تعمیرات ظرفشویی

المنت ظرفشویی چیست؟ | کارکرد المنت ظرفشویی

المنت ظرفشویی با نیروی برق می‌تواند آبی که در مخزن ظرفشویی وجود دارد را گرم کند و در صورت خرابی شستشو به خوبی انجام نخواهد شد. این قطعه کوچک است اما در ماشین ظرفشویی بسیار پرکاربرد می‌باشد و آب را در این دستگاه گرم می‌کند. وقتی که ماشین ظرفشویی هر بار روشن می‌شود، بر اساس دمای آبی که تنظیم می‌شود برای مدت زمانی روشن می‌ماند.

با توجه به اینکه چربی‌های روی ظروف فقط با آب داغ و ولرم از بین می‌روند، چنانچه مشکلی برای المنت ظرفشویی به وجود آید، کیفیت شستشو کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر مشاهده نمودید که در ماشین ظرفشویی ظروف به اندازه کافی تمیز نیستند، باید دمای بالاتری را برای شستشو انتخاب کنید. اگر مشکل برطرف نشد، باید ماشین ظرفشویی شما مورد بررسی قرار گرفته و تعمیرات المنت انجام شود.

البته امکان دارد که برای بروز این مشکل دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد. برای تشخیص مشکل به وجود آمده بهتر است که از متخصص و تکنسین در این زمینه کمک بگیرید.

کارکرد المنت ظرفشویی

المنت ظرفشویی با استفاده از برق آغاز به گرم شدن کرده و دمای خود را به آب انتقال می‌دهد. وقتی که دمای آب به درجه مورد نظر می‌رسد، سنسور فرمان خاموش شدن المنت را ارسال می‌کند. وقتی که المنت ظرفشویی دچار خرابی شود، موجب خواهد شد که آب به دمای مورد نظر در دستگاه نرسد و در این شرایط ظرفشویی ظروف را با آب سرد خواهد شست.

چرا المنت ظرفشویی خراب می‌شود؟

یکی از دلایل رایج خرابی المنت ماشین ظرفشویی این است که رسوبات بیش از اندازه در بدنه دستگاه رسوب کرده‌اند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است که جرم‌گیری ماشین ظرفشویی را هر شش ماه یک بار انجام دهید، تا همه رسوبات موجود در دستگاه به طور کامل از بین رفته و عملکرد قسمت‌های مختلف آن مانند المنت با مشکل مواجه نشود.

چنانچه میزان سختی آب زیاد باشد و تنظیم میزان سختی آب به درستی انجام نشده باشد، می‌تواند موجب خرابی زود هنگام المنت ظرفشویی شود.

از دیگر دلایل خرابی المنت ظرفشویی می‌توان به استفاده مداوم از این دستگاه اشاره نمود. در صورتی که برای مدت طولانی و مداوم از این دستگاه استفاده شود، عمر مفید دستگاه کاهش پیدا کرده و قسمت‌های مختلف آن مانند المنت دچار مشکل خواهند شد.

همچنین در صورتی که برای مدت طولانی از دستگاه خود استفاده نکنید، آبی که در بخش‌های مختلف آن باقی مانده است، موجب جرم گرفتگی و رسوب گرفتگی قسمت‌های مختلف مانند المنت شود و در نتیجه ماشین ظرفشویی عملکرد خوبی نخواهد داشت.

چنانچه قطعات مختلف ماشین ظرفشویی دچار ایراد و خرابی شوند، ممکن است که فرمان اشتباه دریافت شده و المنت ظرفشویی عملکرد درستی نداشته باشد.

از دلایل اصلی خرابی المنت ظرفشویی وجود نوسانات برق می‌باشد، یعنی در مواقعی که کمتر یا بیشتر از حالت نرمال ولتاژ ورودی وجود داشته باشد، به قسمت‌های مختلف دستگاه آسیب‌های جدی وارد خواهد شد. بنابراین حتماً باید از محافظ برق برای این دستگاه استفاده نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای دکمه های ماشین ظرفشویی آاگ | دفترچه ماشین ظرفشویی آاگ

در همه مواقع دلیل خراب بودن المنت ظرفشویی به دلیل از کار افتادن آن نخواهد بود، بلکه ممکن است سوکت‌های المنت به ویژه بخش سری هیتر و روی المنت به یکدیگر به خوبی وصل نشده باشد و به این ترتیب برق لازم به المنت نرسد. به همین علت بهتر است که سوکت‌ها را نیز تست کرده و به صورت محکم در محل خود قرار دهید.

چنانچه ماشین ظرفشویی با مشکل نشتی روبرو شده باشد، امکان دارد که این آب موجب شود المنت ظرفشویی بسوزد. بنابراین در مواقعی که اثر زنگ زدگی را در پمپ مشاهده نمودید، باید محل نشتی آب را پیدا کرده و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. نشت آب علاوه بر اینکه موجب سوختن المنت می‌شود، امکان دارد که به قطعات دیگر دستگاه نیز آسیب برساند. بنابراین در کمتر زمان ممکن باید محل نشتی را پیدا کرده و اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دهید.

ظرفشویی

استفاده از جرم‌گیر ظرفشویی

جرم گیر ماشین ظرفشویی به صورت مایع دو فاز یا قرص جامد وجود دارند که برای استفاده از آنها باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • در ابتدا ماشین ظرفشویی خود را به صورت کامل تخلیه کنید و همه ظروف را از آن بیرون آورید.
 • با توجه به دستورالعملی که روی جرمگیر آمده است، آن را در دستگاه قرار دهید.
 • چنانچه جرم‌گیر ماشین ظرفشویی مایع دو فاز است، باید برچسب روی درب آن را باز نموده و به صورت وارونه در طبقه بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید. قرص جرمگیر هم در جای مواد شوینده یا در کف مخزن قرار داده می‌شود.
 • در ماشین ظرفشویی طولانی‌ترین برنامه را انتخاب نموده و شستشو را با بالاترین دمای آب انجام دهید.
 • ماشین ظرفشویی باید به صورت کامل خالی بوده و با جرمگیر آن را روشن نمایید تا قطعات مختلف آن مورد شستشو قرار گرفته و جرم‌گیری شوند.
 • پس از تمام شدن چرخه شستشو باید درب دستگاه را برای مدت نیم ساعت باز بگذارید تا به طور کامل خشک شود.

چنانچه نوسانات برق بیش از اندازه زیاد باشد، می‌تواند یکی از دلایل سوختن المنت ظرفشویی گردد. برای جلوگیری از این مشکل حتماً باید از محافظ برق برای ماشین ظرفشویی استفاده نمایید و آن را به صورت مستقیم به برق متصل نکنید.

همچنین پیشنهاد می‌شود که ماشین ظرفشویی خود را در ساعت اوج مصرف برق استفاده نکنید، چون نوسانات در این ساعت بسیار زیاد است.

تعویض المنت ظرفشویی

در صورتی که متوجه شدید عملکرد ماشین ظرفشویی به علت خرابی المنت کاهش پیدا کرده است، باید به کمک مولتی متر سطح مقاومت آن را بسنجید. این مقاومت باید بین پانزده الی سی اهم باشد. چنانچه مقاومت المنت کمتر از این مقدار است، نشان دهنده خرابی المنت می‌باشد که باید برای تعمیر و یا تعویض المنت ظرفشویی اقدامات لازم را انجام دهید.

هیتر ماشین ظرفشویی در قسمت کف آن قرار دارد و برای تعویض آن باید از انبر دست و پیچ گوشتی استفاده نمایید و طبق مراحل زیر این کار را انجام دهید:

 • ابتدا ماشین ظرفشویی را خاموش نموده و از برق جدا کنید.
 • لوله آب را از دستگاه جدا نموده و ماشین ظرفشویی را از محل خود بیرون آورید.
 • با توجه به اینکه در کف دستگاه المنت قرار دارد، دستگاه را باید به صورت برعکس بخوابانید. بهتر است که در زیر ماشین ظرفشویی پارچه ای ضخیم یا حوله قرار دهید تا به بدنه دستگاه شما آسیبی وارد نگردد و از جای خود تکان نخورد.
 • دو پایه و چهار پیچی که در کف دستگاه وجود دارد را با دقت باز نمایید تا صفحه زیر آن آزاد گردد و از محل خود خارج شود. در مدل‌های گوناگون امکان دارد که تعداد پیچ‌ها متفاوت باشد.
 • در پایین ماشین ظرفشویی پیچ‌های سنسور آنتی فلود وجود دارد که باید آنها را باز کرده و آن را از محل خود خارج کنید، تا دسترسی به پمپ داشته باشید.
 • پمپ را نیز باید از محل مخصوص خود بیرون آورده و سیم‌هایی که مربوط به آن است را قطع کنید.
 • وقتی که از بدنه المنت، پمپ جدا می‌شود، می‌توانید هیتر را ببینید که لوله‌های آن به کمک بست‌های پلاستیکی به خود هیتر وصل هستند. این بست‌ها را با استفاده از انبر دست باز کنید تا لوله‌ها را بتوانید جدا نمایید.
 • المنت جدید دستگاه را جایگزین المنت قدیمی نمایید و لوله‌ها را به کمک بست فلزی دوباره متصل نمایید. توجه داشته باشید که بست‌ها خیلی شل و یا خیلی سفت بسته نشوند.
 • پمپ را در محل مخصوص خود گذاشته و سیم‌هایی که به آن مربوط است را مجدداً نصب کنید.
 • سنسور آنتی فلود را به محل مخصوص خود برگردانده و پیچ‌های آن را محکم نمایید.
 • صفحه زیرین ماشین ظرفشویی را در جای خود قرار داده و پایه‌ها و پیچ‌ها را به خوبی سفت کنید.
 • ماشین ظرفشویی را به حالت قبل برگردانده و شلنگ آب را وصل کنید.
 • حالا می‌توانید عملکرد ماشین ظرفشویی را تست کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش BOSCH

انواع المنت ظرفشویی

علامت ظرفشویی انواع گوناگونی دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید:

المنت ظرفشویی از نوع لوله‌ای: این المنت در کنار موتور دستگاه قرار دارد.

المنت میله‌ای: این المنت در کف وان ظرفشویی قرار دارد.

اینورتر: در دستگاه‌های پیشرفته‌تر مدل اینورتر استفاده می‌شود و روی موتور پلمپ شده می‌باشد. شکل آن به حالت استوانه‌ای است.

در حالت کلی کار المنت‌های گوناگون در ماشین ظرفشویی در هنگام شستشوی اصلی، وقتی که آبکشی ظروف انجام می‌شود، در ۵ الی ۱۰ دقیقه آخر چرخه شستشو که هنگام خشک کردن ظروف است، شروع به کار می‌کند و با گرما موجب خشک شدن ظروف می‌شود.

علائم خرابی المنت ظرفشویی

چنانچه هر یک از موارد زیر را در ماشین ظرفشویی مشاهده کردید، می‌توانید پی ببرید که المنت ظرفشویی دچار ایراد و خرابی شده است:

 • در ماشین ظرفشویی آب به خوبی گرم نمی‌شود.
 • کیفیت شستشوی ظروف کاهش پیدا کرده است.
 • عملکرد ماشین ظرفشویی خوب نیست.
 • امکان دارد که به علت نوسان برق المنت بلافاصله بسوزد.

المنت ظرفشویی

سخن تکمیلی

المنت ظرفشویی موجب گرم شدن آب در دستگاه می‌شود، اما بهتر است بدانید که گرم نشدن آب ظرفشویی تنها به علت خرابی المنت رخ می‌دهد و دلایل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد. همچنین کار تعمیر و تعویض المنت ظرفشویی کار ساده‌ای نخواهد بود و امکان دارد در حین تعمیر به ماشین ظرفشویی آسیب‌های جبران ناپذیری وارد شود. به همین علت در صورتی که المنت ظرفشویی شما مشکلی دارد، باید از تعمیرکاران با تجربه کمک بگیرید.

المنت ظرفشویی چیست؟ کارکرد المنت ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه عملکرد المنت ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا