تعمیرات ظرفشویی

دلایل صدای ماشین ظرفشویی | چرا ماشین ظرفشویی صدا می دهد

دلایل صدای بلند ماشین ظرفشویی

در زندگی امروزه ماشین ظرفشویی به یکی از پرکاربردترین وسایل در آشپزخانه ها تبدیل شده است. به طور طبیعی و همانند دیگر وسایل الکتریکی این دستگاه نیز حین کار بسته به مدل، نوع موتور و سایر ویژگی ها مقداری سر و صدا ایجاد می کند اما گاهی این سر و صدا غیر طبیعی و آزار دهنده می شود که نشان دهنده بروز مشکل و ایراد در سیستم ماشین ظرفشویی است. از این رو باید به دنبال علت این سر و صدای غیر طبیعی و رفع آن بود.

دلایل بسیار زیادی برای صدای بالای ماشین ظرفشویی وجود دارد که در متن پیش رو بسیاری از آن ها مورد بررسی قرار می گیرد که با مطالعه آن تا حد زیادی می توان به مشکل پیش آمده برای ماشین ظرفشویی پی برد و یا حتی آن را برطرف کرد.

شکستن ظرف ها در ماشین لباس شویی

شاید بتوان ساده ترین دلیل صدای بلند و غیر طبیعی ماشین ظرفشویی را وجود ظرف شکسته در آن دانست چرا که چیدمان ناصحیح ظرف ها و یا دلایل دیگری ممکن است موجب شکستن ظرف و ایجاد سر و صدای غیر طبیعی در ماشین ظرفشویی شود. همچنین ممکن است در هنگام تخلیه آب مقداری از ظروف شکسته به سمت پمپ جریان یابد و با گیر کردن داخل پمپ موجب گرفتگی و ایجاد صدای بلند و آزار دهنده شود.

برای رفع این مشکل بایستی سبد ظرف ها را از ماشین بیرون آورد خرده های ظرف شکسته را از ماشین و پمپ خارج نمود.

پیشنهاد می شود برای خارج کردن قطعات شکسته و برای جلوگیری از آسیب به پوست دست از دستکش استفاده کرد. افزون بر این و برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی، بهتر است که از قرار دادن ظروف لب پر، ترک خورده و یا آسیب دیده در ماشین ظرفشویی خودداری کرد.

نصب ناصحیح ماشین ظرفشویی

نصب اشتباه و ناصحیح ماشین ظرفشویی نیز همانند دیگر وسایل الکتریکی در آشپزخانه موجب ایجاد صدای غیر طبیعی در آن می شود. در هنگام نصب ماشین ظرفشویی و یا حتی پیش از آن بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه را به خوبی مطالعه کرد و مطابق دستور العمل آن اقدام به نصب نمود همچنین بهتر است که به نکات عمومی در نصب وسیله مانند تراز بودن دستگاه توجه داشت.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی هیمالیا Himalia | عیب یابی وتعمیر

باید توجه داشت تراز نبودن ماشین ظرفشویی موجب ایجاد سر و صدای غیر طبیعی و بالا در آن به هنگام روشن شدن و کار کردن می شود.

برای نصب صحیح ماشین ظرفشویی و یا سایر دستگاه ها پیشنهاد می شود در صورت نداشتن مهارت کافی از خدمات نمایندگی های مربوط به برند دستگاه استفاده کرد.

خرابی پمپ ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل صدای بلند ماشین ظرفشویی و ایجاد صدایی زوزوه مانند خرابی پمپ ماشین ظرفشویی است. جالب توجه است که پمپ دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد نخست آن که قطعه ای کمکی برای آب پاش در شستشوی ظرف ها است و دوم اینکه تخلیه آب در این وسیله بر عهده پمپ است.

جمع شدن قطعات شکسته ظروف مانند خرده شیشه یا چینی، گیر کردن مانده مواد غذایی و یا انباشت قطعات ریز دیگر موجب خرابی پمپ و تولید صدای بالا و غیر طبیعی در ماشین ظرفشویی می شود. در این موارد بهتر است وضعیت پمپ را بررسی کرد و قطعات ریز گیر افتاده و آلودگی ها را از آن پاک کرد همچنین می توان در صورت عدم کارکرد نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمود.

ساییدگی و یا شل شدن حلقه یاتاقان ماشین ظرفشویی

حلقه یاتاقان یا همان بست بازوهای شستشو و آب پاش خود یکی از اجزای ماشین ظرفشویی است که خرابی و یا ساییدگی آن می تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد سر و صدای ماشین ظرفشویی باشد. یاتاقان ها عمدتا از جنس پلاستیک هستند و وظیفه آن ها نگه داشتن بازوی آب پاش در دستگاه است. چنانچه این یاتاقان ها شل و یا ساییده شوند عملکرد بازوی آب پاش متحرک دچار مشکل شده و در نتیجه موجب ایجاد صدای غیر طبیعی و بلند در ماشین ظرفشویی به علت برخورد بازو به ظروف، سینی و … می شود. همچنین باید اشاره کرد که در صورت شل شدن یا ساییدگی یاتاقان ظرف ها به خوبی تمیز نمی شود.

با تعویض یاتاقان در این مورد می توان مشکل صدای ماشین ظرفشویی را به سادگی برطرف کرد.

خراب شدن بازوی آب پاش ماشین ظرفشویی

از دیگر مشکلاتی که موجب ایجاد صدای بلند ماشین ظرفشویی می شود می توان به خراب شدن بازوی آب پاش آن اشاره کرد. گیر کردن یک شی خارجی در بازوی آب پاش و ساییده شدن آن به دیگر اجزا در ماشین ظرفشویی خود عاملی است که موجب ایجاد سر و صدا در ماشین ظرفشویی می شود. از طرفی باید اشاره کرد که انباشت جرم و یا همان رسوبات آب در بازوی آب پاش نیز باعث می شود تا این قطعه تعادل خود را از دست بدهد و حین حرکت به دیگر قطعات برخورد کند که این نیز به نوبه خود صدایی غیر طبیعی تولید می کند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ظرفشویی کندی Candy در تهران | نمایندگی تعمیرات ظرفشویی کندی

برای رفع این مشکل باید با دست بازوی آب پاش را چرخاند و آن را تست کرد و در صورت لزوم  با سفت کردن پیچ های بازوی آب پاش مشکل آن را حل کرد در غیر این صورت باید بازوی آب پاش را تعمیر و یا تعویض کرد.

پیشنهاد می شود برای جلوگیری از برخورد بازوی آب پاش با ظروف، آنها را به درستی و به مقدار مناسب در ماشین ظرفشویی قرار داد.

وجود مشکل در جت پمپ ماشین ظرفشویی

جت پمپ قطعه ای است که خود از سیم پیچ، روتور، پروانه آبفشان و کاسه نمد تشکیل شده است. شکستن پروانه آبفشان که قطعه ای پلاستیکی است و یا خراب شدن روتور (بوش ها) در ماشین ظرفشویی موجب ایجاد صدای بلند و غیر طبیعی در آن می شود. با تعویض روتور و یا پروانه آبفشان در صورت شکستگی یا خرابی می توان مشکلات مربوط به جت پمپ و به دنبال آن صدای غیر طبیعی را رفع نمود.

خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی

ویبره و یا لرزش ایجاد شده شیر برقی در زمان روشن شدن ماشین ظرفشویی امری طبیعی است که در اثر مرور زمان موجبات گشاد شدن بوبین را فراهم می کند که این خود دلیلی بر ایجاد صدای ماشین ظرفشویی است که باید آن را مورد توجه قرار داد.

دیگر صدا ها

افزون بر صدای بلند گاهی ممکن است صدایی زوزه مانند و یا صدای سوت از ماشین به گوش برسد که هر یک به دلایل خاصی روی می دهد، که در زیر و به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گرفته است:

  • شنیدن صدایی زوزه مانند از ماشین ظرفشویی

ظرفشویی 4صدای زوزه مانند یکی از مشکلات رایج در ماشین های ظرفشویی به ویژه های مدل های قدیمی آن است. دلایل مختلفی برای تولید این صدا در ماشین ظرفشویی وجود دارد که چنانچه در بالا به آن اشاره شد، عمدتا می تواند مربوط به خرابی پمپ و پس از آن بازوی آب پاش باشد.

  • شنیدن صدایی سوت مانند از ماشین ظرفشویی

صدای زیاد و سوت نیز از جمله دیگر مشکلاتی است که افراد در هنگام کار با ماشین ظرفشویی با آن رو به رو می شوند. از جمله دلایل ایجاد صدای سوت می توان به شکستگی ظروف در ماشین، گیر کردن قطعاتی از ظروف شکسته داخل پمپ و نصب نامناسب ماشین ظرفشویی اشاره کرد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر و نگهداری از ماشین ظرفشویی فلوگل Flugel

در هنگام شنیدن صدای سوت از ماشین ظرفشویی بایستی سریعا آن را خاموش کرد چرا که نشان دهنده اعمال فشار بر قطعات آن است و در نهایت موجب می شود تا پمپ یا موتور دستگاه بسوزد. با خاموش کردن دستگاه باید پس از بررسی دستگاه مشکل را برطرف و سپس آن را مجدد روشن کرد.

 

صداهای طبیعی ماشین ظرفشویی

در بالا به برخی از دلایل و مشکلاتی که منجر به ایجاد صدای غیر طبیعی در ماشین می شود اشاره شد، اما این موارد نباید موجب نگرانی و بروز واکنش های وسواسی شود چرا که شنیدن برخی صدا ها از ماشین ظرفشویی طبیعی است مانند موارد نام برده در زیر:

  • صدای کلیک

در ماشین های ظرفشویی که تایمر یا کنترل الکتریکی دارند شنیدن صدای کلیک طبیعی است چرا که در کنترل پنل ماشین ظرفشویی یک سوئیچ الکتریکی تعبیه شده است و زمانی که دستگاه بعد از مدتی تغییر عملکرد می دهد و یا کار آن تمام می شود صدای کلیک از آن به گوش می رسد. با توجه به این مطلب می توان به نتیجه رسید که شنیدن صدای کلیک در هنگام ورود از مرحله شستشو به آبکشی امری طبیعی است.

  • صدای یکنواخت همراه با مکث

ظرفشویی 1زمانی که ماشین ظرفشویی روشن می شود موتور آن شروع به کار می کند و به دلیل کارکردن فن و پمپ صدای یکنواختی از آن به گوش می رسد. در مواردی مانند مکث های کوتاه پمپ به دلیل پمپاژ بهتر این صدا قطع می شود. این صدای ملایم و قطع یا مکث در آن برای ماشین ظرفشویی کاملا طبیعی است.

  • صدای زوزه خفیف

به طور طبیعی موتور ماشین ظرفشویی صدای زوزه مانند خفیفی تولید می کند که امری طبیعی است. بنابراین اگر این صدا بلندتر نشود و یا تغییری در آن ایجاد نشود را نباید به عنوان مشکل در قطعات ماشین ظرفشویی تلقی کرد.

در پایان پیشنهاد می شود با شنیدن هر گونه صدای غیر طبیعی در ماشین ظرفشویی مانند افزایش ناگهانی صدا، شنیدن صدای بوق، شنیدن صدای خراشیدن، شنیدن صدای سایش دو جسم به هم (جیغ مانند)، صدای وزوز، صدای تیز سنگ زنی و یا صدای های کوبنده ماشین ظرفشویی را برای جلوگیری از صدمات بیشتر خاموش و برای رفع مشکل آن اقدام کرد.

 

31

دلایل صدای ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل صدای ماشین ظرفشویی | چرا ماشین ظرفشویی صدا می دهد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x