تعمیرات ظرفشویی

همه چیز در مورد تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی از جمله اقداماتی است که موجب بهتر شدن عملکرد ظرفشویی می‌گردد. به بیان دیگر در صورتی که نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید، موجب خواهید شد که طول عمر دستگاه شما افزایش یافته و شستن ظروف به بهترین نحو انجام شود. ماشین ظرفشویی از جمله لوازم خانگی پرمصرف است، چون هر روز با استفاده از آن ظروف را می‌شویید و از این دستگاه استفاده می‌کنید.

فیلتر ماشین ظرفشویی

در ماشین ظرفشویی معمولاً سه فیلتر اصلی، درشت و ریز قرار داده شده است که هر کدام از آنها وظایف خاصی را بر عهده دارند. در حقیقت فیلتر ظرفشویی سامسونگ، بوش، دوو و… شباهت زیادی به یکدیگر دارند و تفاوت آنها زیاد نیست.

فیلتر در این دستگاه موجب می‌شود که مواد غذایی از لوله‌های تخلیه عبور نکنند و به این ترتیب از انسداد آنها جلوگیری می‌کند و موجب می‌شود که پمپ تخلیه دستگاه آسیبی نبیند. فیلتر اصلی ماشین ظرفشویی از عبور گرد و غبار، ذرات مواد غذایی و… در مواقعی که فشار آب زیاد است، جلوگیری خواهد کرد.

فیلتر درشت موجب می‌شود که به علت وجود تکه‌های بزرگتر غذا مانند استخوان، در عملکرد دستگاه اختلالی به وجود نیاید. همچنین فیلتر تخت یا فیلتر ریز ظرفشویی ذرات ریزتر مواد غذایی را جمع می‌کند تا روی ظروف مجدداً ته نشین نشوند.

بنابراین با این توضیحات می‌توانید، بفهمید که تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی در این دستگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در صورتی که در زمان مناسب و به صورت صحیح تمیز نشود، مشکلات زیادی برای آن به وجود خواهد آمد و همچنین شستشوی ظروف به صورت صحیح انجام نخواهد شد.

ممکن است که برخی از افراد این فیلتر را با فیلتر ورودی دستگاه اشتباه بگیرند. فیلتر ورودی در حقیقت فیلتر آب است که وظیفه دارد از ورود املاح آب به درون ماشین ظرفشویی جلوگیری نماید. چون این املاح موجب می‌گردد که در قسمت‌های مختلف ماشین ظرفشویی مانند آبپاش، رسوب ایجاد شود. طریقه شستن فیلتر ورودی آب با این فیلتر کمی متفاوت خواهد بود. بنابراین نباید برای تمیز کردن این دو فیلتر در ماشین ظرفشویی از یک شیوه استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم چگونه است؟

فیلتر ماشین ظرفشویی

محل قرارگیری فیلتر ماشین ظرفشویی

قبل از هر کاری باید محل قرارگیری فیلتر ماشین ظرفشویی را بدانید. در اکثر دستگاه‌ها فیلتر و پمپ تخلیه در محفظه قرار گرفته‌اند، اما دسترسی به آنها راحت است. فیلتر ظرفشویی در همه دستگاه‌ها در قسمت کف داخل محفظه ظرفشویی قرار دارد. برای دسترسی به آن فقط باید فیلتر را در جهت عقربه‌های ساعت به اندازه نود درجه بچرخانید و به طرف بیرون بکشید. در ادامه می‌توانید فیلتر ماشین ظرفشویی را از دستگاه جدا نمایید.

چنانچه نتوانستید این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌شود که با دقت کامل دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه نمایید. چون بهترین مرجع اطلاعات در مورد دستگاه شما دفترچه راهنمای آن است.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

با توجه به مطالبی که بیان شد، با محل قرارگیری فیلتر ماشین ظرفشویی و وظیفه آن به خوبی آشنا شدید. حالا می‌دانید که به صورت دوره‌ای باید اقدام به تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی خود نمایید، تا دستگاه شما بتواند به بهترین نحو ظرف‌های شما را مورد شستشو قرار دهد و به پمپ تخلیه آسیبی وارد نشود.

برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به مواردی مانند جوش شیرین، سرکه، پارچه، برس و یک کاسه نیاز خواهید داشت.

برای انجام این کار در ابتدا دستگاه خود را به صورت کامل تخلیه نمایید و اطمینان حاصل کنید که آن را از برق جدا نموده‌اید. پس از آن سبد طبقه پایین را بیرون آورده و یا کاملاً آن را به طرف جلو بکشید تا به فیلتر ماشین ظرفشویی خود دسترسی راحت‌تری داشته باشید.

فیلتر ماشین ظرفشویی را بیرون آورده و در کاسه‌ای که در آن مایع شوینده و آب داغ را مخلوط نموده‌اید، قرار دهید. توجه نمایید که همه بخش‌های فیلتر ماشین ظرفشویی درون این محلول به خوبی قرار بگیرند تا از روی کل بدنه آن چربی زدایی انجام شود.

پس از گذشت چند دقیقه باید آن را بیرون آورده و ببینید که آیا تغییری در آن ایجاد شده است یا خیر؟ اگر نیاز است، بهتر است که برای دقایق بیشتری آن را درون این محلول قرار دهید.

پس از آن فیلتر ماشین ظرفشویی را در زیر شیر آب گرفته و با کمک مسواک یا برس آن را به صورت کامل شستشو دهید. در این مرحله می‌توانید از کمی سرکه نیز کمک بگیرید و مسواک و یا برس را به آن آغشته نموده و روی بدنه فیلتر ماشین ظرفشویی بکشید.

حتما بخوانید:   نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش | برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی Bosch

برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی می‌توان از جوش شیرین هم استفاده نمود. به این ترتیب تأثیر آن بیشتر خواهد شد. فقط باید به این نکته توجه نمایید که کشیدن برس یا مسواک روی فیلتر حتماً با احتیاط انجام شود و این کار را به آرامی انجام دهید تا به فیلتر دستگاه شما آسیبی نرسد.

در نهایت فیلتر ماشین ظرفشویی را مجدداً با آب گرم آبکشی نموده و به کمک پارچه خشک و یا دستمال مناسب آن را کاملاً خشک نمایید.

قبل از اینکه قطعه را در جایگاه خود قرار دهید، باید به این مورد توجه نمایید که باید جایگاه آن را نیز حتماً تمیز نموده و به صورت کامل خشک کنید. پارچه یا دستمال تمیزی را به محلول تمیز کننده آغشته کرده و جایگاه فیلتر ماشین ظرفشویی را با دقت تمیز نمایید. این کار موجب از بین رفتن رسوبات قدیمی می‌شود.

فیلتر ماشین ظرفشویی

نکات مهم تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی خود را به هیچ عنوان نباید بدون فیلتر روشن نمایید. چون موجب آسیب دیدن قسمت‌های مختلف ماشین ظرفشویی مانند، پمپ تخلیه خواهد شد. همچنین در صورتی که فیلتر ماشین ظرفشویی به صورت صحیح در محل خود قرار نگیرد، مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد که مجبور می‌شوید آن را عوض کنید.

علاوه بر فیلترهایی که گفته شد، فیلتر دیگری نیز وجود دارد که موجب می‌شود از ورود املاح آب به درون دستگاه جلوگیری گردد. در صورتی که رسوبات روی این فیلتر به خوبی تمیز نشوند، فشار آبی که به دستگاه وارد می‌شود کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه عملکرد ماشین ظرفشویی خوب نخواهد بود. به همین علت تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی که در سر راه لوله ورودی آب قرار دارد نیز دارای اهمیت می‌باشد.

برای تمیز کردن آن باید آب اصلی ماشین ظرفشویی را قطع نموده و دستگاه را از برق بکشید. از بدنه ماشین ظرفشویی خود لوله را جدا نموده و فیلتر ورودی آب دستگاه را جدا نمایید. برای تمیز کردن رسوبات روی آن می‌توانید، فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و به خوبی آن را تمیز نمایید.

در نهایت مجدداً آن را در محل خود با دقت نصب کنید و شیر آب را باز کنید. توجه داشته باشید که اگر نصب این فیلتر و شیر آب به صورت درست انجام نشود و کوچکترین اشتباهی در هنگام نصب انجام دهید، نشت آب از ماشین ظرفشویی اتفاق می‌افتد.

چنانچه در محل زندگی شما میزان سختی آب بیشتر است و املاح معدنی زیادتری در آب وجود دارد، حتماً باید فیلترهای ماشین ظرفشویی خود را در دوره‌های زمانی کمتر و به صورت منظم تمیز نمایید تا عملکرد دستگاه شما بهتر باشد.

حتما بخوانید:   نمایندگی های تعمیرات ظرفشویی تکنو Techno

زمان مناسب تمیز کاری فیلتر ماشین ظرفشویی

در زمان مطلوب و مناسب باید اقدام به تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی کنید، تا عمر دستگاه شما افزایش پیدا کند. کارشناسان و متخصصان در این حوزه معتقد هستند که فیلتر ماشین ظرفشویی حداقل هر ماه یک بار باید تمیز شود. البته بهتر است در مواقعی که متوجه می‌شوید ظروف شما در دستگاه به درستی و به خوبی شسته نمی‌شوند، برای تمیز کاری فیلتر ماشین ظرفشویی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورتی که از ماشین ظرفشویی بوی نامطبوعی را احساس می‌کنید، می‌تواند دلیل آن کثیف بودن فیلتر دستگاه باشد. با تمیز کردن این قطعه خواهید دید که دیگر این بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی وجود ندارد.

همچنین در صورتی که متوجه شدید پس از شستشوی ظروف روی آنها لکه‌هایی باقی مانده است و شستشوی آنها به صورت مناسب انجام نمی‌شود، می‌تواند به دلیل کثیف بودن فیلتر ماشین ظرفشویی باشد. بنابراین باید اقدام به تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی نمایید.

تمیز کردن فیلتر

جلوگیری از کثیف شدن فیلتر ظرفشویی

برای اینکه فیلتر ماشین ظرفشویی کمتر کثیف شود، باید به نکاتی توجه داشته باشید که مهم‌ترین آن این است که ظرف‌ها را قبل از اینکه در ظرفشویی قرار دهید با استفاده از دستمال به خوبی پاک کنید و اجازه ندهید که تکه‌های مواد غذایی به درون دستگاه راه پیدا کنند.

همچنین می‌توانید درون ظرف مناسب دو فنجان سرکه سفید ریخته و در دستگاه قرار دهید و آن را روشن کنید تا به صورت کامل تمیز شود. کثیف بودن فیلتر یکی از دلایل خرابی این دستگاه است.

سخن تکمیلی

امروزه در اکثر آشپزخانه‌ها ماشین ظرفشویی وجود دارد. این دستگاه با هر مدل و برندی که باشد، دارای فیلتر است که تمیز کردن آن بسیار اهمیت دارد. اگر این کار به صورت صحیح و به موقع انجام نشود، در انتهای چرخه شستشو ظرف‌های شما کثیف و دارای لکه خواهند بود.

همچنین این امکان نیز وجود دارد که از ماشین ظرفشویی بوی نامطبوعی احساس شود. تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی کار دشواری نیست، اما همین کار ساده موجب افزایش طول عمر مفید دستگاه و عملکرد بهتر آن خواهد شد و ظروف به خوبی تمیز خواهند شد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

طریقه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x