تعمیرات ظرفشویی

راهنمای کدهای خطای ماشین ظرفشویی آریستون Ariston

شستن ظرف از اصلی ترین اموری است که در هر منزل و محیط اداری انجام می گیرد. از طرف دیگر در محیط های تجاری مرتبط با صرف غذا مثل رستوران ها، هتل ها، کافی شاپ ها و غذا خوری ها، شست و شوی ظروف صورت جدی تری داشته و به دلیل حجم بالای ظروف کثیفی که باید در هر شیفت کاری شسته شوند، این قضیه بعد تجاری به خود می گیرد. شست و شوی دستی ظروف بی تردید منجر به مصرف بیش از حد آب و فرسودگی نیروی انسانی می شود. این در حالی است که در سال های اخیر ماشین ظرف‌شویی این ایراد ها را بر طرف کرده و در منازل مسکونی و اماکن تجاری جایگزین روش سنتی شستن ظرف ها به وسیله ی دست شده است.

شست و شوی ظرف ها با استفاده از ماشین ظرفشویی در درجه ی اول تمیزی و استریل شدن ظرف ها را تضمین می کند؛ مسئله ای که به خصوص برای اماکن تجاری مرتبط با غذا مثل رستوران ها، هتل ها، غذا خوری ها و کافی‌شاپ ها دارای اهمیت بسیار زیادی است. در درجه ی دوم، شست و شوی ظروف با استفاده از ماشین ظرفشویی منجر به مصرف آب کمتر نسبت به شست و شوی همان حجم ظرف با دست و همچنین مواد شوینده ی کمتر می شود. به تناسب فاضلاب کمتری نیز در این روش تولید شده و مواد شوینده ی کمتری به عنوان پس آب راهی محیط زیست می شوند. استفاده از ماشین های ظرف شویی با توجه به این موارد در زندگی شهر نشینی امروز بسیار متداول شده است.

با توجه به این مسئله، شناخت اولیه از ایراد هایی که دستگاه ماشین ظرف شویی ممکن است دچار آن ها شود ضروری می باشد. ماشین های ظرفشویی انواع مختلفی در بازار دارند و برند آریستون نیز در این راستا گام برداشته است. ماشین ظرفشویی آریستون دارای علایم و کد های اخطاری است که در صورت بروز خرابی یا ایراد در کارکرد ماشین آنها را نمایش داده و از این طریق نوع ایراد را مشخص می نماید. در این مقاله قصد بر این است که کد های خطای ماشین ظرفشویی آریستون معرفی شده و علت خرابی مربوط به هر کدام مورد اشاره قرار گیرد. طبیعتا با مشخص بودن علت خرابی یا ایراد ماشین ظرفشویی می توان در جهت رفع آن اقدام نمود.

کد های خطای ماشین ظرفشویی آریستون 

ایراد های ماشین ظرفشویی می توانند شامل ایراد های برق، ایراد های سیستم الکترونیکی و کنترلی، ایراد های اجزای مکانیکی، ایراد های المنت حرارتی، ایراد آب بندی در ماشین ظرفشویی، ایراد آب ورودی و ایراد در مسیر خروجی فاضلاب باشند. همچنین کار کرد ناقص ماشین ظرفشویی می تواند ناشی از انباشت غیر اصولی در اثر چیدن نا درست یا بیش از حد ظروف صورت گیرد. در همه ی موارد فوق نوعی از نقص یا ایراد در کارکرد دستگاه ماشین ظرفشویی مشاهده خواهد شد.

امتیاز ماشین های ظرفشویی آریستون این است که بسیاری از موارد فوق را در قالب کد های خطا درون سیستم کنترل دستگاه لحاظ کرده اند. در صورت وقوع هر یک از ایراد های فوق، کد خطای مربوطه نمایش داده می شود تا اپراتور دستگاه بتواند با بررسی موضوع ایراد مربوطه را بر طرف نموده و یا در صورت نیاز با سرویس کار مجاز دستگاه تماس گیرد. جهت انجام این مسئله لازم است که معنی هر یک از کد ها قابل شناسایی باشد. در زیر برخی از مهم ترین خطا ها و کد های مربوطه در ماشین ظرفشویی آریستون فهرست شده اند تا در صورت نیاز بتواند احتیاج اپراتور دستگاه یا تعمیر کار را بر طرف نماید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارور 5e ماشین ظرفشویی سامسونگ و راه‌های رفع آن

راه کار های بر طرف کردن خطای F10 ماشین ظرف شویی آریستون

ماشین ظرفشویی آریستون

 • تنها باید شیرها را چک کنید تا شلنگ ها به دلیل پیچ و تاب خوردن باعث مسدود شدن ورودی آبها نشده باشد.

 راه کار های بر طرف کردن خطای F11 ماشین ظرف شویی آریستون

 • وقتی این ارور رخ می دهد به معنای آن است که هیتر به سطح مورد نظر نرسیده است.
 • پس هیتر را مورد بررسی قرار دهید و چک کنید.

 راه کار های بر طرف کردن خطای F20 , F21 ماشین ظرف شویی آریستون

 • در ابتدا هیتر و یا المنت ها را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت سوخته شدن آن را سریعاَ تعویض کرده تا به دستگاه آسیب جدی نرسد.

 راه کار های بر طرف کردن خطای A01 ماشین ظرف شویی آریستون

 • ابتدا میکروسوئیچ فشار را مورد بررسی قراردهید چون ممکن است ایراد داشته باشد و فشار لازم برای تخلیه آب را نتواند فراهم کند و همچنین مسیر سیم ها هم بررسی شود؛ زیرا احتمال دارد قسمتی از سیم جدا شده باشد.

راه کار های بر طرف کردن خطای A02 ماشین ظرف شویی آریستون

 • عوامل متعددی ممکن است در این ایراد دخیل باشند که نمونه هایی از آن ترموستات است که بهتر است ابتدا ترموستات را بررسی کرد زیرا در خیلی از مواقع احتمال این خطا از ترموستات می باشد.
 • همچنین ممکن است المنت و یا هیتر سوخته باشد و به همین دلیل آب نتواند گرم شود.
 • سنسور فشار هم حتماَ بررسی شود.

راه کار های بر طرف کردن خطای A03 ماشین ظرف شویی آریستون

 • ترمیستور را باید به طور کامل مورد بررسی قرار دهید که یا قسمتی از آن خراب شده است که باید تعویض شود و یا کاملاَ ترمیستور را تعویض کنید.
 • همچنین مدار برد هم بررسی شود چون ممکن است ایراد از برد هم باشد.

راه کار های بر طرف کردن خطای A04 ماشین ظرف شویی آریستون

 • المنت حرارتی را بررسی کنید زیرا احتمال سوختگی وجود دارد.
 • در صورتیکه مشکلی نداشت و درست بود ترموستات و سنسور فشار را مورد بررسی قرار دهید.

 راه کار های بر طرف کردن خطای A05 ماشین ظرف شویی آریستون

 • در ابتدا سنسور و میکروسوئیچ را بررسی کنید در صورتیکه مشکلی نداشتند فیلتر ها و همچنین پمپ تخلیه را بررسی کنید زیرا ممکن است ایراد از پمپ تخلیه هم باشد.

راه کار های بر طرف کردن خطای A06 ماشین ظرف شویی آریستون

 • شلنگ های ورودی و همچنین شیر برقی را بررسی کنید. چون ممکن است در مسیر ورودی آشغالی قرار گرفته باشدکه مانع از ورود آب می شود.
 • بهتر است سیم ها هم چک کنید.

 راه کار های بر طرف کردن خطای A07 ,A08,A09,A10 ماشین ظرف شویی آریستون

 • در این ایراد مستقیم به سراغ پمپ شستشوی کمکی بروید چون دقیقاَ ایراد از این پمپ می باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت سینک گرانیتی و سینک استیل چیست و کدام بهتر است؟

 راه کار های بر طرف کردن خطای A11 ماشین ظرف شویی آریستون

 • پمپ شستشو را مورد بررسی قرار دهید.

راه کار های بر طرف کردن خطای A12 ماشین ظرف شویی آریستون

 • ترموستات و رله هیتر را بررسی کنید.
 • ممکن است لازم باشد ترموستات یا رله را تعویض نمایید.

 راه کار های بر طرف کردن خطای A13 ماشین ظرف شویی آریستون

 • سیم کشی ها و یا قرص و مایع شستشو را بررسی کنید.

راه کار های بر طرف کردن خطای h20 ماشین ظرف شویی آریستون

 • شیر برقی و سیم ها را مورد بررسی قرار دهید.
 • شما عزیزان برای ارتباط با خدمات نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی آریستون میتوانید از خدمات ایبک امداد بهره مند شوید.

پس از شناخت کد خطای دستگاه چه باید کرد؟

ماشین ظرفشویی آریستون

پس از نمایش کد خطا در صفحه ی نمایش ماشین ظرفشویی آریستون لازم است که به فهرست ارائه شده در بالا مراجعه گردد. با توجه به شماره ی کد خطا می توان علت ایراد یا خرابی را تعیین نمود. در واقع زیر هر کد اشاره شده است که این خطا ناشی از خرابی یا نقص عملکرد کدام قسمت سیستم است. برخی از موارد اشاره شده ساده بوده و به آسانی می تواند به وسیله ی اپراتور دستگاه بررسی شود. این موارد می توانند شامل ایراد های برقی دستگاه، خوب بسته نشدن در دستگاه، ایراد در مسیر آب ورودی و یا نا درست قرار گرفتن مسیر فاضلاب آن باشند.

در این گونه موارد اپراتور دستگاه که می تواند مسئول ظرفشویی هتل، رستوران و یا غذاخوری و یا حتی خانم خانه دار منزل باشد، قادر خواهد بود تا با بررسی جزئی اقدام به بر طرف نمودن ایراد کند. بسیاری از موارد نیز می تواند ناشی از چیدن نا درست ظرف ها باشد. این مورد نیز به راحتی قابل رفع می باشد. نکته ی مهم این است که در صورتی که بررسی ایراد اشاره شده در کد خطا نیازمند باز کردن برد الکترونیکی دستگاه است، پیشنهاد می گردد که از انجام آن بدون داشتن اطلاعات فنی خود داری نمایید. در این صورت برای مشاوره، پشتیبانی و سرویس با متخصصان ابیک امداد تماس بگیرید.

نکته ی بسیار مهم دیگر این است که ماشین ظرفشویی وسیله ای الکترونیکی است که با برق کار می کند. از طرف دیگر با توجه به اینکه این وسیله برای شست و شوی ظرف ها استفاده می شود همواره حاوی جریان آب می باشد. در مواقعی که اتصال برقی به بدنه ی ماشین ظرفشویی به وجود آید، با توجه به خیس بودن همیشگی دستگاه، باید موارد ایمنی در جهت جلوگیری از بروز برق گرفتگی لحاظ گردد.

در این راستا بهتر است همواره رو و بیرون دستگاه را با پارچه خشک نمایید تا از بروز برق گرفتگی جلوگیری شود. همچنین در صورتی که اقدام به بررسی و تعمیر آن می کنید سعی کند از دمپایی پلاستیکی و تجهیزات مناسب و استاندارد استفاده نمایید. به طور کلی توصیه ی ما این است که در صورتی که از تخصص و تبحر کافی برخوردار نیستید، تعمیر ماشین ظرفشویی را به متخصصان و سرویس کاران مجاز بسپارید.

راهنمای کدهای خطای ماشین ظرفشویی آریستون Ariston

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پس از شناخت کد خطای دستگاه چه باید کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا