تعمیرات ظرفشویی

میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی چقدر است؟ روش های جلوگیری از اتلاف آب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از وسایل الکترونیکی و خانگی کارآمد و کم مصرف است. یکی از این وسایل، ماشین ظرفشویی است که به شستشو و پاک کنندگی ظروف با استفاده از آب و پودر کمک می کند. اما سوال اینجاست که مصرف آب ماشین ظرفشویی چقدر است؟ آیا شستشو با دست بهتر و کارآمدتر از شستشو با ماشین ظرفشویی نیست؟ چگونه می توان با استفاده از ماشین ظرفشویی، در مصرف آب و برق صرفه جویی کرد؟ در این مقاله، قصد داریم به پاسخ این سؤالات بپردازیم.

مصرف آب ماشین ظرفشویی

مصرف آب ماشین ظرفشویی بستگی به برند، مدل، برنامه شستشو و تعداد ظروف دارد. اما به طور متوسط، یک چرخه کامل شستشو تقریباً ۱۵ لیتر آب مصرف می کند. کارآمدترین ماشین ها می توانند این مقدار را تا ۱۱ لیتر کاهش دهند.

شستن ظروف با دست بسیار بیشتر از شستن با ماشین ظرفشویی آب هدر می دهد. برای شستن ۱۲ نفر ظروف با دست حدود ۱۰۰ لیتر آب لازم است، در حالی که با یک ماشین ظرفشویی فقط ۱۵ لیتر

شستن ظروف با ماشین ظرفشویی تمیزتر از شستن با دست است. چون دمای مناسب برای پاک کنندگی کامل ظروف ۶۰ درجه سانتیگراد است، که با دست قابل تحمل نیست. اما یک ماشین ظرفشویی می تواند دمای آب را حتی تا ۹۰ درجه سانتیگراد بالا ببرد.

روش های جلوگیری از اتلاف انرژی و مصرف بیش از اندازه آب در ظرفشویی

راهکار مناسب برای صرفه جویی در مصرف آب و برق ماشین ظرفشویی را می توان اینگونه معرفی کرد:

استفاده از تمام ظرفیت ماشین خود

سعی کنید هر بار که ماشین را روشن میکنید، تعداد زیادی ظروف را در آن قرار دهید و یا اگر تعداد ظروف کثیفتان در حدی نیست که ماشین را روشن کنید، صبر کنید تا به حد مورد نظر برسد. با این کار، مصرف آب و برق ماشین ظرفشویی با ظرفیت نیمه دو برابر ماشین ظرفشویی با کل ظرفیت است.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی سام | عیب یابی ماشین ظرفشویی سام

انتخاب برنامه شستشو مناسب

سعی کنید بسته به نوع و درجه کثیف بودن ظروف، برنامه شستشو مناسب را انتخاب کنید. بعضی از ماشین های ظرفشویی دارای حالت های صرفه جو، سبک، نصف بار و چند دقیقه ای هستند که باعث کاهش مصرف آب و برق ماشین ظرفشویی می شوند.

خاموش کردن عملکرد خشک کن

چون خشک کن دارای مصرف بالای برق است، بهتر است پس از پایان شستشو، عملکرد خشک کن را خاموش کنید و ظروف را به صورت دستی خشک کنید. با این کار، تقریباً ۱۵ درصد از مصرف برق ماشین ظرفشویی را صرفه جویی خواهید کرد.

استفاده از پودر مناسب

سعی کنید پودر مناسب و با کارایی بالاتر را برای شستشو استفاده کنید. پودر مناسب باعث پاک شدن بهتر ظروف با حجم کمتر آب شده و همچنین جلوگیری از رسوبات نامطلوب روی شیشه ها و لوله های ماشین ظرفشویی را به همراه دارد.

آیا مصرف آب ماشین ظرفشویی نسبت به شستشوی دستی کمتر است؟

در واقع می توان گفت که ماشین ظرفشویی میزان آب کمتری نسبت به شستشوی دستی استفاده می کند. چند دلیل برای کمتر بودن مصرف آب ماشین ظرفشویی را می توانیم ارائه دهیم که عبارتند از:

 • ماشین ظرفشویی با توجه به ظرفیت خود از مقدار مشخصی آب استفاده می کند و از این آب بسیار بهینه استفاده می نماید، مخصوصاً در صورت پر بودن کامل.
 • هنگام شستن با دست، آب جاری باعث مصرف بسیار بیشتر از نیاز شما می شود.
 • ماشین ظرفشویی می تواند دمای آب را به بالاتر از ۶۰ درجه سانتیگراد برساند و در نتیجه ظروف را به طور کامل از هر کثافت و چربی پاک کند.
 • این دما برای پوست دست قابل تحمل نیست و در شستشو با دست نمی توان از آن استفاده کرد.
 • ماشین ظرفشویی دارای چرخه های شستشو و خشک کن با زمان و دمای تعیین شده است که باعث صرفه جویی در مصرف آب و برق ماشین ظرفشویی می شود.
 • هنگام شستن با دست، عوامل مختلفی مانند حوصله، تعداد ظروف و سطح کثیفی آنها، تأثیرگذار بر مصرف آب و برق هستند.
 • ماشین ظرفشویی قابلیت استفاده از پودر مناسب را دارد که باعث پاک شدن بهتر ظروف با حجم کمتر آب و پودر شده و همچنین جلوگیری از رسوبات نامطلوب روی شیرآلات و لوله های ماشین ظرفشویی می شود.

مصرف آب ماشین ظرفشویی

رابطه انتخاب برنامه درست و میزان آب مصرفی ماشین ظرفشویی

انتخاب برنامه درست برای شستشوی ظروف، باعث می شود که ماشین ظرفشویی به صورت بهینه و کارآمد از آب و برق استفاده کند. بسته به نوع و درجه کثیفی ظروف، می توانید برنامه ای را انتخاب کنید که مقدار کمتری آب و دمای پایین تری را نیاز داشته باشد. بعضی از ماشین های ظرفشویی دارای حالت های صرفه جو، سبک، نصف بار و چند دقیقه ای هستند که باعث کاهش مصرف آب و برق ماشین ظرفشویی می شوند.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید ماشین ظرفشویی | نکته هایی قبل از خرید ظرفشویی

پیشرفت تکنولوژی نیز به بهبود عملکرد و کارایی و کاهش مصرف آب ماشین ظرفشویی کمک کرده است. بعضی از ماشین های ظرفشویی جدید دارای سنسورهای هوشمند هستند که می توانند حجم و نوع ظروف را تشخیص دهند و براساس آن مقدار و دمای آب را تعیین کنند.

همچنین تکنولوژی های جدید در ساخت پودر، لوله کشی، پمپ، فلزات و شیرآلات نیز باعث شده است که ماشین ظرفشویی با حجم کمتر و فشار بالاتر آب، ظروف را به خوبی پاک کند.

نکاتی درباره استفاده از ماشین ظرفشویی

برای اینکه بتوانید از ماشین ظرفشویی خود به صورت درست و بهینه استفاده کنید، لازم است نکاتی را جهت استفاده از آن بدانید. این نکات عبارتند از:

 • قبل از خرید ماشین ظرفشویی، باید به اندازه، طراحی، ویژگی ها و سروصدای آن توجه کنید. همچنین باید فضای مناسب برای نصب و لوله کشی آن را در نظر داشته باشید.
 • هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی، باید به تمامی ظرفیت آن استفاده کنید و ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین، از مواد غذایی پاک کنید. همچنین باید پودر مناسب و باکارایی بالاتر را برای شستشو استفاده کنید.
 • پس از استفاده از ماشین ظرفشویی، باید آن را تمیز کنید و عملکرد خشک کن را خاموش کنید. با این کار، می توانید عمر دستگاه را افزایش دهید و در مصرف برق صرفه جویی کنید.
 • استفاده از ماشین و قرص ظرفشویی دارای مزایای زیادی است. مانند صرفه جویی در زمان، افزایش بهداشت، کاهش هزینه ها و حفظ محیط زیست و …

چه ظروفی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست؟

ظروف چوبی آشپزخانه را نباید در ماشین ظرفشویی شست، زیرا چوب در اثر خیس شدن ممکن است متورم شود و شکل خود را از دست بدهد. چوب همچنین حاوی روغن های طبیعی است که ممکن است در اثر شوینده و حرارت زیاد آسیب ببیند.

محصولات آلومینیومی مانند قابلمه ها، تابه ها و ورقه های پخت ممکن است در اثر شستن در ماشین ظرفشویی تیره و کدر شوند. شوینده های قلیایی همچنین می توانند باعث ایجاد لکه های سفید روی محصولات آلومینیومی شوند.

حتما بخوانید:   روش تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

اقلام چدنی مانند ماهیتابه و ماهیتابه را نباید در ماشین ظرفشویی شست، زیرا ممکن است چاشنی خود را از دست بدهند و در اثر مواد شوینده و آب زنگ بزنند. اقلام چدنی باید قبل از استفاده با روغن چرب شوند تا یک پوشش نچسب ایجاد شود.

چاقوها، به خصوص آنهایی که لبه های تیز دارند، نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند، زیرا می توانند به پوشش محافظ روی سبدها و قفسه ها آسیب برسانند. همچنین ممکن است در اثر مواد شوینده و آب کدر و زنگ زده شوند. چاقو هنگام تخلیه ظروف نیز خطرناک است.

محصولات مسی مانند لیوان و ماهی تابه را نباید در ماشین ظرفشویی شست، زیرا در اثر مواد شوینده و حرارت، درخشندگی و رنگ خود را از دست می دهند. ماشین ظرفشویی همچنین می تواند لایه محافظ روی محصولات مسی را از بین ببرد و باعث خوردگی شود.

اقلام طلاکاری شده مانند ظروف نقره و چینی را نباید در ماشین ظرفشویی شست، زیرا با مواد شوینده و حرارت می توان طلاکاری را از بین برد. اقلام طلاکاری شده همچنین می توانند به راحتی در ماشین ظرفشویی خراشیده و خرد شوند.

مصرف آب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی کم مصرف

 • ماشین ظرفشویی های کم مصرف آنهایی هستند که نسبت به ماشین ظرفشویی های معمولی آب و انرژی کمتری مصرف می کنند و در نتیجه اثرات زیست محیطی و هزینه های جاری کمتری دارند.
 • مشخصه بارز این نوع دستگاه ها این است که معمولا دارای گواهی انرژی ستاره هستند، به این معنی که استانداردهای بهره وری انرژی تعیین شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده را برآورده می کنند.
 • ماشین ‌های ظرفشویی کم مصرف می ‌توانند در مقایسه با مدل‌های قدیمی ‌تر یا کم ‌بازده سالانه صدها گالن آب و کیلووات برق صرفه‌ جویی کنند.
 • برخی از عواملی که بر مصرف آب ماشین ظرفشویی تأثیر می ‌گذارند، اندازه، طراحی، ویژگی ‌ها و انتخاب برنامه ماشین هستند.
 • برخی از نمونه های ماشین ظرفشویی کم مصرف Miele G 5266 SCVi SFP که تنها 625.56 گالن آب در سال مصرف می کند، Hisense HUI6220XCUS که تنها 2.9 گالن آب در هر چرخه مصرف می کند و Beko DUT25401X که تنها 0 کیلو وات مصرف برق دارند.

جمع بندی

امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر و عمل بهتر در زمینه مصرف آب ماشین ظرفشویی کمک کند. و لازم است به دنبال یک ماشین ظرفشویی مناسب باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

مصرف آب ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x