تعمیرات ظرفشویی

نحوه چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی می‌تواند تأثیر زیادی در تمیز شدن ظرف‌ها داشته باشد. اگر شما به صورت اصولی ظرف‌ها را در ماشین ظرفشویی نگذارید، مسلماً ظروف شما خوب شسته نمی‌شوند. در این مقاله از آی بک امداد می‌خواهیم نحوه چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی را به کاربران عزیز آموزش دهیم.

شاید شما جزو اشخاصی باشید که با وجود داشتن ماشین ظرفشویی در خانه، باز هم از این دستگاه استفاده نمی‌کنید زیرا فکر می‌کنید که این دستگاه ظرف‌ها را تمیز نمی‌کند. باید بدانید که این تصورتان کاملاً اشتباه است. اگر شما ظرف‌ها را درست و اصولی در ماشین ظرفشویی بچینید، کاملاً تمیز خواهند شد. روش چیدن قابلمه و یا ظرف‌های دیگر در ظرفشویی بسیار راحت و آسان است. در ادامه به شما نحوه چیدن صحیح ظرف‌ها را در ماشین ظرفشویی آموزش می‌دهیم تا دیگر نیازی نباشد که به صورت دستی ظروف را بشویید و شستن تمام ظرف‌ها را به ماشین ظرفشویی خود بسپارید.

نحوه چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دستگاهی می‌باشد که آب موجود در مخزن را با شوینده مناسب مخلوط کرده و بعد از مدتی آب‌ها را در روی ظرف‌های کثیف داخل ظرفشویی می‌ریزد. به این صورت تمام چربی‌ها و کثیفی‌هایی که در روی سطح ظرف قرار دارد، به تدریج شسته و پاک می‌شود. اگر شما آشنایی کامل با روش چیدمان ظروف نداشته باشید، ممکن است شوینده و آب به خوبی در روی سطوح ظرف نریزد و این باعث شود بعد از تمام شدن چرخه شستشو، متوجه شوید که ظروف نیمه کثیف و یا کثیف مانده است. در این صورت مجبورید یا دوباره ظرفشویی را روشن کرده و ظرف ها را بشویید و یا اینکه ظروف را به صورت دستی شستشو دهید.

گاهی ممکن است چیدن غلط ظروف در ماشین ظرفشویی حتی به قطعات داخلی دستگاه مانند بازوهای آب پاش آسیب بزند و مجبور شوید ماشین ظرفشویی خود را تعمیر کنید. در ادامه شما را با روش چیدن اصولی ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی به شکل تفکیک طبقات آشنا می‌کنیم. شما می‌توانید با رعایت نکات بیان شده در این مقاله، از ظروف تمیز خود لذت ببرید.

حتما بخوانید:   راهنمای برنامه های شست و شوی ماشین ظرفشویی آرچلیک Arçelik

چیدن صحیح ظروف

روش چیدن ظرف‌ها در طبقه پایین ظرفشویی

معمولاً ماشین ظرفشویی دو یا سه طبقه دارد و طبقه پایین آن ارتفاع بیشتر و فضای بزرگتری دارد و برای قرار دادن ظرف‌های بزرگ و قابلمه‌ها مناسب است. وقتی می‌خواهید قابلمه‌ها را در ظرفشویی قرار دهید باید به نکات مهمی توجه کنید:

 • قبل از اینکه قابلمه‌ها را در ماشین ظرفشویی قرار بدهید، باید مطمئن شوید که در کف آنها مواد غذایی باقی نمانده است.
 • قابلمه‌ها را در ظرفشویی به شکل برعکس قرار دهید تا آب در داخل قابلمه باقی نماند.
 • بعد از اینکه قابلمه‌ها را در ظرفشویی قرار دادید، پره های میانی و پره‌های کف ظرفشویی را به وسیله دست چرخانده و اطمینان پیدا کنید که قابلمه‌ها مسیر چرخش پره ها را مسدود نکرده باشد.

توصیه می‌کنیم هیچگاه قابلمه‌های روحی و مسی را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید و آنها را به شکل دستی بشویید. اگر قابلمه‌هایی از جنس روحی و مسی در ظرفشویی بگذارید، باعث آسیب دیدگی دستگاه خواهد شد. به دلیل هزینه بالا برای خرید و یا حتی تعمیر ظرفشویی، بهتر است که با احتیاط بیشتری از این دستگاه استفاده کنید.

قرار دادن بشقاب‌ها و ظروف گود در طبقه پایین

در طبقه پایین ظرفشویی قسمت بندی‌های خاصی برای ظروف وجود دارد که شما می‌توانید بشقاب‌های گود خورشت خوری و یا بشقاب‌های صاف پلوخوری را در کنار هم قرار دهید. با توجه به این موضوع که طبقه بالا ارتفاع کمتری دارد می‌توانید بشقاب‌ها را در طبقه پایین قرار دهید. هنگام چیدن بشقاب‌ها به نکات مهم زیر توجه کنید:

 • دقت داشته باشید فاصله قرار گرفتن بشقاب‌ها به صورتی باشد که بین آنها مسدود نشود.
 • بشقاب‌ها را روی یکدیگر قرار نداده و یا اینکه طوری نگذارید که سطح همدیگر را بپوشانند.
 • بشقاب‌هایی که دارای ارتفاع بیشتری هستند در کناره قرار دهید که مانع پاشیدن آب به ظرف‌های کناری نشوند.
 • برای اینکه ظرف‌ها بهتر شسته شوند، توصیه می‌کنیم بشقاب‌هایی را که شکل یکدیگر هستند در کنار هم بچینید و هیچگاه بشقاب‌های و پلوخوری را به شکل نامنظم در دستگاه قرار ندهید.
 • توجه داشته باشید که داخل بشقاب‌ها باید به طرف داخل ظرفشویی باشد.

به طور کلی برای تمام برندهای ظرفشویی توصیه می‌کنیم که ظرف‌های پلاستیکی که دارای نشان «ایمن در ظرفشویی» نیستند و یا ظرف‌های چوبی و ظرف‌های بامبو را در ماشین ظرفشویی نگذارید، زیرا احتمال دارد این ظرف‌ها شکل خود را از دست بدهند. وقتی این ظروف در ظرفشویی قرار بگیرند نه تنها ظرف آسیب می‌بیند، بلکه ممکن است ظرفشویی هم خراب شود. برای جلوگیری از خراب شدن ماشین‌های ظرفشویی خود، حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده و ببینید چه ظرفی برای شستن شدن در ظرفشویی شما مناسب است.

حتما بخوانید:   لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چیست ؟

نکات مهم برای گذاشتن قاشق و چنگال در قسمت طبقه پایین ظرفشویی

بعضی از ظرفشویی‌ها هم به جای قرار دادن طبقه سوم برای قاشق و چنگال، سبد مخصوصی را در طبقه پایین قرار داده‌اند که شما می‌توانید چاقوها و همچنین قاشق و چنگال را در آن بگذارید تا خوب شسته شوند. برای شستن ظرف‌ها در سبد قاشق چنگال، به نکات بیان شده توجه کنید:

 • قاشق و چنگال‌ها را باید از طرف دسته در داخل سبد بگذارید.
 • چاقوهایی که کوچکتر هستند از طرف تیغه در سبد گذاشته شوند.
 • فقط یک ظرف در هر قسمتی از سبد بگذارید و اجازه ندهید این ظرف‌ها در روی هم قرار گرفته و یکدیگر را بپوشانند زیرا در این صورت ظروف خوب شسته نمی‌شوند.

بعضی از کاربران سؤال می‌کنند آیا می‌توانیم ظرفشویی را به آب گرم منزل متصل کنیم؟ باید بگوییم اگر درجه حرارت ماشین ظرفشویی در روی درجه بالا تنظیم شود، دیگر به این کار نیازی ندارید و ظرف‌های شما با دمای آب بالا شسته می‌شوند. هیچگاه اشیاء بلند را در سبد قاشق و چنگال نگذارید زیرا باعث خواهد شد که به بازوی اسپری آب آسیب وارد شود.

روش چیدمان ظروف در طبقه بالای ظرفشویی

در هنگامی که ظروف را در طبقه بالای ظرفشویی می‌چینید، باید توجه کنید که ظرف‌ها در این قسمت با شدت بیشتر شسته می‌شوند پس باید ظرف‌های غیر حساس و کثیف در پایین قرار بگیرند و در طبقه بالا هم ظرف‌های حساس و کوچکتر را قرار دهید که کثیفی زیادی ندارند. به این علت توصیه می‌کنیم تمام لیوان‌ها را در طبقه بالا بگذارید مخصوصاً اگر دارای سطح شیشه‌ای و براق باشند. در هنگام چیدن ظرف‌ها در طبقه بالای ظرفشویی به این نکات مهم توجه کنید:

 • لیوان حالا در داخل ظرفشویی به شکل برعکس بگذارید تا بازوی آب‌پاش بتواند داخل لیوان‌ها را شستشو دهد و آبی هم در داخل لیوان نماند.
 • لیوان‌ها باید در کناره چیده شوند تا با پاشیده شدن آب، تعادلشان را از دست نداده و یا اینکه مانع پاشیده شدن آب در روی ظرف‌های دیگر نشوند.

باید مطمئن شوید لیوان‌ها مانع چرخیدن درست پره‌های اسپری آب نمی‌شوند زیرا احتمال دارد لیوان‌هایی که پایه‌دار و یا بلند هستند، در مسیر آب قرار بگیرند.

هنگامی که ظرف ها را در ظرفشویی می‌چینید، بهتر است که سالاد خوری و ماست‌خوری‌ها را در قسمت طبقه بالا بگذارید. برای این کار طبقه خاصی در ظرفشویی قرار داده شده تا شما بتوانید در کمترین زمان، کاسه‌های بیشتری را شستشو دهید. توجه به نکات زیر در هنگام چیدن ظروف ضروری است:

 • هر کاسه را در قسمتی که تعیین شده بگذارید و هیچگاه در فاصله‌های تقسیم بندی شده دو کاسه را قرار ندهید.
 • داخل کاسه باید به طرف درب ماشین ظرفشویی و یا به طرف پایین باشد.
 • اگر کاسه ارتفاع داشت و متوجه شدید که با پره‌های بالای دستگاه ظرفشویی تماس پیدا می‌کند، باید آن را به شکل خوابیده و برعکس قرار دهید. معمولاً برای کاسه‌های آبگوشتی که گودی بیشتری دارند، این مورد صدق می‌کند.
حتما بخوانید:   ارور e06 ظرفشویی بوش برای چیست؟ | جلوگیری از بروز ارور e06 ظرفشویی بوش

همانطور که گفتیم طبقه بالا، شستشوی ملایم‌تری دارد و باید شما ظرف‌های پلاستیک مخصوص را در طبقه بالا بگذارید و برای شستشو هم برنامه‌ای با دمای پایین‌تر انتخاب کنید.

چیدن ظرف‌ها در طبقه سوم ظرفشویی

بعضی از ماشین ظرفشویی های امروزی دارای طبقه سوم هستند که ارتفاع کمی داشته و شما می‌توانید قاشق و چنگال‌ها را در آنجا به شکل مرتب و خوابیده بچینید. حتی قرار دادن ‌ها در این طبقه هم نیاز به رعایت اصولی دارد که به آنها اشاره می‌کنیم:

 • در طبقه سوم برای قرار گرفتن قاشق و چنگال، تقسیم بندی خاص قرار داده شده که شما باید فقط یک ظرف در هر قسمت بگذارید. پس هیچگاه در هر قسمت چند ظرف قرار ندهید تا آب خوب بر روی سطح ظروف برسد.
 • هیچگاه ظرف‌های درشت و یا کفگیر را در طبقه سوم نگذارید و قبل از اینکه برنامه شستشو را انتخاب کنید، اطمینان پیدا کنید که چیزی مانع چرخش پره‌های ظرفشویی نمی‌شود.

توصیه می‌کنیم اگر ظرف‌ها خیلی کثیف هستند آنها را در این طبقه نگذارید. بهتر است ظروف های خیلی کثیف را در طبقه پایین قرار دهید.

نکات مهمی که قبل از چیدن ظروف باید رعایت کنید.

در هنگام چیدن ظرف ها در ظرفشویی، باید به جنس ظروف هم توجه شود. در دفترچه راهنمای تمام ماشین‌های ظرفشویی آمده که این ظرفشویی قابلیت شستشوی چه ظروفی را دارد. نکته مهمی دیگری که باید در هنگام چیدن ظرف‌ها به آن توجه کنید، این است که حتماً قبل از قرار دادن ظروف داخل دستگاه، خرده‌های غذا را از روی آنها پاک کنید تا ظرف‌ها بهتر شسته شوند.

چیدن صحیح ظروف

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد، شما را با روش اصولی چیدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی به طور کامل آشنا کردیم تا بتوانید بهترین استفاده را از دستگاه ظرفشویی کرده و ظروف تمیزی داشته باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای گذاشتن قاشق و چنگال در قسمت طبقه پایین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

1 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x