تعمیرات ظرفشویی

ارور E17 ظرفشویی بوش و راه های برطرف کردن آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بوش یکی از برند های محبوب و پرطرفدار برای خرید وسایل برقی به خصوص ماشین ظرفشویی به شمار می آید اما مانند هر برند دیگری احتمال خرابی قطعات و بروز انواع مشکلاتی چون عدم شستشو تمیز ظروف، عدم تخلیه آب، باز نشدن درب و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. ماشین ظرفشویی یکی از وسایل کاربردی و بسیار مهم در هر منزلی است و خرابی آن نگرانی های بسیاری ایجاد می کند اما در صورتی که سریعا برای تعمیر آن اقدام نمایید می توانید دوباره از آن بهره مند گردید. با این حال برخی از مشکلات ایجاد شده در ظرفشویی به شکل ظاهری مشخص نیست و به صورت کد خطا یا ارور روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می شود، وجود این کد های خطا به کاربر کمک می کند تا به سرعت از مشکل ایجاد شده در دستگاه اطلاع یابد و برای رفع آن اقدام نماید.

یکی از مهم ترین ارور هایی که روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی بوش نشان داده می شود ارور E17 می باشد که با دیدن این کد خطا باید هرچه سریع تر به رفع آن پرداخت. در صورتی که به رفع این کد خطا بی توجهی نمایید می تواند دستگاه را دچار آسیب های بیشتری کند و به دنبال آن کد های خطای بیشتری روی نمایشگر دستگاه ظاهر گردد.

ارور E۱۷ ظرفشویی بوش چیست؟

ممکن است بسیاری از افراد حین استفاده از ظرفشویی بوش با  کدهای خطایی روی نمایشگر مواجه گردند و دلیل و معنای این کد ها برای فرد مشخص نباشد و همین امر نگرانی او را به دنبال دارد. در واقع ظاهر شدن هر یک از این ارورها بروز مشکلی در بخشی از دستگاه را بیان می کنند که با مطالعه دفترچه راهنما می توانید از معنای این ارور ها اطلاع یابید.

ارور E17 زمانی بروز می کند که آب، بیش از حد معمول در داخل مخزن وجود داشته باشد اما برای فهمیدن دلیل اصلی این مشکل باید دستگاه را به خوبی بررسی نمود چرا که دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد. در بسیاری از مواقع با بروز این مشکل نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی وجود دارد اما گاهی اوقات تنها با ریست کردن دستگاه مشکل رفع می شود و نیازی به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش نیست.

ظرفشویی بوش

علت های بروز ارور E۱۷ ماشین ظرفشویی بوش

دلایل بسیاری چون خرابی شیر برقی، خرابی هیدرواستات، خرابی آب شمار و مواردی از این دست می توانند باعث بروز ارور E17 در ماشین ظرفشویی بوش گردند.

 • خراب شدن شیر برقی یا آکوا استاپ

خراب شدن شیر برقی یا آکوا استاپ از مهم ترین دلایل بروز کد خطا E17 می باشد، با انتخاب برنامه شستشو توسط فرد برد دستگاه به شیر برقی اجازه می دهد تا به اندازه ای که نیاز است آب وارد کند. با روشن شدن شیر برقی مسیر برای ورود آب به ماشین ظرفشویی باز می گردد حال اگر این قطعه دچار مشکل شود آب بیش از حد نیاز به ظرفشویی وارد می شود و همین امر سبب شده تا شیر برقی توانایی بستن مسیر ورود آب را نداشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی آدمیرال ADMIRAL

زمانی که خرابی شیر برقی سبب بروز ارور E17 گردد برای رفع آن لازم است تا یک تکنسین مجرب دستگاه را بررسی نماید چرا که ممکن است شیر برقی به طور کامل کارایی خود را از دست داده باشد و نیاز به تعویض آن با یک قطعه اورجینال باشد. برای جلوگیری از خرابی شیر برقی استفاده از نمک مخصوص ماشین ظرفشویی و جرم گیری مداوم دستگاه  بسیار تاثیر گذار است و علاوه بر جلوگیری از خرابی شیر برقی می تواند عمر مفید دستگاه را افزایش دهد.

 • خراب شدن هیدروستات

در ماشین ظرفشویی بوش ۲ هیدروستات تعبیه شده است که وظیفه آن ها کنترل سطح آب ورودی به داخل دستگاه می باشد. یکی از هیدروستات ها هنگام پر شدن مخزن، سطح آب را کنترل می کند و هیدروستات دیگر زمانی کار خود را آغاز می کند که تخلیه آب از مخزن صورت گیرد. در این صورت خرابی هیدروستاتی که وظیفه کنترل سطح آب به مخزن را برعهده دارد سبب شده تا سطح آب وارد شده به ظرفشویی به درستی تشخیص داده نشود و آب بیش از حد نیاز به دستگاه وارد شود.

چنانچه ارور E17 بر اثر خرابی هیدروستات رخ دهد رفع آن کاری کاملا تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار ماهری این کار صورت گیرد، بنابراین اگر در زمینه تعمیر وسایل برقی اطلاع و ابزار کافی را ندارید از دستکاری ماشین ظرفشویی بپرهیزید.

 • خراب شدن آب شمار

یکی دیگر از قطعات مهم و کاربردی در ماشین ظرفشویی بوش سنسور آب شمار می باشد که به آن فلوتر نیز گفته می شود، وظیفه این قطعه بررسی کار شیر برقی می باشد. در واقع فلوتر میزان جریان آب ورودی به دستگاه را بررسی می کند و اجازه نمی دهد مخزن بیش از حد مجاز پر گردد، سنسور آب شمار پالس هایی برای برد می فرستد تا میزان آب موجود در داخل مخزن را اطلاع دهد حال اگر سنسور خراب شده باشد اطلاعات نادرستی به برد فرستاده می شود و تعداد پالس ها کمتر از حد طبیعی به برد می رسند.

رسیدن اطلاعات اشتباه به برد سبب شده تا این قطعه میزان آب موجود در مخزن را کمتر از مقداری که وجود دارد تصور نماید و به مخزن اجازه ورود آب بیشتری دهد. با وجود اینکه خرابی آب شمار به ندرت رخ می دهد اما در صورت بروز این مشکل نباید آن را نادیده گرفت و هرچه سریع تر برای رفع آن اقدام نمود.

 • خراب شدن برد

شاید بتوان گفت برد مهم ترین قطعه در ماشین ظرفشویی است که با تمام قطعات داخلی دستگاه اتصال داشته و به کنترل و مدیریت کار هر یک از این قطعات می پردازد در این شرایط برنامه شستشو به بهترین شکل ممکن انجام می شود. در صورتی که برد دستگاه دچار سوختن یا خرابی گردد دستور آن مبنی بر قطع آب ورودی به ظرفشویی برای شیر برقی ارسال نمی گردد و همین امر پر شدن بیش از حد مخزن را به دنبال دارد. بروز این مشکلات در دستگاه بروز ارور E17 را در پی داشته که رفع این مشکل را باید به تعمیرکاری ماهر و با تجربه سپرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  طریقه تنظیم سیستم سختی گیر آب ماشین ظرفشویی

سوختن و خرابی برد مشکلات بسیاری را برای دستگاه ایجاد می کند بنابراین باید از عواملی که احتمال بروز این مشکل را افزایش می دهند جلوگیری نمود، از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر خرابی و سوختن برد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • نوسانات شدید برق
  • ورود آب به برد
  • وجود گرما و رطوبت بیش از حد در محیط اطراف دستگاه
  • ضربه دیدن برد در اثر جابه جایی اشتباه

رفع ارور ظرفشویی بوش

 • قطع اتصال برد با سایر قطعه های داخلی دستگاه

یکی دیگر از مواردی که باعث بروز ارور E17 در ماشین ظرفشویی بوش می گردد فرسودگی سیم ها یا قطع شدن آن ها در مسیر اتصال برد به قطعات داخلی است، فعالیت این قطعات در زمینه پر شدن آب در داخل مخزن می باشد. با قطع شدن این سیم ها دیگر اطلاعات از قطعات به برد و بالعکس دستورالعمل های برد به این قطعات نمی رسد از این رو احتمال جمع شدن آب بیش از حد نیاز در مخزن وجود دارد. در پی آن ارور E17 رخ می دهد و دستگاه متوقف شده و شستشو ظروف دیگر انجام نمی شود.

چنانچه قطع سیم ها را عامل بروز ارور E17 ماشین ظرفشویی می دانید باید دستگاه را باز کنید و پس از دسترسی به سیم های داخلی اتصال آن در بین قطعات زیر را بررسی نمایید.

  • اتصالات بین برد و شیر برقی
  • اتصالات بین برد و هر دو هیدروستات
  • اتصالات بین برد و آب شمار

همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم تعمیر وسایل برقی به خصوص ماشین ظرفشویی به ابزار مخصوص و تخصص نیاز دارد بنابراین این کار را به یک تعمیر کار مجرب بسپارید. اگر سیم ها را اشتباه به هم وصل نمایید ممکن است قطعات دستگاه دچار سوختگی گردند و هزینه زیادی به شما تحمیل کند.

ظرفشویی بوش و ارورهای آن

نکاتی جهت جلوگیری از بروز کدهای خطا در ظرفشویی بوش

 • استفاده از وسایل برقی در اوج مصرف برق تاثیرات منفی روی دستگاه دارد و می تواند خرابی زودهنگام قطعات داخلی ماشین ظرفشویی را به دنبال داشته باشد‌. توصیه می شود در زمان هایی که مصرف برق کمتر است از دستگاه خود استفاده کنید تا هم عمر مفید ماشین ظرفشویی افزایش یابد و هم بروز کدهای خطا به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
 • از شوینده، نمک و جلادهنده های مرغوب و با کیفیت استفاده کنید با این کار شستشو ظروف بهتر صورت می گیرد و نیز عمر مفید قطعات داخلی دستگاه افزایش می یابد.
 • یکی دیگر از مواردی که می تواند خرابی قطعات داخلی را کاهش دهد جرم گیری مستمر دستگاه با استفاده از جرم‌ گیر مخصوص می باشد، با این کار قطعات آکوا استاپ، هیدروستات و سایر قطعات عملکرد بهتری خواهند داشت.
 • گاهی اوقات ارور E17 ماشین ظرفشویی بوش با یک ریست کردن یا همان روشن و خاموش ساده رفع می گردد و نیازی به تعمیر و تعویض قطعات وجود ندارد. به این ترتیب هنگام مواجه شدن با کد خطای E17 ابتدا دستگاه را ریست نمایید و چنانچه مشکل رفع نشد برای تعمیر آن اقدام کنید.
تعمیر یخچال شبانه روزی

31

ارور E17 ظرفشویی بوش و راه های برطرف کردن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ارور E17 ظرفشویی بوش و راه های برطرف کردن آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا