تعمیرات ظرفشویی

علت گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی | عیب‌یابی ظرفشویی

گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی یکی از مشکلاتی است که امکان دارد کاربران با آن مواجه شوند. آب گرم دستگاه با شلنگ شیر آب در زیر سینک وارد ظرفشویی شده و بازوهای اسپری آب مثل سیستم آبپاش روی ظروف، آب را با فشار می‌پاشند. شستشوی ظروف با آب گرم بهتر انجام می‌شود.

دلایل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

در صورتی که آب ماشین ظرفشویی خوب گرم نشود، ممکن است که در شستشوی ظروف مشکلاتی ایجاد شود. دلایل گوناگونی می‌تواند موجب گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی شود که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. داشته باشید که برطرف کردن برخی از این دلایل نیاز به دانش و وسایل مخصوصی خواهد داشت. به همین علت در این مواقع بهتر است که از تکنسین با مهارت و با تجربه کمک بگیرید.

ترموفیوز ماشین ظرفشویی سوخته است

در ماشین ظرفشویی کنترل دمای آب با استفاده از ترموفیوز یا همان فیوز حرارتی انجام می‌شود. در صورتی که در ترموفیوز ماشین ظرفشویی مشکلی وجود داشته باشد، به عنوان مثال دچار سوختگی شده باشد، آب دستگاه کاهش دما پیدا خواهد کرد. اگر پس از بررسی دستگاه خود متوجه سوختگی ترموفیوز دستگاه شدید، باید در کمترین زمان ممکن اقدام به تعویض آن نمایید.

تایمر ظرفشویی خراب است

چنانچه تایمر ماشین ظرفشویی عملکرد ناقصی داشته باشد، به قسمت‌های دیگر آن آسیب وارد می‌شود. چون تایمر از جمله قطعات اصلی این دستگاه محسوب می‌شود و فرمان اصلی شستشوی ظروف را صادر می‌کند. اگر مشکلاتی در برد یا خازن ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد، حتماً باید به آنها رسیدگی نمایید و از تعمیرکاران برای رفع مشکل خود کمک بگیرید.

به دلایل گوناگونی تایمر ماشین ظرفشویی دچار خرابی می‌شود که از جمله می‌توان به مواردی مانند وجود نداشتن فنر ترموستات، شکستن و خرابی محل تایمر، بروز مشکل و اتصال در سیم‌های متصل به تایمر، بسته نشدن درب ظرفشویی به صورت درست و فشار دادن بیش از اندازه تایمر اشاره کرد.

ماشین ظرفشویی

سیستم المنت حرارتی ظرفشویی معیوب است

چنانچه مشکلی در المنت ماشین ظرفشویی به وجود آمده باشد، آب ورودی به ظرفشویی دمای مناسبی نخواهد داشت. به همین علت چربی‌هایی که روی ظروف وجود دارند به صورت کامل تمیز نخواهند شد و پس از چرخه شستشو متوجه می‌شوید که لکه‌هایی بر روی ظروف شما باقی مانده است.

با توجه به اینکه چک کردن المنت و عوض کردن آن به دانش تخصصی نیاز دارد، بهتر است که برای برطرف کردن مشکل از افراد متخصص کمک بگیرید.

ترموستات ظرفشویی عمل نمی‌کند

گرم کردن آب ماشین ظرفشویی را ترموستات و هیتر انجام می‌دهد. بنابراین یکی از دلایل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی خرابی این قطعه است. چنانچه این قطعه دچار مشکل شده باشد، تعمیر نمی‌شود و باید آن را با جنس فابریک و اصلی تعویض نمایید. چون جنس بی‌کیفیت و تقلبی با گذشت مدت زمان بسیار کم، برای دستگاه شما مشکلات دیگری را به وجود خواهد آورد.

پمپ حرارتی خراب است

در ماشین ظرفشویی پمپ حرارتی قرار داده شده است که این قطعه از یک المنت و موتور از این پمپ به عنوان قطعه الکتریکی وظیفه منتقل کردن گرما و حرارت را به قسمت‌های مختلف ظرفشویی بر عهده دارد. در حقیقت پمپ حرارتی آب را در هنگام پاشیدن گرم خواهد کرد. پمپ حرارتی دچار مشکل و خرابی باشد، می‌تواند دلیل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی ال جی LG

عدم نظافت محفظه ظرفشویی

یکی از دلایل مهم گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی این است که محفظه ظرفشویی دارای جرم و رسوب است. در صورتی که در زمان مناسب محفظه ماشین ظرفشویی را جرم‌گیری نکنید، در طولانی مدت صدمات زیادی به دستگاه وارد می‌شود و موجب خواهد شد که عملکرد آن مختل گردد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که نظافت دستگاه خود را در فواصل زمانی مشخص انجام دهید و رسوبات موجود در آن را به طور کامل تمیز کنید.

خرابی برد ماشین ظرفشویی

برد ماشین ظرفشویی وظیفه مدیریت و کنترل قطعات و اجزای گوناگون دستگاه را برعهده دارد. در حقیقت برد کار انتقال فرمان‌های وارد شده از طرف افراد را به بخش‌های گوناگون بر عهده دارد. بنابراین برد ماشین ظرفشویی یکی از حساس‌ترین و حیاتی‌ترین اجزای ظرفشویی است. در صورتی که خرابی در برد الکترونیکی وجود داشته باشد، می‌تواند سبب گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی شود.

در این شرایط برد نمی‌تواند به المنت در زمان مناسب، فرمان‌های لازم را دهد و در نتیجه المنت ماشین ظرفشویی روشن نشده و آب دستگاه گرم نخواهد شد. نوسانات برق از دلایل اصلی خرابی برد ظرفشویی می‌باشد. اگر نوسانات زیادتر باشد، موجب سوختن برد خواهد شد.

همچنین در صورتی که به درون ماشین ظرفشویی و بخش برد آب نفوذ کند، می‌تواند سبب سوختن و یا خرابی برد ماشین ظرفشویی شود. از نشانه‌های مهم خرابی برد ماشین ظرفشویی می‌توان به مواردی مانند کار نکردن پنل، از کار افتادن ماشین ظرفشویی به صورت ناگهانی، انجام نشدن دستورات و… اشاره کرد.

جلوگیری از مشکل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

همیشه بهترین راهکار این است که از ایجاد مشکل پیشگیری کنیم. برای جلوگیری از مشکل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی می‌توانید از راهکارهای ساده‌ای استفاده کنید، برای نمونه باید بین برنامه‌های شست و شو فاصله زمانی را رعایت کنید و نباید پی در پی از دستگاه خود استفاده کنید. در این صورت به اجزای مختلف ماشین ظرفشویی فشار زیادی وارد می‌شود و شستشوی ظروف به خوبی انجام نمی‌شود.

همچنین می‌توانید شستشو و جرم‌گیری مرتب ماشین ظرفشویی را انجام دهید. این کار موجب خواهد شد که به قطعات آسیب جدی وارد نشود و از خرابی آنها جلوگیری شود. بهتر است که جرم‌گیری ماشین ظرفشویی هر ماه انجام شود.

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از ایجاد مشکل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی این است که به صورت مرتب فیلتر دستگاه را تمیز کنید این کار موجب می‌شود که از ایجاد آسیب‌ها و خرابی‌ها در  ماشین ظرفشویی تا حد زیادی پیشگیری شود.

تأثیر سرویس ماشین ظرفشویی در رفع مشکل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

انجام دادن سرویس دوره‌ای ماشین ظرفشویی از جمله موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. این کار موجب بیشتر شدن عمر مفید دستگاه شما خواهد شد. با انجام دادن سرویس دوره‌ای دستگاه به صورت مرتب بررسی و تعمیر می‌شود و در نتیجه از خرابی‌های ناگهانی مانند گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی جلوگیری خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه پاکسازی فیلتر ماشین ظرفشویی از آلودگی ها

یکی دیگر از مزایای سرویس به موقع ماشین ظرفشویی این است که سیستم‌های برقی قطعات مکانیکی و… به صورت درست تنظیم می‌شوند و این کار موجب می‌شود که دستگاه شما عملکرد بسیار بهتری داشته باشد.

وقتی سرویس دوره‌ای به موقع انجام می‌شود، کوچک‌ترین مشکلات دستگاه به موقع شناسایی و برطرف می‌گردند و تبدیل به مشکلات بزرگ نمی‌شوند و هزینه‌های تعمیر بسیار کاهش پیدا می‌کند. سرویس دوره‌ای همچنین شامل تمیز کردن قطعات داخلی و فیلتر ماشین ظرفشویی است که موجب تمیزی بیشتر ظروف و بهداشت می‌شود و به این ترتیب از بروز مشکل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی نیز جلوگیری می‌شود.

در صورتی که جرم‌گیری و سرویس به موقع انجام نشود، ممکن است که بازوها با رسوب بسته شوند و مواد شوینده و آب به همه قسمت‌های ظروف نرسد و یا آب ظرفشویی به خوبی گرم نشود. به همین علت می‌توانید این منافذ را با استفاده از سوزن یا خلال دندان تمیز کنید و همه مواد غذایی که در آن باقی مانده است را خارج کنید به این ترتیب مشکل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی را می‌توانید برطرف کنید.

جرم گیری ماشین ظرفشویی موجب می‌شود که بوی نامطبوع دستگاه به صورت کامل از بین رفته و باکتری و میکروبی در آن باقی نماند.

تعمیر گرم نکردن آب ماشین ظرفشویی

همانطور که گفته شد، مشکل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی دلایل گوناگونی مانند خرابی برد ماشین ظرفشویی، سوختن المنت، خرابی سنسورهای داخلی، خرابی ترموفیوز ماشین ظرفشویی، خرابی تایمر ماشین ظرفشویی و… می‌تواند داشته باشد.

برای اینکه ماشین ظرفشویی خود را تعمیر کنید در ابتدا باید دلیل اصلی را بیابید و سپس آن را برطرف کنید. برای اینکه عملکرد دستگاه شما کاهش پیدا نکند و آسیبی به آن وارد نشود، باید تکنسین و تعمیرکار ماهر از ماشین ظرفشویی شما بازدید کرده و دلیل اصلی گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی را یافته و آن را برطرف کند.

عیب یابی و تعمیر اشتباه ممکن است که خسارت جبران ناپذیری به ماشین ظرفشویی وارد نماید. به این ترتیب هزینه‌های تعمیر ماشین ظرفشویی شما بسیار افزایش خواهد یافت. در برخی مواقع این آسیب‌ها به اندازه‌ای جدی خواهند بود که مجبور می‌شوید چندین قطعه را در ماشین ظرفشویی خود عوض کنید. به این ترتیب از عمر مفید ماشین ظرفشویی شما کاسته خواهد شد.

در هنگام استفاده از خدمات مراکز توجه نمایید که به مراکز معتبر مراجعه نمایید تا در صورتی که نیاز به تعویض قطعه‌ای وجود داشته باشد، آنها از قطعات فابریک و اصلی برای دستگاه شما استفاده کنند.

گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

سخن تکمیلی

گرم بودن آب ماشین ظرفشویی موجب می‌شود که شستشوی ظروف راحت‌تر و آسان‌تر انجام شود. چنانچه متوجه گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی شدید، باید مواردی مانند کثیف بودن محفظه دستگاه، خرابی پمپ حرارتی، خرابی برد ماشین ظرفشویی، خرابی المنت ماشین ظرفشویی و… را باید مورد بررسی قرار دهید. بهتر است که این بررسی توسط کارشناسان انجام شود. در این صورت عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی به صورت صحیح و اصولی انجام خواهد شد.

چنانچه آب ماشین ظرفشویی گرم نشود، پس از اتمام چرخه شستشو، لکه‌های چربی بر روی ظروف باقی خواهند ماند و عملکرد دستگاه مناسب نخواهد بود.

علت گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا