تعمیرات ظرفشویی

علائم سوختن ماشین ظرفشویی | استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی

علائم سوختن ماشین ظرفشویی | استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی، تعمیر ماشین ظرفشویی

امروزه وسایل زیادی در زندگی موجب آسایش و آرامش بیشتر افراد شده است. ماشین ظرفشویی از جمله این لوازم می‌باشد، که موجب شده است شستن ظروف در مدت زمان کمتر و  راحت‌تر انجام شود. این دستگاه موجب می‌شود، که افراد وقت بیشتری با یکدیگر بگذرانند.

همچنین افرادی که در بیرون از منزل شاغل هستند علاوه بر اینکه چند ساعت باید سرکار باشند، مدت زمانی را در مسیر تردد طی می کنند و این دستگاه برای آنها بسیار با اهمیت خواهد بود.

همچنین در مواقعی که مهمانی داشته باشید پس از مهمانی ظروف کثیف زیادی وجود خواهد داشت. در این شرایط شستشوی همه این ظرف ها با خستگی پس از مهمانی کار بسیار دشواری است. در این مواقع ماشین ظرفشویی کار افراد را بسیار ساده تر می کند.

بنابراین اگر ماشین ظرفشویی بسوزد، بسیار آزاردهنده خواهد بود. برای رفع مشکل بهتر است، که از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید، تا به صورت اصولی مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

نشانه‌های سوختن ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی مانند خدمتکار در منازل وجود دارد و علاوه بر این که ظروف را بهتر شستشو می دهد، موجب صرفه جویی در انرژی و زمان افراد نیز خواهد شد. ماشین ظرفشویی نیز مانند هر وسیله دیگری احتمال دارد، که با خرابی هایی روبرو شود. ماشین ظرفشویی از اجزای گوناگونی ساخته شده است. برخی از قطعه های ماشین ظرفشویی مصرفی هستند و به مرور زمان و با استفاده مکرر مستهلک می گردند. همچنین عمر موتور ماشین ظرفشویی ها نیز مشخص می‌باشد. عوامل گوناگونی سبب سوختن یا خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی می‌شوند. از جمله می‌توان به استهلاک قطعه های ماشین ظرفشویی، مشکلات فنی، استفاده نادرست و نصب غیر استاندارد اشاره کرد.

ماشین ظرفشویی

موتور ماشین ظرفشویی

موتور ماشین ظرفشویی مهمترین قسمت این دستگاه می باشد. زمانی که از سوختن ماشین ظرفشویی صحبت می شود، معمولاً منظور نیم سوز شدن یا سوختن کامل موتور ظرفشویی می باشد. موتور ماشین ظرفشویی بین آب پاش ها و شیر ورودی آب رابط می باشد.

موتور ماشین ظرفشویی از شیر برقی آب را دریافت کرده و به آب پاش می رساند و آبپاش ها روی ظرف ها آب داغ می پاشند و سبب تمیز شدن ظروف می‌گردند. به بیان دیگر موتور ماشین ظرفشویی آبی که برای شستشوی ظروف مورد نیاز است را تأمین می‌کند.

بنابراین می توان اینگونه گفت، که موتور دستگاه فرایند شستن ظرف ها را به گردش در می آورد. در صورتی که موتور ماشین ظرفشویی خراب شود، چرخه شستشوی ظروف مختل خواهد شد.

سوختن، نیم سوز شدن و یا خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی علائم و دلایل متفاوت و مختلفی خواهد داشت. قبل از اینکه دلایل مختلف سوختن یا خرابی موتور ماشین ظرفشویی را بررسی نماییم، باید به صورت دقیق ایراد ماشین ظرفشویی مشخص شده و بدانید، که از کجاست. به جز مواردی که خرابی از سیم پیچی یا برد کنترل باشد، به صورت معمول مشکل از موتور دستگاه است.

در صورتی که موتور ماشین ظرفشویی دچار سوختگی شود، سه نشانه کلی خواهد داشت. این نشانه ها عبارتند از اسپری نشدن آب توسط بازوها، بوی سوختگی و صدای غیر عادی. در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی هیمالیا Himalia | تعمیرات هیمالیا در کرج

صدای زیاد و غیر عادی ماشین ظرفشویی

در صورتی که موتور ماشین ظرفشویی دچار  ایراد و خرابی شود یا دچار سوختگی شود، احتمالاً شما از آن صدا های زیاد و غیر عادی خواهید شنید. البته باید بدانید، که ماشین ظرفشویی در حالت عادی نیز صدا خواهد داشت، ولی منظور در این جا صدای غیر عادی و بیش از اندازه است. صدای ماشین ظرفشویی را به چیزهای مختلفی شباهت می دهند، مانند ناله و جیغ و… . در صورتی که موتور ماشین ظرفشویی سوخته باشد یا نیم سوز شده باشد، نیرو و توان کافی برای شروع چرخه شستشوی ظروف را نخواهد داشت.

چنانچه در ماشین ظرفشویی صدای غیر عادی وجود دارد، قبل از اینکه موتور دستگاه شما دچار سوختگی شود، باید ظرفشویی خود را از برق جدا کنید. بهترین راهکار برای عیب یابی و تعمیر نمودن دستگاه این است، که با تکنسین ها و متخصصین آموزش دیده در این زمینه تماس حاصل کنید.

بوی سوختگی در ماشین ظرفشویی

اگر در هر کدام از وسایل برقی شما بوی سوختگی ایجاد شود، نشان دهنده آسیب دیدن جدی آن وسیله خواهد بود و خطرناک است. در ماشین ظرفشویی هم اگر بوی سوختگی به مشام برسد،  خطرناک خواهد بود. چنانچه در کمترین زمان ممکن به این موضوع رسیدگی نکنید، موجب خواهد شد، که اتفاقات خطرناکی در دستگاه شما رخ دهد.

یکی از نشانه های سوختن موتور ماشین ظرفشویی همین احساس بوی سوختگی می باشد. این اتفاق امکان دارد، که چند دلیل متفاوت داشته باشد. از بین رفتن فیوز ماشین لباسشویی، سوختن موتور، نیم سوز شدن موتور، اتصالی در اتصالات و سیم پیچ های داخلی از مواردی می‌باشند، که موجب ایجاد بوی سوختگی در ماشین ظرفشویی می شوند. گاهی امکان دارد، که به همراه بوی سوختگی دود نیز در اطراف ماشین ظرفشویی دیده شود. در این شرایط باید فوری ماشین ظرفشویی خود را از برق جدا نمایید. در این شرایط می‌توان یک احتمال دیگر نیز داد و آن این می‌باشد، که امکان دارد بوی سوختگی از دوشاخه و پریز ماشین ظرفشویی باشد. بنابراین هنگامی که می خواهید دستگاه خود را از برق جدا کنید، باید احتیاط کرده و مراقب باشید. به هیچ عنوان نباید دست شما مرطوب یا خیس باشد.

بوی سوختگی از ماشین ظرفشویی

در برخی مواقع امکان دارد، که بوی سوختگی که از ماشین ظرفشویی احساس می‌شود، طبیعی باشد. در زمانی که ماشین ظرفشویی تازه باشد، اگر در روزهای اولیه از این دستگاه استفاده نمودید و بویی مانند پلاستیک سوخته به مشام شما رسید، در روزهای اولیه استفاده از ماشین ظرفشویی استنشاق این بو عادی خواهد بود.

وقتی برای دفعات اول از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید و بوی سوختگی احساس می کنید، این به دلیل اثر گرمایشی می باشد، که برای خشک نمودن ظرف ها ایجاد می گردد. این امکان دارد، که برای یک الی دو هفته اول وجود داشته باشد، ولی با استفاده مکرر از ماشین ظرفشویی کم کم این بو از بین خواهد رفت. چنانچه بوی سوختگی در دستگاه شما ادامه داشت، باید با تعمیرکاران مجرب یا نمایندگی خدمات پس از فروش تماس حاصل کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی دلونگی Delonghi

آب توسط بازوها اسپری نمی‌شود

همانطور که قبلاً گفته شد، موتور ماشین ظرفشویی از شیر ورودی آب را به بازوهای آبپاش می رساند و آب با فشار و همراه مواد شوینده بر روی ظرف پاشیده شده و موجب تمیز شدن ظرف ها می گردد. در صورتی که موتور دستگاه خراب شود و یا ماشین ظرفشویی بسوزد، عمل آب پاشی که بر روی ظروف انجام می‌شود، مختل خواهد شد و در این شرایط توسط بازوهای آبپاش، هیچ آبی اسپری نخواهد شد.

به صورت کلی چرخه شست و شو متوقف می شود و این در اکثر مواقع نشان دهنده این است، که موتور دستگاه شما خراب است. ولی همیشه هم به این دلیل نخواهد بود.

در برخی مواقع امکان دارد، که اسپری نشدن آب توسط بازوها به خاطر خراب بودن شیر برقی ورودی آب باشد.

ایجاد گرفتگی و نشتی شلنگ در مسیر گردش آب هم می تواند موجب بروز این مشکل شود.

ماشین ظرفشویی

دلایل سوختن ماشین ظرفشویی

عوامل گوناگونی می توانند موجب شوند، که موتور ماشین ظرفشویی شما بسوزد. اگر اتصالات ماشین ظرفشویی استاندارد است و از دستگاه به صورت صحیح استفاده می‌کنید، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. مراقبت از ماشین ظرفشویی و انجام دادن سرویس های دوره ای موجب خواهد شد، که طول عمر ظرفشویی افزایش پیدا کند. چند دلیل اصلی وجود دارد، که می‌تواند موجب شود موتور ماشین ظرفشویی از کار بیفتد.

  • اولین دلیلی که موجب می‌شود ماشین ظرفشویی شما بسوزد این است، که به صورت نادرست از آن استفاده می کنید. هر وسیله برقی توانایی خاص، طول عمر، محدودیت‌ها و مراقبت های خاصی دارد و هر کدام از این وسایل با یکدیگر متفاوت هستند و باید به ظرفیت، توان مصرفی و دیگر فاکتورهای آن توجه داشته باشید. اگر از ماشین ظرفشویی خود به صورت نادرست استفاده نمایید، موجب می‌شود، که موتور دستگاه شما دچار سوختگی، نیم سوز شدن و یا خرابی شود. بهتر است، که از این دستگاه در طول روز بیشتر از یکبار استفاده نشود و به ظرفیت دستگاه خود باید توجه داشته باشید.
  • یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود موتور ماشین ظرفشویی بسوزد این است، که گرد و غبار و آلودگی بر روی موتور دستگاه وجود داشته باشد. این عوامل موجب خواهند شد، که موتور ماشین ظرفشویی فرسوده شود. در این شرایط احتمال از کار افتادن و سوختن آن زیاد خواهد بود. در صورتی که از ماشین ظرفشویی برای مدت طولانی استفاده شود و سرویس دوره ای انجام نشود، قطعه های داخلی دستگاه با خاک پوشانده می شود و به همین علت است، که توصیه می گردد در دوره های منظم قطعه های مختلف ماشین ظرفشویی سرویس و تمیز شوند.
  • اختلال در سیم کشی موتور دستگاه و همچنین اتصالات برق از عوامل دیگری هستند، که می‌تواند موجب سوختن موتور ماشین ظرفشویی شوند. نوساناتی که در برق منازل وجود دارد، هم در بروز این مشکل تاثیر گذار خواهد بود. چون نوسانات برق موجب می شود، که موتور دستگاه نیم سوز شده یا به صورت کامل بسوزد. به همین دلیل بهتر است، که برای ماشین ظرفشویی خود از محافظ برق استفاده کنید، تا دستگاه شما در برابر نوسانات برق محافظت شود.

علائم سوختن ماشین ظرفشویی | استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی علائم سوختن ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا