آموزش لوازم خانگی

جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مواردی که بانوان خانه‌دار با آن درگیر هستند، چروک‌های لباس‌ها است. برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در صورتی که دلایل چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی را بدانید، می‌توانید این مشکل را تا حدودی برطرف نمایید.

دلایل چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

اتو کردن لباس‌ها پس از شستشوی آنها یکی از کارهای خسته کننده است. این کار علاوه بر اینکه افراد را خسته می‌کند، وقت زیادی را نیز می‌گیرد و برای انجام کارهای دیگر فرصت کمی باقی می‌ماند. دلایل چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی عبارت هستند از:

  • دمای انتخاب شده مناسب نیست.
  • شلنگ‌های ورودی به صورت نادرست متصل شده‌اند.
  • دور خشک کن مناسب نیست.
  • از حجم ماشین لباسشویی به صورت نادرست استفاده شده است.
  • لباس‌ها با کیفیت و جنس‌های گوناگون جدا نشده‌اند.
  • از مواد شوینده مناسب استفاده نشده است.
  • آب بیش از اندازه گرم است.

جلوگیری از چروکی لباس با انتخاب دمای مناسب

همانطور که گفته شد، یکی از دلایل بسیار مهم چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی این است که دمای مناسبی برای شستشوی لباس‌ها انتخاب نشده است. دما در ماشین لباسشویی نقش بسیار زیادی در چروکی لباس‌ها دارد. کاربران باید با توجه به جنس لباسی که در دستگاه قرار داده‌اند، برنامه‌ای را انتخاب کنند که دارای دمای مناسبی باشد. باید بدانید که هرچه دمای شستشوی لباس‌ها بیشتر انتخاب شود، لباس‌ها بیشتر چروک خواهند شد. برای شستن لباس‌ها بهترین دما سی درجه سانتیگراد است.

چروکی لباس‌ها به علت شلنگ ورودی آب

این امکان وجود دارد که شلنگ‌های ورودی در برخی مواقع به صورت اشتباه وصل شوند. برای نمونه در صورتی که شلنگ آب گرم به ورودی آب سرد متصل شود، آب گرم با دمای ۳۰ الی ۴۰ درجه به دستگاه وارد می‌شود و لباس‌ها بسیار چروک می‌شوند.

باید توجه داشته باشید که در صورتی که دستگاه شما فقط یک شلنگ ورودی دارد، باید آن را به آب سرد متصل کنید. وقتی که شیر آب گرم و سرد به صورت اشتباه متصل می‌شوند، در هنگام آبکشی، ماشین لباسشویی از آب گرم به جای آب سرد استفاده کرده و در نتیجه مشکل چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی ایجاد می‌شود.

پس از آبکشی، مرحله خشک کن انجام می‌گردد و لباس‌ها با دمای بسیار زیاد روی خشک کن ماشین لباسشویی خواهند رفت که در این صورت چروکی زیادی را در پی دارد.

افراد باید در ابتدا دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه کنند و نحوه اتصال شلنگ‌ها را بررسی کنند و لباسشویی خود را نیز چک کنند و در صورتی که اتصالات اشتباه انجام داده‌اند، نسبت به درست کردن آن اقدام کنند. در صورتی که نتوانستید اتصال شلنگ‌ها را به صورت درست و اصولی انجام دهید، باید از تعمیرکاران مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی به علت انتخاب دور خشک کن نامناسب

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار و مهم در چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی انتخاب دور خشک کن مناسب می‌باشد. افراد باید با توجه به ضخامت و جنس لباس‌هایی که در دستگاه قرار داده‌اند، دور مناسبی را انتخاب کنند. دور خشک کن اهمیت بسیار زیادی در چروک نشدن دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تنظیم حالت گرمایش کولر گازی به چه صورت است؟

در صورتی که دور خشک کن ماشین لباسشویی در حالت ۱۰۰ قرار گرفته باشد، احتمالاً لباس‌ها به اندازه بسیار زیاد چروک می‌شوند و باید تنظیمات دستگاه خود را از این حالت بیرون آورید. برای جلوگیری از چروک شدن بهترین دور خشک کنی که می‌توانید در برنامه دستگاه انتخاب نمایید دور خشک کن ۸۰۰ می‌باشد.

به ظرفیت لباسشویی توجه کنید

در صورتی که در ماشین لباسشویی لباس‌های زیادی قرار داده‌اید، قطعاً لباس‌های شما بیش از اندازه چروک خواهند شد. باید بدانید که قرار دادن لباس‌ها در ماشین لباسشویی نباید بیشتر از ظرفیت دستگاه باشد. بهترین اندازه لباس‌ها تا حدی است که سه چهارم دیگ ماشین لباسشویی پر شود.

چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

تفکیک نکردن لباس‌ها

قبل از اینکه لباس‌ها را در ماشین لباسشویی قرار دهید، باید لباس‌های نازک و ضخیم را از هم تفکیک کنید این کار بسیار مهم است. چون هر یک از لباس‌ها با توجه به جنسی که دارند برنامه شستشوی مخصوصی نیاز خواهند داشت. برای جلوگیری از چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی باید با توجه به میزان کثیفی و جنس لباس‌ها برنامه مناسب انتخاب شود.

در مواقعی که لباس‌های ضخیم با لباس‌های نازک مورد شستشو قرار می‌دهید به علت شستشوی بیش از اندازه لباس‌ها چروک می‌شوند.

جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها با کلیدهای ضد چروک

در بعضی از ماشین‌های لباسشویی جدید و مدرن کلید ضد چروک تعبیه شده است که افراد می‌توانند با انتخاب این دکمه از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی جلوگیری کنند. برای اینکه از دکمه ضد چروک در ماشین لباسشویی آگاهی کافی داشته باشید، باید دفترچه دستگاه را مطالعه نمایید.

در برخی از ماشین‌های لباسشویی دکمه‌ای وجود دارد که عکس اتو بر روی آن قرار دارد. وظیفه این کلید این می‌باشد که وقتی ماشین لباسشویی را روشن می‌کنید،  دور موتور در زمان خشک کردن کمتر خواهد بود و به این ترتیب از چروک شدن لباس‌ها جلوگیری می‌شود.

جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها با استفاده از مواد شوینده نرم کننده

وقتی که از ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌کنید، حتماً باید از نرم کننده استفاده کنید. در هنگام استفاده از مواد شوینده باید به این نکته توجه داشته باشید که از آنها به اندازه نیاز در دستگاه استفاده کنید و از ریختن مواد شوینده بسیار زیاد خودداری کنید. چون امکان دارد که در پایان چرخه شست و شو، روی لباس‌ها لکه مواد شوینده اضافه باقی بماند و به صورت کامل پاک نشود.

چروک شدن لباس به علت داغ بودن آب

در صورتی که المنت دستگاه بیشتر از اندازه در مدار قرار بگیرد، سبب چروک شدن لباس‌ها می‌شود. سنسور المنت ماشین‌های لباسشویی جدید و ترموستات در دستگاه‌های قدیمی دمای آب را تشخیص می‌دهند. در صورتی که دمای آب به اندازه لازم برسد، برد اطلاع می‌دهد و المنت از مدار خارج می‌شود. اما در مواقعی که ترموستات یا سنسور المنت خراب باشد، آب درون ماشین لباسشویی به نقطه جوش خواهد رسید. وقتی آب دمای زیادی داشته باشد، سبب چروک شدن، خرابی، نخکش شدن، پارگی و مخلوط شدن رنگ لباس‌ها می‌شود.

لباس‌ها را زود از لباسشویی بیرون آورید

تا جایی که امکان دارد باید لباس‌ها را پس از تمام شدن چرخه شستشو بلافاصله لباس‌ها را از دستگاه بیرون آورده و پهن کنید. در مواقعی که لباس‌ها در مخزن ماشین لباسشویی برای مدت طولانی قرار می‌گیرند، سبب چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی برای پخت غذا در ماشین ظرفشویی

لباس‌ها را درست پهن و تا کنید

در صورتی که پس از پایان چرخه شستشو و خشک کردن لباس‌ها آنها را به صورت نامناسب درون کمد بگذارید، لباس‌ها و پارچه‌های شما چروک می‌شوند و امکان دارد که سرآستین و یقه پیراهن‌ها شکسته شوند. این شکستگی‌ها با توجه به جنس پارچه مورد نظر امکان دارد که روی لباس برای مدت زمان زیادی باقی بماند. به همین علت باید در نگهداری از لباس‌ها دقت بیشتری داشته باشید.

وقتی که لباس‌ها را از ماشین لباسشویی بیرون می‌آورید، آنها را چند بار تکان دهید و اطمینان حاصل کنید که پارچه لباس به خوبی صاف شده است و سپس آنها را آویزان کنید. وقتی آنها را آویزان می‌کنید، باید لباس را با دست بکشید. به این ترتیب از چروک شدن بیش از اندازه لباس جلوگیری خواهد شد. در صورتی که لباس‌ها را در داخل سبدی به حال خود بگذارید، وزن آنها سبب چروکی خواهند شد. بنابراین باید برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی باید آنها را به صورت درست از دستگاه بیرون آورده و به صورت چروک و مچاله پهن نکنید.

جلوگیری از چروکی لباس‌ها با سرکه

اضافه کردن سرکه به لباس‌ها علاوه بر اینکه سبب تمیزتر شدن آنها می‌شود، موجب خواهد شد که در بافت پارچه از ایجاد چروک که عمیق جلوگیری شود قبل از اینکه شستشو را شروع کنید، باید به صورت مستقیم یک پیمانه سرکه داخل لباسشویی بریزید. قبل از اینکه از سرکه استفاده کنید، باید دفترچه راهنمایی دستگاه خود را با دقت مطالعه کنید و اطمینان حاصل نمایید که استفاده از سرکه در آن مشکلی ایجاد نمی‌کند. وقتی از سرکه سیب و سرکه سفید استفاده می‌شود، از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی جلوگیری می‌گردد.

لباس‌ها را با حوله مرطوب در خشک کن قرار دهید

برای لباس‌های پنبه‌ای بیشتر از این متد می‌توانیم استفاده کنید. چروک لباس‌هایی که ترکیبات دیگری دارند را هم می‌توان با استفاده از این شیوه باز کرد. این روش برای لباس‌هایی مثل شلوار یا تیشرت چروک شده بسیار مناسب خواهد بود. برای چروک‌هایی که فقط در یقه یا سرآستین آنها ایجاد شده‌اند، نمی‌توان از این شیوه استفاده کرد. برای از بین بردن چروک لباس در خشک کن، لباس را به همراه حوله مرطوب در خشک کن قرار دهید. دقت داشته باشید که حوله نباید بیش از اندازه خیس باشد.

چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

سخن تکمیلی

اگر لباس‌ها چروک بسیار زیادی داشته باشند اتو کردن آنها و از بین بردن چروک‌ها بسیار خسته کننده و وقت گیر خواهد بود. برای اینکه بتوانید از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید، راهکارهایی وجود دارد که از جمله می‌توان به مواردی مانند انتخاب برنامه درست، انتخاب دمای مناسب آب، استفاده از نرم کننده برای شستشوی لباس‌ها، توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی و پر نکردن دستگاه، تفکیک لباس‌ها با توجه به جنس و کیفیت آنها اشاره کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا