تعمیرات ظرفشویی

تفاوت سینک گرانیتی و سینک استیل چیست و کدام بهتر است؟

تمام سینک های موجود در فروشگاه ها وظیفه خاصی داشته ولی انواع آنها یکسان نیستند و هر کدام ویژگی خاصی دارند که باعث تمایز آنها از یکدیگر می شود. ترکیباتی که در ساختار سینک به کار می رود، بر توانایی مقابله در برابر لکه ها و حرارت تأثیر می گذارد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید سختی سینگ است، اینکه در اثر افتادن یک ظرف شیشه ای و یا چینی به طور تصادفی در سینک ظرفشویی، خرد می شود یا نه؟

سینک آشپزخانه از لوازمی است که باید حتماً طول عمر بالایی داشته باشد زیرا باید مدت ها از آن استفاده کنیم و نمی‌توان آن را هر ساله عوض کرد؛ پس باید در هنگام خرید آگاهانه عمل کنیم.

هر دو نوع سینک گرانیتی و سینک استیل پایداری و دوام بالایی دارد و مقرون به صرفه می باشند. شاید بخواهید با تفاوت های سینک گرانیتی و سینک استیل آشنا شوید تا در صورت نیاز برای خرید سینگ بهتر تصمیم گیری کنید.

سینک های ظرفشویی گرانیتی

سینک های ظرفشویی گرانیتی همانطور که از نام آنها پیداست از مواد مختلفی درست می شوند. معمولاً این سینک از ترکیب مواد معدنی مثل کوارتز و گرانیت و یا گاهی هم هردو تشکیل شده است. پس این سینگ به طور کامل از جنس گرانیت نیست، ولی اصطلاحاً به آن سینک گرانیتی می گویند. سینک های گرانیتی به طور جدا از هم، ساخته شده و گاهی هم ممکن است با بدنه کابینت شما ترکیب شوند.

شکل ظاهری این سینک کاملاً یکنواخت بوده و به سنگ طبیعی شباهت ندارد ولی در هنگامی که آن را خریداری می کنید اگر از ترکیبات آن اطمینان ندارید حتماً از فروشنده سوال کنید که آیا جنس این سینگ از فقط سنگ تراش خورده است و یا ترکیبی از مواد حاوی سنگ های واقعی می باشد؛ زیرا اگر سینک ظرفشویی کاملاً از جنس گرانیت باشد، بسیار سنگین تر از سینکی است که ترکیبی از گرانیت و مواد دیگر باشد، به دلیل این که در مراحل برش و یا صیقل دادن، سنگ هایی که بزرگ هستند ، تبدیل آنها به ظرفشویی دشوار و هزینه‌بر است.

حتما بخوانید:   علت روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

تفاوت سینک

 استفاده از سینک های گرانیتی چه مزایایی دارد؟

استفاده از سینک های گرانیتی دارای مزایای خاصی است که عبارتند از:

 • این سینک ها برای آشپزخانه هایی که سبک مدرن دارند، بسیار مناسب است به دلیل این که سینک های گرانیتی از مواد مختلفی درست شده اند و شما به راحتی می‌توانید رنگ آن را با فضای آشپزخانه همخوانی بدهید.
 • سینک های ظرفشویی گرانیتی، مقاوم بوده و این مقاومت هم باعث دوام زیاد آن می شود. به همین دلیل احتمال تراش برداشتن، تورفتگی و یا خراشیدگی در آن کم است.
 • این سینک ها به دلیل ساختاری که دارا هستند، هنگام شستن ظروف، سر و صدا ایجاد نمی کنند.
 • سینک گرانیتی کاملاً در برابر حرارت مقاوم می باشد.
 • شستشوی این سینک ها ساده بوده و کافی است تا در هنگام شستشو از مایع ظرفشویی، آب و پارچه استفاده کنید و هنگام ایجاد لکه های آب در روی آن، می توانید به راحتی با یک پارچه نمدار آن را تمیز کنید.

استفاده از سینک های گرانیتی چه معایبی دارد؟

سینک های گرانیتی در کنار مزایای فراوانی که دارند، دارای معایبی هم هستند که عبارت است از:

 •  این سینک‌ بسیار گران تر از سینک های استیل است و این مهم ترین تفاوت سینک گرانیتی و سینک استیل می باشد.
 • درست است که سینک گرانیتی مقاومت زیادی در برابر حرارت دارد، ولی ضد حرارت نمی باشد. بیشتر سینک های گرانیتی، می توانند حرارت بالا را تحمل کنند. مثلاً وقتی شما قابلمه داغ را در سینک خشک می گذارید.
 •  اگر سینک گرانیتی خریداری کردید، حتماً باید کاتالوگ آن را نگاه کنید زیرا سینک های گرانیتی انواع مختلفی دارد که مقاومت آنها در مقابل حرارت با هم فرق می کند.
 • معمولاً سینک های گرانیتی دارای وزن زیادی هستند، مانند سنگینی سنگ های طبیعی. به همین دلیل هنگامی که می خواهید آن را نصب کنید، حتماً باید نیروی کمکی داشته باشید، ولی سینک های استیل وزن کمتری داشته و این تفاوت سینک گرانیتی و سینک استیل است.
 • سینک های گرانیتی آنقدر سخت هستند که اگر ظرف شیشه ای به طور اتفاقی از دستتان به داخل سینک بیفتد، احتمال شکستن ظرف زیاد است. همچنین ممکن است این سنگ به راحتی ترک بردارد. مثلاً اگر قابلمه بزرگی را از آب پر کنید و داخل سینک قرار بدهید، خطر ترک برداشتن سینک گرانیتی وجود دارد.
 • ظروفی که لبه های تیز دارند و مواد شیمیایی، می توانند لایه سطحی این سینک را خراب کنند و باعث ایجاد لکه های موقت در روی آن شوند.
 • سینک گرانیتی ترکیبی، بطور کامل شبیه به سینکی که از گرانیت ساخته می شود، نیست. بنابراین اگر می خواهید سینک گرانیتی خریداری کنید که قیمت پایینی داشته باشد این سینک برای شما مناسب نیست.

سینک های ظرفشویی استیل

امروزه از این سینک های ظرفشویی که جنس استیل دارند، زیاد استفاده می شود، برای اینکه تفاوت سینک های گرانیتی و استیل را بهتر درک کنید به بررسی ویژگی های این سینک می پردازیم:

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از نمک برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

استفاده از سینک استیل چه مزایایی دارد؟

سینک استیل در بیشتر خانه ها دیده می شود و به دلیل قیمت مناسب، تمام اقشار جامعه می توانند با بودجه های مختلف از آن استفاده کنند و مزایای آن عبارت است از:

 • یکی از مناسب ترین سینک ها برای آشپزخانه سینک استیل است زیرا هم نگهداری آن ساده است و هم قیمت مناسبی دارد. برای استفاده از این سینک در آشپزخانه می توان گفت ضد حرارت است. وقتی سطح آن دچار برش و خراشیدگی می‌شود می‌تواند خود را التیام بدهد.
 •  احتمال اینکه ظرفی از دست شما در داخل سینک بیفتد و بشکند، نسبت به سینک های گرانیتی، کمتر است زیرا سینک استیل ساخت نسبتاً قابل انعطاف و نرمی دارد.
 • نصب سینک های استیل ساده تر از سینک های گرانیتی می باشد زیرا وزن آن کمتر بوده و اگر یک نیروی کمکی هم برای نصب آن داشته باشید هزینه کمتری دارد.
 • سینک استیل در قیمت های مختلف و ضخامت های متفاوتی در بازار وجود دارد.

استفاده از سینک استیل چه معایبی دارد؟

سینک استیل هم مانند سینک گرانیتی در کنار مزایای خود، دارای معایبی می‌باشد که عبارتند از:

 • سینک استیل فقط یک رنگ دارد و اگر شما می خواهید سینک را با طراحی آشپزخانه خود متناسب کنید، شاید گزینه مناسبی برای این کار نباشد.
 • سینک استیل به دلیل این که از یک فلز نازک تشکیل شده، ممکن است در هنگام شستن ظروف، سر و صدا داشته باشد.
 • اگر ظرف هایی که می شویید، دارای لبه های تیز باشد، احتمال دارد که سینک شما دچار خراش شده و گاهی هم زنگ بزند، ولی در اکثر مواقع سینک استیل، خود را احیا خواهد کرد.
 • سینک استیل ضد زنگ نبوده ولی مقاومت زیادی در برابر لکه دارد مگر اینکه استیل آن زنگ بزند که در این صورت لکه ها در روی سینک باقی خواهد ماند. ولی لکه هایی که در اثر مواد غذایی و رسوبات آب روی آن باقی می ماند، به کمک سرکه به راحتی رفع می شود.

تفاوت سینک های گرانیتی و سینک استیل از جهت استحکام

استحکام سینک های ظرفشویی به این دلیل اهمیت دارد که ممکن است شما در هنگام شستشوی ظروف، ناگهان ظرفی از دستتان افتاده و سینک دچار ضربه خوردگی شود. اگر جنس سینک شما از ورق های نازک و یا استیل ساخته شده باشد، معمولاً در این جور مواقع سوراخ شده و فرورفتگی پیدا می کند ولی سینک های گرانیتی در این مواقع ضعیف تر عمل می کنند زیرا به دلیل تراکم بالایی که دارند، شکننده می باشند. البته باید توجه کنید که سینک گرانیتی از سنگ گرانیت و مواد پلیمری ساخته شده که به همراه زرین های اکریلیک و با پوشش رنگی، باعث شده که دوام بالایی داشته باشد.

حتما بخوانید:   بررسی دلایل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

 تفاوت سینک های گرانیتی و سینک استیل از جهت مقاومت گرمایی

معمولاً وقتی شما ماکارونی و یا برنج آبکش می کنید ممکن است قابلمه داغ را که از روی گاز برداشته اید، به طور مستقیم در داخل سینک بگذارید. در این صورت باید حتماً سینک شما مقاومت زیادی در مقابل حرارت داشته باشد. سینک های گرانیتی معمولاً بیشتر از سینک های استیل تحمل حرارت بالا را دارند. با این حال باز هم ممکن است اگر با جسم داغی تماس داشته باشد، تغییر رنگ بدهند ولی استیل در مقابل حرارت تغییر رنگ نخواهد داد.

تفاوت سینک های گرانیتی و سینک استیل از جهت خش پذیری

خش پذیری در سینک، به دلیل اینکه شما چاقو، چنگال و وسایل تیز دیگر را در داخل سینک می گذارید، اهمیت زیادی دارد. در این مورد سینک گرانیتی مقاومت بیشتری نسبت به سینک استیل دارد، زیرا سینک های گرانیتی طوری طراحی شده اند که تراکم بالایی داشته و روی آن هم یک لایه محافظ قرار دارد که باعث می شود در برابر خط و خش مقاوم باشد. در صورتی که سینک استیل می تواند دچار خوردگی شده و علاوه بر اینکه این خوردگی زیبایی سینک را از بین می برد، می تواند تأثیر منفی در بهداشتی بودن آن هم داشته باشد.

تفاوت سینک های گرانیتی و سینک استیل از جهت لکه پذیری

سینک های گرانیتی به راحتی تمیز می شوند و شما می توانید فقط با کشیدن دستمال تمام لکه های آب را که در آن باقی مانده، پاک کنید. ولی سینک های استیل به طور معمول در اثر لکه های غذا و آب، کدر شده و گاهی مات به نظر می آیند و شما مجبورید از مواد مختلف برای برق انداختن آن استفاده کنید زیرا زیبایی استیل به درخشان بودن و براقیت آن است.

تفاوت سینک

تفاوت سینک های گرانیتی و سینک استیل از جهت زیبایی

هر چقدر که ما در مورد طول عمر، دوام و کیفیت سینک صحبت کنیم، باز هم مصرف کننده به زیبایی ظاهری بیشتر اهمیت می دهد. در مورد مقایسه این دو سینک از جهت زیبایی، باید بگوییم که سینک های گرانیتی، امروزی‌تر و لوکس تر هستند و می توان آنها را با رنگ بندی های مختلف انتخاب کرد.

سینک های استیل حتی اگر تنوع شکل هم داشته باشند طراحی آنها به چشم نمی‌آید، ولی سینک های گرانیتی به دلیل رنگ بندی و فانتزی بودن، می تواند زیبایی بیشتری به آشپزخانه ببخشد. اگر شما به دکوراسیون فانتزی و مدرن علاقه دارید، بهتر است که از سینک های گرانیتی استفاده کنید.

31

تفاوت سینک گرانیتی و سینک استیل چیست و کدام بهتر است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 استفاده از سینک های گرانیتی چه مزایایی دارد؟

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x