تعمیراتتعمیرات کولر گازی

روش نصب ترموستات دیجیتال برای داکت اسپلیت

همانطور که می دانید اسپلیت های کانالی در بین مردم بسیار محبوب می باشند از این سیستم برای خنک کردن اتاق های زیاد و فضاهای بزرگ استفاده می‌شود و همین دلیل داکت اسپلیت برای کسی که دنبال یک تهویه مطبوع برای منزل بزرگ می باشد انتخابی عالی است. اسپلیت ها دو جز اصلی دارند یک جزء آن کندانسور و کمپرسور در فضای باز می باشد و یک جزء دیگر آن انتقال هوای داخلی است ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما روش نصب ترموستات دیجیتال برای داکت اسپلیت را به طور کامل توضیح دهیم با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت چیست؟

یکی از پرکاربردترین و حتی محبوب ترین وسایل تهویه هوا در سالن های ورزشی، محل کار، خانه، شرکت و …داکت اسپلیت است که علاوه بر خنک کردن هوای محیط در فصل گرما، وظیفه گرم کردن محیط را هم در فصل سرما بر عهده دارد البته قابل ذکر است که مصرف برق و انرژی این وسیله بسیار بالا می باشد ولی باز هم با این حال به دلیل مزایای زیادی که دارد می تواند جایگزین خوبی برای کولرهای آبی باشد.

روش کار داکت اسپریت چگونه است؟

این تهویه مطبوع یک سیستم خنک کننده یخچالی می باشد که برای تغییر دمای هوا از مبرد استفاده می کند همانطور که می دانید مبرد ماده ای می باشد که می تواند به راحتی بین مایع و گاز تغییر کرده و در این فرایند دما را هم تغییر دهد داکت اسپلیت می تواند از این تغییر کردن دما جهت گرم کردن یا خنک کردن هوا استفاده کند اواپراتور، کندانسور و کمپرسور از اجزای اصلی داکت اسپلیت هستند.

روش نصب ترموستات داکت اسپیلت

ترموستات وسیله ای است که از آن برای کنترل تاسیسات مکانیکی استفاده می کنند که باید حتماً به روش درست و در جای درست و مناسب نصب شود تا بازده خوبی داشته باشد کار ترموستات در اصل مانند مغز انسان است و دستور روشن و خاموش کردن وسایل مکانیکی را صادر می کند البته اینکه می گوییم محل نصب ترموستات مهم است به این دلیل است که این دستگاه حساسیت زیادی دارد و اگر در جای درست نصب نشود نمی تواند دستورات لازم را برای روشن و خاموش کردن سیستم مکانیکی بطور درست صادر کند.

حتما بخوانید:   عملکرد دکمه‌های مایکروفر و معانی آن به چه صورت است؟

 

محل مناسب برای نصب ترموستات داکت اسپیلت کجاست؟

شخص معتبر و استاد کار می تواند محل مناسب برای نصب ترموستات انتخاب کند محل های مناسب برای نصب ترموستات موارد زیر است:

_اگر موتورخانه ساختمان شما در طبقه همکف قرار دارد و در کنار موتورخانه هم واحد مسکونی وجود دارد روش لوله کشی در این نوع ساختمان به روش سیفونی انجام خواهد شد در این روش باید ترموستات را در مسیر لوله برگشت نصب کنید تا بتوانید از بازدهی مناسب ترموستات برخوردار شوید.

_اگر مخزن آب گرم شما از نوع مبدل حرارتی یا دوجداره بوده و به شکل روی زمین کار شده است آنگاه شما باید ترموستات را در مسیر کلکتور و روی لوله برگشت نصب کنید.

_روش دیگر نصب ترموستات اتاقی می باشد که شما برای تنظیم شدن دمای اتاق خود در فصل زمستان یا فصل تابستان از آن استفاده می کنید.

راه اندازی بعد از نصب کردن ترموستات داکت اسپلیت

روش کار با ترموستات داکت اسپلیت بسیار راحت است برای این منظور شما باید فقط کمی زبان انگلیسی بلد باشید برای خاموش و روشن کردن آن می توانید از دکمه های مخصوص on و off کمک بگیرید و بعد از اینکه دستگاه را روشن کردید به کمک دکمه mode فصل مورد نظر خود انتخاب کنید و سپس به کمک دکمه فن، دور فن مورد نظر خود را تنظیم کنید همانگونه که برای شما توضیح دادیم شما می توانید با استفاده از دکمه فن که بر روی ترموستات داکت اسپلیت قرار دارد فصل مورد نظر را تغییر دهید ولی اگر به طور سهواً در زمستان تنظیمات تغییر فصل را انجام دادید دقت داشته باشید که که فیوز مینیاتوری که در یونیت خارجی آن قرار دارد قطع باشد تا به کمپرسور شما آسیب وارد نشود.

نصب ترموستات داکت اسپلیت توکار بهتر است یا روکار؟

نصب ترموستات

بیشترین ترموستات هایی که امروزه در بازار وجود دارند تو کار می باشند که باید آن را روی قوطی و در پشت دستگاه نصب کنید اگر قوطی برق نبود آنگاه باید از ترموستات روکار استفاده کنید.

حتما بخوانید:   عیب یابی و تعمیر موتور یخچال های صنعتی

دلیل کار نکردن ترموستات کولر گازی داکت اسپلیت چیست؟

نصب ترموستات

 

امروزه بیشتر کولرهای گازی ترموستات های دیجیتالی دارند ولی اکثر کولر های گازی اسپلیت ترموستات مکانیکی دارند بیشتر مردم به ترموستاتی نیاز دارند که سالم بوده و قابل برنامه ریزی باشد تا بتوانند از زیاد شدن قبض های برق خود جلوگیری کند و این در صورتی امکان دارد که ترموستات شما درست عمل کند وگرنه اتاق ها در فصل سرما، سرد و در فصل گرما، گرم خواهد بود. برای شما نکاتی را در ادامه بیان می‌کنیم تا به کمک آن بتوانید ترموستات را تست کرده و نیازی هم به تعمیرکولرگازی نداشته باشید.

مواردی را که باید قبل از تعویض ترموستات در نظر بگیرید:

۱- رسیدن برق به ترموستات کولرگازی:

وقتی ترموستات شما کار نمی کند اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا ترموستات برق دارد یا خیر؟ بررسی کنید و ببینید آیا سیم های اتصال محکم و درست نصب شده اند؟ سپس پیچ های اتصال را هم بررسی کنید و از این که در جای خود قرار دارند اطمینان پیدا کنید.

۲- تمیز نگه داشتن ترموستات

دقت داشته باشید همیشه باید ترموستات کولر گازی خود را تمیز نگه دارید تا کارکرد درستی داشته باشد برای این منظور پوشش ترموستات را برداشته و سیم های داخل آن را به کمک یک قلمو به آرامی تمیز کنید روش دیگری هم برای تمیز کردن ترموستات وجود دارد و آن استفاده از هوای فشرده می باشد به این وسیله می توانید ترموستات را کاملاً تمیز کنید.

۳-سیمهای سولفاته شده و یا سوخته را باز کنید

وقتی ترموستات گازی خود را باز کردید باید سیم های شل، زنگ زده، سوخته و یا سولفات شده را بررسی کنید سیم ها باید محکم باشد و سیم های زنگ زده و سولفات شده باید جایگزین و عوض شود این کار باعث کارکرد درست ترموستات شما خواهد شد.

۴- سطح زیر ترموستات باید صاف باشد

شما باید ترموستات کولر گازی خود را بر روی سطحی صاف قرار دهید اگر کج و مورب نصب کنید کار نمی کند. می توانید برای چک کردن آن از یک تراز حبابدار کمک بگیرید و ضمناً ترموستات را باید در ارتفاع بالاتر از زمین حدود یک و نیم متری زمین قرار دهید تا عملکرد درستی داشته باشد.

حتما بخوانید:   بررسی فلاش تانک های توکار، معایب و مزایای آن

۵- قرار دادن ترموستات کولر گازی در محل مناسب :

اگر ترموستات کولر گازی شما درست کار نمی کند دلیل آن قرار گرفتن در جای نادرست است ترموستات باید در نزدیکی جریان هوا قرار نداشته باشد و یا در قسمتی که دیرتر گرم و یا خنک می‌شود نباید قرار بگیرد زیرا موقعیت نادرست می تواند باعث این موضوع شود که درجه حرارت به طور غلط خوانده شود به همین دلیل باید ترموستات را در جایی قرار دهید که عایق باشد و از آشپزخانه و یا مکان هایی که از جاهای دیگر گرم تر هستند، دورتر قرار دهید.

۶_ عوض کردن ترموستات خراب

از ترموستات برای کنترل دمای کولر گازی استفاده می کنند ترموستات این اطمینان را به شما می دهد که دمای محیط به اندازه لازم برای افراد خانواده فراهم است عملکرد ضعیف و یا نادرست ترموستات باید حتماً مورد توجه قرار گیرد در صورت نیاز باید تعمیر و یا تعویض شود و این کار را شما باید به وسیله یک برقکار ماهر انجام دهید و از این مورد هم باید اطمینان داشته باشید که ترموستات باید در مکان مناسب و سطح ارتفاع درست در منزل قرار بگیرد.

ترموستات یک وسیله لازم و ضروری برای حفظ دمای محیط منزل است و باعث کم کردن هزینه قبض برق می شود ولی اگر به طور درست عمل نکند، باعث خاموش شدن کولر می‌شود و یا جریان برق کمپرسور را قطع نکرده و باعث سرمای زیاد خواهد شد اگر ترموستات از کار بیفتد منزل شما یا خیلی گرم و یا خیلی سرد خواهد شد که این حتماً برای شما ناخوشایند است.

سخن آخر:

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما به طور مختصر در مورد نصب ترموستات داکت اسپلیت مطالبی را بیان کردیم ولی دقت داشته باشید که نصب ترموستات یک خانه بسیار تخصصی است و باید حتماً موارد مهمی را برای نصب آن در نظر بگیرید و به همین دلیل بهتر است که این کار به وسیله یک شخص ماهر انجام شود همان طور که گفتیم ترموستات داکت اسپلیت در دو نوع آنالوگ و دیجیتال در بازار عرضه می‌شود البته شما اگر خواستید می توانید ترموستات داکت اسپلیت آنالوگ خود را به ترموستات داکت اسپلیت دیجیتال تغییر دهید.

00000000000999999

31

 

نحوه نصب ترموستات دیجیتال برای داکت اسپلیت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نصب ترموستات داکت اسپلیت توکار بهتر است یا روکار؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا