تعمیرات ظرفشویی

علل روشن نشدن ماشین ظرفشویی | راه حل های رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

علل روشن نشدن ماشین ظرفشویی | راه حل های رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از نیاز های اساسی هر خانه می باشد که امروزه بیش از پیش مورد استفاده قرار گرفته و برندهای مختلف برای بهتر کردن قابلیت های نسل های جدید در مقایسه با نسل های قدیمی تر از آن با یکدیگر رقابت می کنند. حال این وسیله خانگی مانند هر وسیله ی خانگی دیگر در کنار مزایای بیشماری که دارد می تواند عیب هایی هم داشته باشد مثلا ممکن است برای شما پیش بیاید که ماشین ظرفشویی تان روشن نشود که باعث می شود تا گاهی اوقات هزینه های گزاف به شما تحمیل شود.

علل روشن نشدن ماشین ظرفشویی:

۱-خراب بودن قفل درب ماشین ظرفشویی:

درب هر ماشین ظرف شویی یک قفل دارد که بعد از چیدن ظرف ها در آن و بستن در قفل می شود و اجازه ی نشتی آب و یا همچنین در خیلی از نسل ها اجازه باز شدن درب را در حین کار حال به صورت عمدی یا به صورت تصادفی نمی دهد. حال ممکن است این قفل خراب شده باشد و به درستی کار نکند یعنی یا آب نشت کند یا درب بعد از چیدن ظروف مدام باز شود. بدیهی است که زمانی که فرمان شست و شو صادر می شود به علت اینکه درب ماشین ظرفشویی قفل نشده است ماشین روشن نمی شود. یعنی ماشین سالم است ولی قفل درب آن خراب است.در این حالت مشکل خیلی اساسی نیست و فقط کافی است که قفل درب را بررسی کنید. راه حل در این زمینه این است که به تعمیر یا تعویض قفل درب بپردازید.

۲-خرابی موتور متحرک:

یکی از قطعات مهم در ماشین ظرف شویی موتور محرک آن می باشد که یک وسیله ی الکترومکانیکی می باشد که وظیفه ی آن گردش آب در ساختار ماشین ظرف شویی است تا آب مورد نیاز برای عمل شست و شو تامین شود و نتیجه ی آن داشتن ظروف تمیز بعد از انجام عملیات توسط ماشین ظرفشویی باشد. این کار از طریق تامین نیروی محرکه ای که از رله استارت می گیرد انجام می شود.حال گاهی اوقات علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی تان وجود مشکل در موتور محرک آن می باشد که در صورت وجود مشکل باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

حال زمانی که با بررسی متوجه شدید که ایراد روشن نشدن ماشین ظرفشویی تان خرابی موتور متحرک می باشد دو حالت پیش روی شما قرار دارد در حالت اول اتصالات برق در جایی از موتور دچار قطعی شده است که برای تست آن کافی است که از یک مولتی متر استفاده کنید و آن را در مسیر سیم پیچ ها قرار دهید و هر جا که مشکل داشت با دستگاه مولتی متر مشکل را حل کنید. اما حالت دوم کمی پیچیده تر می باشد و ممکن است برای شما همراه با هزینه گزاف باشد. وقتی با بررسی سیم ها از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کردید پس باید نتیجه بگیرید که موتور شما خراب است و باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن کنید.حتما توصیه می شود که برای تعمیر قطعات ماشین ظرفشویی تان از متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی جی پلاس در دفتر راهنما

۳- خرابی سلکتور ماشین ظرفشویی :

سلکتور قطعه ای در ماشین ظرفشویی است که به شما اجازه انتخاب حالت های مختلف شست و شو را می دهد.حال ممکن است این قطعه به داخل فرورفته باشد و زمانی که شما ماشین ظرف شویی تان را روشن می کنید این عمل به درستی انجام نمی شود. برای رفع این مشکل ابتدا در مرحله اول سعی کنید که خیلی آرام جوری که باعث آسیب بیشتر به ماشین ظرفشویی نشود این دکمه را به بیرون بکشید. اگر این حالت جواب نداد راه حل بعدی به این صورت است که دستگاه را از برق بکشید و پنل آن را باز کنید و اتصالات سلکتور را با مولتی متر چک کنید و از سالم بودن سیم های آن اطمینان حاصل کنید چون این کار همراه با بازکردن قسمت جلویی ماشین ظرف شویی تان می باشد در صورتی که تخصص کافی در این زمینه را ندارید حتما با متخصص یا مراکز تعمیر تخصصی تماس بگیرید. در حالت سوم اگر از سالم بودن سیم ها اطمینان پیدا کردید باید به این نتیجه برسید که  خود قطعه سلکتور خراب است و باید آن را تعویض کنید.

۴- خرابی رله استارت:

رله استارت نیز یکی از قطعه های مهم در ماشین ظرفشویی تان می باشد که در اکثر نسل های ماشین ظرف شویی وجود دارد. وظیفه اصلی این قطعه این است که در کنار موتور محرک وظیفه برق رسانی به موتور محرک و روشن شدن آن را برعهده دارد تا بتوانند آب مصرفی ماشین ظرفشویی  را به صورت گردشی فراهم کنند.این قطعه در کنار سیم پیچ موتور محرک قرار گرفته و برق مورد نیاز موتور را فراهم می کند.حال خرابی این قطعه سبب می شود تا موتور و در نتیجه ماشین ظرفشویی تان به درستی کار نکند برای رفع این مشکل ابتدا با دستگاه مولتی متر اتصالات برق اطراف آن را بررسی کنید و اگر این اتصالات سالم بود شما نیاز به تعویض رله استارت دارید.212512121

۵- خرابی تایمر یا کنترل الکتریکی :

تایمر یا کنترل الکتریکی قطعه ای در ماشین ظرفشویی می باشد که در پشت مدار کنترلی آن قرار دارد و وظیفه ی کنترل شیر ورودی و مدارات موتور را برعهده دارد. اگر تایمر یا کنترل الکتریکی از کار بیافتد شما نیاز دارید تا کل پنل اطراف آن را باز کنید و با یک اهم متر اتصالات و درستی آن را بررسی کنید ولی معمولا چون این کار کمی سخت است ابتدا توصیه می شود تا قسمت های دیگر را  بررسی کنید و بعد از آن این قسمت را مورد بررسی قرار دهید و در صورت خرابی اقدام به تعویض آن کنید.

۶ –قطع بودن برق دستگاه :

گاهی اوقات علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما به سادگی با چک کردن اتصالات برق و پریز های شما قابل حل می باشد و نیاز به بررسی تخصصی و پرداخت هزینه گزاف موارد بالا به تعمیر کار نیستید.پس در صورت بروز مشکل ابتدا اتصالات برق  را چک کنید.

تا اینجا تلاش شد تا شما را کمی با مشکلات روشن نشدن ماشین ظرفشویی آشنا کنیم. در صورت مشکل در هرکدام از موارد بالا یا مواردی بیان نشده در این مقال می توانید با مراجعه به سایت ایبک امداد موضوع را با کارشناسان ما در میان بگذارید یا  در بخش پرسش و پاسخ ابتدا پرسش های مطرح شده را بررسی کنید.در صورتی که جواب خود را در آن پیدا نکردید سوال جدید خود را از کارشناسان ما بپرسید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر ماشین ظرفشویی شارپ Sharp | نمایندگی تعمیر ظرفشویی شارپ در تهران

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی :

علل مطرح شده در بالا تقریبا برای همه ی برندهای ماشین ظرفشویی مشترک است ولی برخی از نسل های ماشین ظرفشویی دارای ساختاری متفاوت از نسل های قبلی آن می باشد که طبیعتاً ممکن است با ایرادات جدیدی هم مواجه شوند. مثلا در ماشین ظرفشویی ال جی از یک فیوز حرارتی استفاده می کنند که خرابی آن هم می تواند ایراداتی را به همراه داشته باشد و در نسل های بررسی شده تا اینجا این قطعه وجود نداشت.

فیوز حرارتی قطعه ای در ماشین ظرفشویی نسل جدید می باشد که وظیفه محافظت از برد کنترلی در ماشین ظرفشویی را برعهده دارد. این قطعه در بالای برد کنترلی از طریق دو سیم قرار گرفته است و برق ورودی به برد کنترلی را محافظت می کند در صورت خرابی فیوز حرارتی برق به برد وارد نشده و نتیجه آن روشن نشدن ماشین ظرفشویی می باشد در این حالت ابتدا با دستگاه مولتی متر اتصالات برق آن را چک کنید و در صورت سالم بودن شما نیاز به تعویض این قطعه دارید. این قطعه چون یکی از قطعات مهم در ماشین های ظرفشویی می باشد حتما کار  تعویض و تعمیر آن را به یک تعمیر کار متخصص بسپارید.Untitled

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش :

ماشین ظرفشویی بوش هم مانند برند های دیگر آن ممکن است در یکی از موارد بالا دچار مشکل شود و ماشین روشن نشود.اما در ماشین ظرف شویی بوش قطعه دیگری با نام فیلتر ورودی وجود دارد که در نسل های بررسی شده تا اینجا وجود نداشت. که وظیفه جلوگیری از ورود نویز را به برد برعهده دارد. در ابتدا قبل از اینکه این فیلتر ورودی را بررسی کنید ابتدا اتصالات برق و سه راهی و پریز را بررسی کنید و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنید و در صورت سالم بودن آن ها حال این فیلتر را بررسی کنید و در صورت بروز مشکل آن را توسط یک تعمیر کار متخصص تعمیر یا تعویض کنید.

علت کار نکردن ماشین ظرف شویی :

حال حالتی را بررسی می کنیم که ماشین ظرف شویی شما روشن می شود ولی کار نمی کند اگر این اتفاق افتاد یکی از موارد زیر  را امتحان کنید:

  • ماشین ظرف شویی را به مدت ۳۰ دقیقه از برق جدا کنید و بعد از آن را وصل کنید و اگر مشکل حل نشد مواردی که در ادامه گفته شده را بررسی کنید.
  • چک کنید که قفل کودک ماشین ظرف شویی شما فعال نباشد.
  • از سالم بودن صفحه کلید و برد کنترلی ماشین ظرف شویی تان اطمینان حاصل کنید. چون گاهی خرابی حتی یک دکمه باعث می شود تا در کارکرد این ماشین خلل ایجاد شود و ماشین کار عادی اش را انجام ندهد.
  • ماشین ظرف شویی را با دکمه هایی تعبیه شده یا ترکیبی از دکمه ها ریست کنید.دکمه های مربوط به ریست کردن ماشین ظرف شویی در دفترچه راهنمای آن قابل مطالعه می باشد.
  • در آخر هم بررسی کنید که آیا ماشین ظرفشویی شما اگر قابلیت شروع با تاخیر را دارد این دکمه فعال نباشد.

علل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علل روشن نشدن ماشین ظرفشویی | راه حل های رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا