آموزش لوازم خانگی

نحوه تنظیم حالت گرمایش کولر گازی به چه صورت است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

از قابلیت‌های بسیار مهم کولر گازی حالت گرمایش این دستگاه است که در ماه‌های سرد سال با استفاده از آن می‌توان گرمای مطلوبی را در محیط منزل و یا همچنین در محل کار تجربه کرد، اما اکثر افراد با نحوه تنظیم حالت گرمایش کولر گازی آشنا نیستند. در این مطلب مزایا و معایب استفاده از این ویژگی کولر گازی و همچنین نحوه تنظیم گرمایش کولر گازی را بیان می‌کنیم. با توجه به اینکه طریقه تنظیم گرمایش کولر گازی در برندهای مختلف تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند، می‌توانید برای انجام این کار در اکثر برندها از این آموزش استفاده نمایید.

آیا کولر گازی دارای حالت گرمایش است؟

قبل از اینکه بخواهید تنظیم گرمایش کولر گازی را انجام دهید، باید بدانید که کولر گازی شما دارای این قابلیت است یا خیر. اما چگونه می‌توان فهمید که اسپیلت یا کولر گازی شما دارای این قابلیت است؟

امروزه اکثر برندهای خارجی و ایرانی که کولرهای گازی تولید می‌کنند، دارای این قابلیت می‌باشند و در فصل‌های سرد و گرم سال می‌توان از دو حالت گرمایش و سرمایش دستگاه استفاده کرد. اما با این وجود نمی‌توان هر دستگاهی را دو حالته در نظر گرفت و باید با استفاده از یکی از شیوه‌هایی که گفته می‌شود، پی ببرید که کولر گازی دو فصله است یا خیر؟

 • به دفترچه راهنمای کولر گازی خود مراجعه کنید.
 • با مرکز فروش یا نمایندگی ارتباط گرفته و از آنها با اعلام مدل دستگاه این سوال را بپرسید.
 • در سایت رسمی شرکت تولید کننده کولر گازی با جستجو کردن مدل دستگاه می‌توان به این موضوع دست یافت.
 • برچسب فنی کولر گازی خود را مورد بررسی قرار دهید.

در صورتی که قبلاً از باد گرم و حالت گرمایش کولر گازی خود استفاده نموده‌اید یا صاحبخانه به شما گفته است که کولر گازی دارای این حالت است، که هیچ. اما اگر به تازگی کولر گازی خود را تهیه کرده‌اید و یا به منزل جدید نقل مکان نموده‌اید، باید دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کرده یا به یکی از مراکز فروش و نمایندگی‌های فروش مراجعه کنید و از آنها در مورد این قابلیت کولر گازی سوال کنید.

با استفاده از این راهکارها می‌توانید از وجود حالت گرمایش کولر گازی اطمینان حاصل کنید. بر روی تمام پنل‌های خارجی و داخلی کولرهای گازی برچسبی قرار داده شده است که به آن پلاک دستگاه یا برچسب فنی دستگاه گفته می‌شود. در این برچسب مشخصات دستگاه به صورت کامل آمده است. با مطالعه این برچسب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کولر گازی شما دارای حالت گرمایش است یا خیر.

استفاده از حالت گرمایش کولر گازی در فصل زمستان

پس از اینکه از وجود حالت گرمایش کولر گازی اطمینان حاصل یافتید باید این سیستم را راه‌اندازی کنید این کار راحت و ساده است برای استفاده از حالت گرمایش کولر گازی باید دستگاه را با استفاده از کنترل در حالت گرمایش تنظیم نمایید. برای تنظیم حالت گرمایش با ریموت و کنترل می‌توانید به این ترتیب عمل نمایید:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آیا قرار دادن ماشین ظرفشویی در کنار اجاق گاز اشتباه است؟

در ابتدا تنظیمات کولر گازی را از حالت سرما به گرما تغییر دهید. با فشار دادن دکمه‌های منو یا مود می‌توانید این کار را انجام دهید. با انتخاب این دکمه‌ها حالت‌های گوناگون کولر را می‌توانید، ببینید و انتخاب خود را انجام دهید.

این حالت‌ها معمولاً شامل سرما، فن، خودکار، گرما و خشک است که به صورت نمادین روی نمایشگر ریموت کنترل دستگاه به نمایش در می‌آیند. برای نمونه حالت فن دارای شکل پنکه و حالت سرما شکل دانه برف است.

وقتی که کولر گازی خود را روشن کردید و گزینه مد را برگزیدید، باید قسمت HEAT یا حالت گرمایش کولر گازی را برگزینید.

پس از آن باید درجه گرمایش کولر گازی را انتخاب کنید. در بیشتر مدل‌ها حداکثر درجه‌ی گرمایش در کولرهای گازی ۳۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. اما بهترین و طبیعی‌ترین دما برای بدن انسان در حدود ۲۶ یا ۲۵ درجه است.

این نکته توجه داشته باشید که حدود چند دقیقه طول می‌کشد تا تنظیمات گرمایش کولر گازی اعمال شود و کمپرسور در حالت انتخاب شده آغاز به کار کند.

حالت گرمایش کولر گازی

حالت گرمایش کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

طریقه کار این حالت در کولرهای گازی به این ترتیب است:

 • در حالت گرمایش کولر گازی سیکل کولر تغییر می‌کند.
 • تغییر سیکل  اسپیلت یا کولر گازی با استفاده از شیر معکوس کننده یا شیر چهار طرفه انجام می‌شود.
 • به این صورت که گاز داغی که از کمپرسور خارج می‌شود، به جای اینکه به طرف پنل خارجی حرکت کند، به طرف اواپراتور پنل داخلی حرکت می‌کند.
 • وقتی که لوله‌های اواپراتور گرم می‌شوند و فن داخلی کار می‌کند، هوای محیط مورد نظر با عبور از روی لوله‌ها گرم خواهد شد.
 • پس از آن ممبرد که سرد شده است، به طرف پنل خارجی حرکت می‌کند و گرمای محیط را جذب کرده و دمای آن را بیشتر می‌کند و دوباره وارد کمپرسور می‌شود.
 • به این ترتیب کولر گرما را به محیط هدایت کرده و اتاق به دمایی که تنظیم شده است می‌رسد.

تفاوت‌های حالت سرمایش و گرمایش کولر گازی

از تفاوت‌های این دو حالت در کولر گازی این می‌باشد که در حالت سرمایش کولر گازی وقتی که  دمای فضا به دمای تنظیم شده می‌رسد، کمپرسور خاموش می‌شود و یا اگر دستگاه اینورتر باشد، روی دور کند قرار خواهد گرفت.

اما در حالت گرمایش کولر گازی وقتی که دمای محیط به اندازه تنظیم شده می‌رسد، فن داخلی دستگاه خاموش می‌شود و پروسه برفک زدایی یا دیفراست پنل خارجی یا کندانسور شروع می‌شود. دوباره حالت گرمایش کولر گازی آغاز می‌گردد.

اگر قصد دارید از حالت گرمایش کولر گازی در فصل‌های سرد سال استفاده نمایید، حتماً گاز درون کولر گازی خود را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که حجم گاز از مقدار استاندارد کمتر باشد، از مراکز معتبر تعمیرات کولر گازی بخواهید که گاز کولر شما را شارژ کنند.

دلیل گرم نکردن کولر گازی

امکان دارد در برخی مواقعی که می‌خواهید از حالت گرمایش کولر گازی خود استفاده کنید، متوجه شوید که کولر گازی گرم نمی‌کند. از جمله دلایل بروز این مشکل می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • ظرفیت کولر گازی نسبت به متراژ خانه کم است.
 • گاز کولر گازی از حد استاندارد کمتر است.
 • در سیکل گرمایش مشکل فنی ایجاد شده است.
 • فیلترهای هوا مسدود شده است.
 • تنظیمات دما به صورت مناسب انجام نشده است.
 • فن خراب است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معیارهای انتخاب بهترین همزن برقی

همانطور که گفته شد، وقتی که کولر گازی خود را روی حالت گرمایش قرار می‌دهید و تغییرات انجام می‌دهید و کولر آغاز به کار می‌کند، چند دقیقه طول خواهد کشید که در حالت تنظیم شده قرار بگیرد. البته وقتی که کولر گازی در حالت دیفراست یا آب کردن برفک‌ها و یخ‌های روی پنل خارجی باشد، امکان دارد که این مدت طولانی‌تر شود تا کولر گازی بتواند باد گرم را تولید کند.

بنابراین در اکثر مواقع گرم نکردن کولر گازی یا کار نکردن حالت گرمایش کولر گازی نشان دهنده خرابی و مشکل در دستگاه نخواهد بود و فقط کمی زمان لازم است. اما با این وجود در صورتی که مشکل فنی وجود داشته باشد، ممکن است که سبب کار نکردن حالت گرمایش کولر گازی و گرم نکردن آن باشد. در این شرایط باید موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرند:

 • ممکن است فیلترهای پنل داخلی مشکل داشته باشند.
 • ایراد در فن پنل داخلی است.
 • مشکل به وجود آمده به سبب فن پنل خارجی است.
 • ایراد کندانسور خارجی سبب بروز این مشکل شده است.
 • در کمپرسور ایرادی وجود دارد.

مصرف برق کولر گازی در حالت گرمایش

مصرف برق کولر گازی به صورت کلی به دمایی که روی دستگاه تنظیم شده است و دمای هوای محیط بستگی دارد. در حقیقت هر چقدر که اختلاف این دو دما زیادتر باشد، کمپرسور باید مدت زمان بیشتری را کار کند تا بتواند دمای محیط مورد نظر را به اندازه تنظیم شده برساند. اینکه حالت سرمایش کولر گازی مصرف برق بیشتری دارد یا حالت گرمایش کولر گازی، مسئله‌ای است که نمی‌توان به صورت کلی در مورد آن اظهار نظر کرد.

برای نمونه در صورتی که برای کولر گازی دمای ۲۵ درجه تنظیم شده باشد، با توجه به اینکه در فصل‌های گرم سال اختلاف دمای محیط با مقدار ۲۵ درجه از میزان اختلاف دمای محیط در فصل‌های سرد سال با ۲۵ درجه کمتر است، بنابراین می‌توان گفت که میزان مصرف برق دستگاه در فصل‌های سرد سال بیشتر خواهد بود.

کولر گازی

مزایای استفاده از حالت گرمایش کولر گازی

در صورتی که از حالت گرمایش کولر گازی به صورت درست استفاده کنید، منبع گرمای بسیار خوبی برای فضاهای متفاوت خواهد بود. برخی از مزایای استفاده از حالت گرمایش کولر گازی عبارت هستند از:

 • می‌توانید برای زمان روشن و خاموش آن برنامه دهید.
 • گرمای کولر گازی کثیفی و دوده به همراه نخواهد داشت.
 • فضای زیادی نیاز ندارد.
 • بلافاصله پس از روشن شدن دستگاه گرم شدن فضا آغاز می‌شود.
 • دارای امنیت بسیار زیادی است.
 • هزینه نگهداری آن کمتر است.
 • برای گرم کردن محیط‌های بسیار بزرگ ایده آل است.
 • در مقایسه با بخاری‌های برقی و گازی راندمان بالاتری دارد.

معایب استفاده از حالت گرمایش کولر گازی

گرمای کولر گازی برای اکثر افراد گرمای خوشایند و مطلوبی است. با این حال استفاده از این دستگاه نیز مانند دیگر وسایل دارای معایبی نیز می‌باشد. برخی از معایب استفاده از حالت گرمایش کولر گازی عبارت هستند از:

 • به محیط زیست آسیب می‌رساند.
 • دمای فعالیت دستگاه محدود است.
 • به کمپرسور فشار زیادی در این حالت وارد می‌شود.
 • کولر گازی در مقایسه با وسایل گرمایشی دیگر، گران‌تر است.
تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تنظیم حالت گرمایش کولر گازی به چه صورت است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش تنظیمات حالت گرمایشی کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا