مجله سلامت پوست

بعد از انجام پلاسما جت چه نکاتی باید رعایت گردد؟

پلاسما جت روشی ایمن، پیشرفته و جدید جهت رفع مشکلات، سفت و لیفت کردن پوست می باشد که بدون جراحی صورت می گیرد. این روش درمانی برای نواحی و کارهای مختلفی از جمله گردن، اطراف چشم ها، دکلته، پلک ها، بینی، اطراف دهان، درمان جوش ها، جای زخم و آکنه، کاهش و رفع رنگدانه های پوستی، رفع خال های رنگی، پاک کردن تاتو و میکروپیگمنتیشن، رفع زگیل و مشکلات رنگدانه ای پوست، رفع لک های پوستی و اسکار، بهبود آکنه، رفع جای زخم و جوش، رفع ترک های پوستی ناشی از بارداری، اسکین تگ و فیبروم صورت می گیرد. در روش زیباسازی پلاسما جت یک قلم که دارای بار الکترونی است مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله آن نواحی مورد نظر را اسکن می کنند که همین امر موجب تحریک پوست برای کلاژن سازی بیشتر و بازسازی پوست می گردد. در دستگاه پلاسما نوعی گاز وجود دارد که سبب انتقال الکترون بر روی پوست می شود یا به عبارت دیگر بار الکترونیکی که بر روی پوست وارد می شود سریعا تبخیر می گردد و تنها یک لک ریز در اثر انرژی آزاد شده بر روی پوست باقی می ماند که پس از گذشت یک هفته از بین می رود‌، توجه داشته باشید که این روش دقیق تر از سایر روش های زیبایی و جوانسازی پوست می باشد که کم تهاجم است و سبب بروز کمترین ضایعه در پوست می گردد. پلاسما جت نیز همانند سایر روش های زیبایی به رعایت یکسری نکات نیازمند است تا همواره فرد از درمان خود بهترین نتیجه را دریافت نماید و همواره پوستش آسیب نبیند، مهمترین اقداماتی که پس از پلاسما جت باید صورت گیرند عبارتند از:

پرهیز از برنزه کردن

به هیچ وجه پس از انجام پلاسما جت نباید پوست خود را برنزه کنید چرا که در صورت انجام این کار به پوست آسیب های جبران ناپذیر بسیاری وارد می شود که هیچگاه قابل درمان نیستند، توجه داشته باشید که منظور از برنزه کردن پوست تنها قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیست البته که تابش نور مستقیم خورشید پس از انجام این امر برای پوست مضر است بلکه منظور از برنزه کردن پوست اسپری، تزریق کننده های برنزه، استفاده از دستگاه سولاریوم و غیره است که موجب تغییر رنگ پوست می گردند.

حتما بخوانید:   بهترین مارک های آبرسان صورت کدامند؟

new theme

استفاده از کرم ضد آفتاب

به طور طبیعی برای داشتن پوستی سالم باید قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید حتما از کرم ضد آفتاب متناسب با نوع پوست و SPF 30 استفاده نمود تا همواره اشعه های مضر فرابنفش بر روی پوست خنثی گردند. پس از انجام پلاسما جت پوست بسیار حساس می گردد و همواره به مراقبت بسیار نیاز دارد از این رو توصیه می گردد تا چند روز از منزل خارج نشوید ولی در صورتی که مجبور به ترک منزل بودید باید حتما از ضد آفتابی با SPF 50 درصد، عینک آفتابی، کلاه لبه دار و لباس آزاد استفاده نمایید تا به پوستتان آسیبی وارد نگردد.

دوری از مصرف لوازم آرایشی

بعد از انجام پلاسما جت باید به مدت چند روز حداقل ۱۰ الی ۲۱ روز از مصرف هرگونه لوازم آرایشی خودداری نمایید چرا که ترکیبات موجود در لوازم آرایشی ممکن است با پلاسما ترکیب شوند و علاوه بر ایجاد مشکلات پوستی، حس سنگینی بر روی پوست به وجود بیاورند.

دوری از انجام سایر روش های زیبایی

پس از انجام پلاسما جت باید از انجام دیگر روش های زیبایی از جمله لایه برداری شیمیایی، لیزر درمانی، بوتاکس، تزریق فیلرها و غیره دوری کنید چرا که تمامی این روش ها بعد از پلاسما جت موجب ایجاد اختلال در پوست گشته و به آن آسیب وارد می کنند از این رو باید از انجام این روش های جوانسازی پوست تا گذر یک بازه زمانی مشخص خودداری کنید. به طور معمول باید ۲۱ روز قبل و بعد از انجام سایر روش های زیبایی از انجام پلاسما جت دوری کنید به علاوه استفاده از لیزر و انواع لایه برداری ها به مدت ۹۰ روز قبل و بعد از انجام این امر ممنوع است.

پرهیز از قرارگیری در معرض حرارت

دستگاه پلاسما جت برای درمان مشکلات پوستی پرتویی را به درون پوست می فرستد و در حین این کار از خود حرارت تولید می کند، این حرارت برای مدتی در بدن جمع می گردد و در صورتی که شما در معرض حرارت زیاد قرار بگیرید، بدنتان با مشکل مواجه می شود و یا حتی ممکن است ماده ای مضر در بدن و زیر پوست به خصوص نواحی درمان شده تشکیل شود از این رو توصیه می گردد پس از انجام پلاسما جت از قرارگیری در معرض حرارت و ورزش کردن خودداری کنید.

حتما بخوانید:   عوارض لیزر کردن پوست | لیزر پوست

به هیچ وجه پوست را نکنید

پس از انجام پلاسما جت ممکن است پوست همواره شوره بزند و یا جدا شود که این امر کاملا طبیعی است و نشان دهنده حذف لایه های اضافی پوست و رویش لایه های جدیدتر است و نباید به هیچ وجه لایه جدا شده آن را کند چرا که این امر سبب ایجاد زخم و باقی ماندن جای آن می گردد از این رو باید اجازه داد پوست به صورت کاملا طبیعی ترمیم شود و از دستکاری کردن آن خودداری نمود.

به مدت ۱ روز ناحیه درمان شده را شست و شو ندهید

به طور کلی پس از انجام سایر روش های زیبایی از جمله پلاسما جت باید به مدت ۲۴ از شست و شوی صورت و آب زدن به پوست خودداری نمایید تا نتیجه دلخواه را به دست آورید به علاوه پس از انجام این روش زیبایی باید به مدت ۱۴ روز از شستن صورت با آب داغ و رفتن به سونا و استخر پرهیز کنید.

کرم مرطوب کننده مصرف کنید

برای بهبود بهتر و سریعتر زخم های ناشی از پلاسما جت و رفع شوره پوست باید تا چند ماه پس از درمان (حداقل ۲ ماه) از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده نمایید تا همواره پوستتان سالم بماند به علاوه بهتر است در کنار استفاده از مرطوب کننده برای پوست، مرطوب کننده مخصوص دور چشم نیز مصرف کنید.

پلاسما جتمصرف محصولات تخصصی مراقبت پوستی را کنار بگذارید

هنگامی که پلاسما جت انجام می دهید باید به مدت ۳۰ روز از مصرف داروهای تخصصی مراقبت از پوست خودداری کنید به ویژه محصولاتی که در ترکیبات خود حاوی رتینول، آلفا هیدروکسی اسیدها، ترتینوئین و مشتقات ویتامین A هستند چرا که سبب ایجاد اختلال در پوست و در نتیجه صدمه دیدن آن می شوند.

به هیچ وجه زخم ها را پانسمان نکنید

به طور طبیعی پس از انجام پلاسما جت زخم هایی بر روی پوست به وجود می آیند و همواره ناحیه تحت درمان قرمز می گردد، این زخم ها باید به طور طبیعی ترمیم شوند و بهبود یابند از این رو نباید هیچگاه به هیچ وجه آنها را پانسمان نمود چرا که این امر نه تنها به بهبودی آنان کمک نمی کند بلکه زمان بهبودی را به تعویق می اندازد.

حتما بخوانید:   چگونه ویتامین A بیشتری جذب کنیم؟

ضد عفونی کننده های مناسب استفاده کنید

ممکن است ناحیه تحت درمان در معرض عامل های محیطی از جمله تماس با لباس ها و یا اشیاء غیر استریل آلوده شود و یا حتی عفونت کند از این رو باید تا زمان بهبودی و رویش پوست جدید همواره با استفاده از ضد عفونی کننده هایی که حاوی بنزالکونیوم کلراید هستند ۲ بار در طول روز، صبح هنگام و قبل از خواب ناحیه تحت درمان را شست و شو دهید. نکته: در صورتی که پوست دچار عفونت شدید گشت تعداد دفعات شست و شو را بیشتر کنید و پس از شست و شو پوست را با حوله ای تمیز خشک نمایید.

new theme

ویتامین C مصرف کنید

برای کاهش تورم های پوستی باید ۱ هفته قبل از انجام پلاسما جت روزی ۱ عدد قرص ویتامین C مصرف نمایید تا پس از درمان پوستتان متورم نگردد به علاوه پس از انجام پلاسما جت نیز باید مصرف این دارو را به مدت ۲ تا ۳ هفته ادامه دهید تا همواره از ورم پوست جلوگیری شود. توجه داشته باشید که کمپرس سرد خشک نیز  برای رفع تورم پوست در این حین مناسب می باشد.

به مدت ۲ روز پس از درمان هیچ ماده ای را مورد استفاده قرار ندهید

پس از انجام پلاسما جت باید حداقل به مدت ۲ روز از هیچگونه مرطوب کننده، ژل موضعی، ضد عفونی کننده و غیره بر روی پوست استفاده نکنید و آن را خشک نگه دارید تا زخم ها کمی بهبود یابند.

در صورت مصرف هرگونه دارو با پزشک مشورت کنید

بعد از انجام پلاسما جت باید ‌تقریبا به میزان ۷ روز از مصرف مواد غذایی و داروهای رقیق کننده خون پرهیز نمایید و در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین، حتما با پزشک مشورت کنید، به علاوه اگر پزشک معالج برای شما دارویی تجویز نمود حتما آن را سر وقت مصرف کرده و سهل انگاری نکنید.

پلاسما جتعوارض جانبی روش درمانی پلاسما جت

۱: پوسته شدن پوست

۲: زخم شدن پوست

۳: متورم شدن پوست

۴: التهاب و سوزش

۵: برافروختگی در ناحیه تحت درمان

سخن پایانی

به طور کلی پلاسما جت روشی ایمن جهت رفع مشکلات پوستی است و همانند سایر روش های جوانسازی پوست به رعایت یکسری نکات مراقبتی پس از درمان نیازمند است و در صورتی که نکات مراقبتی گفته شده رعایت نگردند به پوست آسیب جدی وارد می گردد.

31

پلاسما جت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بعد از انجام پلاسما جت چه نکاتی باید رعایت گردد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x