تعمیرات ظرفشویی

نقش هیدروستات در ماشین ظرفشویی و دلایل خرابی آن

نقش هیدروستات در ماشین ظرفشویی و دلایل خرابی آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

امروزه در اکثر آشپزخانه ها از ماشین ظرفشویی استفاده می شود و این دستگاه از جمله لوازم پرکاربرد می باشد. در صورتی که برای ماشین ظرفشویی ایراد و خرابی به وجود آید، برای خانواده ها دردسرهای زیادی ایجاد خواهد شد، که در اکثر مواقع امکان دارد هیدروستات ماشین ظرفشویی دچار خرابی و مشکل شود. در این صورت باید در اولین مرحله ماشین ظرفشویی خود را به درستی عیب‌یابی کرده و سپس اقدامات لازم برای تعمیر ماشین ظرفشویی را انجام دهید. نحوه تنظیمات و عملکرد درست ماشین ظرفشویی در برندهای گوناگون این دستگاه همانند سامسونگ، ال جی، بوش و… یکسان می باشد.

هیدروستات ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی از جمله قطعات کاربردی می باشد که ظاهراً شبیه به کلید تبدیل شباهت زیادی دارد. هیدروستات در ماشین ظرفشویی وظیفه تنظیم آب ورودی را بر عهده دارد و موجب می شود، که ماشین ظرفشویی آبگیری اضافه انجام ندهد. می‌توان گفت هیدروستات ماشین ظرفشویی نوعی کلید است، که وقتی آب دستگاه به آن فشار وارد می کند، عمل خواهد کرد. نوع ساده هیدروستات ماشین ظرفشویی از سه اتصالی برقی تشکیل شده است که به کلید تبدیل در سیم کشی ساختمان شباهت فراوانی دارد. در ماشین ظرفشویی هیدروستات دو عدد بوده و به شکل دوقلو در کنار هم نصب می شوند.

هیدروستات در ماشین ظرفشویی چگونه عمل می‌کند؟

در سه زمان هیدروستات از خود عملکرد نشان خواهد داد:

  • وقتی که ماشین ظرفشویی از آب پر می شود.
  • وقتی که ماشین ظرفشویی در حال آبگیری باشد.
  • وقتی که ماشین ظرفشویی خالی بوده و شروع به آبگیری کند.

به صورت کلی فعالیت ترموستات ماشین ظرفشویی بستگی به فشار آب دارد و به بیان دیگر می توان اینگونه گفت که هیدروستات ماشین ظرفشویی برای تنظیم کردن مقدار آب ورودی در این دستگاه تعبیه شده است. این قطعه  آبی که در دیگ دستگاه قرار دارد را بررسی کرده و موجب می شود که آب از آن سرازیر نشود.

در برخی مواقع امکان دارد که هیدروستات ماشین ظرفشویی با مشکل و ایراد روبرو شود. برای رفع آن باید ماشین ظرفشویی را تعمیر کنید. پیشنهاد می‌شود برای عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی و هیدروستات آن از تیم حرفه‌ای کمک بگیرید.

علائمی که نشان می‌دهد هیدروستات ماشین ظرفشویی خراب است

  • در مواقعی که ماشین ظرفشویی آبگیری بیش از اندازه انجام می‌دهد یا آبگیری آن بسیار کم است، نشان‌دهنده این است که هیدروستات ماشین ظرفشویی دچار ایراد و خرابی شده است. چون همانطور که گفته شد هیدروستات ماشین ظرفشویی مقدار آبی که در دستگاه وجود دارد را بررسی کرده و تحت کنترل دارد. در صورتی که دچار ایراد و خرابی شود امکان دارد که ماشین ظرفشویی بیش از اندازه یا کمتر از اندازه آبگیری کند.
  • در مواقعی که ماشین ظرفشویی شما روشن است و برای شستشو آبگیری انجام نشود، می توانید نتیجه بگیرید که هیدروستات دستگاه شما با ایراد و خرابی مواجه شده است.
  • در مواقعی که ماشین ظرفشویی شما مدام آب گیری می کند و پس از این که به به اندازه لازم آبگیری شد، آبگیری دستگاه شما قطع نمی شود، نشان دهنده این است که هیدروستات با ایراد و خرابی مواجه شده است که نمی تواند میزان مناسب آب درون دستگاه را تشخیص دهد و آبگیری را تحت کنترل داشته باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تشخیص نمک ماشین ظرفشویی اصل از تقلبی

دلایل خراب شدن هیدروستات ماشین ظرفشویی

دلایل گوناگونی در ماشین ظرفشویی ممکن است که موجب خرابی هیدروستات این دستگاه شود، که می‌توان از جمله آنها به خرابی پلاتین، سفت شدن پیچ های روی آن و… اشاره کرد. با تعویض و یا تنظیم هر کدام از آنها می توانید مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

وقتی که پیچ ها شل یا سفت باشند، می توانید از یک پیچ گوشتی مناسب استفاده کرده و مشکل را رفع نمایید. چنانچه مشکل از پلاتین هیدروستات باشد، باید آنها را عوض کنید تا مشکلی که برای دستگاه شما به وجود آمده است برطرف شود.

در برخی مواقع امکان دارد که شلنگ ورودی به هیدروستات مشکلی داشته باشد و اجازه ندهد که آبگیری انجام شود و همین موضوع موجب خواهد شد که شما به اشتباه فکر کنید هیدروستات ماشین ظرفشویی دچار ایراد و خرابی است. اما در این شرایط باید شلنگ را عوض کنید تا مشکل برطرف شود و نیازی به تعمیر یا تعویض هیدروستات ماشین ظرفشویی نخواهد بود. در مرحله آخر در صورتی که خرابی هیدروستات ماشین ظرفشویی شما به دلایل گفته شده نبود احتمالاً به طور کلی خراب بوده و نیاز به تعویض دارد.

هیدروستات ماشین ظرفشویی

هیدروستات ماشین ظرفشویی چگونه تنظیم می‌شود؟

تنظیم کردن هیدروستات ماشین ظرفشویی با توجه به مشکلاتی که برای دستگاه به وجود می‌آید انجام می‌شود. تنظیمات هیدروستات با استفاده از پیچ های روی آن صورت می گیرد و شما می توانید تنظیمات هیدروستات را با استفاده از پیچ گوشتی انجام دهید. وقتی می‌خواهید تنظیمات هیدروستات ماشین ظرفشویی را انجام دهید، می توانید به چندین روش گوناگون این کار را انجام دهید‌.

تنظیم هیدروستات برای آبگیری صحیح دستگاه

برای تنظیم نمودن هیدروستات ماشین ظرفشویی برای آبگیری استاندارد، می‌توانید آن را شل یا سفت کنید. برای نمونه وقتی می خواهید که آب با فشار بیشتر وارد ماشین ظرفشویی شود، باید آن را کمی باز کنید. در صورتی که می خواهید آب با فشار کمتر وارد ماشین ظرفشویی شود باید آن را کمی سفت کنید. این تنظیمات اصولاً برای آبگیری استاندارد و درست ماشین ظرفشویی انجام می‌شود.

تنظیمات هیدروستات برای پس از آبگیری

در برخی مواقع امکان دارد که ماشین ظرفشویی آبگیری را به صورت صحیح و استاندارد انجام دهد، اما پس از آبگیری عملکردی از خود نشان ندهد. در این شرایط احتمال دارد که مشکل به وجود آمده به دلیل ایراد پلاتین های هیدروستات باشد. این پلاتین ها به تغذیه موتور ممکن است که وصل نشده باشند. برای اینکه این مورد را بررسی کنید، می توانید در ورودی آن بدمید و در صورتی که مشکل برطرف نشد، بهتر است که از متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی برای تعمیرات آن کمک بگیرید.

تنظیم هیدروستات برای آبگیری نکردن ظرفشویی

در برخی مواقع که هیدروستات ماشین ظرفشویی خرابی دارد و ماشین ظرفشویی آبگیری را به صورت مداوم انجام می‌دهد، موجب خواهد شد که آب از دستگاه سرازیر شده و به صورت صحیح تنظیم نباشد. در این شرایط برای اینکه بتوانید هیدروستات ماشین ظرفشویی را بررسی نمایید، می توانید شلنگی که به ورودی آن وصل است را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که ایراد و مشکلی در شلنگ های ورودی وجود دارد آن را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی کن CAN

تنظیمات هیدروستات برای کار کردن موتور دستگاه

در مواقعی که ماشین ظرفشویی آبگیری را به صورت کامل انجام می دهد، اما پس از آن موتور دستگاه شما راه اندازی نمی شود، باید این تنظیمات را انجام دهید. احتمال دارد مشکل از قطعی سیم رابط بین هیدروستات و موتور باشد، که باید این سیم ها را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که قطع شده بود، آنها را وصل نمایید.

در صورتی که مشکل به وجود آمده از پلاتین بود، احتمال دارد که مشکل از پلاتین مربوط به موتور تایمر باشد. در شرایطی که هیدروستات پلاتین را راه نمی اندازد، باید آن را عوض کنید. چنانچه با موارد گفته شده نیاز به تعمیر، تنظیم و تعویض هیدروستات ماشین ظرفشویی داشتید، بهتر است که با تعمیرکاران مشورت نمایید.

هیدروستات ماشین ظرفشویی

نکات مهم نگهداری ماشین ظرفشویی

امروزه استفاده از ماشین ظرفشویی در مدل های مختلف موجب می‌شود که شست و شوی ظروف در مدت زمان کم تر و بهتر انجام شود. البته باید در نگهداری ماشین ظرفشویی خود دقت داشته باشید و برخی توصیه ها و نکات را برای نگهداری از ماشین ظرفشویی خود رعایت نمایید. این موارد موجب خواهد شد که عمر دستگاه شما بیشتر باشد و شستشوی ظروف به صورت صحیح انجام شود:

  • قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی را به صورت مرتب باید تمیز کنید. از تمیز بودن داخل ماشین ظرفشویی، قفسه ها، بازوی آبپاش، فیلتر ظرفشویی و مسیر خروجی آب، لاستیک و لبه های دور درب ماشین ظرفشویی باید اطمینان حاصل کنید.
  • قبل از اینکه ظرف ها را درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید، حتماً مواد غذایی که بر روی آنها وجود دارد را با دقت پاک کنید برای اینکه میزان سختی آب را کنترل کنید، از نمک ظرفشویی استفاده نمایید.
  • چنانچه مشکل و خرابی برای ماشین ظرفشویی شما به وجود آمد، برای اینکه آسیب‌های بیشتری به دستگاه وارد نشود، در کمترین زمان ممکن ماشین ظرفشویی را عیب‌یابی و اقدامات لازم برای تعمیرات آن را انجام دهید.
  • دقت داشته باشید که تعمیرات ماشین ظرفشویی بسیار تخصصی بوده و به هیچ عنوان نباید توسط افراد غیر حرفه ای این کار انجام شود.

سخن تکمیلی

ماشین ظرفشویی دارای قطعات گوناگونی است که عملکرد درست هر کدام از این قطعات موجب خواهد شد که ماشین ظرفشویی به صورت صحیح کار کند. در صورتی که این قطعات ایراد و مشکلی پیدا کنند، عملکرد دستگاه مختل خواهد شد. از قطعات بسیار مهم در ماشین ظرفشویی هیدروستات این دستگاه می باشد که وظیفه کنترل میزان آب دستگاه را بر عهده دارد. چنانچه هیدروستات ماشین ظرفشویی ایراد و مشکل داشته باشد آبگیری به صورت صحیح انجام نخواهد شد.

در مواقعی که هیدروستات ماشین ظرفشویی مشکلی داشته باشد، آبگیری به صورت مداوم انجام خواهد شد و یا اینکه کمتر از حد استاندارد آبگیری انجام می شود. در هر دو حالت ماشین ظرفشویی عملکرد درستی نخواهد داشت. بنابراین باید هیدروستات ماشین ظرفشویی را عوض کنید. این کار بهتر است که توسط تعمیرکاران حرفه ای در این زمینه انجام شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نقش هیدروستات در ماشین ظرفشویی و دلایل خرابی آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه عملکرد هیدروستات در ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا