تعمیرات ظرفشویی

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی که باید بدانید.

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تمیز کردن ماشین ظرفشویی جزو کارهایی است که بسیار اهمیت داشته و حتماً باید با آن آشنا باشید. ماشین‌های ظرفشویی به وسیله بازوهای آبرسان، آب را به ظرف‌ها می‌پاشد و به وسیله پمپ هم آن را تخلیه می‌کند. ظرفشویی‌ به مراقبت زیادی نیاز داشته و باید بعد از استفاده حتماً آن را به خوبی تمیز کنید.

ظرفشویی با بدنه فلزی و بدنه پلاستیکی وارد بازار شد و وجه مشترک این دو ظرفشویی در تجمع چربی و جرم در قسمت خروجی آب است. امروزه بسیاری از کمپانی‌ها پودرهای مخصوصی را جهت تمیز کردن ظرفشویی در اختیار افراد قرار داده‌اند. در این مقاله از ای بک امداد می‌خواهیم شما را با مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی به طور کامل آشنا کنیم.

لزوم تمیز کردن ماشین ظرفشویی

بعضی‌ها تصور می‌کنند که ماشین ظرفشویی به دلیل اینکه شستشوی ظروف را انجام می‌دهد، شستن داخل آن کاری بیهوده است زیرا در هنگام شستن ظرف‌ها، خود ماشین هم تمیز می‌شود، ولی این تصور کاملاً اشتباه است. اگر شما به موقع ماشین ظرفشویی را تمیز نکنید، ممکن است باعث تجمع آلودگی و بوی بد در ماشین ظرفشویی شود زیرا به مرور زمان باقیمانده غذا، مواد شوینده، چربی‌ها و مواد معدنی می‌توانند باعث بوی بد شوند و راندمان ظرفشویی شما کاهش پیدا خواهد کرد.

البته بعضی از اقدامات وجود دارد که شما می‌توانید با انجام آن‌ها از بروز این مشکلات پیشگیری کنید. لازم نیست که حتماً شما طرز کار ظرفشویی را به طور کامل بدانید ولی لازم است که بدانید از چه ماده شوینده‌ای استفاده کنید که کیفیت بالایی داشته باشد. اگر منطقه‌ای که شما در آنجا زندگی می‌کنید آب سختی دارد، باید یک سختی گیر در ظرفشویی نصب کنید، این کار می‌تواند بسیار مؤثر باشد و یا نمک مخصوص را در ظرفشویی بریزید و یا بعد از استفاده از ظرفشویی، درب آن را باز بگذارید با انجام این کارها می‌توانید از بوجود آمدن بوی بد در ظرفشویی جلوگیری کنید. در ادامه می‌خواهیم شما را با روش‌های ضدعفونی کردن ظرفشویی و تمیز کردن آن به وسیله جوش شیرین و سرکه آشنا کنیم و برایتان توضیح بدهیم که چگونه با ماشین ظرفشویی میوه‌ها را بشویید که میوه‌ها آسیب نبینند.

حتما بخوانید:   علت گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی بوش

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

نظافت منظم ماشین ظرفشویی‌

بسته به اینکه شما روزانه چند بار ظرفشویی را روشن کنید به همان مقدار هم باید ماشین ظرفشویی را تمیز کنید ولی به طور کلی می‌توان گفت که نظافت ماشین ظرفشویی به صورت نظافت روزانه، هفتگی و ماهیانه تقسیم بندی می‌شود. در ادامه برای نظافت ماشین ظرفشویی مواردی را بیان می‌کنیم که باید به آنها توجه کنید:

 • نظافت روزانه: در نظافت روزانه شما باید بصورت روزانه، غذا را که در ماشین مشاهده می‌کنید از داخل آن بیرون بیاورید.
 • نظافت هفتگی: باید هفته‌ای یک بار حتماً واشر و درب را از آلودگی‌ها کاملاً پاک کنید و فیلتر را هم از جای خودش بیرون بیاورید و آن را تمیز کنید.
 • نظافت ماهیانه: باید ماهی یک بار داخل ظرفشویی را کاملاً تمیز کنید.

هر زمانی که قسمت های بیرونی و یا لبه‌های ظرفشویی شما کثیف شد باید آن را تمیز کرده و لکه‌های روی آن را پاک کنید.

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن ماشین‌های ظرفشویی مراحل زیر را انجام دهید:

۱- تمیز کردن قسمت خارجی ظرفشویی

اگر که درب ظرفشویی شما پلاستیکی است می‌توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و آب گرم کمک گرفته و به وسیله یک اسفنج ، درب آن را به خوبی تمیز کنید و در صورتی که درب ماشین ظرفشویی شما از استیل می‌باشد می‌توانید به وسیله شیشه پاک کن لکه‌های روی درب را پاک کنید. البته توجه داشته باشید که شیشه پاک کن را مستقیماً در روی درب اسپری نکنید زیرا ممکن است آسیب زیادی به سیستم‌ الکتریکی ظرفشویی وارد شود. باید شیشه پاک کن را در روی دستمال و یا پارچه‌ای نرم اسپری کنید و به وسیله آن درب را تمیز کنید.

۲- تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر ظرفشویی اهمیت زیادی دارد زیرا فیلتر تکه‌های غذا را جمع کرده و اگر آن را به طور مرتب تمیز نکنید، باعث بوی بد در ظرفشویی می‌شود و باید فیلتر را با فواصل کمتری تمیز کنید.

حداقل هفته‌ای یک بار کشوی پایین ظرفشویی را بیرون بیاورید و سپس فیلتر را خارج کنید. فیلتر ظرفشویی معمولاً استوانه شکل می‌باشد. بعد از اینکه آن را بیرون آوردید به وسیله اسفنج یا مسواک تمیز، قسمت‌های مختلف آن را پاک کنید تا ذرات غذا را که در لابه لای فیلتر جمع شده، خارج شود. سپس کشوی پایین ظرفشویی را در بیاورید و بازوهای آبپاش را بررسی کنید تا خورده‌های غذا در روی آن باقی نمانده باشد. اگر لازم شد بازوهای آبپاش را هم به وسیله اسفنج یا خلال دندان تمیز کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای برنامه های شستشوی ظرفشویی الگانس Elegance

۳- به وسیله سرکه، ماشین ظرفشویی را ضدعفونی کنید.

به مرور زمان ممکن است سختی آب باعث شود رنگ بعضی از قطعات ظرفشویی از بین برود و یا داخل ماشین ظرفشویی شما به دلیل استفاده‌های زیاد، بو بگیرد. بهترین وسیله‌ای که می‌توانید ماشین ظرفشویی را تمیز کنید، سرکه سفید است. برای این منظور باید یک الی دو پیمانه از سرکه سفید را در کاسه ریخته و در بالای ظرفشویی بگذارید و سپس آن را در روی بالاترین درجه روشن کنید.

۴- تمیز کردن ظرفشویی به وسیله جوش شیرین

وقتی ماشین ظرفشویی را به وسیله سرکه تمیز کردید، حالا باید یک الی دو مشت جوش شیرین را در روی پایین ظرفشویی ریخته و آن را در روی بالاترین دما روشن کنید تا شستشو در یک دوره کوتاه انجام بگیرد. جوش شیرین می‌تواند تمام رسوب‌ها و بوی نامطبوع ظرفشویی را از بین ببرد.

۵- ظرفشویی را به وسیله وایتکس ضدعفونی کنید.

قبل از اینکه شما را با این روش آشنا کنیم، باید بگوییم که اگر ظرفشویی شما استیل است باید از این روش استفاده نکنید زیرا وایتکس می‌تواند به ظرفشویی استیل آسیب بزند ولی اگر ظرفشویی شما از جنس استیل نیست و متوجه کپک در ظرفشویی شدید، می‌توانید از وایتکس استفاده کنید. برای این منظور ظرفشویی را خالی کرده و نصف پیمانه وایتکس را در قسمت پایین ظرفشویی بریزید و سپس ظرفشویی را روشن کنید تا دور کامل شستشو انجام بگیرد.

روش شستن میوه‌ها به وسیله ماشین ظرفشویی

در ادامه می‌خواهیم شما را با نحوه شستن میوه‌ها به وسیله ماشین ظرفشویی آشنا کنیم و بگوییم چه برنامه‌ای را برای این کار انتخاب کنید تا میوه‌ها خراب نشوند:

 • بیشتر ظرفشویی‌ها دارای برنامه Prewash یا Rinse می‌باشند که برای شستن میوه‌ها مناسب است.
 • برای شستن میوه‌ها به وسیله ماشین ظرفشویی حداقل زمان، ۷ دقیقه و حداکثر آن ۱۵ دقیقه می‌باشد.
 • در صورتی که در ظرفشویی شما کمترین برنامه شستشو ۱۵ دقیقه می‌باشد، بهتر است میوه‌ها را در ظرفشویی نشویید.
 • شستن میوه‌ها به وسیله ماشین ظرفشویی باعث می‌شود در زمان و آب صرفه‌جویی کنید.
 • برای شستشوی میوه به وسیله ظرفشویی، برای اینکه میوه‌ها سالم بماند از آب سرد استفاده می‌شود.
 • میوه‌ها را به صورتی در ظرفشویی قرار دهید که از برخورد کردن بازوهای آب پاش به میوه جلوگیری شود.
 • نمک، قرص و یا مایع ظرفشویی را برای شستن میوه‌ها استفاده نکنید و فقط آنها را به وسیله آب بشویید ولی می توانید برای احتیاط یک قطره ظرفشویی معمولی به همراه یک قاشق سرکه در کف ظرفشویی بریزید و بعد از آن دستگاه را روشن کنید.
حتما بخوانید:   ارور ماشین ظرفشویی مجیک | راهنمای رفع خطای ظرفشویی Magic

نکات مهم برای تمیز کردن ظرفشویی

حالا که شما را با مراحل تمیز کردن ظرفشویی آشنا کردیم، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از اینکه ظرف‌ها را داخل ظرفشویی بگذارید حتماً خورده‌های غذا را که در روی ظروف باقی مانده، خوب پاک کنید زیرا ممکن است فاضلاب ظرفشویی بگیرد و این باعث خواهد شد لوله راه‌ آب سینک هم دچار گرفتگی شود.
 • قبل از اینکه ظرفشویی را روشن کنید، بهتر است شیر آب را باز کنید تا کمی گرم شود. این کار باعث می‌شود که ظرفشویی با آب گرم شستشوی خود را شروع کند و ظرف‌ها تمیزتر می‌شود، ولی دقت داشته باشید آبی را که می‌رود جمع کرده و از آن برای کار دیگری استفاده کنید.
 • وقتی با ماشین ظرفشویی ظروف را می‌شویید باید دمای آب را در روی درجه بالا تنظیم کنید. برای شستن ظروف دمای ۵۰ درجه مناسب است.
 • دقت داشته باشید نیازی نیست که شما ظرف‌ها را کامل تمیز کنید و بعد در ماشین ظرفشویی قرار دهید زیرا مایع ظرفشویی و یا قرص، برای تمیز کردن ظروف به حجم معینی از چربی‌ها در ظرف نیاز دارند و اگر شما ظرف‌ها را کامل تمیز کنید ممکن است در هنگام شستشو در داخل ظرفشویی، کف زیادی تشکیل شود و این می‌تواند به ظرفشویی شما آسیب بزند.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

سخن پایانی

در این مقاله از ای بک شما را با نحوه شستن ماشین ظرفشویی و تمیز کردن آن به طور کامل آشنا کردیم و گفتیم که با استفاده از جوش شیرین و سرکه می‌توانید ماشین ظرفشویی را تمیز کنید البته اگر ظرفشویی شما استیل نباشد استفاده از وایتکس هم می‌تواند مفید باشد. نکته مهمی که برای تمیز کردن ظرفشویی باید به آن توجه کنید این است که ظرفشویی خود را بیش از اندازه ضدعفونی نکنید زیرا استفاده کردن از ضدعفونی کننده‌ها ممکن است باعث فرسودگی قطعات داخلی ظرفشویی شود و به این صورت عمر ظرفشویی‌تان کم خواهد شد.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی که باید بدانید.

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش شستن میوه‌ها به وسیله ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x