تعمیرات ظرفشویی

راهنمای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی | شستشوی فیلتر ظرفشویی

✅ چگونه فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟ | کاربرد فیلتر ماشین ظرفشویی، اهمیت تمیز بودن فیلتر ماشین ظرفشویی ✅

چنانچه پس از تمام شدن چرخه شستشو از تمیزی ظرف ها راضی نبودید و لکه بر روی آنها مانده است، احتمالاً ماشین ظرفشویی شما مشکلی دارد و این ایراد مربوط به فیلتر دستگاه است. در این مطلب به عواملی که موجب خراب شدن فیلتر و یا کثیف شدن فیلتر می شوند، اشاره خواهیم کرد و اطلاعات لازم در مورد بهترین وقت، برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی و وسایلی که برای این کار نیاز خواهید داشت و … ارائه می دهیم.

فیلتر ماشین ظرفشویی چه کاربردی دارد؟

پیش از آنکه چگونگی تمیز نمودن فیلتر ماشین ظرفشویی را بگوییم، بهتر است که با فیلتر هایی که در این دستگاه هستند و کاربرد آنها آشنا شوید. ماشین های ظرفشویی فیلتر دارند. یکی از فیلترها برای پیشگیری از رسوب و ذرات مواد غذایی در قسمت پمپ تخلیه است و فیلتر دیگر برای پیشگیری از رسوب مواد موجود در آب در این دستگاه قرار داده شده است. فیلتری که در پمپ تخلیه قرار دارد برای جلوگیری از وارد شدن ذرات غذا و رسوبات به پمپ تخلیه تعبیه شده است و در قسمت پایین ماشین ظرفشویی و اول پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی قرار دارد. عملکرد این قسمت از دستگاه بسیار مهم است. چون در صورتی که این فیلتر وجود نداشته باشد و یا دچار ایراد شود، ذرات غذا و رسوبات وارد پمپ تخلیه دستگاه می‌شوند و پمپ تخلیه در کمترین زمان دچار خرابی خواهد شد و شما نیاز به تعویض آن خواهید داشت. فیلتر دوم ماشین ظرفشویی برای پیشگیری از وارد شدن رسوبات موجود در آب به درون ماشین ظرفشویی است و در عمل شستشوی ظروف نقش بسیار مهمی دارد. در صورتی که این فیلتر نباشد و یا ایرادی داشته باشد ظروف به خوبی شسته نخواهند شد و رسوبات آب موجب می شود، که ماشین لباسشویی آسیب ببیند و خراب شود.

چه زمانی باید فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

طبق توصیه متخصصین در این زمینه بهتر است، که هر ماه یکبار با استفاده از جوش شیرین و سرکه سفید و یا صابون ظرفشویی فیلتر های قدیمی ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید. فیلتر های جدید ماشین ظرفشویی هم در ماه یکبار باید تمیز شوند. اگر بر روی ظرف‌ هایی که شسته می‌شود مواد غذایی و یا لکه باقی می ماند و یا این که بوی نامطبوعی درون ماشین ظرفشویی شما به وجود آمده است، احتمالاً فیلتر دستگاه شما کثیف است و باید آن را تمیز کنید. تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی مدت زمان زیادی طول نمی کشد، فقط به چند دقیقه زمان نیاز خواهید داشت. برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی ابزار خاصی نیاز نیست. اما اگر شما مجبور شوید، که ظروف خود را دوباره شستشو دهید، انرژی و زمان بسیار زیادی را هدر می دهید. بنابراین توصیه می‌شود به صورت مرتب فیلتر ماشین ظرفشویی خود را حداقل ماهی یک بار تمیز کنید، تا هم از نتیجه شستشو راضی شوید و هم دستگاه شما به مرور زمان آسیب نبیند.

فیلتر ماشین ظرفشویی

چه وسایلی برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی لازم است؟

برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به تجهیزات و ابزار خاصی نیاز نیست شما می توانید با استفاده از وسایل زیر به راحتی فیلتر دستگاه خود را تمیز کنید:

 •  ظرف بزرگ
 •  اسفنج و پارچه
 •  مسواک
 • برسی که موی نرم داشته باشد.
 •  مایع ظرفشویی با قدرت چربی زدایی بالا
 •  جوش شیرین
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ظرفشویی سامسونگ Samsung

فیلتر ماشین ظرفشویی در کجا قرار دارد؟

کاربران وقتی که می‌خواهند فیلتر ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنند، باید آگاهی داشته باشند، که فیلتر ماشین ظرفشویی در کدام قسمت دستگاه قرار دارد. ماشین ظرفشویی در هر مدل و نوعی که باشد، دو فیلتر دارد. یکی از فیلترها از ورود ذرات و رسوبات غذا به پمپ تخلیه پیشگیری می‌کند و یکی از فیلترها از ورود رسوبات آب به درون ماشین ظرفشویی پیشگیری می‌کند. در صورتی که فیلترهای ماشین ظرفشویی دچار ایراد و خرابی شوند و یا اینکه با آلودگی ها کثیف شوند، دستگاه ماشین ظرفشویی شما به شدت آسیب خواهد دید.

فیلتر ماشین ظرفشویی را چگونه از دستگاه جدا کنیم؟

فیلتر دستگاه ظرفشویی در قسمت داخلی و زیر ماشین ظرفشویی قرار دارد. اهرم توزیع آب و وسایل گرمایشی در بالای دستگاه قرار دارند. پیش از آنکه فیلتر را از ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن جدا کنید، باید دستگاه خود را باز نموده و آب های اضافه را با استفاده از پارچه و یا اسفنج خشک نمایید. سپس می توانید فیلتر دستگاه را از ماشین ظرفشویی بیرون آورده و تمیز نمایید. همانطورکه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی کاری بسیار مهم و ضروری برای سلامت این دستگاه است، اجزای دیگر ماشین ظرفشویی مثل المنت گرمایشی و شیر کنترل آب هم باید از آلودگی ها پاک شوند، تا ماشین ظرفشویی شما عملکرد بهینه‌ای داشته باشد و دچار ایراد و خرابی نشود.

فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟

اگر فیلتر ماشین ظرفشویی شما تمیز باشد راندمان دستگاه شما افزایش یافته و طول عمر مفید آن بیشتر خواهد شد و ظروف شما به خوبی شسته می شود. در ادامه به چگونگی تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به صورت مفصل اشاره می کنیم. اگر از ماشین ظرفشویی خود بیشتر استفاده می‌کنید باید فاصله زمانی تمیز کردن فیلتر دستگاه را کمتر کنید، اما چنانچه چند ماه از دستگاه خود استفاده نمی کنید و پس از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی پمپ تخلیه و فیلتر کف را از آلودگی ها پاک می‌کنید، می توانید فاصله زمانی پاک کردن فیلتر دستگاه را کمی بیشتر کنید.

 • همانطور که گفته شد فیلتر در درون ماشین ظرفشویی و در قسمت پایین قرار دارد. برای آن که دسترسی راحت تری به آن داشته باشید بهتر است، که فیلتر را از دستگاه بیرون آورید. فیلترها معمولاً به صورت چرخشی بسته و باز می‌شوند و چراغ نشانگر دارند. بعضی از فیلترهای ماشین ظرفشویی تک سیلندر هستند و بعضی دیگر در زیر سیلندر قرار دارند. فیلتر های زیرین در محل مخصوص خود قفل نمی شود و به سادگی از سوراخ وسط فیلتر جدا خواهند شد و نیاز به ابزار خاصی نخواهید داشت.
 • فیلتر استوانه‌ای شکل ماشین ظرفشویی و خود را در جهت فلش باید بچرخانید، تا بتوانید قفل آن را باز کنید. معمولاً وقتی که فیلتر را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید، قفل آن باز خواهد شد. وقتی که قفل باز شد آن را به سمت بالا بکشید، تا فیلتر ماشین ظرفشویی از کف دستگاه بیرون آید. چنانچه فیلتر دوم در دستگاه شما وجود دارد، باید آن را هم بیرون آورید.
 • درون ظرف بزرگی چند قطره مایع ظرفشویی و آب گرم بریزید. برای اینکه فیلتر ماشین ظرفشویی شما به خوبی تمیز شود، از مواد شوینده‌ای استفاده کنید، که حاوی مواد پاک کننده باشند و قدرت چربی زدایی آنها بالا باشد.
 •  فیلتر ماشین ظرفشویی خود را درون محلولی که درست کردید، قرار داده و اجازه دهید، که چند دقیقه در این محلول خیس بخورد، تا آلودگی‌های آن به راحتی از بین برود. در صورتی که تکه‌هایی از مواد غذایی به فیلتر دستگاه چسبیده هستند، با این کار تمیز خواهند شد. حالا با استفاده از یک مسواک قدیمی و یا اسفنج و یا برس نایلونی که موی نرمی دارد، می توانید تمامی آلودگی ها و رسوباتی که به فیلتر دستگاه شما چسبیده هستند را جدا نموده و به خوبی تمیز کنید.
 •  پس از این که آلودگی ها را از فیلتر ماشین ظرفشویی جدا کردید، فیلترهای دستگاه را با آب گرم به آرامی بشویید.
 •  با استفاده از پارچه ای که با صابون و آب گرم مرطوب شده است، دریچه فیلتر دستگاه خود را پاک کنید، تا اگر چربی و مواد غذایی در این مکان گیر کرده باشد، تمیز شود.
 • مرحله‌هایی که برای جدا کردن فیلتر از ماشین ظرفشویی استفاده کردید را باید به صورت برعکس انجام دهید و فیلتر زیرین را در ابتدا قرار دهید و سپس فیلتر استوانه ای که به خوبی تمیز کردید، را در محل خود قرار داده و بچرخانید و اطمینان حاصل کنید، که فیلترها را به صورت درست و محکم در محلشان قفل نمودید. چنانچه احساس کردید، که فیلتر ماشین ظرفشویی شما دچار آسیب دیدگی شده است و یا ایرادی دارد بهتر است، که فیلتر جدید را جایگزین آن کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات ظرفشویی الگانس Elegance

چگونه از کثیف شدن فیلتر ماشین ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

بهتر است که ماشین ظرفشویی خود را به صورت دوره ای سرویس کنید تا شستشوی ظروف را به درستی انجام دهد و رسوبات و آلودگی های آن به صورت اصولی تمیز شود. برای اینکه از کثیف شدن فیلتر ماشین ظرفشویی پیشگیری کنید، باید قبل از اینکه ظروف خود را درون دستگاه قرار دهید، آنها را با استفاده از دستمال تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی بر روی ظروف باقی نمانده است. پیشنهاد می شود، که هر ماه یکبار دستگاه ظرفشویی خود را بدون بار و بدون اینکه ظرفی درون دستگاه خود قرار دهید، روشن نمایید. این کار موجب می‌شود، که درون دستگاه شما و فیلتر دستگاه چربی جمع نشود، دو لیوان سرکه سفید را در ظرفی بدون در بریزید و در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید و چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی خود را آغاز کنید. بهتر است، که زمان تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی خود را یادداشت کنید و یا آن را در تقویم علامت بزنید، تا آن را فراموش نکنید و هر ماه کار تمیز کردن فیلتر دستگاه خود را انجام دهید. اگر به صورت مرتب فیلتر ماشین ظرفشویی خود را به صورت اصولی تمیز کنید، ماشین ظرفشویی شما آسیب نخواهد دید و شستشوی ظرف ها به خوبی انجام خواهد شد.

چگونه فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟|کاربرد فیلتر ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا