تعمیرات ظرفشویی

راهنمای عوض کردن فلوتر ماشین ظرفشویی در منزل

راهنمای عوض کردن فلوتر ماشین ظرفشویی در منزل | انواع فلوتر ماشین ظرفشویی

از جمله لوازم خانگی پرکاربرد در آشپزخانه‌ها ماشین‌های ظرفشویی می‌باشد که در صورت خراب شدن هر کدام از اجزا و قطعه‌های آن با مشکل مواجه می‌شود و عملکرد درستی نخواهد داشت. فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی در کف دستگاه قرار دارد و آب داخل مخزن دستگاه را کنترل می‌کند. با توجه به اهمیت کارکرد درست این قطعه در ماشین ظرفشویی بهتر است که با نحوه عملکرد آن آشنا باشید.

فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی

یکی از قطعه‌های درونی فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی می‌باشد. فلوتر در مخزن مقدار آب را کنترل می‌کند. بعضی از تعمیرکاران این قطعه را با اسم‌های دیگر مانند فلوتر شناور مکانیکی، فلوتر شناور برقی، فلوتر برقی یا سوئیچ شناور می‌شناسند. اما در کل منظور از همه این نام‌ها همان فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی می‌باشد.

وقتی که پمپ تخلیه آغاز به کار می‌کند و در مخزن مقدار آب کاهش پیدا می‌کند، سنسور سطح آب یا فلوتر سوئیچ دستور آبگیری را صادر خواهد کرد. در این موقع پمپ آغاز به کار خواهد کرد. وقتی که آب به حد لازم و استاندارد می‌رسد، دستور قطع شدن آب را صادر می‌کند و به این ترتیب پمپ آبگیری را قطع می‌کند.

انواع فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی

فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی به طور کلی دو نوع می‌باشد. فلوتر مکانیکی و فلوتر برقی یا الکترونیکی. در ادامه نحوه عملکرد هر کدام از این فلوترها را توضیح خواهیم داد و آنها را به صورت کامل معرفی خواهیم کرد.

فلوتر برقی یا فلوتر الکترونیکی

از جمله قطعه‌هایی که برای کنترل و تنظیم مایعات در ماشین ظرفشویی به کار برده می‌شود، فلوتر الکترونیکی است. فلوتر برقی دارای سه سنسور می‌باشد، سنسور پایین‌ترین مقدار سطح آب، سنسور بالاترین مقدار سطح آب و ته مخزن. زیر فلوتر الکترونیکی پیچ SELECT قرار دارد. در صورتی که این پیچ متصل نباشد از سرریز شدن آب جلوگیری خواهد کرد و در صورتی که وصل باشد، در زمان خالی بودن مخزن از سوختن پمپ جلوگیری می‌کند.

فلوتر ماشین ظرفشویی

فلوتر مکانیکی

یکی از راه‌های کنترل سطح آب در ظرفشویی فلوتر مکانیکی می‌باشد. فلوتر مکانیکی به شکل دایره است که داخل آن گوی قرار دارد. وقتی فلوتر سوئیچ تغییر حالت می‌دهد، گوی حرکت می‌کند و موجب وصل و قطع شدن کنتاکی فلوتر می‌گردد. در انتهای فلوتر مکانیکی سه سیم قرار دارد، که به کنتاکت بسته، کنتاکت باز و یک سیم مشترک مربوط می‌باشد.

حتما بخوانید:   عملکرد نمک در ماشین ظرفشویی | کدام برند نمک را پیشنهاد می کنیم؟

فلوتر مکانیکی به دو حالت استفاده می‌شود در یک حالت فلوتر مکانیکی به سقف دستگاه نصب می‌گردد در مواقعی که مخزن از آب پر می‌شود، این فلوتر حرکت می‌کند و موجب می‌گردد که پمپ آب را قطع کند. به این ترتیب از سرریز شدن آب جلوگیری خواهد شد. در حالت دیگر فلوتر مکانیکی به قسمت کف دستگاه نصب می‌گردد و موجب می‌شود در زمان خالی شدن آب، پمپ نسوزد.

دلیل خرابی فلوتر سوئیچ ظرفشویی

دلایل گوناگونی برای خرابی فلوتر سوئیچ ظرفشویی وجود دارد که بهتر است این دلایل را به دلایل خرابی فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی در بیشتر برندهای دستگاه مانند ال جی، بوش، سامسونگ و… یکسان است. با دانستن و رعایت کردن این موارد از بروز مشکل در این قطعه جلوگیری می‌شود. برای اینکه در ماشین ظرفشویی از بروز هرگونه مشکل جلوگیری نمایید، پیشنهاد می‌شود که به صورت دوره‌ای سرویس ماشین ظرفشویی را انجام دهید.

 • دلیل خرابی فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی می‌تواند به علت درگیر شدن آن با شناور باشد که با بررسی این مورد قادر خواهید بود که مشکل به وجود آمده را تشخیص داده و در صورتی که ایراد از شناور دستگاه بود، باید آن را رفع نمایید.
 • در برخی مواقع هم امکان دارد که شی داخل آن گیر کرده باشد. در مواقعی که این شی را خارج کنید، مشکل فلاتر سوئیچ ماشین ظرفشویی برطرف می‌گردد.
 • در صورتی که فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی رسوب گرفته باشد، موجب می‌شود که در عملکرد ماشین ظرفشویی اختلال به وجود آید. برای اینکه از این مشکل جلوگیری نمایید، باید ماشین ظرفشویی را به صورت دوره‌‌ای سرویس کنید، تا پیش از آنکه برای ماشین ظرفشویی مشکلی پیش آید، از ایراد و خرابی جلوگیری نمایید.
 • یکی دیگر از مشکلات بر اثر اصطکاک زیاد فلوتر سوئیچ باشد، در صورتی که این قطعه را عوض کنید مشکل برطرف می‌شود.

امکان دارد که ماشین ظرفشویی با مشکل آبگیری نکردن مواجه شود، در این مواقع احتمال دارد که فکر کنید ایراد از فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی است. در صورتی که در این قطعه ایرادی پیدا نکردید، می‌توانید ورودی آب را مورد بررسی قرار دهید.

نحوه عوض کردن فلوتر ماشین ظرفشویی

در صورتی که فلوتر ماشین ظرفشویی خرابی و ایرادی داشته باشد برای ماشین ظرفشویی مشکلات زیادی به وجود می‌آید. بنابراین باید در کمترین زمان ممکن برای تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. نحوه عوض کردن فلوتر ماشین ظرفشویی طبق مراحل زیر می‌باشد:

 1. در اولین مرحله باید ماشین ظرفشویی خود را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید.
 2. درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و با استفاده از پیچ گوشتی پیچ‌های آن را باز نمایید.
 3. درب آن را ببندید تا بتوانید پنل دستگاه را بیرون آورید.
 4. در این مرحله باید شناور را با باز کردن صفحه پایینی مشاهده کنید.
 5. سیم‌هایی که به فلوتر متصل هستند را باز نمایید. در زمان انجام دادن این کار باید توجه داشته باشید که هر کدام از سیم‌ها را شماره گذاری نمایید، تا بتوانید هر سیم را پس از عوض کردن فلوتر در محل خود ببندید.
 6. فلوتر جدید را با فلوتر قدیمی عوض کرده و آن‌ها را به صورت صحیح وصل کنید.
 7. پنل دستگاه را در محل خود قرار داده و پیچ‌های آن را ببندید.
 8. ماشین ظرفشویی را پس از روشن کردن و قرار دادن ظرف درون آن آزمایش نمایید.
 9. چنانچه مراحل به صورت صحیح طی شده باشد، دستگاه باید به صورت صحیح کار کند.
 10. عوض کردن فلوتر ماشین ظرفشویی از جمله کارهای تخصصی است که حتماً باید توسط تعمیرکاران و کارشناسان در این زمینه انجام شود.
حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی ماشین ظرفشویی دوو Daewoo

آموزش عوض کردن سوییچ ماشین ظرفشویی

در صورتی که ایراد به وجود آمده از فلوتر نبود، احتمالاً سوئیچ شناور مشکلی دارد که برای تعمیر و تعویض سوئیچ شناور باید این مراحل را طی نمایید:

 1. سقف و دیواره ماشین ظرفشویی و پس از آن منبع و برد دستگاه را باید باز کنید.
 2. در این مرحله با احتیاط ماشین ظرفشویی را برگردانید. به پشت دستگاه دو پین متصل است، باید آنها را باز کنید.
 3. شلنگ‌هایی که به منبع آب متصل هستند را آزاد نمایید.
 4. پس از آن با استفاده از پیچ گوشتی زبانه را بیرون بکشید و آن را بیرون آورید.
 5. در این مرحله در دو طرف دستگاه قرقره و فنر قرار دارد، که با محافظ پوشانده شده است. از داخل خارهای محافظ را باز کرده و آنها را بیرون آورید، تا قرقره و فنر آزاد شود.
 6. پس از آن قطعه پلاستیکی که به بدنه متصل است را خارج نمایید.
 7. وقتی کف دستگاه را باز کردید، مقسم و سوئیچ آب را خواهید دید، که باید آن را بیرون کنید. برای بیرون آوردن سوئیچ فلوتر وقتی خارها را آزاد کردید، باید در ابتدا قاب را خارج کنید و قطعات و سوئیچ معیوب را با قطعه‌های نو عوض کنید.
 8. پس از انجام دادن این مراحل باید همه آنها را به صورت معکوس انجام داده و همه قطعات را قرار دهید. دقت داشته باشید که در حین انجام این کار قطعه‌ها آسیب نبینند.

فلوتر ماشین ظرفشویی

هزینه تعمیر و تعویض فلوتور سوییچ ماشین ظرفشویی

هزینه تعمیر و عوض کردن فلوتر سوئیچ ماشین ظرفشویی با توجه به برند و مدل دستگاه تعیین می‌گردد. البته باید بدانید که در همه مواقع مشکل به وجود آمده به علت ایراد و خرابی در فلوتر سوئیچ نمی‌باشد. متخصصین در این زمینه ماشین ظرفشویی شما را با دقت مورد بررسی قرار می‌دهند و احتمال دارد که ایرادات و خرابی‌های دیگر موجب به وجود آمدن مشکلات در ماشین ظرفشویی شده باشند.

حتما بخوانید:   راهنمای روش استفاده از ظرفشویی سپهر الکتریک

در این حالت هزینه عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی تغییر خواهد کرد. برای اینکه هزینه تعمیر و یا تعویض فلوتر سوئیچ و قطعه‌های دیگر ماشین ظرفشویی را به صورت دقیق بدانید، می‌توانید با تعمیرکاران با تجربه و متخصص مشورت کنید و با آنها تماس بگیرید.

در مواقعی که نیاز به تعویض قطعه‌های ماشین ظرفشویی است، باید از قطعات اورجینال و فابریک استفاده کنید و از به کار بردن قطعات تقلبی خودداری نمایید. در صورتی که از قطعات اصلی استفاده نشود، از عمر مفید دستگاه کاسته خواهد شد. همچنین وقتی از قطعات بی‌کیفیت و نامرغوب استفاده می‌شود، عملکرد دستگاه مختل می‌گردد و نمی‌تواند کارایی سابق را داشته باشد. به کار بردن قطعه‌های بی‌کیفیت موجب خواهد شد که قطعات دیگر دستگاه نیز آسیب ببینند.

سخن تکمیلی

امروزه در اکثر آشپزخانه‌ها از ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود و استفاده از این دستگاه موجب شده است که در وقت و هزینه افراد صرفه‌جویی زیادی شود. در صورتی که از ماشین ظرفشویی به صورت صحیح و اصولی استفاده شود، کمتر با ایراد و خرابی مواجه خواهد شد. اما امکان دارد در حین استفاده از ماشین ظرفشویی این دستگاه با ایراد و خرابی‌هایی مواجه شود.

این خرابی‌ها و مشکلات به وجود آمده دلایل گوناگونی مانند استفاده نادرست، استهلاک دستگاه، نوسان برق و… می‌تواند داشته باشد. در صورتی که هر کدام از قطعه‌های ماشین ظرفشویی عملکرد درستی نداشته باشند، کارکرد کل دستگاه مختل خواهد شد. به همین علت باید به محض متوجه شدن این موضوع نسبت به عیب یابی و تعمیر دستگاه خود اقدام نمایید، تا از آسیب‌های بیشتر جلوگیری نمایید.

31

راهنمای عوض کردن فلوتر ماشین ظرفشویی در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای عوض کردن فلوتر ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x