تعمیرات ظرفشویی

چگونه جابجایی ماشین ظرفشویی را در اسباب کشی انجام دهیم؟

ممکن است شما هم در حال اسباب کشی به مکان دیگری باشید و در این میان جابجایی ماشین ظرفشویی برای شما چالش بزرگی باشد. شاید تصور کنید که این کار بسیار دشوار است اما در حقیقت این چنین نیست. برای انجام این کار باید نکات مهمی مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال ابتدا باید اقدام به قطع اتصال در لوله آب کنید، سپس سیم برق را جدا کرده و بست‌ هایی که به کار گرفته شده‌ اند را باز کنید. برای بیرون آوردن ماشین ظرفشویی از جای خود حتماً باید از نیروی کمکی استفاده کنید تا بدون آنکه به دستگاه آسیبی وارد شود این کار با نهایت دقت انجام گردد. جابجایی ماشین ظرفشویی باید با نهایت دقت انجام شود.

مراحلی که پیش از جدا کردن ظرفشویی لازم است انجام شود

پیش از جابجایی ماشین ظرفشویی نخست باید سیم برق را پیدا کنید و آن را از پریز جدا نمایید. معمولا پریز ماشین ظرفشویی زیر سینک قرار گرفته است. پس از آن باید جریان آب قطع شود. به این منظور باید شیر آبی که به کنترل جریان آب در ماشین ظرفشویی می‌ پردازد را پیدا کرده و آن را قطع کنید و همچنین این کار را برای لوله آبی که به آن متصل شده است نیز انجام دهید. شیر آب به طور معمول زیر سینک آشپزخانه می‌ باشد و به شیر دو طرفه یا لوله آب گرم متصل است و آب را می‌ تواند به صورت همزمان به ماشین ظرفشویی و شیر سینک انتقال دهد. چنانچه لوله آب در ماشین ظرفشویی به صورت مستقیم و بدون واسطه به لوله متصل شده بود، پیش از آنکه آن را جدا کنید ابتدا باید شیر فلکه اصلی را ببندید.

ابزار مورد نیاز برای جابجایی ماشین ظرفشویی

پیش از آنکه ماشین ظرفشویی را جابجا کنید مطمئن شوید که حتماً برق و آب را قطع کرده‌ اید. برای انجام این کار به ابزاری نیاز دارید که در ادامه آنها را نام می‌ بریم.چگونه جابجایی ماشین ظرفشویی را در اسباب کشی انجام دهیم؟

  • انبر قفلی یا انبر دست
  • پارچه
  • پیچ گوشتی

قطع کردن جریان آب

پیش از جابجایی ماشین ظرفشویی باید لوله آبی را که به لوله کشی ساختمان وصل شده است را پیدا کرده و آن را جدا نمایید. برای آنکه ماشین ظرفشویی را از کابینت خارج کنید و آن را به بیرون انتقال دهید نخست باید لوله آب را قطع کنید. این لوله معمولاً در ابعاد کوچک پلاستیکی یا مسی می‌ باشد و با یک روکش سیمی کاملاً پوشانده شده است. این لوله آب به شیر اتوماتیکی که در ماشین ظرفشویی وجود دارد متصل می‌ شود. در ادامه کار باید لوله آب موجود در ماشین ظرفشویی را جدا کنید که آن هم به جریان آبی که در ساختمان وجود دارد متصل شده است. برای آنکه لوله‌ ها را از شیر آب جدا کنید می‌ توانید از انبر قفلی استفاده نمایید. در این هنگام وقتی که بست لوله را باز می‌ کنید شیر آب جدا خواهد شد. ممکن است این لوله به شیر یک خروجی و یا شیر دو خروجی وصل باشد که آب مورد نیاز برای شیر سینک و یا ماشین ظرفشویی را به صورت همزمان تأمین می‌ نماید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی لایف

نکته مهم: چنانچه ماشین ظرفشویی دارای شیر قطع کن اتوماتیک نیست، هنگام جابجایی دستگاه وقت مناسبی می‌ باشد که حتماً شیر قطع کن خودکار نصب کنید زیرا همه ماشین ظرفشویی‌ ها به این شیرها نیاز دارند.

جدا کردن لوله تخلیه

ماشین ظرفشویی معمولاً از طریق لوله ای که در آن قرار داده شده است به فاضلاب ساختمان متصل می‌ شود. پیش از جابجایی ماشین ظرفشویی حتماً لوله تخلیه را پیدا کرده و ببینید که انتهای لوله به کجا می‌ رسد. ممکن است لوله به گپ هوایی که در زیر سینک قرار دارد متصل شده باشد که در این صورت باید گیره‌ هایی که شلنگ را نگهداری می‌ کنند شل کنید و سپس آن را جدا نمایید. چنانچه شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی به گپ هوایی وصل نباشد حتماً مستقیماً به خروجی فاضلاب ساختمان متصل شده است. در این مرحله شما می‌ توانید اقدام به جدا کردن شلنگ کنید.

گپ هوایی چیست؟

یکی از قطعاتی که از برگشت آب فاضلاب به درون ماشین ظرفشویی می‌ تواند جلوگیری کند گپ هوایی می‌ باشد. اگر این قطعه وجود نداشته باشد ظرف‌ هایی که داخل ماشین ظرفشویی وجود دارد دوباره آلوده شده و کثیف می‌ شوند. چنانچه بیشتر از یک لوله یا یک شلنگ تخلیه به خروجی فاضلاب متصل شده باشد هنگام نصب لازم است از گپ هوایی استفاده شود اما گاهی اوقات نیز از این قطعه استفاده نمی‌ گردد. چگونه جابجایی ماشین ظرفشویی را در اسباب کشی انجام دهیم؟در این شرایط به علت عدم وجود این قطعه و جهت جلوگیری از بازگشت فاضلاب به درون ماشین ظرفشویی حتماً مشاهده خواهید کرد که بخشی از لوله تخلیه با بست مخصوص کمی بالاتر از لوله فاضلاب نصب شده با انجام این کار نیز از برگشت فاضلاب به درون دستگاه جلوگیری می‌ شود. اما این راهکار نمی‌ تواند به اندازه گپ هوا موثر باشد. بنابراین حتماً به خاطر داشته باشید هنگام نصب مجدد دستگاه از گپ هوایی نیز استفاده کنید.

باز کردن بست‌ های ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی به طور معمول با چند بست فلزی به اطراف و زیر میز متصل شده و در محل خود ثابت باقی مانده است. پیش از جابجایی ماشین ظرفشویی باید درب آن را باز کرده و بست‌ ها را مشاهده کنید. بعد از آن اقدام به باز کردن بست‌ ها با پیچ گوشتی کرده و پیچ نگهدارنده دستگاه را از جای خود خارج نمایید. هنگام جابجایی دستگاه ماشین ظرفشویی باید دقت کنید که همه بست‌ ها به صورت کامل باز شده باشد.

پایین آوردن ماشین ظرفشویی

پیش از آنکه ماشین ظرفشویی از محل خود بیرون آورده شود لازم است پایه‌ های آن کاملاً شل شده و سپس اقدام به پایین آوردن دستگاه کنید. ابتدا پوشش پایه‌ های ماشین ظرفشویی را بردارید. گاهی اوقات برای نصب چند پیچ ماشین ظرفشویی را در محل خود نگه می‌ دارند و در بعضی مدل‌ ها نیز ممکن است صفحه جلویی توسط گیره در جای خود نگهداری شود. هنگام جابجایی ماشین ظرفشویی نخست صفحه پایین را باز نمایید تا دسترسی شما به پایه آسان باشد. ممکن است صفحه جلویی با پیچ و یا گیره وصل شده باشد که حتماً باید آنها را جدا نمایید. وقتی که صفحه را بر داشتید پایه‌ ها را مشاهده خواهید نمود. حالا باید پایه را بچرخانید و تا حد ممکن آنها را پایین بیاورید تا قسمت بالایی ماشین ظرفشویی را از زیر صفحه بتوانید جدا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی ناسیونال | راهنمای و تعمیر

جابجا کردن دستگاه

جهت جابجایی ماشین ظرفشویی باید به آرامی و با دقت کافی آن را از کابینت بیرون بیاورید اما می‌ توانید کمی دستگاه را بلند کرده و آن را از کف جدا نمایید. ماشین ظرفشویی به طور معمول به صورت مستقیم بر روی زمین قرار داده می‌ شود. اگر این کار را انجام دهید لوله آبی که زیر دستگاه قرار دارد آسیبی نمی‌ بیند و به راحتی از زیر کابینت بیرون می‌ آید اما هنگام جابجا کردن ماشین ظرفشویی برای آنکه کفپوش آسیبی نبیند باید آن را کمی بلند کرده و زیر پایه‌ ها را با موکت یا پارچه پوشش دهید تا به کفپوش آسیبی وارد نکند. حالا که این مراحل را طی کردید می‌ توانید اقدام به نصب ماشین ظرفشویی جدید خود کنید.

تخلیه نمک در ماشین ظرفشویی

به طور معمول محفظه نمک در قسمت کف ماشین ظرفشویی قرار دارد و جهت جلوگیری از انتشار نمک می‌ توانید قیف مخصوص آن را استفاده کنید. برای آنکه محفظه نمک را پر کنید لازم است به میزان سه بند انگشت داخل آن نمک بریزید و اگر مشاهده کردید که محفظه باز هم پر نشد این کار را مجدداً انجام دهید. زمانی که ماشین ظرفشویی شروع به کار کرد آب به دستگاه وارد می‌ شود و نمک مخصوص داخل آن حل خواهد شد و پس از پایان کار مخزن نمک خالی می‌ شود به همین خاطر لازم نیست که پس از هر شست و شوی ظروف نمک مخزن توسط شما تخلیه شود.

نحوه تخلیه آب در ماشین ظرفشویی

برای آنکه آب داخل ماشین ظرفشویی تخلیه شود مراحل زیر را باید انجام دهید.چگونه جابجایی ماشین ظرفشویی را در اسباب کشی انجام دهیم؟

  • نخست برق ماشین ظرفشویی را قطع کرده و شیر آب را نیز ببندید.
  • ظروف داخل دستگاه را از آن بیرون بیاورید.
  • با یک کاسه و یا لیوان آبی که کف ماشین ظرفشویی جمع شده را تخلیه نمایید.
  • باقیمانده آب باید با حوله و یا پارچه آبگیر کاملاً تخلیه شده و خشک شود.
  • با روش بالا آبی که داخل ماشین ظرفشویی جمع شده تخلیه می‌ گردد و در این صورت شما می‌ توانید به فیلترها دسترسی پیدا کرده و آنها را نیز تمیز کنید.

سخن پایانی

ماشین ظرفشویی را می‌ توان به دو صورت داخل کابینت نصب کرد. نوع اول مخصوص دستگاه‌ هایی می‌ باشد که نیازی نیست به بدنه کابینت نصب شوند و فقط باید لوله آب و برق آن را متصل نمایید و دستگاه را داخل کابینت بگذارید. نوع دوم ماشین ظرفشویی‌ ها که در این مقاله از آی بک امداد به روش جابجایی آن نیز پرداختیم به این شکل است که پس از نصب کردن لوله آب و برق لازم است دستگاه به بدنه کابینت نیز متصل شود. مراحل جابجایی ماشین ظرفشویی در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شد. چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید می‌ توانید از کارشناسان آی بک امداد کمک بگیرید.

چگونه جابجایی ماشین ظرفشویی را در اسباب کشی انجام دهیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه جابجایی ماشین ظرفشویی را در اسباب کشی انجام دهیم؟ نحوه تخلیه کردن آب در ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا