تعمیرات ظرفشویی

روش تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از پر استفاده ترین و پرکاربردترین لوازم خانگی ماشین ظرفشویی می باشد، اما این وسیله امکان دارد که دچار مشکلاتی مثل خراب شدن شلنگ بشود، اما دانستن علت این خرابی کمک بزرگی می باشد تا بتوانید به راحتی مشکل را برطرف کنید، در ادامه مقاله از ایبک امداد به نحوه تعویض شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از نحوه تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

در ادامه مقاله خلاصه ای از نحوه تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را برایتان بیان می کنیم:

 • شلنگ تخلیه چیست؟
 1. شلنگ تخلیه یک نوع شلنگ پلاستیکی می باشد که وظیفه آن خارج کردن آب کثیف از ماشین ظرفشویی می باشد.
 • دلایل مختلف خراب شدن شلنگ تخلیه چیست؟
 1. انجام شست و شوی روزانه
 2. وجود اصطکاک
 3. فرسودگی شلنگ
 4. فشاری که نیروی جریان آب دارد
 • روش تعویض کردن شلنگ تخلیه
 1. اول از همه شما باید وسایلی که نیاز دارید مثل پیچ گوشتی و… را آماده نمایید.
 2. در مرحله بعدی دستگاه خود را به جلو هدایت کنید تا دسترسی شما آسان تر باشد.
 3. پنل هایی که در زیر دستگاه وجود دارد را با پیچ گوشتی باز کنید.
 4. شلنگ تخلیه دستگاه را از پمپ جدا نمایید و مراقب باشید که سر پمپ صدمه نبیند.
 5. در مرحله بعد باید  بست های پنل  را باز نمایید .
 6. در این مرحله شما باید شلنگ جدیدی را که تهیه کردید را از قسمت پنل پشتی وارد نمایید .
 7. در مرحله آخر هم شما باید بست های پنل را جای خود قرار دهید و پس از آن پنل را ببندید.

شلنگ تخلیه چیست؟

یکی از اصلی ترین و مهمترین قطعاتی که در ماشین ظرفشویی وجود دارد شلنگ تخلیه می باشد که وظیفه آن این است که آب کثیف را از ماشین ظرفشویی خارج کند. جنس این قطعه از پلاستیک نرم و منعطف می باشد. اما در اثر فشار جریان آب به راحتی آسیب می بیند. اگر که چنین اتفاقی افتاد شما باید شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را تعویض نمایید. محل قرارگیری این شلنگ در انتهای پمپ تخلیه و در کنار موتور دستگاه می باشد. این قطعه از طریق بست فلزی به پمپ تخلیه وصل می باشد.

شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

دلیل خراب شدن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی چیست؟

اول از همه باید توجه داشته باشید که دلیل خرابی شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی در برندهایی مثل بوش، ال جی، سامسونگ و… مشابه می باشد. این خرابی دلایل مختلفی دارد که در ادامه مقاله چند نمونه از دلایل خراب شدن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را برایتان بیان می کنیم :

 • وجود اصطکاک
 • انجام شستشو روزانه
 • وجود فشار نیروی جریان آب

عوض کردن شلنگ تخلیه در تمام برندها کار بسیار راحتی می باشد و شما خودتان می توانید این کار را انجام بدهید فقط کافی است که درباره تعمیر کردن ماشین ظرفشویی تحقیق کنید تا این کار را به بهترین شکل ممکن انجام بدهید.

نحوه تعویض کردن شلنگ تخلیه

هنگامی که شلنگ دستگاه دچار خرابی و مشکل شده است می توان تنها با فشار آب آن را باز کرد هنگامی که آب را تحت فشار زیاد قرار می دهید تمامی ناخالصی‌ها و محلول ها که در آن وجود دارند خارج می شوند، شما می توانید با این روش از شلنگ تخلیه استفاده مجدد داشته باشید. اما موقعی که شلنگ ظرفشویی دچار مشکلاتی مثل پارگی، پوسیدگی، ترک خوردگی و… شود دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید. اگر چنین اتفاقاتی برای شلنگ دستگاه شما افتاد باید به فکر تعویض آن باشید، در ادامه مقاله نحوه تعویض کردن لوله تخلیه را برایتان بیان می کنیم:

 • در مرحله اول شما باید تمام ابزارهای که لازم دارید را از قبل آماده نمایید این ابزارها شامل ابزارهایی مثل پیچ گوشی، انبردست، آچار، گیره و شلنگ نو می باشد.
 • برای اینکه دسترسی آسان تری به ماشین ظرفشویی داشته باشید شما باید ماشین ظرفشویی خود را به جلو حرکت دهید.
 • موقع برداشتن شیر مراقب باشید که هیچ آسیبی به آن وارد نشود .
 • برای اینکه دسترسی به پایین دستگاه داشته باشید باید آن را به سمت خود کج نمایید .
 • حالا در این مرحله باید پنل های زیر را با استفاده از پیچ گوشتی باز نمایید بعد از اینکه باز کردید به قطعه فلوتر برخورد خواهید کرد ‌فلوتر به سیم داخل دستگاه وصل است که باید مراقب باشید قطع نشود.
 • در این مرحله شما  یک سری شلنگ تخلیه آب می بینید که با یک صفحه فلزی بسته شده اند، شما باید شلنگ را از پمپ جدا نمایید و مراقب باشید که سر پمپ آسیبی نبیند.
 • حالا در این مرحله شما باید پنل بستی را باز نمایید شما می توانید پنل را با استفاده از یک پیچ گوشتی باز کنید. گیره هایی که در اطراف آن قرار دارد را باز نمایید و شلنگ را از آن بیرون بکشید .
 • حالا در این مرحله شما باید شلنگ جدید را از بخش پنل پشتی وارد نمایید و سرش را به پمپ وصل کنید و  آن را با بست محکم نمایید.
 • بست  های پنل را در جای خود قرار دهید و پنل را به خوبی ببندید.
 • در مرحله آخر هم شما باید دستگاه خود را در جای اول خودش بگذارید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  کلیدهای روی ماشین ظرفشویی هوور | معنی دکمه های ظرفشویی Hoover

نحوه نگهداری از ماشین ظرفشویی

یکی از مهم‌ترین لوازمی که در آشپزخانه وجود دارد ماشین ظرفشویی می باشد شما برای افزایش عمر این دستگاه باید کارهایی را انجام دهید و به نکاتی توجه کنید. در ادامه مقاله نحوه نگهداری از ماشین ظرفشویی و نکاتی که باید رعایت کنید را برایتان بیان خواهیم کرد

 چه نکاتی را هنگام نصب کردن ماشین ظرفشویی باید رعایت کنیم؟

 • بعد از اینکه ماشین ظرفشویی را خریدید یک فضای مناسب برای قرار دادن آن باید پیدا کنید.
 • بهتر است که جایی که برای ماشین ظرفشویی مشخص می کنید در نزدیکی لوله های آب و پریز برق باشد،
 • برای نصب کردن ماشین ظرفشویی بهتر است که خودتان وارد عمل نشوید و بهتر است که از یک تعمیرکار و یک نصاب کمک بگیرید
 • به این نکته توجه کنید که شما باید فاصله بین دستگاه با دیوار را حفظ کنید
 • بدون استفاده کردن از محافظ برق اقدام به روشن کردن دستگاه نکنید.
 • اگر که این کار را انجام دهید در صورت بروز نوسانات احتمال دارد آسیب جدی به دستگاه وارد بشود
 • مطمئن شوید که دستگاه تراز باشد اگر که ماشین ظرفشویی تراز نباشد باعث به وجود آمدن لرزش و صدای ناهنجار می شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی بیشل Bishel/ ماشین ظرفشویی بیشل

چگونه می توانیم عمر مفید ماشین ظرفشویی را زیاد کنیم؟

طول عمر مفید یک ماشین ظرفشویی بستگی به نوع آن و برند آن دارد اما می‌توان گفت که عمر یک ماشین ظرفشویی معمولاً حدود ۷سال می باشد. تحقیقات نشان می‌دهند بعضی از افرادی که ماشین ظرفشویی دارند توانستند تا ۱۰ سال از این دستگاه استفاده کنند. این روند به نوع نگهداری و استفاده از آن بستگی دارد. عواملی مانند  استفاده روزانه و محیط می تواند در طول عمر این دستگاه تأثیر زیادی داشته باشد اگر که ماشین ظرفشویی را در یک محیط مرطوب دستگاه قرار داده اید، ماشین ظرفشویی شما خیلی زودتر خراب خواهد شد. همچنین اگه که شما هر روز از دستگاه خود استفاده می‌کنید و تعداد زیادی ظرف در داخل آن می گذارید در واقع به کاهش طول عمر آن کمک کرده اید.

نحوه استفاده درست و صحیح از برنامه های ماشین ظرفشویی

یکی از راه هایی که می تواند باعث طول عمر ماشین ظرفشویی شود نظافت داخل ماشین می باشد سعی کنید که هر چند روز یکبار از برنامه هایی که برای شستشو خود ماشین ظرفشویی وجود دارد استفاده نمایید بعضی از ماشین ظرفشویی ها آلارم دارند و بعضی دیگر آلارم ندارند شما باید خودتان تشخیص بدهید که ماشین ظرفشویی نیاز به نظافت دارد یا خیر، شما می‌توانید یک ظرف که حاوی سرکه می باشد و یک مقدار آب در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید و با استفاده از یکی از برنامه های شستشو دستگاه را روشن کنید، پس از اینکه شستشو تمام شد با استفاده از یک دستمال خشک باید تمامی نقاطی را تمیز کنید.

شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

نحوه رفع بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی

اگر شما به خوبی از ماشین ظرفشویی خود نگهداری کنید بوی کمتری از این وسیله احساس خواهید کرد. از آنجایی که در ماشین ظرفشویی ظروف چرب و کثیف برای طولانی مدت می ماند امکان دارد که بوی نامطبوعی از این وسیله استشمام کنید. برای رفع این بو پس از زمان شستشو شما باید یک مقدار جوش شیرین و سرکه در داخل یک ظرف بریزید و آن را در طبقه پایین این دستگاه قرار بدهید و دستگاه را در کمترین زمان شستشو روشن نمایید انجام این کار علاوه بر اینکه بدنه داخلی دستگاه را به خوبی تمیز می کند می تواند بویی که مواد غذایی و چربی ها تولید می کند را از بین ببرد.

نتیجه گیری

در این مقاله روش تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را برایتان بیان کردیم و همچنین نکاتی در باره نگهداری از ماشین ظرفشویی  را برایتان توضیح دادیم، اگر با خواندن این مقاله نتوانستید مشکل ماشین ظرفشویی خود را حل کنید می توانید  از یک تعمیر کار حرفه ای و متخصص کمک بگیرید. اگر که در مورد روش تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شلنگ تخلیه چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا