تعمیرات ظرفشویی

دلایل شستشوی طولانی در ماشین ظرفشویی چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

قبل از اینکه به بررسی دلایل طولانی شدن شستشو در ماشین ظرفشویی بپردازیم، باید این نکته مهم را بدانید که زمان شستشوی ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش و بقیه برندها، به مدل و همچنین برنامه انتخابی شما بستگی دارد و حدوداً ۲ تا ۳ ساعت می باشد، البته این زمان تقریبی است. همچنین باید با برنامه‌هایی که برای شستن ظروف مناسب هستند، آشنایی داشته باشید و بدانید در چه مدت زمانی باید از آنها استفاده کرد.

مثلاً اگر شما برای شستشوی ظرف‌ها برنامه‌ای را انتخاب کنید و زمان دو ساعت را برای آن تعیین کنید ولی مدت شستشوی ظرف‌ها بیش از دو ساعت شود، یعنی ظرفشویی شما دچار مشکل شده و باید دلیل این طولانی شدن شستشو را بررسی کنید.

اهمیت بررسی طولانی شدن شستشوی ظروف به این دلیل است که باعث مصرف انرژی بیشتری شده و شما مجبورید برای قبض آب و برق، هزینه بیشتری پرداخت کنید و علاوه بر آن، ممکن است در طولانی مدت به دستگاه شما آسیب برساند.

دلایل شستشوی طولانی در ماشین ظرفشویی

قبل از اینکه دلایل شستشوی طولانی را در ماشین ظرفشویی بررسی کنیم، باید بدانید که معمولاً زمان شستشوی ظروف در تمام برندها و مدل‌های ظرفشویی برابر و یکسان نیست. در اصل هر مدل ظرفشویی، برنامه‌های گسترده‌ای برای شستشو دارد که شما می‌توانید با انتخاب آن، دوره زمانی مناسبی را تنظیم کرده و شستشو را طولانی و یا کوتاه کنید.

مهمترین دلایل شستشوی طولانی در ماشین ظرفشویی موارد زیر هستند:

۱- ماشین ظرفشویی به آب گرم وصل نباشد.

ممکن است اشتباهاً شما ظرفشویی خود را به آب سرد متصل کرده باشید. در این صورت ظرفشویی برای اینکه آب را گرم کند و چرخه شستشو را شروع کند، زمان بیشتری کار خواهد کرد. در اصل برای شروع شستشو در ظرفشویی، دمای آب باید به حدود ۱۲۰ الی ۱۵۰ درجه فارنهایت برسد.

پس اگر طولانی بودن شستشو در ماشین ظرفشویی، به علت گرم نبودن آب دستگاه بود، باید زمان بیشتری برای تغییر کردن دمای ورودی به ظرفشویی صرف شود. جهت رفع مشکل، ابتدا شیر ورودی آب را به دستگاه بررسی کنید.

۲- وجود خرابی در سیستم گردش آب ظرفشویی

سیستم گردش آب در ظرفشویی شامل شیر برقی، پمپ تخلیه، شلنگ تخلیه و شلنگ ورودی می‌باشد. در صورتی که هر کدام از این قسمت‌ها دچار خرابی و مشکل شوند، روند شستشوی ظرفشویی هم طولانی می‌شود و زمان بیشتری برای شستشو صرف خواهد شد.

گاهی امکان دارد که شیر شلنگ ورودی دچار گرفتگی شده و یا خم شده باشد و یا پمپ تخلیه دچار شکستگی شده باشد و یا حتی امکان خرابی شیر برقی ظرفشویی هم وجود دارد.

در صورتی که هر کدام از این مشکلات باعث طولانی شدن شستشو در ظرفشویی شده باشد، شما باید برای رفع آن از تکنسین ماهر کمک بگیرید تا دستگاه را به خوبی بررسی کرده و مشکل را برطرف کند.

ماشین ظرفشویی

۳- فیلترهای ظرفشویی مسدود شده باشد.

دلیل دیگری که می‌تواند باعث طولانی شدن شستشو در ظرفشویی شود، مربوط به گرفتگی و مسدود شدن فیلترهای دستگاه است. در صورتی که شما به طور مرتب فیلترها را تمیز نکنید، ممکن است به مرور زمان به وسیله رسوبات آب و یا باقیمانده غذا، فیلترها مسدود شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات کلیدی و مهم برای نصب ماشین ظرفشویی | بهترین محل نصب ماشین ظرفشویی

مسدود شدن فیلترها در روی سیکل شستشو و جریان آب تأثیر منفی گذاشته و باعث خواهند شد تا شستشوی ظرفشویی طولانی‌تر شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید کافیست که فیلترهای ظرفشویی را که در پایین دستگاه قرار دارند را بیرون آورده و به وسیله آب گرم و مسواک آنها را تمیز کنید. ذرات غذا و آشغال‌ها را از روی آن جدا کرده و دوباره در جای خود قرار دهید.

نکته مهم: خرابی فیلتر هم می‌تواند باعث طولانی‌تر شدن زمان شستشو در ظرفشویی شود. در این صورت باید فیلترهای ظرفشویی را عوض کنید.

۴- پایین بودن فشار آب ورودی

یکی از دلایل مهم طولانی شدن شستشوی ظرفشویی، می تواند به علت پایین بودن فشار آب در دستگاه باشد که باعث می‌شود زمان بیشتری وقت، جهت پر شدن دستگاه صرف شود. معمولاً فشار آب ورودی باید حدود ۲۰ الی ۱۲۰ پاسکال باشد.

اگر فشار آب در منطقه شما از ۱۲۰ پاسکال کمتر بود، این مشکل می‌تواند باعث شود که زمان شستشو افزایش پیدا کند. برای اینکه مشکل را رفع کنید ابتدا فشار آب خانه را بررسی کرده و اگر مشکلی داشت از تکنسین بخواهید تا مشکل را برطرف کند.

۵- خراب شدن المنت حرارتی در ظرفشویی

همانطور که می‌دانید وظیفه المنت حرارتی این است که آب ظرفشویی را گرم کند، به همین دلیل اگر این قطعه دچار خرابی شود آب ورودی به دستگاه گرم نشده و سیکل شستشو هم شروع نمی‌شود. پس یکی از دلایل مهم طولانی شدن شستشو در ظرفشویی، به خراب شدن المنت حرارتی و گرم نشدن آب ورودی به ظرفشویی مربوط می شود.

در صورتی که متوجه شدید مشکل مربوط به خراب شدن المنت حرارتی است، برای رفع آن بهتر است که از تکنسین بخواهید این قطعه را عوض کند تا مشکل دستگاه شما برطرف شود.

۶- خراب شدن ترموستات در ظرفشویی

در ماشین‌های ظرفشویی ترموستات وظیفه دارد که دمای آب را بررسی و تنظیم کند، بعد از اینکه آب ورودی به ظرفشویی به دمای لازم رسید، ترموستات افزایش دما را متوقف کرده و فرمان شروع شستشو را در ظرفشویی صادر می‌کند.

به همین علت خراب شدن ترموستات می‌تواند باعث شروع نشدن سیکل شستشو در ظرفشویی شود و یا حتی ممکن است که عملیات شستشو طولانی‌تر شود.

در صورتی که متوجه خرابی ترموستات شدید باید برای رفع این خرابی، حتماً این قطعه به وسیله تکنسین ماهر بررسی شده و در صورت نیاز آن را تعمیر و یا تعویض کند.

۷- رسوبات در داخل ظرفشویی جمع شده باشند.

ممکن است به دلیل استفاده زیاد و یا به مرور زمان، رسوباتی در داخل قطعات حساس دستگاه جمع شود. در اصل قطعاتی مثل سنسور شستشو، شناور، بازوهای آبپاش، المنت، پره محرک، فیلترها و… ممکن است دچار رسوب گرفتگی شوند که در این صورت جریان آب کم شده و شستشوی ظرفشویی هم طولانی‌تر می‌شود.

برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید، بهتر است که حداقل سالی دو بار ظرفشویی خود را رسوب گیری کنید. البته دفعات رسوب‌گیری به استفاده شما از ظرفشویی بستگی دارد. در صورتی که از ظرفشویی زیاد استفاده می‌کنید بهتر است تعداد دفعات رسوب‌گیری را هم افزایش دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ارور ماشین ظرفشویی کنوود KENWOOD

جهت رسوب گیری ظرفشویی می‌توانید از شوینده‌های مخصوص ظرفشویی استفاده کرده و داخل دستگاه را خوب بشویید و یا اینکه از محلول‌های مناسب خانگی مثل نمک، جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کنید.

برای اینکه رسوبات ظرفشویی را برطرف کنید چهار راه وجود دارد:

  • در یک ظرف سرکه سفید را ریخته و در پایین ظرفشویی بگذارید و ظرفشویی را بدون ظرف روشن کنید.
  • به وسیله شوینده‌های مخصوص محفظه داخلی ظرفشویی را بشویید.
  • دستگاه ظرفشویی را بدون قرار دادن ظروف روشن کرده و داخل مخزن آن کمی سرکه و مواد شوینده بریزید.
  • اسفنجی را به کف آغشته کرده و داخل ظرفشویی را خوب تمیز کنید.

۸- نمایش ارورها در روی نمایشگر ظرفشویی

آخرین دلیلی که باعث طولانی شدن شستشو در ماشین ظرفشویی می‌شود، نمایش ارورها در روی نمایشگر است. در اصل اگر قطعه‌ای از دستگاه دچار خرابی و یا مشکل شود، شما در روی ظرفشویی کدهای خطایی را مشاهده می‌کنید که باعث می‌شود ظرفشویی از کار افتاده و یا اینکه شستشو طولانی‌تر شود.

برای برطرف کردن مشکل، باید ابتدا تشخیص دهید که کد خطا به چه دلیل است زیرا هر کد خطا در ماشین ظرفشویی، به دلیل وجود خرابی و یا ایرادی در قطعه‌ای از دستگاه است.

توصیه می‌کنیم برای رفع مشکل از تعمیرکار بخواهید که دستگاه ظرفشویی شما را چک کرده و با توجه به کد خطا، مشکل ظرفشویی را برطرف کند.

نحوه کم کردن تایم ماشین ظرفشویی

شاید سؤال کنید که چگونه باید تایم ظرفشویی را کاهش دهیم. در پاسخ به سؤال شما باید بگوییم که ساده‌ترین کار استفاده از برنامه Half load است. به این صورت که شما فقط باید یکی از قفسه‌های دستگاه را پر کنید و دستگاه هم فقط ظروفی که داخل آن صفحه است را می‌شوید. بدین ترتیب زمان شستشو کوتاه‌تر شده و در برق و آب هم صرفه‌جویی خواهید کرد. دقت داشته باشید که استفاده کردن از برنامه‌های مخصوص مثل برنامه آبکشی اضافه، برنامه UV، برنامه آبکشی به وسیله آب داغ و… می‌تواند باعث افزایش مدت زمان شستشو شود.

زمان شستشوی ظرف‌ها در ظرفشویی

معمولاً چرخه شستشو در ماشین‌های ظرفشویی حدود یک الی ۴ ساعت می‌باشد با این حال زمان لازم برای شستشو، به عوامل دیگری مانند سن دستگاه، سختی آب، راندمان ظرفشویی، مقدار کثیفی ظرف‌ها و چرخه انتخابی شما دارد. دقت داشته باشید که هرچه دمای تنظیم شده بیشتر باشد، زمان شستشو هم طولانی‌تر است.

نکته مهم: زمان اجرای هر برنامه شستشو با هم فرق می‌کند و بر اساس مدت زمان تعیین شده، کثیفی ظروف و سنسورها معین می‌شود.

ماشین ظرفشویی

سخن پایانی

برای اینکه شما از مشکل طولانی شدن زمان شستشو در ظرفشویی جلوگیری کنید، باید بدانید که از کدام برنامه و با چه مدت زمانی باید استفاده کرد. در صورتی که طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی قطعات آن بود، توصیه می‌کنیم حتماً برای رفع مشکل با تکنسین ماهر تماس بگیرید.

امیدواریم مطالب بیان شده در مورد طولانی شدن برنامه شستشو در ماشین های ظرفشویی برایتان مفید بوده باشد. در صورتی که در زمینه مشکلات مربوط به ماشین ظرفشویی، سؤالی داشتید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین آی بک امداد پاسخگوی شما عزیزان باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل شستشوی طولانی در ماشین ظرفشویی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه کم کردن تایم ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا