تعمیرات ظرفشویی

عملکرد نمک در ماشین ظرفشویی | کدام برند نمک را پیشنهاد می کنیم؟

اهمیت استفاده از نمک ماشین ظرفشویی | مشکل نشت نمک در ظرفشویی

ماشین ظرفشویی امروزه به یکی از پرکاربردترین وسیله خانگی تبدیل شده است که برای داشتن عملکرد درست و اصولی نیاز به نمک دارد. نمک ماشین ظرفشویی باعث از بین رفتن سختی آب می شود و احتمال آسیب به ظروف را به حداقل می رساند. عدم استفاده از نمک به مرور زمان باعث ایجاد آسیب به ظرفشویی می شود. بنابراین استفاده از این ماده بسیار حائز اهمیت است.

اهمیت استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

از نمک ماشین ظرفشویی استفاده کنید، چون این ماده می تواند آب را نرم کند و از تشکیل رسوب آهک روی ظروف و قطعات ماشین جلوگیری کند. نمک ماشین ظرفشویی همچنین به عملکرد بهتر مواد شوینده کمک کرده و باعث درخشندگی و تمیزی ظروف می شود. برای استفاده از نمک ماشین ظرفشویی باید از نوع مناسب برای مدل ماشین خود استفاده کنید و به دفترچه راهنمای ماشین توجه کنید.

تشخیص اصل یا تقلبی بودن نمک ماشین ظرفشویی

برخی از روش های تشخیص نمک ماشین ظرفشویی اصل از تقلبی عبارت اند از:

رنگ و شکل ظاهری نمک

نمک ماشین ظرفشویی اصل دارای دانه های درشت و سفید رنگ است، در حالی که نمک تقلبی دارای دانه های ریز و کدر رنگ است. نمک تقلبی ممکن است حاوی سنگ نمک دریایی یا نمک خوراکی باشد که برای سلامتی و دستگاه ظرفشویی مضر است.

میزان حل شوندگی نمک

نمک ماشین ظرفشویی اصل به صورت تدریجی در آب حل شده و سبب خنثی شدن یون های منفی کلسیم و منیزیم موجود در آب می شود. این عمل سبب نرم شدن آب، جلوگیری از رسوب گذاری و درخشندگی ظروف خواهد شد. نمک تقلبی به سرعت در آب حل شده و رنگ آب را کدر می کند. همچنین املاح موجود در نمک تقلبی به سرعت در دستگاه رسوب می کنند و باعث لک شدن و خط و خش شدن ظروف و آسیب دیدن قطعات دستگاه می شوند.

بررسی ظاهر جعبه

بسته بندی نمک ماشین ظرفشویی اصل باید دارای کد شناسایی، لوگو، بارکد، تاریخ تولید و انقضاء، نام فروشنده و تولید کننده باشد. همچنین جعبه نمک باید دارای پلاستیک حفاظت دور جعبه نیز باشد. جعبه نمک تقلبی معمولاً دارای بسته بندی نامرتب، لوگو چسبیده، بارکد قابل خواندن نبوده و چاپ با کیفیت پایین است.

حتما بخوانید:   کدهای خطا و ارور ماشین ظرفشویی ال جی LG

وزن جعبه

نمک ماشین ظرفشویی اصل دارای وزن استاندارد 1.5  2  3  4  5  6  7  8  9 10 کیلوگرم است. جعبه نمک تقلبی معمولاً دارای وزن کمتر است.

قیمت

قيمت نمک ماشين ظرفشویی اصل با توجه به برند، كيفيت و وزن متفاوت است. معمولاً نمک های اصل دارای قيمت بالاتر از نمک های تقلبی هستند.

آشنایی با نام برند و ویژگی های ظاهری محصول

برخی از برندهای معروف و معتبر نمک ماشین ظرفشویی عبارتند از: فینیش، فیری، سام، کالگونیت، سان، بینگو و … . این برندها دارای ویژگی های ظاهری خاص خود هستند که با کمی تحقیق می توانید آنها را شناسایی کنید.

چراغ نمک ماشین ظرفشویی

چراغ نمک ماشین ظرفشویی یک نوع هشدار است که به شما می گوید که نمک ماشین ظرفشویی شما تمام شده یا کافی نیست. نمک ماشین ظرفشویی برای نرم کردن آب و جلوگیری از رسوب آهک روی ظروف و قطعات دستگاه مهم است. برای استفاده از نمک ماشین ظرفشویی باید از نوع مناسب برای مدل ماشین خود استفاده کنید و به دفترچه راهنمای دستگاه توجه کنید.

برخی از علل رایج روشن شدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی عبارتند از:

 • خالی بودن یا کافی نبودن نمک در مخزن
 • باز ماندن یا خراب بودن درپوش مخزن
 • پر بودن بیش از حد مخزن
 • خراب بودن سنسور نمک
 • استفاده از نمک بی کیفیت یا نامرغوب

برای رفع این مشکلات، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • نمک مناسب را در مخزن ریخته و درپوش را به خوبی ببندید.
 • با یک قاشق چوبی نمک ها را هم بزنید تا فضای خالی بیشتر شود.
 • تنظیم دستگاه را بر روی سختی آب مناسب قرار دهید.
 • سنسور نمک را با چارچوب تمیز کنید یا تعویض کنید.
 • از نمک های با کیفیت و مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

مشکل نشت نمک ظرفشویی

نشت نمک ظرفشویی می تواند باعث آسیب دیدن قطعات و عملکرد نادرست دستگاه شود. برای جلوگیری و رفع این مشکل، باید علت آن را پیدا کنید و راهکار مناسب را انجام دهید. برخی از علل رایج نشت نمک ظرفشویی عبارتند از:

بسته نبودن کامل درپوش محفظه نمک

اگر درپوش محفظه نمک کاملا بسته نشده یا تغییر شکل داده باشد، ممکن است نمک از آن بیرون زده و در داخل دستگاه پخش شود. برای رفع این مشکل، باید درپوش را به خوبی ببندید یا تعویض کنید.

پر بودن بیش از حد مخزن نمک

اگر مقدار زیادی نمک را در مخزن ریخته باشید، ممکن است فضای خالی کافی برای حل شدن نمک وجود نداشته باشد و باعث سر ریز شدن نمک شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید حدود یک سانتی متر از بالای مخزن را خالی گذاشته و با قاشق چوبی یا قیف نمک را به مخزن منتقل کنید.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات ظرفشویی الگانس Elegance

خراب بودن محفظه نمک

اگر محفظه نمک سوراخ یا دچار ترک خوردگی شده باشد، ممکن است نمک از آن فاصله گیرد و در دستگاه پخش شود. برای رفع این مشکل، باید محفظه نمک را تعویض کنید.

نمک ماشین ظرفشویی

بهترین نمک ماشین ظرفشویی

نمک ماشین ظرفشویی باعث می شود که شوینده های دیگر مثل قرص، ژل یا پودر بهتر عمل کنند و ظروف را تمیز و درخشان نگه دارند.

برای انتخاب بهترین نمک ظرفشویی باید به چند نکته توجه کنید:

 • نمک ظرفشویی باید دارای خلوص بالایی باشد و حاوی املاح ناخالص نباشد. این املاح ممکن است باعث سوراخ شدن مخزن نمک یا رسوب گذاری در دستگاه شوند.
 • نمک ظرفشویی باید به صورت دانه های درشت و سفید رنگ باشد. این دانه ها به تدریج در آب حل شده و باعث نرم شدن آب می شوند. نمک های ریز و کدر رنگ معمولاً تقلبی هستند و به سرعت در آب گلوله شده و دستگاه را از کار می اندازند.
 • نمک ظرفشویی باید از برندهای معروف و معتبر باشد. این برندها دارای کیفیت بالا، تضمین و خدمات پس از فروش هستند. همچنین جعبه نمک باید دارای کد شناسایی، لوگو، بارکد، تاریخ تولید و انقضاء، نام فروشنده و تولید کننده باشد.

برندهای معتبر نمک ماشین ظرفشویی

براساس تحقیقات کارشناسان ایبک امداد بهترین نمک های ظرفشویی شناسایی و مشخصات هر یک به شرح زیر است:

فینیش

یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین نمک های ظرفشویی است. دارای خلوص بالا (99.9%) و دانه های درشت است. باعث خنثی شدن سختی آب، جلوگیری از رسوب گذاری و درخشان شدن ظروف می شود. همچنین دارای پلاستیک حفاظت دور جعبه است که جلوگیری از رطوبت رسیدن به نمک می کند.

پرِل

یک نمک با کیفیت و قابل اطمینان است. دارای خلوص بالا (99%) و دانه های درشت است. باعث نرم شدن آب، جلوگیری از رسوب گذاری و پاک سازی مجرای درون بازوهای آب پاش می شود. همچنین دارای پنج عملکرد ویژه است که شامل: نرم کننده آب، جلوگیری از رسوب، جلوگیری از لک، جلوگیری از بو و حفاظت از دستگاه است.

ناتار

یک نمک اقتصادی و با کیفیت است. دارای خلوص بالا (99%) و دانه های درشت است. باعث نرم شدن آب، جلوگیری از رسوب گذاری و درخشان شدن ظروف می شود. همچنین دارای بسته بندی مناسب و قابل بازیافت است.

حتما بخوانید:   چرا در ماشین ظرفشویی پس از شستشو، کف باقی می ماند؟

لودویک

یک نمک محبوب و مطرح است. دارای خلوص بالا (99%) و دانه های درشت است. باعث نرم شدن آب، جلوگیری از رسوب گذاری و درخشان شدن ظروف می شود. همچنین دارای بسته بندی زیبا و مقاوم است.

نت پلاس

یک نمک جدید و مدرن است. دارای خلوص بالا (99%) و دانه های درشت است. باعث نرم شدن آب، جلوگیری از رسوب گذاری و درخشان شدن ظروف می شود. همچنین دارای ترکیبات ضد عفونی کننده است که باعث کاهش بو و حفاظت از سلامت خانواده می شود.

جایگزین کردن قرص ظرفشویی به جای نمک

قرص ماشین ظرفشویی یک ماده شوینده است که برای پاک کردن و درخشان کردن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می شود. قرص ظرفشویی از ترکیبات مختلفی تشکیل شده است که بسته به نوع و برند آن متفاوت است. برخی از ترکیبات رایج قرص ماشین ظرفشویی عبارتند از:

نمک برای نرم کردن آب و جلوگیری از رسوب آهک روی ظروف و قطعات دستگاه مورد نیاز است.

جلا دهنده برای جلوگیری از لک شدن و خط و خش شدن ظروف، به خصوص شیشه ای و فلزی، مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد قلیایی برای چربی زدایی و پاک کردن لکه های سخت از روی ظروف، به کار می روند. مواد قلیایی باعث می شود که چسبیدگی غذا به ظروف برطرف شود و ظروف را صاف و صيقلی كند.

قرص های معمولی نمک و جلا دهنده کافی در خود ندارند که برای استفاده از آن باید مقداری از مواد گفته شده را به صورت جداگانه به ماشین ظرفشویی اضافه کرد.

 قرص های کوانتوم به دلیل دارا بودن نمک و جلا دهنده مناسب، نمک ماشین ظرفشویی را جایگزین کرده اند. این قرص ها همچنین دارای ترکيبات ديگری هستند كه عملكرد بهتری را در پاكسازی ظروف ايجاد می كنند.

بنابراین می توان گفت که قرص های معمولی نمک ماشین ظرفشویی را جایگزین نمی کنند، اما قرص های کوانتوم ممکن است جایگزین مناسبی برای نمک باشد. البته، بستگی به سختی يا نرمی آب منطقه شما دارد كه چقدر نياز به استفاده از نمك داشته باشيد.

بهترین نمک ظرفشویی

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی عملکرد نمک ماشین ظرفشویی پرداختیم. و گفتیم که عدم مصرف نمک باعث خراب شدن ظرفشویی خواهد شد.

حال اگر ماشین ظرفشویی شما خراب شد و نیاز به تعمیر داشتید، می توانید از خدمات ایبک امداد در این خصوص بهره مند شوید. تعمیرکاران این مجموعه به محض دریافت تماس شما به محل اعزام می شوند و اقدامات لازم جهت عیب یابی و تعمیر ظرفشویی را انجام می دهند.

31

نمک ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عملکرد نمک در ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x