تعمیرات پکیج و آب گرمکن

روش هواگیری کردن پکیج آریستون چگونه است؟

برای اینکه رادیاتور و پکیج شما عملکرد خوبی داشته باشد و مصرف انرژی آن کاهش پیدا کند، باید آن را هواگیری کنید. تشخیص اینکه چه زمانی لازم است شما پکیج را هواگیری کنید، کار بسیار ساده‌ای بوده و نیاز به تخصص خاصی هم ندارد. می خواهیم در این مقاله از ایبک امداد شما را با نحوه هواگیری این پکیج به طور کامل آشنا کنیم.

هواگیری پکیج چیست؟

قبل از اینکه شما را با مراحل کامل هواگیری پکیج آریستون آشنا کنیم، باید بدانید که هواگیری چیست و چه زمانی پکیج شما به هواگیری نیاز پیدا می‌کند. دلایل زیادی مثل زنگ زدن لوله‌ها و سوراخ شدن رادیاتور باعث هوا گرفتن پکیج آریستون می‌شود. همانطور که گفتیم هوا گرفتن پکیج باعث اختلال در عملکرد آن خواهد شد. به همین دلیل هواگیری پکیج دارای اهمیت زیادی است. در اصل می‌توان گفت که هواگیری کار بسیار راحتی بوده که در طی این مراحل، هوایی که در داخل پکیج و یا قطعات پکیج وجود دارد، خارج خواهد شد. البته به این نکته مهم توجه کنید که اگر شما هواگیری را به صورت درست انجام ندهید، پکیج شما خراب می شود و آنگاه باید آن را تعمیر کنید.

چه زمانی باید پکیج آریستون را هواگیری کنیم؟

شاید سوال کنید که چه زمانی پکیج آریسون را باید هواگیری کنیم؟ در پاسخ به سوال شما باید بگوییم که موارد زیر باعث می‌شود پکیج آریستون به هواگیری نیاز پیدا کند:

 • پکیج آریستون مثل برندهای دیگر پکیج، قبل از سرد شدن هوا باید حتماً هواگیری شود.
 • در صورتی که مدت طولانی از پکیج استفاده نکرده باشید و بخواهید دوباره آن را راه اندازی کنید، باید برای اینکه کارایی آن بهتر شود هواگیری را انجام بدهید.
 • وقتی که پکیج آریستون خود را روشن می‌کنید اگر متوجه صدای غیر عادی شدید، آنگاه پکیج نیاز به هواگیری دارد.
 • در صورتی که دما در تمام قسمت‌های رادیاتور به طور یکسان نبوده و یا اینکه سیستم گرمایش پکیج کلاً سرد باشد، باید برای برطرف کردن مشکل دستگاه را هواگیری کنید.

پکیج آریستون

دلیل هواگیری پکیج آریستون چیست؟

وقتی هوا در داخل پکیج حبس شود، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد زیرا در اکثر اوقات ایجاد سر و صدا خواهد کرد و از گرم شدن یکنواخت پکیج جلوگیری می‌کند. وقتی شما پکیج خود را صحیح و به موقع هواگیری کنید، از شر مشکلات این چنینی هم راحت می‌شوید. پیشنهاد می‌کنیم حتماً هواگیری رادیاتور و پکیج خود را جدی بگیرید در غیر این صورت احتمال دارد پکیج غیر ایمنی عمل کرده و همچنین انرژی زیادی مصرف کند.

هواگیری پکیج راهی برای محافظت از آن

هواگیری پکیج به این دلیل انجام می‌شود که در مدار آب گرم رادیاتور ، هوای باقیمانده خارج شده و عملکرد دستگاه بهتر شود. این کار کمک می‌کند تا پکیج شما وارد مدار درست شده و عمل کرد خود را حفظ کند و همچنین فشار درست و مناسبی داشته باشد. دقت داشته باشید که هواگیری در پکیج ها با برند مختلف گاهی با هم متفاوت است. پس باید با اصول راه‌اندازی دوباره پکیج خود آشنایی کامل داشته باشید و در غیر این صورت ، بهتر است که دفترچه راهنمایی پکیج خود را کاملاً مطالعه کنید و یا اینکه با فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تنظیم شعله آبگرمکن چگونه انجام می شود | اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن

اگر شما هواگیری را به شکل اصولی و به موقع انجام بدهید، هم عمر مفید دستگاه را افزایش داده‌اید و هم باعث می‌شوید در هزینه انرژی صرفه‌جویی زیادی شود.

نکته مهم: به این نکته مهم توجه کنید که اگر شما در آپارتمان طبقه بالایی هستید، روش هواگیری پکیج در طبقه شما ، با طبقات پایینی کاملاً فرق می‌کند و بیشتر به هواگیری نیاز دارد زیرا در سیستم گردشی آب رادیاتور، سطح آب پایین تر است و در ساختمان‌ هایی که تخلیه هوای موتورخانه با شیر خودکار انجام می‌شود در مقایسه با شوفاژ معمولی ، نیاز بیشتری به هواگیری دارد.

مراحل انجام هواگیری پکیج آریستون

برای اینکه هوای اضافه را از داخل پکیج آریستون و قطعات آن خارج کنید، باید هواگیری به شکل اتوماتیک یا دستی انجام شود. هواگیری دستی پکیج نیاز به مداخله بیشتر فرد دارد. هر کدام از روش‌ها و مراحل آن را برایتان توضیح می‌دهیم.

 مراحل انجام هواگیری پکیج آریستون به روش اتوماتیک

اگر شما پکیج دیواری آریستون دارید می‌توانید بدون اینکه دست شما دخالتی داشته باشد ، به شکل اتوماتیک آن را هواگیری کنید. البته هواگیری پکیج دیواری آریستون به نوع مدل آن هم بستگی دارد و به دو صورت انجام می‌شود.

 1. هواگیری اتوماتیک پکیج آریستون در مدل دیجیتال
 2. هواگیری اتوماتیک پکیج آریستون در مدل آنالوگ

۱- هواگیری اتوماتیک پکیج آریستون در مدل دیجیتال

اگر پکیج شما آریستون مدل دیجیتال است، برای اینکه آن را به طور اتوماتیک هواگیری کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دکمه حالت زمستانه / تابستانه و یا همان دکمه MODE را در پکیج آریستون مدل دیجیتال، ۱۰ ثانیه فشار بدهید.
 • حالا دکمه MODE در روی پانل فرمان می باشد. این دکمه را فشار داده و کمی نگه دارید تا حرف P در روی نمایشگر ظاهر شود. در این صورت عملیات هواگیری در پکیج آریستون شما شروع می‌شود.
 • زمان هواگیری در این مدل پکیج ۷ دقیقه طول خواهد کشید.
 • بعد از اینکه هواگیری تمام شد ، شما می‌توانید دکمه زمستانه / تابستانه را برای مدت ۱۰ ثانیه فشار داده تا هواگیری در پکیج متوقف شود.

۲- هواگیری اتوماتیک پکیج آریستون در مدل آنالوگ

هواگیری اتوماتیک پکیج آریستون در مدل آنالوگ، کمی با مدل‌های دیگر فرق می‌کند. روش هواگیری در این مدل پکیج بسیار ساده بوده و کاری که شما باید انجام بدهید این است که:

 • روکش محل آنالیز را بردارید. در این زمان چراغ زرد دودکش روشن خواهد شد که در روی پنل آن را مشاهده می‌کنید.
 • بعد از ۷ دقیقه پکیج اتوماتیک آریستون مدل آنالوگ، هواگیری شده است.
 • حالا باید با احتیاط کامل روکش محل آنالیز را در جای خود بگذارید.

 مراحل انجام هواگیری پکیج آریستون به روش دستی

هواگیری پکیج‌های آریستون به روش دستی بسیار ساده بوده و شما می‌توانید به راحتی این کار را انجام بدهید. در تمام مدل‌های پکیج آریستون روش هواگیری دستی به یک صورت انجام می‌شود. برای اینکه پکیج ایتالیایی آریستون خود را به روش دستی هواگیری کنید، باید مراحلی را که نام می‌بریم انجام دهید:

 • مرحله اول: ابتدا مطمئن شوید که پکیج شما خاموش است. زیرا اگر پکیج روشن باشد و اقدام به هواگیری کنید، ممکن است آب پخش شده و شما بسوزید.
 • مرحله دوم: در دومین مرحله باید فشار پکیج را کنترل کنید. برای اینکه هواگیری به صورت صحیح انجام شود باید حتماً فشار آب در مدار گرمایش را در روی یک و نیم بار قرار بدهید.
 • مرحله سوم: در مرحله بعدی باید شیر هواگیری را هم باز کنید. حالا یک ظرف در زیر شیر قرار داده تا آب‌ها از آن خارج شود و داخل ظرف بریزد. وقتی شیر هواگیری رادیاتور را باز می کنید، هوای اضافه در داخل آن با صدای خش خش بیرون می آید و سپس آب بیرون می ریزد. حالا آرام شیر هواگیری را دوباره ببندید.
 • مرحله چهارم: بعد از اینکه هواگیری را در پکیج آریستون خود انجام دادید، باید به بررسی فشار مدار گرمایش بپردازید و آن را در روی یک و نیم بار قرار دهید.
 • مرحله پنجم: بعد از اینکه هواگیری را به طور کامل انجام داده و فشار را هم تنظیم کردید، با خیال راحت می‌توانید پکیج تان را روشن کرده و از گرمای لذت بخش آن استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات هود آریستون Ariston | راهکار افزایش قدرت مکش

آیا بعد از هواگیری، افزایش فشار در پکیج آریستون خطرناک است؟

دقت داشته باشید که بالا رفتن فشار پکیج در هر ساختمانی ممکن است آسیب‌هایی به رادیاتور و سیستم اصلی بزند که مهمترین این آسیب ها عبارتند از:

 • اگر از شیر اطمینان آب نشت کند، باعث می‌شود ساختمان دچار رطوبت شده و در بلند مدت آسیب جدی به ساختمان برسد.
 • فشار زیاد باعث می‌شود لوله‌ها دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شود.
 • افزایش فشار بعد از هواگیری، به قطعات داخلی پکیج آسیب می‌زند.

پکیج آریستون

سخن پایانی

معمولاً وقتی هوا کم کم رو به سردی می‌رود، یعنی در شش ماهه دوم سال، خانه‌ هایی که مجهز به پکیج هستند، شروع به تنظیم و هواگیری پکیج می‌کنند و آن را برای فصل سرما آماده می‌کنند. هواگیری در پکیج به این دلیل انجام می‌شود که عملکرد پکیج بهتر شده و طول عمر آن هم افزایش پیدا کند.

وقتی شما متوجه می‌شوید که فشار آب گرم پایین بوده و یا اینکه آب پکیج اصلاً گرم نیست، ممکن است صدایی در داخل رادیاتور به شما هشدار دهد که باید هوای داخل دستگاه تخلیه شود. هواگیری در داخل رادیاتور هم به این دلیل انجام می‌شود که هوای داخل آن خارج شده و دستگاه عملکرد درستی داشته باشد. هواگیری به شما کمک می‌کند که پکیج شما به مدار درست عملکرد خود وارد شود و فشار آن بطور مناسب تنظیم شود.

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم روش هواگیری را در پکیج آریستون بطور کامل برایتان توضیح دهیم. همانطور که گفتیم هواگیری در این پکیج به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می گیرد. در صورتی که با راهنمایی‌های ما در این مقاله نتوانستید هواگیری پکیج را به درستی انجام بدهید ، بهتر است حتماً به فرد متخصص در زمینه تعمیرات پکیج مراجعه کنید.

روش هواگیری کردن پکیج آریستون چگونه است؟

امتیاز سردبیر - ۹.۳

۹.۳

مجموع امتیاز

آیا بعد از هواگیری، افزایش فشار در پکیج آریستون خطرناک است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا