خدمات بازرگانی

تعریف حق العمل کاری | حق العمل کاری در قانون تجارت

حق العمل کار به چه کسی می گویند؟ | مهارت های لازم برای حق العمل کاری

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

شاید برای شما هم سوال باشد که حق العمل کاری چیست و یا اینکه به چه کسی حق العمل کار می گویند. البته حق العمل کاری تفاوت های بسیاری با دلال و حتی وکیل دارد که در این صورت باید تفاوت های بین این افراد را بدانید و همچنین از چگونگی کارکرد آن ها آگاه شوید. حق العمل کاری معمولا در قانون تجارت بسیار پر کاربرد می باشد که این عمل عمدتا در گمرک ها بیشتر دیده خواهد شد. فردی که  حق العمل کار می باشد یک سری مسئولیت برعهده او بوده که وی را با مقام های دیگر دولتی جدا می کند. البته در بعضی مواقع ممکن است فرد حق العمل کار دچار یک سری تخلفاتی می شود که جرایم مخصوص خود را در این زمینه دارا است.

حق العمل کاری چیست

به صورت کلی می توان گفت که اصطلاح حق العمل کار در امور تجاری بیشتر کاربرد دارد. البته یک تعریف دقیق تر نیز می توان برای حق العمل کاری در نظر گرفت که البته فهمیدن آن به سادگی میسر نمی با‌شد. حق العمل کاری یک تعهد و قرارداد بین طرفین است که یک سمت طرف قرارداد حق العمل کار بوده و طرف دیگر را آمر می گویند.

 این قرارداد به صورتی اجرا می شود که حق العمل کار باید طبق دستورات آمر عمل کند و عوامل اجرایی را برگزار نماید. برای اینکه شما درک بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنید باید به طور کامل آمر و حق العمل کار را بشناسید تا رابطه بین این دو را از یکدیگر تشخیص دهید.

حق العمل کار کیست؟

کاملا واضح می باشد که حق العمل کار به کسی می گویند که به صورت شخصی حق العمل های کاری را انجام داده و نسبت به تمامی موضوعات آگاه و دقیق می باشد. طبق ماده ۳۵۷ قانون تجارت باید گفت که حق العمل کار به صورت رسمی از طرف خود اما با اجازه آمر و به دستور او تمامی معاملات و کارهای تجارتی را انجام خواهد داد که از این طریق دستمزد خود را از آمر دریافت می کند.

در واقع آمر برای اینکه کارهای تجارتی او بهتر و سریعتر پیش برود و خود به دنبال بستن قراردادها نباشد، شخصی را برای انجام حق العمل کاری انتخاب می کند. معمولا افرادی که کارهای این قبیل را انجام می دهند به زبانی ساده تر کمیسیون خود را از آن قرارداد دریافت می کنند. البته حق العمل کار تفاوت های زیادی با افرادی مثل دلال دارد که با این وجود با دانستن تفاوت های بین آن دو راحت تر می توان راه آن ها را از یکدیگر جدا کرد.

چه افرادی توانایی انجام حق العمل کاری دارند؟

یک سری قوانین خاصی در قانون تجارت برای انتخاب افراد حق العمل کار در نظر گرفته شده است که بر این اساس تمامی افراد اجازه این کار را ندارند. انتخاب حق العمل کار به گونه ای باید باشد که به مهارت خاص وی توجه شود. تا به راحتی بتواند از عهده کارهایی که به او سپرده شده بر بیاید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  قبول واردات کالا | واردات و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی چگونه امکان پذیر است؟

افرادی که قصد دارند حق العمل کاری انجام دهند، تنها به یک مهارت نیاز دارند و معمولا به مجوز رسمی و یا پروانه کسب هیچ نیازی نیست. معمولا افرادی که در زمینه حسابداری مشغول می باشند و از مهارت های کافی برخوردار هستند حق العمل کاری را انجام می دهند.

حق العمل کاری چیست

تفاوت حق العمل کاری با نمایندگی

حق العمل کاری یک سری تفاوت هایی با نمایندگی و وکالت دارد که باید به این تفاوت ها پی برد. در نمایندگی معمولا به نماینده وکیل گفته و به آمر نیز موکل گفته می شود که بین این ها یک سری معاملاتی انجام خواهد شد. با این وجود در  حق العمل کاری معمولا فردی که قرارداد با آن بسته می شود، جز حق العمل کار کسی را نمی شناسد و نمی داند آمر چه کسی می باشد.

به همین دلیل یکی از تفاوت های اصلی بین نمایندگی و حق العمل کاری در قانون تجارت همین موضوع می باشد. در هنگامی که نماینده یا همان وکیل از موکل خود دفاع می کند، فردی که موکل است، در صحنه حضور دارد. ولی در حق العمل کاری خبری از آمر یا همان موکل نمی باشد و فقط حق العمل کار به تنهایی کارها را پیش می برد.

علت استفاده از خدمات حق العمل کاری

شاید سوال شده باشد که چگونه مشتری به راحتی با حق العمل کار قرارداد و معامله می بندد. در این صورت باید گفت حق العمل کار به دلیل مهارتی که در این زمینه دارد به راحتی مشتری را مجاب می کند که به درستی بدون هیچ دردسری معامله را انجام دهد. و بسیار هم خرسند و راضی باشد.

معمولا خدماتی که حق العمل کار انجام می دهند، باید در زمان و وقت مناسبی انجام گردد تا به راحتی فرد بتواند با فرد موردنظر قراردادهای رسمی را ایجاد کند. وقتی آمر قصد دارد که کسی از اطلاعات قرارداد آن با خبر نباشد، در این صورت از خدمات ارائه شده توسط حق العمل کار استفاده می کند تا به صورت یک راز بین خودشان بماند.

البته همچنین آمر برای اینکه خود نخواهد به نام او معامله ای با طرف مقابل بسته شود تنها با انتخاب حق العمل کار که با اجازه او اما به نام خود حق العمل کار می تواند قراردادهای متعددی ایجاد کند.

حق العمل کار چه وظیفه ای دارد؟

حق العمل کار یک سری وظایفی دارد که در آن حیطه می تواند به درستی خدمات خود را ارائه دهد. مسئولیت حق العمل کار به شرح زیر می باشد:

 • پیروی از دستورات ارائه شده توسط آمر
 • بستن معامله به نام خود اما با اجازه آمر
 • امانت دار خوب بودن در حق آمر
 • ارائه تمام توضیحات و گزارشات به آمر
 • رعایت کردن تمامی اطلاعات در طرفین

تفاوت بین دلال و حق العمل کار

اموراتی که حق العمل کار در راستای بستن قراردادها انجام می دهد، بسیار شبیه به کار دلالی است. اما با این وجود یک سری تفاوت هایی نیز وجود دارد. دلال به صورت کلی فقط وظیفه دارد طرفین را به یکدیگر معرفی کند و به هیچ عنوان نماینده هیچ کدام از طرفین نمی تواند باشد.

با این وجود حق العمل کار خود جزئی از قرارداد است و حضور او برای بستن قرارداد از طرف آمر الزامی می باشد. دلال هیچ تعهدی نسبت به طرفین ندارد و در صورت بسته نشدن قرارداد کمیسیون خود را از این وسط دریافت خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کارنه تیر چیست و تعریف کلی آن | ترانزیت بین المللی کالا

اما حق العمل کار در صورتی دستمزد دریافت می کند که بتواند معامله ای را ایجاد کند. همچنین حق العمل کار نسبت به آمر متعهد می باشد و باید طبق دستورات او عمل کند.

چگونه می توان به حق العمل کار در گمرک تبدیل شد؟

برای انتخاب حق العمل کار در گمرک برای بستن قرارداد بین عامل خارجی و داخلی باید یک سری ویژگی برای او در نظر گرفت تا بتواند به شایستگی از انجام این کار بر بیاید. حق العمل کاری در گمرک، کار بسیار سخت و دشواری است که حتما به پروانه کارگزاری در گمرک نیازمند است. گرفتن این پروانه در گمرک نیازمند یک سری شرایط خاصی می باشد که به قرار زیر است:

 • فرد حق العمل کار باید از تابعیت ایران برخوردار باشد.
 • میزان حداقل سن او باید ۲۵ سال باشد.
 • به هیچ عنوان نباید سابقه حکومتی داشته باشد.
 • عدم داشتن سابقه قاچاق در گمرک و مرزها
 • میزان تحصیلات حداقل دیپلم و در صورت بالاتر بودن تحصیلات حق تقدم برای انتخاب را دارا می باشند.
 • به هیچ عنوان نباید کارمند ارگان دولت باشد.
 • در آزمون قانون امور گمرکی باید نمره ای قابل قبول دریافت کند.

کارت حق العمل کاری

فردی که به عنوان حق العمل کار شناخته شده است، باید یک سری مدارک و شواهدی داشته باشد که افراد بتوانند به راحتی به او اعتماد کنند. یکی از این مدرک ها وجود کارت حق العمل کاری است. این کارت به مدت یک سال اعتبار دارد و برای تمدید دوباره کارت باید یک سری روندهایی را طی کرد تا بتوان دوباره آن را تمدید کرد.

یکی از شرط های اصلی برای تمدید دوباره کارت حق العمل کاری این است که آن فرد سابقه دریافت ۱۰۰ اظهارنامه در گمرک خانه های درجه یک و ۵۰ اظهارنامه در گمرک خانه های درجه ۲ را داشته باشد تا از این طریق بتواند کارت حق العمل کاری خود را تمدید کند.

حق العمل کاری چیست

قائم مقام تجارتی با حق العمل کاری چه تفاوت و شباهتی دارد؟

قائم مقام تجارتی معمولا به عنوان تاجر که به صورت کلی در تجارت خانه ها آن را به عنوان نایب تجاری گمرک می شناسند، می باشد. امضاء و اقدامات لازم او برای همه سند و مدرک بوده و حرف و سخت او بسیار خواهان دارد و برای بستن معاملات نیاز مهارت چندانی ندارد.

اما حق العمل کار با دستور افراد دیگری قرارداد را می بندد در صورتی که قائم مقام بر اساس صلاح و دید شخصی خود که باید به نفع مملکت باشد صورت می گیرد.

نتیجه گیری

حق العمل کار به صورت کلی کارهای آمر را انجام می دهد. بدون اینکه فرد موردنظر شخص آمر را بشناسد، پای معامله را امضا خواهد کرد. دانستن اینکه حق العمل کاری چیست و حق العمل کار چه کاری را در قانون تجارت انجام می دهد مبحثی بسیار مهم است که در این مقاله به شرح آن پرداختیم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

حق العمل کاری چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

به چه کسی حق العمل کار می گویند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا