تعمیرات ظرفشویی

دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار از جمله مشکلاتی است که امکان دارد کاربران با آن مواجه شوند، حتی در برخی مواقع بسیار نگران کننده است. با توجه به اینکه دلایل گوناگونی سبب خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار می‌شود، برای رفع مشکل به وجود آمده باید تمام این دلایل را بشناسید. در این صورت می‌توانید در زمان مناسب اقدامات لازم را برای عیب یابی دستگاه خود انجام دهید و از آسیب بیشتر ماشین ظرفشویی جلوگیری نمایید.

در صورتی که خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار و به علت خرابی قطعات اصلی این دستگاه باشد، حتماً باید ظرفشویی شما توسط تکنسین متخصص انجام شده و عیب یابی و تعمیر آن صورت بگیرد.

دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

از جمله دلایلی که سبب توقف ماشین ظرفشویی در حین کار می‌شوند، می‌توان به مواردی مانند قطع بودن جریان برق، خرابی محافظ جریان برق، خراب بودن میکروسوئیچ، خراب بودن قفل درب دستگاه، خرابی برد الکتریکی، خراب بودن پنل ماشین ظرفشویی و… اشاره کرد که در ادامه هر کدام از آنها را به صورت مفصل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قطع بودن جریان برق

دلیل اصلی خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار مربوط به نوسانات برق و قطعی آن می‌باشد. این مشکل نه تنها به علت پریدن فیوز و قطع بودن برق منزل رخ می‌دهد، بلکه به علت خراب بودن دو شاخه پریز و کابل برق نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. بنابراین پس از اینکه جریان برق مجدداً برقرار می‌شود، ظرفشویی کار خواهد کرد. اما در صورتی که دستگاه شما آغاز به کار نمی‌کند و یا عملکرد درستی ندارد، باید با توجه به نوع و برند ماشین ظرفشویی عملیات راه اندازی مجدد یا ریست را انجام دهید.

محافظ برق خراب است

برای اینکه به لوازم الکتریکی آسیب وارد نشود، باید حتماً از محافظ برق استفاده کنید. در این صورت طول عمر دستگاه‌های برقی بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. محافظ برق خود نیز وسیله برقی است و به علت‌های گوناگونی امکان دارد که دچار ایراد و خرابی شود. در این صورت به ظرفشویی شما جریان برق وارد نخواهد شد و شما شاهد خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار خواهید بود. در این شرایط باید محافظ برق را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

میکروسوییچ خراب است

سیستم ماشین‌های ظرفشویی طوری طراحی گردیده‌اند که در صورتی که درب دستگاه باز باشد، هیچ کدام از برنامه‌ها اجرا نمی‌شوند و عملکرد آن متوقف می‌شود. میکروسوییچ وظیفه دارد که باز یا بسته بودن درب دستگاه را شناسایی کند. در برخی موارد این امکان وجود دارد که میکروسوییچ درب دستگاه خراب شده باشد. در این صورت وقتی درب ماشین ظرفشویی بسته است، به طور اشتباه باز تشخیص می‌دهد و سبب می‌شود که ماشین ظرفشویی در حین کار خاموش شود. برای اینکه از سلامت این قطعه اطمینان حاصل کنید، می‌توانید از مولتی متر استفاده نمایید.

درب ماشین ظرفشویی خراب است

برای قفل شدن درب دستگاه زبانه در نظر گرفته شده است که نقش بسیار مهمی در خاموش یا روشن شدن ظرفشویی دارد. به گونه‌ای که اگر این زبانه دچار ایراد و خرابی شود، درب دستگاه به صورت کامل بسته نمی‌شود و در نتیجه سبب خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب راه‌اندازی ماشین ظرفشویی پاکشوما

فیوز حرارتی خراب است

در ماشین ظرفشویی فیوز حرارتی قرار داده شده است. در صورتی که دمای دستگاه بیش از اندازه افزایش پیدا کند، سبب خاموش شدن آن خواهد شد. بنابراین در مواقعی که فیوز حرارتی تشخیص می‌دهد دمای ماشین ظرفشویی زیاد است، برد و موتور را متوقف می‌کند. خراب بودن فیوز حرارتی موجب می‌شود که دمای ماشین ظرفشویی به صورت صحیح تشخیص داده نشود و سبب خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار خواهد شد.

خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

جریان آب ظرفشویی قطع است

برای اینکه هر کدام از برنامه‌های مختلف ظرفشویی اجرا شوند، نیاز است که به داخل دستگاه آب به اندازه کافی وارد شود. در غیر این صورت هیچ کدام از برنامه‌ها اجرا نخواهند شد. در نتیجه در مواقعی که در وسط سیکل کار ماشین ظرفشویی خاموش می‌شود، بهتر است که جریان آب را مورد بررسی قرار دهید.

برد الکتریکی خراب است

در ماشین ظرفشویی برد نقش مغز را ایفا می‌کند. به دلایل گوناگونی امکان دارد که برد آسیب دیده و عملکرد کل ماشین ظرفشویی با اختلالاتی مواجه گردد، به گونه‌ای که سبب شدن ماشین ظرفشویی در حین کار خواهد شد. باید بدانید که برد از جمله قطعات حساس است و با توجه به برند ماشین ظرفشویی باید تعمیر آن را به نمایندگی‌ها بسپارید.

پنل ماشین ظرفشویی خراب است

رابط کاربران با برد و دیگر قطعات داخلی برای اجرای هر کدام از برنامه‌ها دکمه‌ها و پنل ماشین ظرفشویی می‌باشد این دکمه‌ها هر کدام دارای مفهوم و معنای خاصی می‌باشند در صورتی که پنل ماشین ظرفشویی خراب باشد و دکمه‌ها به صورت صحیح کار نکنند، برنامه‌ریزی ماشین ظرفشویی به صورت صحیح انجام نخواهد شد و سبب خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار می‌شود. عیب‌یابی و بررسی پنل دستگاه از جمله کارهای تخصصی است که حتماً باید تیم حرفه‌ای آن را مورد بررسی قرار دهند.

المنت ماشین ظرفشویی خراب است

شکستن یا خرابی المنت از دیگر دلایلی است که می‌تواند سبب توقف ماشین ظرفشویی در حین کار شود. برای اینکه اطمینان حاصل کنید این قطعه دچار خرابی شده است، باید دمای آب ماشین ظرفشویی را بررسی نمایید. در صورتی که دمای آب ماشین ظرفشویی پایین‌تر از حد طبیعی است، نشان دهنده این خواهد بود که المنت ماشین ظرفشویی دچار خرابی شده است.

همچنین در موقعی که درب ماشین ظرفشویی را باز می‌کنید و از آن بخار خارج نمی‌شود، می‌توانید متوجه شوید که المنت دستگاه مشکلی دارد. در دقایق آخر فرایند شستشو مرحله خشک کردن ظروف انجام می‌شود. در این مرحله با بخار کردن کابین، ظروف به خوبی خشک می‌شوند. بنابراین در صورتی که ظرف‌ها خشک نمی‌شوند، احتمالاً در المنت مشکلی وجود دارد.

فن ماشین ظرفشویی از کار افتاده است

فنی که در این دستگاه قرار داده شده است، وظیفه دارد که دمای داخل دستگاه را با بیرون تبادل کند و به این ترتیب از گرم شدن بیش از اندازه ماشین ظرفشویی جلوگیری نماید. همانطور که گفته شد در مواقعی که دمای داخل دستگاه پیش از اندازه داغ می‌شود، به برد و موتور جریان وارد نمی‌شود که در نهایت سبب خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار می‌گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عملکرد میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی و دلایل خرابی آن

وضعیت فن ماشین ظرفشویی که در کنار درب آن قرار داده شده است را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که متوجه شدید خرابی و ایرادی دارد، برای تعمیر یا تعویض قطعه از تکنسین متخصص راهنمایی بخواهید.

پمپ آب و موتور ظرفشویی خراب است

همانطور که گفته شد برای اینکه ماشین ظرفشویی عملکرد درستی داشته باشد، باید آب داخل آن به اندازه کافی باشد. به این ترتیب برنامه شستشو به صورت صحیح اجرا خواهد شد. در غیر این صورت دستگاه متوقف می‌شود. در صورتی که موتور و پمپ آب خرابی داشته باشند، شما شاهد توقف ناگهانی ماشین ظرفشویی خواهید بود. در مواقعی که خاموش شدن دستگاه شما همراه با صدای بلند است، باید این قطعات را مورد بررسی قرار دهید.

در تخلیه آب مشکل وجود دارد

در فرآیند شستشو تخلیه آب باید انجام شود. در صورتی که در مسیر تخلیه آب انسدادی ایجاد شده باشد، ماشین ظرفشویی متوقف خواهد شد و نمی‌تواند وارد مراحل بعدی شود. بنابراین در این شرایط باید مواردی مانند فیلتر پمپ، پمپ تخلیه، شلنگ خروجی و فاضلاب را مورد بررسی قرار دهید.

همچنین در مواقعی که در مرحله آبگیری ماشین ظرفشویی مشکلی وجود داشته باشد، سبب خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار خواهد شد. در ماشین‌های ظرفشویی جدید هر کدام از این ایرادات با ارورها و کدهای خطا بر روی صفحه نمایش مشخص می‌شوند با دانستن معنا و مفهوم این ارورها می‌توانید دلیل مشکل ایجاد شده را زودتر پیدا کنید.

نکات مهم جلوگیری از خرابی ماشین ظرفشویی

با رعایت کردن برخی از توصیه‌ها و نکات نگهداری ماشین ظرفشویی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که پس از پایان کار ظروف شما به خوبی تمیز خواهند بود. برای نگهداری از ماشین ظرفشویی و جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار باید به مواردی که در ادامه گفته می‌شود، توجه کافی داشته باشید.

  • برای نظافت درون ماشین ظرفشویی بهتر است که وقتی که دستگاه شما خالی است، یک چرخه کامل شستشو را اجرا نمایید. به صورت منظم درون ماشین ظرفشویی و قفسه‌های آن را تمیز کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که بازوهای آبپاش تمیز هستند، به صورت مرتب مسیر خروجی آب و فیلتر دستگاه را مورد بررسی قرار داده و تمیز کنید.
  • لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی را تمیز نگه دارید.
  • قبل از اینکه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، حتماً باید باقیمانده مواد غذایی را به خوبی از روی آنها تمیز کنید.
  • برای اینکه بتوانید میزان سختی آب را کنترل کنید، توصیه می‌شود از نمک ظرفشویی استفاده کنید.

ماشین ظرفشویی

سخن تکمیلی

در مواقعی که مشکل خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار رخ می‌دهد، شستشوی ظروف به صورت مناسب انجام نخواهد شد و بر روی ظروف آلودگی‌ها باقی می‌مانند. به صورت کلی دلیل بروز این مشکل در ماشین ظرفشویی ایجاد خرابی و ایرادات مختلف در قطعات و بخش‌های مختلف ماشین ظرفشویی است که باید در کمترین زمان ممکن عیب یابی و تعمیر آنها انجام شود. در غیر این صورت ممکن است که به قطعات دیگر ماشین ظرفشویی نیز آسیب‌های جدی وارد شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار و نحوه رفع آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل متوقف شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا