تعمیرات ظرفشویی

راهنمای ارورهای ماشین ظرفشویی دلونگی | عیب یابی ظرفشویی Delonghi

یکی از مهم ­ترین و کاربردی­ ترین وسایل در آشپزخانه ماشین ظرفشویی است. ماشین­ ظرفشویی باعث می­شود انجام کار سختی مانند، شستن دستی ظروف آسان شود. این دستگاه به عنوان یک وسیله ­با کیفیت و پیشرفته شناخته می­شود، که عملکرد بسیار خوبی داشته و توانسته جایگاه ویژه ­ای را در خانه ­های ایرانی به خودش اختصاص دهد. کارکردن بی­ عیب و نقص دستگاه تنها زمانی امکان پذیر است، که اصول مراقبت و نگهداری از آن  را به خوبی رعایت کنیم. در این مقاله به بررسی ارور ها و مشکلاتی که ممکن است به مرور زمان در ماشین ظرفشویی خود مشاهده کنید را نام برده و راه حل مناسب را برای شما خریداران عزیز شرح داده ­ایم :

مشکلات رایج ظرفشویی دلونگی

ماشین ظرفشویی در طول مدت کار خود ممکن است، با مشکلات متعددی مواجه شود که رفع آن­ها نیاز به دانش فنی و تجربه کاری دارد. از آن­جایی که هزینه­ خرید اولیه دستگاه بسیار بالا است­، توصیه می­ کنیم درصورت ایجاد و مشاهده­ مشکل کار تعمیر ماشین ظرفشویی را به افراد تازه کار و نامطمئن نسپارید. چرا که این افراد شناخت کاملی نسبت به دستگاه شما نداشته و با انجام تعمیرات غیر تخصصی می­توانند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به ماشین ظرفشویی شما وارد نمایند. اطلاع از مشکلاتی که برای دستگاه ممکن است به وجود آید، در عیب­ یابی و حل سریع ­تر ماشین ظرفشویی شما تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

۱-علت صدای بلند ماشین ظرفشویی دلونگی

هنگامی که متوجه­ صدای بلندی از ماشین ظرفشویی خود شدید، باید پمپ اصلی دستگاه، بازوهای آبپاش و چیدمان ظروف داخل دستگاه را بررسی نمایید. زمانی که ظروف به صورت نامنظم درون سبد چیده شده­ باشند. بازوهای آبپاش دستگاه زمان چرخش به آن­ها گیر کرده و صدای بلندی ایجاد می­شود. خرابی پمپ و شکستگی بازوها نیز موارد دیگری هستند که باید توسط تعمیرکار مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد.

۲-علت نشت آب از ماشین ظرفشویی دلونگی

عوامل مختلفی همانند گرفتگی پمپ تخلیه، فرسودگی و پاره شدن نوار لاستیکی دور درب ماشین، مسدود شدن بازوهای آبپاش، خرابی شناورها و سوئیچ دستگاه و همچنین مسدود شدن شلنگ ماشین ظرفشویی منجر به نشت آب خواهد شد.  برای رفع این مشکل کافی است قطعه ­های ذکر شده را به دقت بررسی کرده و درصورت ایجاد مشکل آن را رفع نمود. نشت آب می­ تواند به بخش های دیگر ماشین­ ظرفشویی نیز آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می­شود، سریعاً با متخصص ماشین ظرفشویی دلونگی تماس گرفته و از او درخواست تعمیر و رفع مشکل نمایید.

تعمیر ماشین ظرفشویی دلونگی

۳- علت عدم روشن شدن ماشین ظرفشویی دلونگی

روشن نشدن ماشین­ ظرفشویی به دلایل مختلفی بستگی دارد. در ابتدا مطمئن شوید که پریز و دوشاخه­ دستگاه سالم باشد و در مسیر اتصالات برق هیچ عیب و نقصی وجود نداشته باشد. بازماندن درب ماشین ظرفشویی، خرابی تایمر و یا برد الکترونیکی ماشین، نقص در عملکرد فیوز حرارتی و خرابی موتور مهم­ترین مواردی هستند، که مانع از روشن شدن دستگاه می­ شوند. اگر جدا از تمام اقداماتی که انجام دادید، مجددا ماشین ظرفشویی  روشن نشد. باید با متخصص تعمیر ظرفشویی دلونگی تماس گرفته و مشکل را با او در میان گذارید.

۴-علت خوب شسته نشدن ظروف درون ماشین ظرفشویی

اگر پس از شستشوی ظروف متوجه شدید به خوبی تمیز نشده­ اند، باید بازوهای آبپاش، پمپ تخلیه، فیلتر پمپ، لوله­ ورودی آب، دریچه­ ورود آب و مواد شوینده را مورد بررسی قرار دهید. استفاده از مواد شوینده­ نا مرغوب می­تواند بیشترین نقش را در تمیز شسته نشدن ظروف داشته باشد. زمانی که ظروف به صورت نامنظم درون سبد چیده شده­ باشند، بازوهای آبپاش قادر به اسپری آب به تمام ظروف نبوده و در نهایت خوب شسته نخواهند شد. اگر مشکل حل نشد می­توانید از متخصص دلونگی بخواهید تا دستگاه را بررسی کرده و ایراد ماشین ظرفشویی شما را برطرف کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی بلومبرگ

۵-ظرفشویی دلونگی عمل تخلیه را به درستی انجام نمی دهد

در صورتی که متوجه شدید آب درون ماشین­ ظرفشویی تخلیه نمی­­شود، باید پمپ تخلیه، فیلتر پمپ و لوله­  خروجی را بررسی کنید. از آنجایی که پمپ در قسمت انتهایی ماشین قرار دارد، تعمیرکار آن را باز کرده و چنانچه دچار خرابی شده­ باشد، تعمیر می کند. در صورت سوختن پمپ تخلیه باید آن را عوض کرده و نمونه­ دیگری را جایگزین میکند. گرفتگی لوله­ خروجی نیز به وسیله­ جسم نوک تیز قابل حل بوده و نیازی به تعویض آن نمی­ باشد. گاهی نیز برد الکترونیکی دستگاه دچار نقص شده و نمیتواند فرمان تخلیه را به پمپ­ ها برساند. در این حالت تعمیرکار دلونگی برد ماشین را باز کرده و درصورتی که نیاز باشد آن را عوض می­کند.

۶-علت عدم آبگیری کردن ماشین ظرفشویی

اگر متوجه شدید که ماشین­ ظرفشویی عملیات آبگیری را انجام نمی­ دهد ابتدا شیر برقی را بررسی کنید که باز باشد. خرابی شناور، سوئیچ شناور و نقص در برد الکترونیکی عوامل دیگری هستند­، که مانع از آبگیری شده و حتما باید توسط فرد باتجربه ­ای مورد بررسی قرار گیرد.

۷-علت آنکه ماشین ظرفشویی ظروف را به خوبی خشک نمی­کند چیست؟

مهم­ ترین علت به وجود آمدن این مشکل، خرابی المنت و ترموستات دستگاه است، که موجب می­ شود دمای درون ماشین کاهش یافته و ظروف به خوبی خشک نشوند. برای حل این مشکل لازم است که فردی متخصص المنت و ترموستات دستگاه را به خوبی بررسی و درصورت خرابی تعمیر و یا تعویض نماید.

کدهای خطای ماشین ظرفشویی دلونگی

در ادامه به بررسی انواع ارورهای خطای ماشین ظرفشویی دلونگی پرداخته و روش ­های حل آنها را نیز بررسی می کنیم:

تعمیر ماشین ظرفشویی دلونگی

E1 کد خطای ماشین ظرفشویی

علت ارور ارور
 • گاهی اوقات در زمان شروع استفاده از ماشین ظرفشویی دلونگی، مدت زمان ورودی آب بسیار طولانی می شود.
 • از آنجایی که زمان ورودی آب مدت زمان استانداردی دارد در صورتیکه از آن مدت زمان بیشتر شود به معنای خرابی در قسمت ورودی آب است.
 • ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و دلیل تاخیر زمان را مورد بررسی قرار دهید.
E1

رفع ارور E1 ماشین ظرفشویی :

 • اولین موضوعی که باید مورد بررسی قرار دهید سوپاپ است.
 • سوپاپ دریچه ای است که باعث ورود آب به دستگاه می­شود.
 • ممکن است گرفتگی یا عاملی سر راه ورودی وجود داشته ­باشد که مانع از ورود آب به داخل دستگاه شود.
 • درحالی که سوپاپ مشکلی نداشت و راه ورودی آب آزاد بود فشار آب ورودی را چک کنید.
 • اگر فشار اصلی آب ضعیف باشد، مانع از ورود به موقع آب به داخل دستگاه می­شود.

E4 کد خطای ماشین­ ظرفشویی

علت ارور ارور
در صورتی که این ارور را روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی مشاهده­ کردید، به معنای ورود بیش از اندازه آب به محفظه­ دستگاه بوده، که باعث سرریز شدن آب  می­شود. اگر شما حین کار ماشین ­ظرفشویی مشاهده کردید که آب در حال سرریز شدن است دستگاه را خاموش کنید تا بیش از اندازه آب وارد دستگاه نشود. E4
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی کنمور | نمایندگی تعمیرات Kenmore

رفع ارور E4 ماشین­ ظرفشویی :

 • از عواملی که در سرا زیر شدن آب تاثیر دارد نشتی آب است.
 • ابتدا باید بررسی کنید که در کدام قسمت و به چه دلیل نشتی آب وجود دارد.
 • می­توانید ابتدا واشر دستگاه را بررسی و عیب یابی کنید.
 • اگر واشر خراب باشد باعث نشتی آب می­شود.
 • در صورتی که واشر ماشین ظرفشویی مشکلی نداشته باشد، موارد دیگر از قبیل شلنگ ­ها و یا شناور را نیز مورد بررسی قرار دهید.

E8 کد خطای ماشین­ ظرفشویی

علت ارور ارور
اگر این ارور را روی صفحه­  نمایش مشاهده­ کردید، این کد خطا مربوط به شکستن شیر سوپاپ است. همانطور که گفته­ شد، سوپاپ دریچه ای است که در راه ورودی برای انتقال آب ورودی به دستگاه قرار دارد که در برخی مواقع این شیر دچار شکستگی می­شود. در این مواقع سوپاپ و همچنین شیر سوپاپ را بررسی و تعویض کنید. E8

 رفع ارور E8 ماشین­ ظرفشویی:

 • زمانی که مدار باز باشد باعث شکستن شیر سوپاپ می­شود.
 • باید مدار را بررسی نمایید، تا در صورتی که مشکل و یا سوختگی داشته برطرف کنید.
 • از طرفی دیگر اگر سوپاپ دیورتیک شکسته باشد، باعث شکستگی شیر سوپاپ نیز می­شود که باید سوپاپ را تعمیر و یا عوض نمایید، تا این مشکل رفع شود.

هشدار :

 • در صورتی که شاهد سراریز شدن آب بودید، ابتدا باید منبع آب اصلی را خاموش و قطع کنید.
 • توجه داشته باشید، اگر آب در پانل پایه به دلیل گذشتن از مقدار معین شده و کوچکی محفظه سراریز شده باشد، آب باید قبل از راه اندازی مجدد ماشین ظرفشویی تخلیه و خارج گردد.

 کد خطای EC ماشین­ ظرفشویی

علت ارور ارور
 • عامل ظهور این ارور در ماشین­ ظرفشویی، خرابی انتقال دهنده های PCB در ماشین است.
EC

چگونگی رفع کد اخطارهای ماشین ظرفشویی دلونگی در منزل

هر ماشین ظرفشویی ممکن­ است، دچار ارورهایی شود که روی صفحه نمایشگر ظاهر گردد. کد خطا و یا ارور های ماشین­ ظرفشویی ترکیبی از اعداد و حروف الفبا است، که در زمان به وجود آمدن مشکلی در ماشین­ ظرفشویی نمایش داده می­شوند. کدهای خطا برای کمک به مصرف ­کنندگان ماشین­­ های ظرفشویی طراحی شده ­اند، تا در حل ایراد های ماشین ظرفشویی به مصرف­ کنندگان کمک کنند. در این مقاله همه­ کدها ی­ا خطا ماشین ظرفشویی دلونگی گردآوری شده ­اند، بنابراین شما می­توانید از طریق دانستن معانی کد های­ خطای ظرفشویی برای رفع ایراد و صرفه­ جویی در هزینه­ های   عیب ­یابی دستگاه خود استفاده نمایید. در صورتی که خودتان موفق به حل ارور ماشین­ ظرفشویی به وسیله­ کدهای­ خطا نشدید، به هیچ عنوان نگران نباشید، در این شرایط می­توانید برای رفع ارور ماشین ­ظرفشویی خود با تکنسین تعمیر متخصص تماس بگیرید. تعمیرکاران متخصص مجموعه، از روی کد خطای نمایش داده شده علت خرابی دستگاه را متوجه، و بهترین راه حل را برای حل مشکل ماشین ظرفشویی شما به کار خواهند برد.

سرانجام مطالب گفته شده:

نتیجه­ گیری از مقاله­ ارور ماشین­ ظرفشویی­ دلونگی به شرح زیر می­باشد:

در صورت مشاهده­ کدهای­ خطا حتما باید دستگاه خود را خاموش کنید. استفاده­ مداوم  از دستگاه پس از اعلام ارور خطا توسط ماشین، ممکن است خرابی­ های دیگری را نیز در ظرفشویی شما به وجود آورد، پس لطفاً هرچه سریع تر به بررسی و تعمیر ماشین ظرفشویی خود اقدام کنید.

راهنمای ارورهای ماشین ظرفشویی دلونگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله راهنمای ارورهای ماشین ظرفشویی دلونگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا