تعمیرات ظرفشویی

چرا ظروف در ماشین ظرفشویی به درستی خشک نمی شوند؟

نکات کلیدی و مهم برای خشک شدن ظروف در ظرفشویی

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بسیار گسترده است. طبق برند محصول خود باید علت آن را پیدا کنید. یکی از پرکاربرد ترین محصولات برقی در آشپزخانه امروزه ماشین ظرفشویی است که کارکرد صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ماشین ظرفشویی به دلیل قیمت بالایی که دارد نگهداری درست و اصولی از آن بسیار حائز اهمیت است. یکی از مشکلات رایج در اکثر ماشین های ظرفشویی که کاربران زیادی با آن روبه رو هستند، خشک نشدن ظروف درون ماشین است. برای پیدا کردن دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی باید به عوامل مختلفی توجه کنید تا از علت این مشکل سر در آورید. مشکل به وجود آمده ممکن است سبب دردسر برای کاربران شود و عدم رضایتمندی آنها را در پی داشته باشد.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت های زیادی برای خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارد که با یک بررسی دقیق می توانید مشکل را ریشه یابی کنید. در برخی مواقع ممکن است قطعات داخلی دستگاه دچار مشکل شوند. از این رو باید برای تعمیر و یا تعویض این قطعات از تعمیرکار کمک بگیرید.

عوامل زیر نمونه هایی از دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستند که با کمی دقت و مطالعه در این زمینه می توانید مشکل ایجاد شده را برطرف و در مواقع اضطراری از تکنسین های ماهر در این راستا کمک بگیرید. البته دلایل ایجاد این مشکل بسیار گسترده خواهد بود که بهتر است با توجه به برند محصول خود از راه حلی درست و اصولی استفاده کنید.

وجود تنظیمات غلط در برنامه ماشین ظرفشویی

معمولا به دلیل وجود برندهای متفاوت ماشین ظرفشویی در بازار برنامه های هر کدام از ظرفشویی ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. برای اینکه بتوانید از ایجاد مشکلات موجود در ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید، بهتر است طبق مدل دستگاه خود از برنامه ای دقیق استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای فارسی ماشین ظرفشویی موریس

برخی از ماشین های ظرفشویی معمولا دارای برنامه خشک کن نخواهند بود و در برخی نیز این مرحله وجود دارد. در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی از وجود برنامه خشک کن اطمینان حاصل کنید. برای تنظیم برنامه خشک کن بهتر است به دفترچه راهنمای دستگاه توجه کنید تا از یک برنامه درست و اصولی بتوانید انتخاب نمایید.

چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت های رایج برای خشک نشدن ظروف در ظرفشویی به دلیل چینش نادرست ظرف در دستگاه است. چینش نادرست ظرف ممکن است علاوه بر اختلال در خشک کردن دستگاه، سبب اختلالات شدید تری برای ماشین ظرفشویی ایجاد کند.

برای برطرف کردن این مشکل باید از یک چینش اصولی استفاده کنید تا بتوانید عملکرد خوبی را ایجاد نمایید. برای اینکه بتوانید از عملکرد خشک کن دستگاه به خوبی بهره مند شوید باید ظروف را طبق روش های زیر در دستگاه قرار دهید.

قرار دادن مرتب ظرف در ظرفشویی

برای چینش ظرف با توجه به نوع فصل و میزان گرمای محیط بهتر است به گونه ای ظرف را قرار دهید تا گردش هوا در بین ظروف وجود داشته باشد. از چینش زیاد در دستگاه جدا خودداری کنید.

چیدن ظرف از لحاظ سایز در کنار هم

زمانی که در حال قرار دادن ظرف در ماشین ظرفشویی هستید بهتر است ظرف های بزرگ را در کنار یکدیگر قرار دهید. بعد از قرار دادن ظرف های بزرگ بقیه ظروف را طبق سایز به سمت مرکز ظرفشویی بگذارید. با چینش منظم و مرتب ظروف در دستگاه می توانید از عملکرد فوق العاده آن بهره ببرید.

وجود نظم در ماشین ظرفشویی

در هنگام چینش ظروف درون ماشین ظرفشویی حتما نظم را رعایت کنید و طبق سایز ظروف شروع به چینش نمایید.

برای قرار دادن ظرف درون ماشین ظرفشویی به گونه ای عمل کنید که ظرف ها به قسمت داخل تمایل داشته باشند.

چیدن اصولی ظرف در طبقات ظرفشویی

همچنین بهتر است ماهیتابه و ظروف بزرگ را در قسمت پایین قرار دهید و لیوان ها را در طبقه بالای ظرفشویی بگذارید. لیوان ها و استکان ها را به صورت برعکس در قسمت مشخصی قرار دهید تا به خوبی آب درون آن تخلیه شود.

همچنین ظروفی همچون کاسه را به صورت مایل درون ظرفشویی قرار دهید تا آب درون آنها قرار نگیرد.

حتما بخوانید:   علت روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

عدم استفاده از مایع جلا دهنده ظرفشویی

زمانی که قصد استفاده از مواد شوینده درون ظرفشویی را دارید بهتر است حتما از مایع جلا دهنده استفاده کنید، زیرا با ایجاد یک لایه نازک فرآیند خشک شدن ظرف را سریعتر می کند.

بنابراین عدم استفاده از این نوع مایع ممکن است فرآیند خشک شدن ظروف در ظرفشویی را با مشکل روبه گرداند. همچنین در صورت استفاده از مایع جلا دهنده حتما درون مخزن را بررسی کنید تا مایع دچار گرفتگی نشود.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

اختلال در هیت پمپ ظرفشویی

یکی از قطعات کاربردی در ظرفشویی وجود هیت پمپ است که آب را در مرحله خشک کن گرم می کنند و سبب خشک شدن ظروف می شود. زمانی که کوچک ترین اختلال در قطعه هیت پمپ ظرفشویی ایجاد شود، ممکن است خشک شدن ظروف با مشکل روبه گردد.

برای تعمیر و یا تعویض این قطعه باید از افراد متخصص در شرکت های معتبر کمک بگیرید. زیرا عیب یابی و بررسی این قطعه کاری دشوار بوده و نباید خودسرانه شروع به کار کنید. همچنین در صورتی که جریان برق در این قطعه فعال نباشد تعمیر آن فایده ای ندارد. بلکه باید به طور کامل قطعه را تعویض کنید.

خروج زود هنگام ظروف قبل از پایان کار

زمانی که قبل از پایان کار ظرفشویی، ظرف درون دستگاه را خارج کنید ممکن است ظروف به درستی خشک نشوند. بعد از خارج کردن زودهنگام ظرف از ظرفشویی تمامی ظروف ممکن است مرطوب باشند که در این صورت کار شما برای خشک کردن دشوار خواهد شد.

برای برطرف کردن این مشکل بهترین راه حل صبر و حوصله است که اجازه دهید کار ظرفشویی به طور کامل به اتمام برسد.

وجود مشکل در ترموستات و المنت

یکی از قطعات موجود در دستگاه ترموستات است که در صورت ایجاد اختلال در این قطعه ممکن است ظروف به درستی درون دستگاه خشک نشوند. وظیفه ترموستات در ظرفشویی تامین ایمنی دستگاه در برابر افزایش بیش از اندازه دما است.

در صورت ایجاد اختلال در این قطعه ممکن است عملکرد ظرفشویی با مشکل روبه رو گردد. زمانی که ترموستات ظرفشویی دچار مشکل شده باشد، سبب خاموش شدن المنت حرارتی قبل از خشک شدن ظروف خواهد شد.

بعد از اینکه المنت خاموش شد، ظروف دیگر خشک نمی شوند و حالت مرطوب خود را حفظ می کنند. البته خراب بودن المنت یکی دیگر از دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی به شمار می رود.

برای برطرف کردن این مشکل نباید خودسرانه عمل کنید. بلکه از تعمیرکار برای تعمیر و یا تعویض قطعات استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   نقش هیدروستات در ماشین ظرفشویی و دلایل خرابی آن

وجود ایراد در دریچه هوا

معمولا برخی از ماشین های ظرفشویی دارای دریچه ای به نام دریچه هوا هستند که وظیفه این دریچه تخلیه هوای گرم و مرطوب تولید شده از مرحله آبکشی است.

در صورتی که این دریچه دچار مشکل شود، معمولا هوای ظرفشویی به درستی تخلیه نمی شود و رطوبت بر روی ظرف ها باقی می ماند.

وجود مشکل در موتور فن دریچه هوا

یکی دیگر از دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی خرابی موتور فن دریچه هوا است که ممکن است عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه کند. وجود این قطعه در دستگاه سبب سهولت در عملیات خشک شدن ظروف می شود.

بنابراین عملکرد درست این قطعه در ظرفشویی برای خشک شدن ظرف ها بسیار حائز اهمیت است. زمانی که این قطعه دچار خرابی شود، ظرف ها به درستی قادر به خشک شدن نیستند.

برای اینکه بتوانید مشکل ایجاد شده را برطرف نمایید، باید قطعه را به طور کامل بررسی نمایید، با این حال زمانی که پروانه فن به طور آزادانه چرخ نگیرد و حالت روان نداشته باشد، باید این قطعه کاربردی را تعویض نمایید.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

رعایت نکات مهم برای خشک شدن ظروف در ظرفشویی

برای اینکه فرآیند خشک شدن ظرف در ماشین ظرفشویی به درستی صورت گیرد، باید به نکات زیر توجه کنید.

  • بعد از اینکه کار ظرفشویی به اتمام رسید بهتر است حتما درب دستگاه را باز کنید و اجازه دهید هوای مرطوب داخل دستگاه تعویض شود.
  • زمانی که در حال تخلیه ظروف از ماشین ظرفشویی هستید ابتدا طبقه پایین را خالی کنید، زیرا ممکن است فنجان های موجود در طبقه بالا آب داشته باشند که در این صورت سبب خیس شدن ظروف دیگر می شود.
  • تنظیمات برنامه خشک کن را به درستی انجام دهید تا فرایند خشک کن به درستی صورت گیرد.

نتیجه گیری

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بسیار گسترده است. طبق مدل و برند دستگاه خود می توانید از راهکاری درست برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید. همچنین در صورتی که در زمینه تعمیر و عیب یابی ظرفشویی از مهارت بالایی برخوردار نیستید، بهتر است از شرکت های فعال در این راستا کمک بگیرید. شرکت ایبک امداد از جمله شرکت های ارائه دهنده خدمات تعمیرات در محل است که می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

31

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x