تعمیرات ظرفشویی

عملکرد میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی و دلایل خرابی آن

میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی جزو قطعات مهم است که اگر دچار خرابی و ایراد شود، عملکرد ظرفشویی مختل خواهد شد. اگر کیفیت این قطعه پایین باشد یا اینکه کاربران از آن نادرست استفاده کنند، میکروسوئیچ آسیب دیده و خراب می‌شود. در صورتی که خرابی و ایراد را در این قطعه مشاهده کردید، حتماً باید به وسیله یک تعمیرکار متخصص و ماهر آن را تعمیر کنید. در این مقاله از آی بک امداد شما را با عملکرد میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی و همچنین دلایل خرابی آن آشنا می‌کنیم.

عملکرد میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی

میکروسوئیچ قطعه‌ای می‌باشد که در بعضی از دستگاه‌های الکتریکی مثل ظرفشویی تعبیه شده و باعث می‌شود درب کاملاً بسته شده و ماشین ظرفشویی کار خود را سریع شروع کند. در اصل می‌توان گفت میکروسوئیچ کلیدی کوچک و حساس است که با یک فشار ملایم در دستگاه ظرفشویی فعال می‌شود. میکروسوئیچ ها دلیل اصلی حرکت کنتاکت‌ها می باشند که با این حرکت، باعث راه‌اندازی ظرفشویی می‌شوند. مهم‌ترین وظیفه آنها این است تا وقتی درب ظرفشویی کاملاً بسته نشود، به دستگاه اجازه روشن شدن نخواهد داد. در اصل می‌توان گفت برای دستگاه ایمنی بالایی را فراهم می‌کند.

تأثیر میکروسوئیچ در امنیت ظرفشویی

میکروسوئیچ جزو قطعاتی می‌باشد که برای ظرفشویی امنیت کاملی را فراهم می‌کند. در اصل می‌توان گفت میکروسوئیچ اجازه نمی‌دهد تا قبل از بسته شدن درب، ظرفشویی روشن شود و این می‌تواند ایمنی کامل را برای دستگاه و فرد ایجاد کند. علاوه بر این، میکروسوئیچ باعث می‌شود وقتی ظرفشویی در حال کار کردن است، درب دستگاه باز نشود.

ماشین ظرفشویی

دلایل خرابی میکروسوئیچ در ظرفشویی

خرابی میکروسوئیچ در ظرفشویی با علائم و نشانه‌های مختلفی همراه است. دلایل زیادی می‌تواند باعث شود تا به طور ناگهانی و یا حتی به مرور زمان، این قطعه خراب شده و گاهی سلامت ظرفشویی را هم به خطر بیندازد. اگر ظرفشویی به هر دلیلی خراب شد، در مرحله اول باید دلایل خرابی را پیدا کرده و نشانه‌های آن را بررسی کنید. در صورت خراب شدن میکروسوئیچ، شما ممکن است چند مورد از نشانه‌هایی را که نام می‌بریم مشاهده کنید. نشانه‌های خرابی میکروسوئیچ در ماشین ظرفشویی عبارتند از:

 1. قفل شدن درب ظرفشویی بعد از پایان شستشو
 2. بسته نشدن کامل درب
 3. باز نشدن درب ماشین ظرفشویی
 4. طولانی شدن مدت شستشو
 5. مشاهده ارورها و کدهای خطا در نمایشگر ظرفشویی
 6. و…

دلایل خراب شدن میکروسویچ ظرفشویی چیست؟

خراب شدن میکروسوئیچ ظرفشویی دلایل مختلفی دارد که در ادامه مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم:

۱- فرسودگی میکروسوئیچ

یکی از مهمترین دلایل خراب شدن میکروسوئیچ ظرفشویی، فرسودگی آن است. معمولاً وقتی مدتی از عمر ماشین ظرفشویی می‌گذرد، قطعات آن ممکن است دچار فرسودگی شوند و عملکرد این قطعات مختل شود. به همین دلیل خرابی و ایراد میکروسوئیچ هم بعد از گذشت مدتی می‌تواند طبیعی باشد که با عوض کردن میکروسوئیچ می‌توانید خرابی و ایراد آن را رفع کنید.

۲- خراب شدن برد الکترونیکی ظرفشویی

برد در ظرفشویی نقش مهمی داشته و همه دستورات در این دستگاه به وسیله برد پردازش شده و به قطعات دیگر ارسال می‌شوند. به همین دلیل اگر برد که قطعه‌ای مهم و اصلی است، دچار خرابی و ایرادی شود، در عملکرد میکروسوئیچ هم تأثیر منفی می‌گذارد و باعث خواهد شد عملیات شستشو مختل شود. توصیه می‌کنیم به دلیل اینکه برد الکترونیکی حساسیت بالایی در ظرفشویی دارد، اگر متوجه خرابی برد شدید حتماً برای تعمیر آن به یک تکنسین متخصص و مجرب مراجعه کنید تا ایراد این قطعه را رفع کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده کردن از ماشین ظرفشوی میدیا

۳- شکستگی میکروسوئیچ ظرفشویی

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث خراب شدن میکروسوئیچ ظرفشویی شود، مربوط به ضربه خوردگی و شکستگی این قطعه است. گاهی ممکن است شما به درب ظرفشویی بیش از اندازه فشار آورده و باعث ضربه به دستگاه و شکستگی میکروسوئیچ شوید، در این صورت میکروسوئیچ غیر فعال خواهد شد و باید حتماً آن را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

چگونه میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟

در صورتی که علائم خرابی میکروسوئیچ را در ظرفشویی مشاهده کردید مانند نشت آب از ظرفشویی، جمع شدن آب در ظرفشویی خاموش، قفل شدن درب بعد از شستشو، طولانی شدن شستشو، مشاهده کدهای خطا در نمایشگر ظرفشویی و….، باید میکروسوئیچ را باز کرده و آن را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کنید.

برای اینکه میکروسوئیچ را تعویض کنید، ابتدا ظرفشویی را از برق کشیده و آب آن را هم قطع کنید. ظروفی که در ظرفشویی قرار دارند را خارج کرده و دستگاه را خالی کنید. سپس درب ظرفشویی را باز کنید و پیچ‌های کناری قفل را هم باز کرده و آنها را جدا کنید. به وسیله یک مولتی متر سیم‌های میکروسوئیچ را بررسی کنید و اگر در سیم‌ها تغییر شکلی مشاهده کردید و آثار سوختگی دیدید، باید میکروسوئیچ را تعویض کنید.

بعد از اینکه بررسی‌های لازم را انجام دادید، اگر متوجه شدید میکروسوئیچ قابل تعمیر کردن نیست، آن را عوض کنید. در هنگامی که می‌خواهید میکروسوئیچ جدیدی خریداری کنید باید حتماً به اصل بودن قطعه و برند ظرفشویی خودتان کاملاً توجه کنید. زیرا انتخاب میکروسوئیچ نامناسب و یا فیک و تقلبی باعث می‌شود که به قطعات ظرفشویی آسیب رسیده و در نهایت ممکن است برد دستگاه بسوزد و مشکلات زیادی برای ظرفشویی به وجود بیاید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در صورتی که در این زمینه مهارتی ندارید، حتماً خرید قطعه فابریک ظرفشویی را از نمایندگی های برند دستگاه خود انجام دهید.

در انتها برای اینکه این قطعه را تعویض کنید، بعد از اینکه سیم‌های قفل را از میکروسوئیچ جدا کردید، باید قطعه خراب را هم درآورده و قطعه جدید را به ظرفشویی وصل کنید. بعد از اینکه میکروسوئیچ را وصل کردید، پیچ ها را ببندید و محکم کنید. حالا درب ظرفشویی را هم بسته و آن را به برق بزنید.

آیا می‌توان میکروسوئیچ درب ظرفشویی را تعمیر کرد؟

همانطور که گفتیم میکروسوئیچ ظرفشویی کلید حساسی است که با فشار دادن درب دستگاه فعال می‌شود. میکروسوئیچ تا زمانی که درب کاملاً بسته نشود، اجازه شروع کار را به ظرفشویی صادر نمی‌کند. گاهی ممکن است این قطعه خراب شده و درست کار نکند و نیاز باشد که شما آن را تعمیر کنید:

 • برای تعمیر کردن این قطعه، ابتدا درب دستگاه را باز کرده تا به میکروسوئیچ دسترسی پیدا کنید.
 • در کنار درب ظرفشویی معمولاً اهرم خلاص کننده به شکل دستی قرار داده شده است که احتمال دارد این اهرم در زیر قفل درب و یا کنار فیلتر تخلیه باشد.
 • بعد از اینکه درب دستگاه را باز کردید و محتویات داخل آن را تخلیه کردید، میکروسوئیچ و اجزای این قطعه را از جهت اتصال درست و سالم بودن چک کنید.
 • اگر میکروسوئیچ قابل تعمیر نبود، شاید لازم باشد آن را تعویض کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی لتو LETO

 عیب یابی مشکلات میکروسوئیچ ظرفشویی

یکی از مشکلات رایج برای ماشین‌های ظرفشویی، خراب شدن میکروسوئیچ درب است. میکروسوئیچ جزو قطعات ایمنی در دستگاه ظرفشویی است که از باز شدن درب در هنگام شستشو جلوگیری می‌کند. اگر درب ظرفشویی خوب بسته نشود، فرایند شستشو انجام نخواهد گرفت. به همین دلیل هنگامی که متوجه خرابی این قطعه می‌شوید عیب یابی میکروسوئیچ می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد:

 • خراب شدن میکروسوئیچ علائم و نشانه‌هایی دارد که شما به وسیله آن می‌توانید مشکل دستگاه را پیدا کنید.
 • در صورتی که علائم خرابی میکروسوئیچ را مشاهده کردید در اولین فرصت برای عیب یابی و همچنین برطرف کردن مشکل اقدام کنید، در غیر این صورت ظرفشویی شما با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.
 • دقت کنید هر نقصی در عملکرد این قطعه مانند شل شدگی، خرابی، شکستگی و… باعث می‌شود عملکرد ظرفشویی مختل شده و نتوانید از آن استفاده کنید.
 • علائم خرابی میکروسوئیچ مواردی مانند: قفل شدن کامل درب ظرفشویی بعد از شستشو، نشت آب، مشاهده ارورها در روی نمایشگر و… می‌باشد.
 • در صورتی که هر کدام از مشکلات نام برده شده را مشاهده کردید، بهتر است که درب را باز کرده و میکروسوئیچ را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعمیر و یا تعویض کنید.
 • اگر در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی مهارتی ندارید، توصیه می‌کنیم تعمیر میکروسوئیچ را به تعمیرکار ماهر بسپارید.

در ادامه شما را با انواع میکروسوئیچ در ماشین ظرفشویی آشنا خواهیم کرد:

انواع میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی

انواع میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی عبارتند از:

 • میکروسوئیچ‌های آمپر بالا: ظرفشویی‌هایی که نیاز به ولتاژ بیشتری دارند و در انتهای شستشو، درب به صورت اتوماتیک باز نمی‌شود، از میکروسوئیچ آمپر بالا استفاده می‌کنند.
 • میکروسویچ آمپر پایین: ظرفشویی‌هایی که نیاز به ولتاژ کمتری دارند و درب دستگاه بعد از شستشو به صورت اتومات باز می‌شود، از میکروسوئیچ آمپر پایین استفاده می کنند.

ماشین ظرفشویی

المان‌ها در میکروسوئیچ ظرفشویی

المان ها در میکروسوئیچ ظرفشویی عبارتند از:

 • میکروسوئیچ وصل: میکروسوئیچ وصل دارای دو پایه است و از آن در سنسور کف ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند. وقتی آب به کف ظرفشویی می‌ریزد، سوئیچ هم وصل شده و شستشو قطع می‌شود.
 • میکروسوئیچ قطع: میکروسوئیچ قطع دارای دو پایه است و وقتی که شاسی فشار داده می‌شود، وصل شده و وقتی که درب را باز کنید، قطع خواهد شد.
 • میکروسوئیچ قطع و وصل: این میکروسوئیچ دارای سه پایه است که هم قطع بوده و هم وصل است. بستگی دارد شما از چه پایه‌هایی برای آن استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از آی بک امداد به بررسی عملکرد و همچنین دلایل خراب شدن میکروسوئیچ ظرفشویی پرداختیم. همانطور که گفتیم میکروسوئیچ در ظرفشویی بسیار کاربردی و مهم است و به دلایل مختلفی هم ممکن است دچار خرابی شود. برای رفع خرابی میکروسوئیچ، ابتدا باید دلایل بروز این مشکل را مشخص کنید. وقتی دلایل خراب شدن این قطعه را تشخیص دادید، اگر در این زمینه مهارتی ندارید ، باید با تعمیرکار ماهر تماس گرفته و تعمیر ظرفشویی خود را به او بسپارید و از دستکاری کردن ظرفشویی خودداری کنید.

 

عملکرد میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی و دلایل خرابی آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا