تعمیرات پکیج و آب گرمکن

روش تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

رادیاتور شوفاژ از بهترین گزینه‌ ها جهت گرم کردن محیط‌ های بزرگ می‌ باشد و در ظرفیت‌ ها و سایزهای گوناگونی به بازار عرضه شده است. رادیاتور شوفاژ از طریق اتصال یافتن به سیستم حرارتی مرکزی و یا پکیج آب گرمی که در پکیج تولید می‌ شود را از طریق سیستم لوله کشی دریافت می‌ کند و پس از آن با گرمایی که از آب گرم ناشی می‌ شود بدنه خود را گرم کرده و به محیط پیرامون انتشار می‌ دهد. انواع مختلف رادیاتور که از آن جمله می‌ توانیم به رادیاتور پرده ای، رادیاتور پنلی و حوله خشک کن اشاره کنیم با گردش یافتن آب گرم می‌ توانند حرارت را دریافت نمایند و محیط را گرم کنند. تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ نیاز به مهارت خاصی دارد و حتماً باید پیش از انجام آن آموزش لازم را ببینید.

آشنایی با مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

تجهیزات گوناگونی جهت دریافت آب پکیج و لوله رفت به درون رادیاتور شوفاژ قرار داده شده است که شیر رادیاتور هم از مهم‌ ترین آنها می‌ باشد. شیرهای متفاوتی با در نظر گرفتن نوع طراحی هر کدام از دستگاه‌ ها در رادیاتور وجود دارد. به عنوان مثال بعضی از رادیاتورها دارای شیر پایینی رادیاتور و مدل زانویی می‌ باشند که با آنها فقط می‌ توان جریان آب ورودی را تنظیم کرد و از روش باز کردن و بستن شیر امکان‌ پذیر می‌ باشد. در مدل‌ های امروزی رادیاتور شوفاژ معمولاً از شیرهای ترموستاتیک استفاده می‌ شود که این شیرها قابلیت تنظیم کردن آب ورودی را به رادیاتور بر اساس دمای اتاق دارا می‌ باشند. علی رغم همه تفاوت‌ هایی که بیان کردیم وجه مشترکی در همه شیرهای رادیاتور وجود دارد و آن هم استفاده نمودن از مغزی در ساخت آنها می‌ باشد.

مغزی شیر رادیاتور چیست؟

مغزی شیر رادیاتور از مهم‌ ترین قطعات در ساختار شیر می‌ باشد. اگر مغزی وجود نداشته باشد امکان بستن شیر مهیا نخواهد شد و علاوه بر آن چنانچه کوچک‌ ترین ایراد و خرابی در مغزی رخ دهد شاهد نشتی آب از بدنه شیر و مغزی آن خواهید بود.روش تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ دلیل بیشتر از ۹۰ درصد از نشتی‌ هایی که در شیر رادیاتور ایجاد می‌ شود هرز شدن مغزی آن می‌ باشد و یا آنکه ممکن است مغزی گیر کرده باشد. درصد کوچکتری از علل نشتی شیر رادیاتور، پوسیده شدن بدنه آن است که در این صورت راهی به جز تعویض رادیاتور شوفاژ نمی‌ باشد.

حتما بخوانید:   نصب و تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان مدل b118 و b3118

مشکلات به وجود آمده در مغزی و شیر رادیاتور

مغزی و شیر رادیاتور از مهم‌ ترین قطعات تشکیل دهنده این دستگاه می‌ باشند که گاهی ممکن است با گذشت زمان دچار مشکلاتی شوند. مشکلات رایج در مغزی و شیر رادیاتور عبارتند از:

 • گاهی ممکن است مغزی شیر رادیاتور هرز شود.
 • شیر رادیاتور گیر می‌ کند.
 • نوار آب‌ بندی شیر و مغزی از بین رفته است.
 • زنگ زدگی و پوسیدگی مغزی و شیر از دیگر مشکلات مربوط به آن می‌ باشد.

عامل اصلی بروز این مشکلات در شیر و مغزی رادیاتور حرکت دائم آب گرم از داخل شیر در نتیجه تماس مداوم آب داغ با مغزی می‌ باشد. با گذشت زمان و همچنین خورده شدن قسمت‌ هایی از بدنه فلزی شیر به علت واکنش آن با ترکیباتی که داخل آب وجود دارد می‌ تواند باعث خراب شدن شیر شود. مهمترین علامتی که نشان می‌ دهد مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ خراب شده است نشتی آب می باشد که چنانچه به آن توجه نشود علائم دیگری مانند سرد شدن بدنه رادیاتور، نم زدگی دیوار و یا کف زمین بروز خواهد کرد. در این شرایط راهکار اصلی تعویض شیر و مغزی رادیاتور می‌ باشد و البته تعویض کردن آن بسیار ضروری و حائز اهمیت است. برای آنکه با روش تعویض شیر و مغزی رادیاتور آشنا شوید ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

ابزار و لوازم مورد نیاز جهت تعویض شیر و مغزی رادیاتور

توجه کنید تعویض نمودن شیر و مغزی رادیاتور پروژه ساده‌ ای است و چنانچه ابزار و لوازم مورد نیاز برای انجام این کار را داشته باشید می‌ توانید خودتان به شخصه آن را انجام دهید.

 • آچار فرانسه
 • انبر دست
 • آچار هوا گیری
 • نوار تفلون
 • ظرف خالی
 • دستمال تمیز
 • حوله آبگیری

قبل از اقدام به تعویض نمودن شیر و مغزی رادیاتور حتماً باید یک نمونه مانند آن خریداری کنید. در واقع مهم‌ ترین لوازمی که جهت تعویض نمودن مغزی رادیاتور نیاز دارید، مغزی و شیر نو می‌ باشد. نکته مهم این است که گاهی اوقات هنگام بررسی شیر متوجه می‌ شوید که مشکل نشتی از رادیاتور به علت پوسیدگی مغزی می‌ باشد که در این صورت نیازی نیست که شیر را هم تعویض کنید. بنابراین دیگر لازم نیست که شیر هم خریداری کنید و فقط یک مغزی متناسب بخرید و اقدام به تعویض آن نمایید.

حتما بخوانید:   معرفی آبگرمکن بوتان b3115 | ابعاد و مشخصات آبگرمکن دیواری بوتان b3115

روش تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور

فرایند تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور مراحل مختلفی دارد که در ادامه آنها را توضیح می‌ دهیم.

محل دقیق نشتی را مشخص کنید

بارزترین نشانه خراب شدن مغزی و شیر رادیاتور بروز نشتی از دستگاه می‌ باشد که در مرحله اول لازم است محل دقیق نشتی معین شود.روش تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ نکته‌ ای که قابل ذکر می‌ باشد این است که نشتی آب از شیر به مغزی رادیاتور را می‌توانید از سه قسمت مشاهده کنید.

 • نشتی از مغزی رادیاتور ما بین شیر پایینی رادیاتور و لوله رفت
 • نشتی از مغزی رادیاتور ما بین بدنه رادیاتور و شیر رادیاتور شوفاژ
 • نشتی از مغزی رادیاتور زیر درپوش شیر آن

اکنون که با محل‌ های گوناگون نشتی آب از شیر رادیاتور آشنا شدید با روش زیر می‌ توانید محل دقیق آن را تشخیص دهید.

ابتدا دستمال تمیز پارچه‌ای را بردارید و سه نقطه‌ ای که نام بردیم را با دستمال به صورت جداگانه ببندید. حالا باید منتظر بمانید تا اثر نشتی را روی دستمال مشاهده کنید. چنانچه هر کدام از دستمال‌ هایی که در قسمت‌ های مختلف بسته‌ اید خیس شدند نشان می‌ دهند که محل نشتی آب از کجاست. وقتی محل دقیق نشتی آب مشخص شد، پس از آنکه مغزی شیر را تعویض کردید برای آب بندی کردن آن باید همان قسمت نشتی را نیز با نوار تفلون کاملاً ببندید.

آب رادیاتور شوفاژ را تخلیه کنید

یکی از مراحل مهم و مشترک در تعویض کردن مغزی شیر رادیاتور این است که باید آب رادیاتور در هر صورت تخلیه شود.

 • برای انجام این کار نخست باید پکیج را خاموش کنید و شیر آب ورودی پکیج به طرف رادیاتور را ببندید و اجازه دهید که آب کاملاً سرد شود.
 • حالا به سراغ شیر رفت و برگشت بروید و هر دوی آنها را به صورت کامل ببندید.
 • واشری که اطراف شیر پایینی و یا شیر رفت رادیاتور قرار دارد را با آچار فرانسه باز کرده و ظرفی را زیر آن قرار دهید تا آب تخلیه شده در آن جمع آوری شود.

شیر رادیاتور شوفاژ را باز کنید

پس از آنکه آب داخل رادیاتور به صورت کامل تخلیه شد حالا نوبت به باز نمودن شیر رادیاتور می رسد. جهت انجام این کار به آچار فرانسه نیاز دارید. با یک آچار بدنه شیر رادیاتور را بگیرید و با آچار دیگر اتصالی که بین بدنه رادیاتور و شیر قرار دارد را باز نمایید.

حتما بخوانید:   چگونه می توانیم گرفتگی لوله را در آبگرمکن دیواری باز کنیم؟

مغزی شیر رادیاتور را تعویض کنید

وقتی که شیر رادیاتور را به صورت کامل باز کردید آن را بررسی کنید و ببینید که آیا علائمی مثل زنگ زدگی یا خوردگی دارد و یا خیر. پیشنهاد می‌ کنیم که شیر رادیاتور را به صورت کامل با نمونه جدیدی که از قبل خریداری کرده‌ اید تعویض کنید ولی چنانچه بدنه شیر سالم بود فقط کافیست که مغزی شیر رادیاتور را تعویض نمایید. برای انجام این کار مغزی که داخل شیر قرار دارد را با آچار مناسبی خارج کنید و پس از آن مغزی جدید را سر جای خود قرار دهید. پس از آن حتماً نوار تفلون را فراموش نکنید و دور اتصال شیر را کاملاً نوار پیچ کنید تا آب‌ بندی شود. در این مرحله شیر رادیاتور را در جای خود مجدداً نصب نمایید.

اگر مغزی زیر درپوش دچار نشتی شده بود آن را رفع کنید

چنانچه متوجه شدید که مغزی زیر درپوش دچار نشتی آب شده است باید نخست درپوش شیر را بردارید و به کمک انبر دست اقدام به چرخاندن دنباله شیر کنید تا بسته شود. پس از آن با نوار تفلون اطراف واشر را کاملاً نوار پیچ کنید تا آب‌ بندی شود و از نشتی دوباره آن جلوگیری گردد. چنانچه پس از بررسی‌ هایی که انجام دادید متوجه شدید که شیر رادیاتور دچار مشکل شده است قطعه باید به صورت کلی تعویض گردد.

پکیج را روشن کنید و اقدام به هواگیری نمایید

پس از آنکه مغزی و شیر رادیاتور را تعویض نمودید حالا باید پکیج را روشن کنید.روش تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ در این مرحله سیستم باید مجدداً راه‌ اندازی شود و شیر رفت و برگشت در رادیاتور باز شود. آخرین مرحله، هوا گیری کردن رادیاتور می‌ باشد تا اگر هوایی داخل سیستم وجود دارد تخلیه شود و روند کار رادیاتور به صورت درست انجام گردد.

سخن پایانی

بر اساس آنچه که در این مقاله به آن اشاره شد، شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ از مهم‌ ترین قطعات سیستم رادیاتور می‌ باشند که وجود مشکلاتی در آنها از قبیل هرز شدن مغزی، از بین رفتن آب بندی آن و یا گیر کردن شیر می‌ تواند باعث ایجاد نشتی در محل شود. در نتیجه روند کار رادیاتور مختل شده و حرارت خروجی کاهش پیدا می‌ کند. در این مقاله به توضیح روش تعویض کردن مغزی و شیر رادیاتور پرداختیم. امیدواریم با مطالعه آن بتوانید این کار را خودتان در منزل انجام دهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش تعویض کردن شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ، ابزار و لوازم مورد نیاز برای تعویض شیر و مغزی رادیاتور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x