تعمیراتتعمیرات لباسشویی

دلیل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو و نحوه تعویض آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

خرابی گیربکس می تواند به علت های زیادی اتفاق بیفتد. قبل از هر چیز لازم است بدانیم گیربکس ماشین لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر می خواهید اطلاعاتی در این مورد کسب کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. ایبک امداد در این مقاله به بررسی دلیل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو و نحوه تعویض آن پرداخته است.

علل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو

گیربکس لباسشویی چیست؟ گیربکس، یکی از قطعه های اصلی ماشین لباسشویی می باشد. گیربکس ماشین لباسشویی چه وظیفه ای دارد؟ اصلی ترین فرایند در حین شستشوی لباس، چرخیدن مخزن ماشین لباسشویی می باشد. گیربکس وظیفه چرخاندن مخزن را به عهده دارد.

دلیل خراب شدن گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو چیست ؟

 •  استفاده نادرست از تنظیمات شستشو
 • سرویس نکردن به موقع دستگاه
 • رعایت نکردن ظرفیت ماشین لباسشویی
 • استفاده بیش از حد از دستگاه و داغ کردن آن

گیربکس لباسشویی چیست؟

معمولاً وقتی صحبت از گیربکس می شود، ناخودآگاه ممکن است به یاد گیربکس ماشین بیفتیم. ولی باید بدانید که ماشین لباسشویی هم دارای گیربکس است و این قطعه نقش بسیار زیادی در شستشوی لباس ها دارد. گیربکس مهمترین قطعه ماشین لباسشویی می باشد. در صورتی که این قطعه با مشکل مواجه شود و خراب شود، ماشین لباسشویی مثل قبل کار نمی کند. به همین علت است که گیربکس نقش بسیار با اهمیت و پر رنگی در ماشین لباسشویی به عهده دارد و بعد از خراب شدن آن باید در کمترین زمان  ممکن آن را تعمیر کرد. ماشین لباسشویی های دارای موتور گیربکسی، با نام دیجیتال موتور اینورتر نیز شناخته شده اند. ماشین لباسشویی های دارای موتور گیربکسی عملکرد بسیار بهتری نسبت به ماشین لباسشویی های تسمه ای دارند و همچنین احتمال خراب شدن آنها نیز کمتر می باشد.

نکته

 • ماشین لباسشویی دارای دو مدل گیربکسی و تسمه ای می باشد.
 • گیربکس یکی از قطعه های اصلی ماشین لباسشویی می باشد.
 • موتور گیربکسی توانایی انجام شش برنامه شستشو را در ماشین لباسشویی دارد.
 • وقتی که میدان الکتریکی ایجاد می شود میدان مغناطیسی درست خواهد شد و موتور بر آن اساس آن می چرخد.

ماشین لباسشویی دوقلو و نحوه تعویض آن

وظیفه گیربکس ماشین لباسشویی چیست؟

برای آن که به بررسی وظیفه گیربکس در لباسشویی بپردازیم ابتدا باید روند شستشوی لباسشویی را بررسی کنیم.

 • چرخش مخزن، ابتدایی ترین فرایند شستشوی لباسشویی ها می باشد.
 • در گذشته این فرایند به وسیله موتور و تسمه انجام پذیرد بود اما امروزه این وظیفه بر عهده گیربکس ماشین لباسشویی می باشد.
 • به علت ایجاد شدن میدان مغناطیسی، مخزن ماشین لباسشویی چرخیده می شود.

خراب شدن گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو 

ماشین لباسشویی هایی که دارای موتور گیربکسی می باشند، معمولاً صدای بسیار کمی دارند و در آنها شاهد کار کردن لباسشویی با صدای زیاد نیستیم. اگر با این مشکل مواجه شدید باید به دنبال علت این مسئله باشید. علل مختلفی وجود دارد که می‌تواند موجب خرابی گیربکس شود از جمله:

 •  استفاده نادرست از قسمت تنظیمات شستشو
 • سرویس نکردن به موقع دستگاه
 • استفاده بیش از حد از ظرفیت دستگاه
 • داغ شدن و گرمای بیش از اندازه به علت استفاده مداوم از ماشین لباسشویی

دلیل خراب شدن گیربکس ماشین لباسشویی دوقلوی سامسونگ

در صورت استفاده بیش از اندازه از ظرفیت ماشین لباسشویی و همچنین قرار دادن لباس های بسیار زیاد درون آن، امکان خراب شدن کلاچ ماشین لباسشویی دوقلو برند سامسونگ وجود دارد. زیرا فشار بیش از اندازه به ماشین وارد می شود و می تواند باعث خراب شدن گیربکس مخصوصاً کلاچ ماشین لباسشویی شود که این قطعه اهمیت بسیار زیادی در کارکرد ماشین لباسشویی دارد.

علل خرابی گیربکس در ماشین لباسشویی های دوقلوی ال جی

موتورهای گیربکس که در ماشین لباسشویی ها مورد استفاده قرار می گیرند، دارای معایب و مزایای خاص خود می باشند. یکی از مزیت های استفاده از موتورهای گیربکسی مصرف انرژی کمتر است و همچنین یکی از معایب آن ها اصطکاک زیاد می باشد. به طور معمول ماشین لباسشویی های ال جی بیش از حد داغ می شوند و در صورتی که مداوم کار کنند آسیب دیده و خراب خواهد شد. به علاوه اگر مخزن ماشین لباسشویی بیشتر از ظرفیت معین شده پر شود، در طول زمان می‌تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه به وجود آورد. تعمیر کردن موتور گیربکس ماشین لباسشویی ال جی مشابه تعمیر دینام و شناور آب می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی توشیبا Toshiba | رایج‌ترین معایب

علت خراب شدن گیربکس در ماشین لباسشویی دوقلوی سونی

دلایل زیادی می تواند باعث خراب شدن این قطعه در ماشین لباسشویی شود که از آن جمله می‌توان به استفاده اشتباه از تنظیمات شستشو، سرویس نکردن ماشین لباسشویی، عدم رعایت ظرفیت و داغی بیش از اندازه به علت استفاده دائم از دستگاه اشاره کرد. یکی از علائم خراب شدن ماشین لباسشویی دوقلوی سونی صدای زیاد و همچنین لرزش آن می باشد. اگر با این مشکل روبرو شدید، پیشنهاد ما به شما این است که خودتان اقدام به تعمیر ماشین نکنید. زیرا تعمیر ماشین لباسشویی مخصوصاً برند سونی نیازمند یک متخصص ماهر می باشد.

دلیل خرابی خراب شدن گیربکس ماشین لباسشویی درب از بالا

به طور معمول ماشین لباسشویی هایی که موتور گیربکس شان وظیفه چرخاندن مخزن را به عهده دارند، دارای نشانه های روشن و واضحی هستند که نشان دهنده خراب شدن آنها می باشد. نشانه خراب شدن گیربکس ماشین لباسشویی درب از بالا صدای بلند و لرزش دستگاه می باشد. به طور معمول اگر این مشکلات بروز پیدا کند، احتمال خراب شدن گیربکس بسیار خواهد بود. البته باید به این نکته توجه داشت که ماشین لباسشویی های دارای گیربکس، مقاومت و قدرت بیشتری نسبت به ماشین لباسشویی های دارای تسمه هستند. ولی اگر نکاتی که گفته شد رعایت نکنید با گذشت زمان ممکن است موجب از کار افتادن گیربکس لباسشویی شود. علل مختلفی می‌تواند موجب خراب شدن گیربکس در ماشین لباسشویی های درب از بالا شود که در ادامه مطلب به صورت خلاصه به آنها می پردازیم:

در صورت خراب شدن قطعه ای به نام کلاچ، کارایی ماشین لباسشویی با مشکل مواجه خواهد شد. این قطعه با اعمال کردن نیرو میان گیربکس و محفظه باعث چرخش مخزن لباسشویی می شود. اگر در این قطعه مشکلی به وجود بیاید و خراب شود، ماشین لباسشویی نیز از کار می افتد و کار نمی کند. همچنین استفاده بیش از اندازه از ظرفیت و فشار بیش از حد به ماشین لباسشویی وارد کردن نیز می تواند در طول زمان باعث عدم کارایی گیربکس شود.

مزایای ماشین لباسشویی دارای گیربکس نسبت به ماشین لباسشویی های تسمه ای

 1. افزایش عملکرد ماشین لباسشویی با حذف کردن تسمه
 2. کاهش لرزش اصطکاک و سایش ماشین لباسشویی
 3. افزایش عمر ماشین لباسشویی
 4. کاهش صدای اضافه به علت حذف تسمه
 5. افزایش فضای داخلی ماشین لباسشویی نسبت به نوع تسمه ای
 6. افزایش ظرفیت شستشو

دلیل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو و نحوه تعویض آن

روش تعویض گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو

تعویض گیربکس ماشین لباسشویی یک کار بسیار تخصصی می باشد که باید توسط تعمیرکاران ماهر و مجرب انجام گیرد. بعضی مواقع فقط با تعویض واشر های اطراف گیربکس، خرابی گیربکس ماشین لباسشویی برطرف می شود و نیازی به عوض کردن کل گیربکس نیست. ولی باید بدانید که تشخیص این موضوع بر عهده تعمیرکار ماهر ماشین لباسشویی می باشد.

در ادامه ما شما را گام به گام با نحوه تعویض گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو آشنا خواهیم کرد.

در نظر داشته باشید که تعمیر کردن گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو فقط در صورتی امکان پذیر است که با ساختار آن آشنا باشید و در صورت عدم تجربه در انجام کارهای فنی امکان دارد در طول روند تعویض با مشکل روبرو شوید.

هشدار

انجام تعمیرات و یا تعویض قطعات لوازم خانگی می تواند خطرناک باشد. حتما می بایست از تجهیزات ایمنی و ابزار مناسب برای این کار استفاده کرد و دستورالعمل ها را با دقت دنبال کرد.

تعویض گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو 

مرحله اول: کابل برق را از پریز جدا کنید و شیر آب لباسشویی را ببندید. بهتر است در تمام مراحل از دستکش برای محافظت از دست های خود استفاده کنید. بعد از قطع برق دستگاه و آب، لباسشویی را به جلو کشیده و از دیوار دور کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای فارسی و کاربردی ماشین های لباسشویی آریستون

مرحله دوم: قبل از آنکه اتصالات را جدا کنید، روی شلنگ سرد و گرم با برچسب علامت بگذارید. برای اینکه شلنگ ها را راحت تر جدا کنید از یک انبر و یا آچار مناسب استفاده کنید.

مرحله سوم: پیچ های درپوش را با استفاده از یک پیچ گوشتی باز کنید. قبل از جدا کردن پنل بهتر است درب لباسشویی را ببندید تا به هنگام جابجایی آسیبی به آن وارد نشود. بعد از آن که پیچ ها را باز کردید پنل را بلند کنید و در نقطه امنی قرار دهید.

مرحله چهارم: با استفاده از یک پیچ گوشتی کلاهک موجود در مرکز پروانه را جدا کنید. سپس پیچ و مهره ای را که باعث اتصال پروانه به محور موتور شده است را باز کنید. در آخر پروانه را از ماشین لباسشویی خارج کنید.

مرحله پنجم: با استفاده از یک پیچ گوشتی گیره نگهدارنده مخزن را جدا کنید. بعد از آن که گیره را جدا کردید مخزن را به سمت بالا کشیده و از ماشین لباسشویی خارج کنید.

مرحله ششم: با احتیاط لباسشویی را از قسمت پنل جلو بر روی زمین قرار دهید و به اصطلاح آن را بخوابانید. برای حفاظت از دستگاه زیر آن حوله و یا کارتون قرار دهید.

مرحله هفتم: اگر ماشین لباسشویی شما از درپوش در قسمت موتور استفاده کرده، آن را با استفاده از یک پیچ گوشتی جدا کرده و بعد از آن، زبانه قفل اتصالات گیربکس که شکلش مانند فیش می باشد را جدا کنید. کانکتور را از خازن خارج کرده و گیره های آن را از قسمت محفظه رها کنید و در آخر آن را بیرون بکشید.

مرحله هشتم: بعد از آنکه گیربکس قدیمی را خارج کردید، می توانید آن را با گیربکس جدید عوض کنید. در نظر داشته باشید که گیربکسی که استفاده می‌کنید حتماً مورد تایید سازنده باشد و از قطعات غیر استاندارد به هیچ عنوان استفاده نکنید. بعد از آن که گیربکس جدید را در جای خود قرار دادید، اتصالات را دوباره متصل کنید و گیربکس را در محفظه خودش قرار دهید و در آخر درپوش را دوباره سر جای خود بگذارید.

مرحله نهم: دستگاه را سر جای خود قرار داده، بعد از آن مخزن را روی میله مخصوص خود گذاشته و اتصالات را برقرار کنید. مطمئن شوید که مخزن در جای خود محکم شده است.

مرحله دهم: پروانه را در داخل مخزن بگذارید و پیچ و مهره را ببندید و در نهایت کلاهک پیچ و مهره را روی آن قرار داده و محکم کنید.

مرحله یازدهم: پنل را روی دستگاه بگذارید و اتصالات را مجدداً برقرار کنید.

مرحله آخر: بعد از آن که اتصالات را برقرار کردید آب و برق را نیز وصل کنید و پس از بررسی روند انجام درست تعویض گیربکس، دیگر می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

سخن آخر

انجام تعمیرات و یا تعویض قطعات لوازم خانگی کار بسیار تخصصی می باشد که نیازمند حضور یک تعمیر کار ماهر و با تجربه است. حتما می بایست از تجهیزات ایمنی و ابزار مناسب برای این کار استفاده کرد و دستورالعمل ها را با دقت دنبال کرد.  ولی گاهی اوقات اگر خرابی زیاد نباشد می توان با دستورالعمل های داده شده بدون نیاز به تعمیر کار در منزل به تعمیر لوازم پرداخت. ایبک امداد در این مطلب  علل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی ها و همچنین مراحل تعویض آن را به طور کامل در اختیار شما قرار داده است. باز هم متذکر می شویم که در صورتی که با ساختار ماشین لباسشویی آشنایی ندارید، بهتر است جهت انجام کارهای فنی با یک متخصص که در این زمینه تبحر دارد مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو ماشین لباسشویی ال جی ماشین لباسشویی سامسونگ ماشین لباسشویی سونی تعویض گیربکس ماشین لباسشویی ماشین لباسشویی دوقلو، گیربکس

امتیاز کاربر: ۳.۷ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا