تعمیرات ظرفشویی

تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از هرکدام

تفاوت ژل و پودر و قرص ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از هرکدام | انواع مواد شوینده ماشین ظرفشویی

افرادی که از ماشین ظرفشویی استفاده می کنند اطلاعات دارند، که برای این دستگاه مواد شوینده مختلفی وجود دارد، که می‌توانند از آنها برای شستشوی ظرف های خود در ماشین ظرفشویی استفاده کنند. هر کدام از مواد شوینده کاربرد خاصی دارند.

مواد شوینده مناسب ماشین ظرفشویی

مواد شوینده ماشین ظرفشویی به صورت کلی به سه دسته پودر، ژل و قرص تقسیم شده و عملکرد هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. به صورت کلی قدرت پاک کنندگی ژل ماشین ظرفشویی بیشتر از قرص و پودر می باشد.

مواد شوینده ای که در ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود، دارای تنوع بسیار زیادی بوده و هر کدام از آنها با برند ها و کیفیت های مختلف در بازار وجود دارند، که قیمت آنها با یکدیگر فرق دارد. یکی از مواد شوینده که در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد و قدرت پاک کنندگی آن بسیار بالا و مناسب است، ژل ماشین ظرفشویی است، اما اکثر افراد با این شوینده آشنایی کافی ندارند و از آن استفاده نمی کنند.

پودر ماشین ظرفشویی

پودرهای ماشین ظرفشویی تک آنزیم هستند. به همین دلیل در هنگام استفاده به مایع جلادهنده و نمک نیز احتیاج دارند. همچنین از نکات دیگری که باید در استفاده از پودر ظرفشویی در نظر داشته باشید، مقدار مصرف آن می باشد.

این ماده شوینده حالت پودری دارد در صورتی که مقدار مصرف شده در ماشین ظرفشویی کمتر از اندازه لازم باشد، با سرعت در آب حل می گردد و در این حالت شست و شوی ظروف به صورت ناقص انجام خواهد شد و چربی ها و کثیفی ها در آنها باقی می ماند. از طرف دیگر چنانچه در ماشین ظرفشویی به مقدار زیادی از پودر استفاده کنید، مقدار اضافه آن گلوله شده و در دستگاه و بر روی آنها باقی خواهد ماند.

پودر ظرفشویی

قرص ظرفشویی

قرص ظرفشویی با فناوری جدید ساخته شده است. قرص های ماشین ظرفشویی در محفظه مواد شوینده قرار گرفته و شکل مستطیلی دارند. وقتی از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می شود، دیگر نیاز به جلادهنده و نمک نخواهد بود. چون در قرص ماشین ظرفشویی این موارد نیز یافت می شوند.

قرص ماشین ظرفشویی دارای آنزیم های مختلفی می باشد و ظروف را بهتر از پودر خواهد شست. این عوامل موجب می‌شوند، که قیمت این محصول از پودر ماشین ظرفشویی بیشتر باشد. قرص ماشین ظرفشویی محفظه پلاستیکی دارد. برای اینکه از بعضی از این قرص ها استفاده نمایید، باید محفظه پلاستیکی آن را بردارید و بعضی دیگر از قرص های ماشین ظرفشویی که محافظ ژله ای و شفاف دارند، باید با همان محافظ، درون محفظه مواد شوینده دستگاه قرار دهید.

قرص ظرفشویی

ژل ظرفشویی

ژل ماشین ظرفشویی از جمله مواد شوینده جدید این دستگاه است. در ترکیب ژل ماشین ظرفشویی آب نیز وجود دارد. به همین دلیل در حین شستشو این ماده شوینده با سرعت زیاد در آب حل می گردد و به ظروف ظریف نیز آسیب نمی‌رساند. ژل ظرفشویی شباهت زیادی به مایع ظرفشویی دارد، اما این دو با یکدیگر متفاوت هستند. از لحاظ قیمت باید گفته شود، که قیمت ژل ماشین ظرفشویی از قرص ظرفشویی کمتر و از پودر ماشین ظرفشویی بیشتر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  جلادهنده ماشین ظرفشویی چه وظیفه ای دارد؟ | روش استفاده از جلادهنده

میزان استفاده از ژل ماشین ظرفشویی

نحوه عملکرد ژل و قرص ماشین ظرفشویی تقریباً شبیه به یکدیگر بوده و با هم تفاوتی ندارند. فقط شرایط و نحوه استفاده از هرکدام از آنها می باشد، که موجب تفاوت این دو ماده شوینده شده است. قرص ماشین ظرفشویی برای شستن ظرف های بسیار زیاد کاربرد دارد. وقتی که ظرف های کثیف کمتر است، به دلیل قیمت بالای قرص های ماشین ظرفشویی استفاده از آنها به صرفه نخواهد بود. همچنین بعضی از قرص های ماشین ظرفشویی با توجه به این که دارای روکش پلاستیکی هستند، قابلیت از وسط نصف کردن و شکستن ندارند.

ولی ژل ظرفشویی برای شستشوی تعداد ظروف کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. شما می‌توانید تعداد کمتری از ظرف های کثیف را در ماشین ظرفشویی خود قرار دهید و به اندازه دلخواه از ژل ظرفشویی استفاده نمایید. بنابراین می‌توانید مقدار ژل ظرفشویی را به راحتی کنترل کنید.

ژل ظرفشویی در بسته بندی های قرص مانند هم یافت می شود، که برای هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی می‌توانید یکی از این بسته ها را مصرف نمایید. در صورتی که از ژل ماشین ظرفشویی برای شستن ظرفیت کل دستگاه استفاده می‌کنید، باید حدود بیست و پنج الی سی میلی ژل در محفظه مواد شوینده دستگاه خود بریزید.

محل ریختن ژل ظرفشویی

نکته‌ای که در زمان تهیه ژله ظرفشویی باید به آن توجه داشته باشید، این می‌باشد، که آیا ظرفشویی و شما قابلیت استفاده از ژل را دارد یا خیر. بنابراین در اولین مرحله باید دفترچه دستگاه خود را با دقت مطالعه نمایید. پس از اینکه مطمئن شدید، دستگاه شما می‌تواند از ژل استفاده کند، برای برای ماشین ظرفشویی ژل مناسبی را انتخاب نمایید.

همانطور که گفته شد، این مواد شوینده را برندهای گوناگونی تولید می‌کنند. ژل ماشین ظرفشویی فینیش، پریل، ناتار و دراپ از جمله برندهای معروفی هستند، که قدرت پاک کنندگی آنها بالا بوده و معروف هستند.

در صورتی که می‌خواهید تازه از ژل ظرفشویی استفاده کنید، شاید این سوال را داشته باشید، که ژل ظرفشویی را باید کجا بریزیم؟ قسمت پشت درب ظرفشویی در بخش درونی دستگاه برای ریختن مواد شوینده فضایی قرار داده شده است. این فضا خود به دو بخش گوناگون تقسیم شده است. اولین قسمت به حالت دایره است و در آن باید مایع جلادهنده بریزید و دومین قسمت، که شکل مربعی دارد محل ریختن ژل ظرفشویی می‌باشد. درب ماشین ظرفشویی خود را باز کنید و به اندازه مناسب ژل ظرفشویی را در محفظه مخصوص بریزید. قرص ماشین ظرفشویی و پودر را نیز باید در این محفظه استفاده کنید.

ژل ظرفشویی

طریقه استفاده از قرص ظرفشویی

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی بسیار راحت می باشد. در ابتدا قرص ماشین ظرفشویی را از بسته بندی خارج کرده و درب محصول خود را باز کنید و قرص را درون محفظه مخصوص مواد شوینده قرار دهید. برای اینکه ظروف بهتر شسته شوند، باید به صورت صحیح و اصولی درون دستگاه خود بچینید. برای نمونه قابلمه ها و لیوان ها را به گونه ای در دستگاه باید قرار دهید، که رو به پایین بوده و چرخشی نداشته باشند.

طریقه استفاده از پودر ظرفشویی

همانطور که گفته شد محفظه ای که پودر ظرفشویی در آن ریخته می‌شود، همان محفظه‌ای است، که ژل ظرفشویی را می‌ریزید. وقتی که می خواهید از ظرفشویی خود استفاده کنید، باید به اندازه ظرف هایی که در دستگاه قرار داده اید، پودر ظرفشویی استفاده کنید. مخزن دارای دو شیار می باشد. در صورتی که یک سبد از ظرفشویی شما پر شده است، تا شیار اول و در صورتی که تمام ظرفیت دستگاه را پر نموده‌اید، تا شیار دوم باید پودر ظرفشویی بریزید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خطاها و مشکلات مربوط به ماشین ظرفشویی ال جی

تمیز کردن ظرفشویی

برای اینکه ماشین ظرفشویی شما بهترین عملکرد را داشته باشد و ظروف شما به خوبی در آن تمیز شوند، باید به تمیز بودن خود دستگاه نیز توجه داشته باشید. برای اینکه ماشین ظرفشویی شما تمیز باشد، موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

  • پیشنهاد می شود برای تمیز ماندن ماشین ظرفشویی پس از اینکه از دستگاه استفاده کردید، فیلتر کف آن را تمیز نمایید. برای اینکه فیلتر را تمیز کنید، آن را از دستگاه خارج کرده و با مواد شوینده و آب داغ شستشو دهید. در صورتی که ایرادی در فیلتر ماشین ظرفشویی وجود دارد، بهتر است آن را عوض کنید.
  • قبل از اینکه ظرف های خود را در دستگاه قرار دهید، حتماً باید با آب یا دستمال مواد غذایی مانده بر روی ظروف را پاک کنید و پس از آن برای ریختن مواد شوینده مناسب و تنظیم برنامه دستگاه اقدام نمایید. این کار موجب شستشوی بهتر ماشین ظرفشویی خواهد شد.
  • انتخاب برنامه درست در ماشین ظرفشویی بسیار مهم است. در صورتی که برنامه مناسبی برای شستن ظرف ها انتخاب کنید ظرف های شما فوق العاده تمیز و براق شده و به خوبی ضد عفونی نیز می شوند. ‌در برخی مواقع احتمال دارد، که برنامه کوتاه‌تری را انتخاب نمایید، تا شستن ظروف در مدت زمان کمتری انجام شود، ولی انتخاب برنامه‌های کوتاه مدت همیشه و برای همه ظروف مناسب نخواهد بود.
  • ضدعفونی کردن دستگاه با مواد شوینده درست و باکیفیت را دست کم نگیرید. وقتی که از مواد شوینده با کیفیت و مناسب استفاده می‌شود، در شستشوی ظروف تأثیر زیادی خواهد داشت و موجب می شود درون ماشین ظرفشویی تمیز تر باشد. در صورتی که مواد شوینده مناسب نباشد علاوه بر کثیف ماندن ظروف، کابین ظرفشویی نیز کثیف خواهد بود.
  • درون ماشین ظرفشویی خود باید ظرف ها را به صورت صحیح بچینید. این نکته بسیار ساده در تمیز بودن ماشین ظرفشویی شما بسیار موثر خواهد بود. وقتی ظرف ها تمیز و کامل شسته می شوند در نتیجه درون دستگاه شما نیز ردی از کثیفی و باقیمانده غذاها نخواهد بود.
  • استفاده کردن خوشبو کننده در ماشین ظرفشویی موجب بوی خوب در ظرفشویی می‌شود. ابتدا باید نظافت ماشین ظرفشویی را انجام داده و پس از آن داخل دستگاه از خوشبو کننده استفاده نمایید. این کار موجب می شود علاوه بر تمیزی ظرفشویی، این دستگاه بوی مطبوعی نیز داشته باشد. خوشبو کننده های ماشین ظرفشویی دستگاه را تا چند ماه با بوی خوب نگه می دارند.
  • یکی دیگر از روش های خوب برای جرم گیری ماشین ظرفشویی این است، که برای شستن کابین آن از سرکه استفاده کنید. در سرویس های دوره ای که افراد متخصص انجام می‌دهند، علاوه بر رسوب زدایی و جرم گیری، ضدعفونی کامل دستگاه نیز انجام خواهد شد.

تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی طریقه استفاده و عملکرد ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا