تعمیرات کولر آبی

روش عوض کردن کفی کولر آبی | ویژگی های یک کفی کولر آبی خوب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از وسایل سرمایشی کولر آبی می باشد که آب اصلی ترین منبع برای تولید سرما در این دستگاه است. بسیاری از قطعات و اجزای کولر آبی به طور مداوم با آب در تماس هستند یکی از اجزای کولر آبی که در تماس مستقیم با آب است کفی کولر می باشد کفی کولر به دلیل مجاورت با آب ممکن است دچار فرسودگی و یا زنگ زدگی بشود به همین دلیل گاهی لازم است که کفی کولر را ترمیم و یا تعویض کنید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم روش تعویض کفی کولر آبی را برایتان به طور کامل توضیح دهیم.

کفی کولرهای آبی

به قسمت زیرین دستگاه کولر آبی، کفی می گویند جنس بدنه کولر آبی از گالوانیزه می باشد کفی کولر آبی هم از جنس گالوانیزه ضد زنگ است کولر به دلیل اینکه به طور مداوم با آب و رطوبت در ارتباط است ممکن است در دراز مدت دچار زنگ زدگی شود مخصوصاً در شرایط آب و هوایی که آب ورودی به کولر دارای ناخالصی باشد. به همین دلیل عوض کردن کفی کولر آبی یکی از ضروریات تعمیر قطعات کولر آبی می باشد در موارد خفیف می توان کفی را تعمیر و ترمیم کرد ولی اگر شدت زنگ زدگی بالا بود باید حتماً آن را تعویض کنید انواع کفی کولرهای آبی سایز های مختلفی دارند که هر کدام از این کولرها کفی مناسب به خود را دارا می باشند کفی در سایزهای متفاوت با توجه به سایز کولر باید انتخاب شود. در ادامه می خواهیم شما را با انواع کفی کولر آبی آشنا کنیم.

کفی کولر بر اساس ظرفیت و مدل دستگاه به سه نوع تقسیم می شود:

 1. کفی مناسب برای کولر ۳۰۰۰
 2. کفی مناسب برای کولر ۵۰۰۰
 3. کفی مناسب برای کولر ۷۰۰۰

 ویژگی های بهترین کفی کولر آبی

یک کفی خوب علاوه بر اینکه با حجم و سایز دستگاه متناسب و هماهنگ است باید مشخصات زیر را هم داشته باشد:

 • یک کفی خوب باید جنس محکم داشته و بدون خراش باشد.
 • کفی باید سبک بوده و قابل حمل باشد.
 • نصب کفی باید آسان بوده و بدون تخصص بتوان نصب آن را انجام داد.
 • جنس کفی باید گالوانیزه باکیفیت و مقاوم باشد.
 • کفی باید دارای شکاف کوچکی باشد برای زمان ذخیره سازی زیاد آب

البته دقت داشته باشید که قیمت کفی هم جزو امتیازهای یک کفی خوب می باشد ولی اگر ویژگی های نام برده شده در کفی بود باید مطمئن شوید که کفی برای کولر شما دوام زیادی دارد.

کفی کولر آبی

نکات مهم هنگام تعویض کفی کولر آبی

اگر تصمیم گرفتید که کفی کولر آبی را تعویض کنید باید به نکات زیر توجه کنید:

 • به جنس کفی در هنگام عوض کردن کفی توجه کنید.
 •  کفی کولر باید از جنس بدنه دستگاه کولر آبی شما باشد که بهترین جنس گالوانیزه می باشد.
 • برای عملکرد بهتر باید قسمت زیر کولر یا همان کفی را بعد از عوض کردن با یک رنگ مناسب پوشش دهید تا از ساییدگی و پوسیدگی آن جلوگیری شود.
 • هنگام عوض کردن کفی کولر باید یک شکاف کوچک در کفی وجود داشته باشد برای وقتی که دستگاه آب زیادی ذخیره کرده باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی انواع وسایل سرمایشی | عملکرد کولر آبی چگونه است؟

تعمیر کفی کولر آبی

ممکن است بعد از اینکه شما کفی کولر آبی را بررسی کردید متوجه شوید که کفی زیاد فرسوده نشده و می توان به جای تعویض آن را ترمیم کرد اگر مقدار فرسودگی و یا زنگ زدگی کم بود می توانید کفی را تعویض نکنید و آن را ترمیم کنید برای ترمیم کفی می توان از عایق کولر آبی استفاده کرد.

استفاده از عایق، سوراخ ها و زنگ زدگی های کوچک کفی را تا حدودی می تواند برطرف کند در این صورت بدون اینکه هزینه ای برای عوض کردن کفی پرداخته باشید می توانید عمر کفی را طولانی کنید مطمئناً تعمیر کفی برای شما هزینه کمتری تا تعویض آن خواهد داشت.

انواع مواد عایق برای کفی کولر آبی

برای عایق کفی کولر آبی می توان از مواد مختلفی استفاده کرد دو نوع از این عایق ها که برای کفی قابل استفاده هستند عبارتند از:

 1. اسپری قیر کفی کولر
 2. قیر سرد کفی کولر

این مواد می‌توانند سوراخ های کوچک و پوسیدگی های سطحی را در کف کولر بپوشانند در هنگامی که در کفی کولر شما مقداری زنگ زدگی و یا سوراخ کوچک وجود داشت می توانید قیر سرد را مثل چسب روی نقاط بمالید و از زیاد شدن سوراخ و پوسیدگی جلوگیری کنید.

برای استفاده از اسپری قیر هم باید از آن در روی سطحی که با آب و رطوبت تماس دارد استفاده کنید دقت داشته باشید در هنگام استفاده از این اسپری باید نکات مهمی را رعایت کنید کفی باید حتماً خشک و تمیز باشد و سپس از عایق اسپری روی کفی استفاده کنید.

نکاتی مهم در مورد عایق کفی کولر آبی

بعد از اینکه نوع پوسیدگی و نوع مواد مناسب جهت عایق کردن را تشخیص دادید می‌توانید کفی کولر را به راحتی عایق کنید اگر شما به طور مرتب کولر را سرویس کنید به موقع متوجه پوسیدگی و سوراخ های جزئی خواهید شد و می توانید قبل از اینکه کفی کولر به‌طور کامل آسیب ببیند آن را به وسیله عایق ترمیم کنید و از تخریب بیشتر کفی جلوگیری کنید برای عایق کردن کفی کولر آبی باید حتماً به نکات زیر توجه کنید:

 • ابتدا کفی را تمیز کرده و شوره کف کولر را برطرف کنید.
 • برای عایق کردن کفی حتماً باید زمان مناسبی را انتخاب کنید زمان مناسب برای اینکار فصل بهار و تابستان می باشد.
 • بعد از عایق کردن کفی یک شبانه روز از کولر استفاده نکنید.

چگونه کفی کولر آبی را تعویض کنیم؟

اگر بعد از بررسی کفی متوجه شدید که پوسیدگی و سوراخ زیاد بوده و ترمیم کفی کافی نیست حتماً باید آن را عوض کنید برای این منظور یک کفی مناسب تهیه کنید برای خریدن کفی مناسب باید به نکات مهمی دقت کنید کفی باید از جنس خود بدنه کولر شما باشد جنس بدنه ی بیشتر کولرهای آبی گالوانیزه است پس توصیه می کنیم کفی که می خواهید خریداری کنید از جنس گالوانیزه ضد زنگ باشد.

نکته دیگری که در هنگام خریدن کفی باید به آن دقت کنید شکاف کوچکی می باشد که در کفی قرار داده شده این شکاف کمک می کند تا آب اضافه از کولر خارج شده و آسیبی به موتور نرسد بعد از اینکه کفی مناسب را خریدید باید از خشک بودن محیط اطمینان پیدا کنید بعد از عوض کردن کفی حتماً آن را رنگ کنید این پوشش از پوسیدگی کفی جلوگیری می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی بهترین روغن برای کولر آبی | آموزش طریقه روغن کاری

عواملی که باعث زنگ زدگی کفی کولر آبی می شوند چیست؟

زنگ زدگی کفی کولر آبی می‌تواند به دلیل آب موجود در کولر باشد. همچنین همانطور که می دانید بدنه کولر آبی از فلز ساخته شده به همین دلیل خطر زنگ زدگی کولر آبی را تهدید می کند دلایلی که می تواند باعث زنگ زدن کفی کولر آبی شود موارد زیر است:

 1. وجود املاح و رسوبات در آب
 2.  بی کیفیت بودن فلز بدنه کولر

 ۱- وجود املاح و رسوبات در آب

همانطور که می دانید آب دارای املاح و رسوباتی می باشد که در کفی مانده و باعث می شود کفی دچار سوراخ و زنگ زدگی شود مخصوصاً شهرهایی که دارای آب شور می باشند نمک می تواند به کفی کولر آسیب زیادی برساند اگر شما هم در شهری زندگی می کنید که آب آن شور است توصیه می کنیم به طور مرتب کفی کولر را تمیز کنید تا از رسوب املاح آب در کفی کولر جلوگیری کرده و دوام آن هم افزایش پیدا کند.

۲- بی کیفیت بودن فلز بدنه کولر آبی

هنگام خریدن کولر آبی ممکن است دو برند ظاهر یکسانی داشته باشند ولی قیمت آنها به طور چشمگیری با یکدیگر فرق کند این می‌تواند به دلیل کیفیت و جنس به کار رفته در کولر باشد مثلاً اگر فلزی که در بدنه کولر آبی به کار می رود مقاوم و باکیفیت نباشد کولر خیلی زود پوسیده خواهد شد و شما را به دردسر می اندازد پس هنگام خریدن کولر آبی توجه داشته باشید که باید از برندهای معتبر خریده و به جنس بدنه کولر هم توجه کنید که دارای مقاومت مناسب باشد.

دلیل پوسیدگی کفی کولر آبی چیست؟

دلایل پوسیدگی و همچنین سوراخ شدن کفی کولر آبی موارد زیر است:

 1. آب در کولر بماند.
 2. تابش شدید نور آفتاب

 ۱- آب در کولر بماند

وقتی فصل گرما تمام شد و تصمیم به جمع کردن کولر گرفتید حتماً باید آب کولر را تخلیه کنید و داخل آن را تمیز کرده و سپس خشک کنید تا دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نشود در صورتی که آب راکد داخل کولر بماند نه تنها باعث بوی بد در منزل می شود بلکه دچار زنگ زدگی و رسوب شده در نتیجه کفی کولر می پوسد.

نکته مهم: توصیه می‌کنیم بعد از تمام شدن فصل گرما حتماً آب کولر را خالی کرده و آن را کاملاً خشک کنید.

۲- تابش شدید نور آفتاب

شاید این مورد به نظر کمی عجیب بیاید ولی لازم است که بدانید تابش زیاد نور آفتاب می تواند باعث پوسیدگی کفی کولر آبی شود به همین دلیل توصیه می کنیم حتماً کولر را در مکان سایه نصب کنید و یا از سایه بان برای کولر استفاده کنید به این صورت هم می توانید باعث خنک تر شدن باد کولر شوید و هم اینکه از زنگ زدگی کفی جلوگیری کرده اید.

کفی کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش تعویض کفی کولر آبی به طور کامل آشنا کردیم و دلایل پوسیدگی و سوراخ شدن کفی را هم برایتان توضیح دادیم اگر نکات مهم را برای حفظ و نگهداری کولر آبی رعایت کنید کمتر با مشکل پوسیدگی کفی کولر رو به رو خواهید شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش عوض کردن کفی کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه کفی کولر آبی را تعویض کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا