آموزش لوازم خانگی

معیارهای انتخاب بهترین همزن برقی

خرید مناسب ترین همزن برقی

همزن برقی امروزه به یکی از پرکاربردترین وسایل در آشپزخانه و منازل تبدیل شده است. با استفاده از این وسیله می توان مواد غذایی را با سرعت بالاتر و به شکلی یکنواخت تر با هم ترکیب کرد و در نهایت شاهد نتایج بهتری در پخت و طعم کیک و شیرینی و به طور کلی غذاها بود.

با خرید همزن برقی مناسب نه تنها می توان از آشپزی با سرعت و کیفیت بالاتر لذت برد، بلکه می توان شاهد سادگی و سهولت انجام فرآیند آشپزی نیز بود. در مقاله پیش رو تلاش شده است که انواع همزن برقی و معیارهای خرید آن مورد معرفی قرار گیرد تا خوانندگان بتوانند بر اساس معیار و نیازهای خود نسبت به خرید این وسیله به شکلی آگاهانه تر اقدام کنند.

انواع همزن برقی

سال ها است که برندهای بسیاری با توجه به علاقه و نیاز افراد اقدام به تولید و عرضه انواع همزن برقی کرده اند. در حال حاضر و به طور کلی همزن های برقی در دو نوع معمولی و کاسه ای تولید و روانه بازار مصرف می شوند که هر یک از آن ها دارای ویژگی ها و مزایای کاربرد خاص به خود هستند.

 • همزن برقی ساده و معمولی

همزن های برقی ساده معمولی از جمله پر استفاده ترین و ساده ترین وسیله برای هم زدن مواد کیک و شیرینی، انواع دسر و یا یه طور کلی ترکیب و مخلوط کردن مواد غذایی است. این نوع از همزن در انواع تک و دو موتوره تولید می شوند که در هنگام خرید بایستی به نوع و دور موتور آن توجه نمود.

یکی از مزایای خرید این نوع از همزن آن است که می توان با سهولت بسیار از آن برای هم زدن مواد در انواع ظرف و بدون محدودیت استفاده کرد.

البته باید اشاره کرد در هنگام استفاده، این همزن را باید با دست نگه داشت که ممکن است پس از چند دقیقه باعث خستگی دست ها شود.

 • همزن برقی کاسه دار

همزن های برقی کاسه دار گونه دیگر همزن برقی است که نسبت به دسته قبلی دارای یک سری برتری می باشد از جمله این برتری ها و به شکلی خلاصه می توان گفت که همزن های کاسه دار مجهز تر، پرقدرت تر و همچنین حجیم تر هستند.

بالا بودن حجم موتور و گنجایش کاسه این نوع از همزن باعث می شود که بتوان انواع خمیر حتی خمیرهای غلیظ را نیز در حجم های بالا و به سادگی تهیه کرد. افزون بر این به واسطه وجود تیغه های متعدد دیگر نیازی نیست که برای ورز دادن خمیر از دست استفاده کرد.

باید توجه داشت که همزن های برقی کاسه دار دارای تنوع بیشتری نیز هستند.

همزن برقی

معیارهای خرید همزن برقی

برای آن که بتوان یک همزن برقی خوب و مناسب را انتخاب و خریداری کرد باید ویژگی هایی از آن را مورد بررسی قرار داد. که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

 • توان موتور

باید توجه داشت که قدرت موتور یک همزن برقی به توان موتور که برچسب وات بیان می شود، بستگی دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از لباسشویی هیتاچی Hitachi | راهنمای فارسی لباسشویی هیتاچی

به هر میزان که توان بالاتر باشد، همزن قادر خواهد بود که مواد غذایی را با سرعت و کیفیت بالاتری مخلوط کند و از طرفی در گذر زمان فشار زیادی به موتور دستگاه تحمیل نشود.

البته باید توجه داشت که میزان توان الکتریکی رابطه مستقیمی با انرژی الکتریکی مصرفی در همزن برقی دارد بدین معنا که هر چه توان بالاتر باشد برق بیشتری نیز مصرف می کند.

 • تعداد سری یا تیغه ها

آشکار است که از همزن برقی برای تهیه انواع مختلفی از غذا، کیک و شیرینی به صورت متعدد استفاده می شود. بنابراین می توان گفت که همزن برقی خوب است که دارای تیغه ها و سری های مختلفی در تناسب با موارد مصرف باشد. برای نمونه واجب است که هر دستگاه همزن دست کم مجهز به تیغه ای برای هم زدن خمیر، تیغه ای برای ورز دادن خمیر و تیغه زدن تخم مرغ باشد.

 • سرعت همزن

همزن برقی مناسب و خوب همزنی است که دارای قابلیت تنظیم سرعت باشد چرا که گاهی نیاز است مواد با سرعت بالاتری با هم مخلوط شوند و گاهی برای این کار نیاز به سرعت کمتری است. برای مثال سرعت لازم برای زدن تخم مرغ با سرعت لازم برای هم زدن مواد خمیر  متفاوت است.

در هنگام خرید باید توجه داشت که همزن دارای سه سرعت کند، متوسط و تند باشد یا اینکه بر اساس نیاز سرعت چرخش تیغه آن بر اساس تعداد دور در دقیقه مشخص شده باشد.

 • جنس پایه

یکی دیگر از معیارهایی که در هنگام خرید همزن برقی باید به آن توجه داشت جنس پایه همزن می باشد که معمولا با استفاده از استیل ضد زنگ، کروم و یا پایه هایی با روکش سیلیکونی ساخته می شوند.

در این مورد باید توجه داشت که پایه هایی که از جنس استیل ضد زنگ هستند دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به پایه های سیلیکونی دارند از طرفی پایه های سیلیکونی باعث ایجاد خط و خش در ظرف نمی شوند اما از دوام کمتری برخوردار هستند.

پیشنهاد می شود در صورت خرید همزن با تیغه استیل ضد و برای پیشگیری از آسیب به دیواره کاسه و ظروف، از ظروف پلاستیکی برای هم زدن مواد استفاده شود.

 • وزن دستگاه

در صورتی که افراد علاقه به خرید همزن ساده معمولی داشته باشند و یا اینکه بخواهند پس از هر بار استفاده همزن را جابجا کنند، باید به وزن دستگاه به عنوان معیاری برای خرید دقت داشته باشند.

باید توجه داشت که؛ وزن سنگین همزن معمولی باعث می شود که دست در کوتاه مدت در اثر سنگینی خسته شود.

 • قابلیت شستشوی قطعات

آشکار است که قطعات همزن برقی به صورت مکرر به مواد غذایی و یا حتی آلودگی ها آغشته و باید شسته شود. بنابراین امکان جدا شدن این قطعات و قابلیت شستشوی آن ها از جمله مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت.

 • جنس کاسه

بررسی جنس کاسه در مدل های کاسه دار یکی دیگر از معیارهایی است که در هنگام خرید همزن برقی کاسه ای باید به آن توجه داشت، کاسه ها معمولا از جنس استیل ضد زنگ، شیشه و یا پلاستیک ساخته می شود.

کاسه های پلاستیکی نرم هستند اما دوام پایینی دارند و ممکن است در کوتاه مدت پلاستیک آن ها دچار خط و خش و یا آسیب شود، همچنین میزان آسیب پذیری کاسه های شیشه ای نیز به مقدار چشمگیری بالا است، از سوی دیگر باید توجه داشت که کاسه های استیل نه تنها عمر طولانی تری دارند بلکه در برابر ضربه نیز مقاوم تر هستند.

 • اندازه و ظرفیت کاسه

تعداد افراد خانواده به دلیل تاثیر در تعیین مقدار مواد غذایی مورد استفاده و همچنین نوع کاربرد دو عامل تعیین کننده در تعیین اندازه و گنجایش کاسه است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تنظیم حالت گرمایش کولر گازی به چه صورت است؟

در اینجا باید اشاره کرد که ظرفیت کاسه های همزن برقی از دو لیتر شروع و تا گنجایش هفت لیتری آن نیز در بازار موجود می باشد.

 • مدل کاسه

کاسه های همزن برقی به طور معمول در دو نوع دسته دار و یا ساده در بازار وجود دارند. مدل دسته دار انتخابی مناسب برای افرادی است که می خواهند در حین کار و به سادگی مواد یا مایع داخل کاسه را به قالب کیک و شیرینی و یا … منتقل کنند ولی کاسه های بدون دسته ساده و ارگونومیک هستند و این قابلیت را ندارند.

انتخاب نوع کاسه در هنگام خرید بستگی به سلیقه افراد دارد.

 • درپوش کاسه

وجود درپوش برای کاسه همزن نه تنها امکان افزودن مواد را در زمان های مختلف برای افراد فراهم می کند بلکه از بیرون پاشیدن مواد حین کار از کاسه همزن پیشگیری می کند. باید توجه داشت که در هنگام خرید همزن برقی می توان برای کاسه های غیر شیشه ای درپوش هایی جداگانه و مناسب نیز تهیه کرد.

 • محفظه قرار گرفتن سیم

در برخی از مدل ها و در پشت دستگاه همزن برقی محفظه ای برای جمع کردن سیم وجود دارد. این محفظه این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا پس از پایان کار سیم را جمع و در نتیجه دستگاه فضای کمتری را اشغال کند و همچنین شخص بتواند راحتتر دستگاه را جابجا کند.

 • برند تولید کننده

برند تولید کننده همزن برقی را شاید بتوان معیاری در تعیین کیفیت قطعات به کار گرفته شده در تولید همزن برقی و میزان کارایی آن دانست. به همین جهت است که بیشتر افراد خرید از برندهای شناخته شده را در اولویت می گذارند. از جمله برندهای معروف تولید کننده همزن برقی که در بازار ایران در انواع و مدل های مختلف موجود هستند می توان به برندهای فیلیپس، تفال، بوش، فلر، ریچاردز، کیچن اید، هیملر، تکنو، کنوود، میگل و … اشاره کرد.

 • قیمت

عوامل بسیاری در تعیین قیمت نهایی همزن برقی تاثیرگذار هستند از جمله، برند تولید کننده، مدل همزن، تعداد تیغه ها، ظرفیت، توان، سرعت و … که در هنگام خرید باید به آن ها توجه داشت. طبیعی است که همزن های حرفه ای و با قابلیت های بیشتر، قیمت بالاتری را نسبت به سایر مدل ها به خود اختصاص می دهند.

البته در هنگام خرید بهتر است که نخست میزان کارایی، ملاک و نیاز های خود را مدنظر قرار داد و سپس به دنبال قیمت بود.

همزن برقی 2

در متن بالا معیارهای اصلی برای خرید همزن برقی مورد بررسی قرار گرفت. در پایان پیشنهاد می شود برای خرید یک همزن برقی مناسب به مراکز معتبر فروش آن مراجعه شود تا ضمن اطمینان از خریدی خوب و مناسب بتوان از خدمات پس از فروش آن ها نیز بهره مند شد.

 

معیارهای انتخاب بهترین همزن برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معیارهای انتخاب بهترین همزن برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا