمول خاصی جهت شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی طراحی شده اند و مانند دیگر مواد شوینده معایب و مزایایی دارند. بررسی تفاوت قرص و ژل در ماشین ظرفشویی

پایه و اساس اصلی ژل ها آب می باشد و همین امر موجب کاهش ساییدگی ظروف در هنگام شستشو می شود و ظرف هایی مانند بشقاب و فنجان آسیب نمی بینند. ژل ها نسبت به قرص این امتیاز را دارند که به راحتی می‌توان نسبت به حجم ظروف آنها را اندازه گرفت و مقدار مناسب جهت شستشو در محفظه مخصوص مواد شوینده قرار داد.

معایب و مزایای استفاده از قرص در ماشین ظرفشویی

همانطور که گفته شد قرص ها قدرت لکه بری بسیار بالایی دارند. همچنین باعث خراش و یا تغییر رنگ در ظروف نمی‌شوند. مزایای دیگری که می توان برای قرص های ماشین ظرفشویی در نظر گرفت به شرح زیر می باشد.

 • به کارگیری آسان
 • تنوع بالا در مدل و برند ها
 • قدرت چربی زدایی و پاک کنندگی زیاد

یکی از مهمترین مزایای استفاده از قرص نسبت به دیگر شوینده ها قابلیت بکارگیری آنها در همه مدلهای ماشین ظرفشویی می باشد. در صورتی که از مواد شوینده اشتباه در ماشین ظرفشویی استفاده گردد می‌تواند به سلامت دستگاه آسیب وارد کرده و عمر مفید آن را کاهش دهد. آگاهی از معایب و مزایای قرص های ماشین ظرفشویی می تواند به شما این امکان را دهد تا به بهترین شکل ممکن از دستگاه خود استفاده کنید. علاوه بر مزایایی که گفته شد قرص ها دارای معایبی نیز می باشند که در ادامه مطلب به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

 • قیمت بیشتر نسبت به پودر و ژل
 • عدم کنترل میزان درست از مواد شوینده با توجه به حجم ظرف
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت سوختن موتور ماشین ظرفشویی | روش تعمیر موتور ظرفشویی

در صورتی که ظرف هایی که درون ماشین ظرفشویی قرار دارد کم باشد و میزان قرص نسبت به حجم ظروف بیشتر باشد، می‌تواند باعث ایجاد خراش و تغییر رنگ در ظرف ها گردد و همچنین موجب باقی ماندن مواد شوینده روی ظرف ها می شود.

معایب و مزایای استفاده از ژل در ماشین ظرفشویی

ژل ها از محبوبیت خاصی نزد کاربران برخوردار هستند زیرا استفاده از آنها راحت بوده و همچنین قدرت لکه بری بالایی نیز دارند. بررسی تفاوت قرص و ژل در ماشین ظرفشویی

در ادامه مطلب به بررسی مزایای استفاده از ژل در ماشین ظرفشویی می پردازیم.

 • از مهمترین مزایای استفاده از ژل در ماشین ظرفشویی این است که فرمولاسیون ژل ها بر پایه آب می باشد به همین علت استفاده از آنها برخلاف پودر و قرص باعث ایجاد خراش و ساییدگی در ظروف نمی شود.
 • از نظر قیمت و هزینه نسبت به قرص ها ارزان تر هستند.
 • چنانچه می‌خواهید ظروف شما شفافیت بیشتری داشته باشند می‌توانید علاوه بر ژل از مایع جلا دهنده نیز استفاده کنید.
 • قدرت انحلال پذیری ژل ها در آب بسیار بالا می باشد.

ژل های ماشین ظرفشویی علاوه بر مزایایی که دارند دارای معایبی نیز می باشند که در ادامه به چند مورد از آنها می پردازیم.

 • عدم تنوع ژل ها در بازار یکی از معایب استفاده از ژل می باشد.
 • چنانچه به هر علتی ژل ها در آب حل نشوند یک لایه ابری بر روی ظروف ایجاد خواهد شد.
 • از آنجایی که ژل ها مانند قرص دارای مقدار ثابتی نیستند استفاده زیاد از آنها می تواند موجب زودتر تمام شدنشان شود و از لحاظ هزینه به صرفه نخواهد بود.

تفاوت قرص و ژل در ماشین ظرفشویی چیست؟

تا اینجا با عملکرد قرص ها و ژل ها و همچنین معایب و مزایای هر کدام آشنا شدیم. در ادامه مطلب به بررسی تفاوت بین قرص و ژل می پردازیم.

 • قرص ها به شکل جامد بوده اما ژل حالت مایع دارد.
 • قابلیت چربی زدایی در قرص بیشتر از ژل می باشد.
 • قرص ها قابلیت حل شدن در دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد را دارند اما ژل می‌تواند در هر دمایی حل شود.
 • نگهداری از قرص ها آسان تر از نگهداری از ژل ها می باشد.
 • از نظر قیمت قرص ها گران تر از ژل ها می‌باشند.
 • جهت شستشوی سریع می توان از ژل ها استفاده کرد اما قرص ها برای حل شدن نیاز به زمان طولانی تری دارند.
 • قرص ها دارای تنوع زیادی در بازار می باشند اما ژل ها تنوع زیادی ندارند.
 • قرص ها قابلیت سازگاری با انواع ماشین ظرفشویی ها را دارند اما ژل ها فقط با برخی دستگاه ها سازگار می باشند.

استفاده از ژل و قرص ماشین ظرفشویی بر اساس قدرت چربی زدایی

یکی از تفاوتهای اصلی بین ژل و قرص ماشین ظرفشویی قدرت چربی زدایی آنها می باشد. همانطور که گفته شد فرمولاسیون ژل بر پایه آب است پس به راحتی نیز در آب حل شده و باعث تمیزی ظروف می شود. بررسی تفاوت قرص و ژل در ماشین ظرفشویی

قرص ها دارای آنزیم هایی می باشند که به شستشوی با کیفیت ظروف بسیار کثیف کمک می کنند به همین علت ژل ظرفشویی جهت شستشوی سریع و همچنین جهت شستن ظروفی که حساس می باشند و ممکن است خراش روی آنها ایجاد شود بسیار مناسب میباشد. همچنین زمانی که دستگاه کاملاً از ظرف پر نشده باشد استفاده از ژل معقول تر به نظر می رسد. اما چنانچه ظروف شما بسیار چرب و کثیف هستند بهترین شوینده جهت شستن آنها قرص ماشین ظرفشویی می باشد. بیشترین آسیبی که به ماشین های ظرفشویی وارد شده است به علت انتخاب اشتباه مواد شوینده رخ داده است. به همین علت انتخاب درست مواد شوینده بسیار مهم و ضروری می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دفتر راهنمای ماشین ظرفشویی ویرپول | نصب و راه اندازی ظرفشویی ویرپول

بررسی تفاوت ژل و قرص ماشین ظرفشویی بر اساس سازگاری آنها با محیط زیست

امروزه تمامی تولید کنندگان و شرکت ها در بخش های گوناگون به فکر تولید محصولاتی هستند که بیشترین سازگاری را با محیط زیست داشته باشد. کارخانجات تولید کننده مواد شوینده هم از این امر مستثنا نمی باشند. با در نظر گرفتن نوع بسته بندی، ژل ها و قرص های ماشین ظرفشویی نسبت به پودر ها ضایعات زیاد تری تولید می کنند. با همه این ها تولید کنندگان به دنبال راه هایی هستند تا بتوانند بسته‌بندی این مواد شوینده را طوری طراحی کنند که به محیط زیست آسیبی نرساند و و با آن سازگار باشد.

بررسی تفاوت ژل و قرص ماشین ظرفشویی بر اساس سازگاری آنها با انواع مدل های ماشین ظرفشویی

اکثر مدل های ماشین ظرفشویی دارای محفظه جهت قرار دادن قرص می باشند اما ماشین ظرفشویی های کمی وجود دارند که جای مخصوصی جهت قرار دادن ژل در آنها تعبیه شده باشد. شاید از مهمترین معایب استفاده از ژل ها همین مورد باشد چرا که ژل ها جای مخصوصی در ماشین ظرفشویی نداشته و باید توسط کاربر اندازه گیری شده و داخل دستگاه ریخته شود. اما قرص ها علاوه بر اینکه دارای محفظه مخصوص می باشند اندازه دقیقی نیز دارند و نیازی به اندازه گیری توسط کاربر نمی باشد.

بررسی تفاوت ژل ها و قرص های ماشین ظرفشویی بر اساس تنوع آنها در بازار

یکی دیگر از تفاوت های میان قرص و ژل ماشین ظرفشویی این است که قرص ها دارای تنوع بسیار بالایی می باشند و به کاربر قدرت انتخاب بیشتری می‌دهند. اما ژل های ماشین ظرفشویی تنوع زیادی نداشته و به چند مورد محدود خواهند شد. قرص ها دارای فناوری به روز تر و جدیدتری نسبت به پودرها و ژل های ماشین ظرفشویی هستند. در بعضی از انواع قرص ها مایع جلادهنده و جرم گیر نیز وجود دارد و نیازی به استفاده جدا از این مواد در ماشین ظرفشویی نمی باشد. همچنین قرص ها و ژل ها در رایحه های مختلف جهت شستن ظروف در ماشین ظرفشویی تولید و به بازار ارائه شده اند.

سخن آخر

در اغلب موارد کاربرانی که جهت شستن ظروف خود از ماشین ظرفشویی استفاده می کنند معمولاً در انتخاب شوینده مناسب دچار تردید می شوند. شناخت هر کدام از مواد شوینده و همچنین آگاهی از معایب و مزایای آن ها می تواند به کاربران کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشند. ایبک امداد در این مقاله به بررسی تفاوت های بین قرص و ژل ماشین ظرفشویی پرداخته و مزایا و معایب هر کدام را مورد بررسی قرار داده است. شما کاربر عزیز با مطالعه این مطلب می توانید به صورت کامل با این مواد شوینده آشنا شده و بهترین گزینه را انتخاب کنید. جهت مشاوره، پشتیبانی و طرح پرسش می توانید با کارشناسان ایبک امداد تماس گرفته و از راهنمایی آنها استفاده کنید.

تفاوت قرص و ژل ماشین ظرفشویی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با تفاوت های اصلی میان قرص و ژل شستشو ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا