تعمیرات یخچال

سخت باز شدن درب یخچال | رفع مشکل درب یخچال

سخت باز شدن درب یخچال | رفع مشکل درب یخچال، خراب بودن لولای درب یخچال

از پرکاربرد ترین و مهم ترین لوازم آشپزخانه یخچال ها می باشند و همه افراد با این وسیله سروکار دارند. در طول روز بارها به سراغ یخچال می‌رویم. امکان دارد، که در حین استفاده از آن با ایراداتی مواجه شود، که از جمله آن می توان به سخت باز شدن درب یخچال اشاره کرد. به علت های مختلفی این مشکل بروز می کند، که برای برطرف کردن سخت باز شدن درب یخچال باید آنها را مورد بررسی قرار دهید.

دلایل سخت باز شدن درب یخچال

راحت باز نشدن درب یخچال از جمله مشکلات ساده اما مهم می‌باشد، که در صورتی که با آن مواجه شدید، باید در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دهید. دلایل مختلفی موجب می‌شود، که درب یخچال به راحتی باز نشود. در این قسمت دلایل مختلف سخت باز شدن درب یخچال را مورد بررسی قرار داده نحوه برطرف کردن آنها را خواهیم گفت.

یخچال نو است

در یخچال های تازه راحت باز نشدن درب آنها طبیعی می باشد. وقتی که درب یخچال باز می‌شود، هوای گرم به درون آن وارد می‌گردد و هوای سرد از آن خارج می شود. وقتی که هوای گرم و سرد با یکدیگر ترکیب می‌شود، درب یخچال سخت تر باز خواهد شد. همانطور که گفتیم، این موضوع طبیعی بوده و به دلیل خرابی و مشکل در درب یخچال نیست.

لاستیک دور درب یخچال خراب است

چنانچه لاستیک درب یخچال شل، برآمده و خراب باشد، درب یخچال به خوبی بسته نمی شود و باز می ماند و در برخی مواقع امکان دارد، که سخت باز شود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید لاستیک دور درب یخچال را بررسی نموده و در صورت لزوم آن را تعمیر کنید. اگر قابل تعمیر نبود، بهتر است که آن را عوض کنید. پیشنهاد می شود، عوض کردن لاستیک دور درب یخچال توسط افراد متخصص انجام شود.

درب یخچال

درب یخچال افتادگی دارد

چنانچه درب یخچال به صورت صحیح روی لولا قرار نداشته باشد، درب یخچال سفت باز خواهد شد. دلایل مختلفی موجب افتادگی درب یخچال می شود، که از مهمترین آنها می توان به سنگین کردن آن اشاره کرد. وقتی که یخچال خود را در مکان نصب قرار می‌دهید، باید از بدون مشکل بودن و صاف بودن آنجا اطمینان حاصل کنید.

ببرای این که مطمئن شوید یخچال شما به صورت تراز قرار گرفته است یا خیر، می توانید بر روی گوشی خود اپلیکیشن تراز را نصب نمایید و گوشی را روی دستگاه خود قرار داده و حباب اپلیکیشن را چک کنید، که در وسط قرار گرفته باشد. چنانچه یخچال شما به صورت تراز قرار نگرفته بود، باید با پایه های یخچال، آن را تنظیم نمایید. اگر آنها قابل تنظیم نیستند، می‌توانید با اشیای مختلف مانند مقوا و چوب یخچال خود را تراز نمایید.

یخچال تراز نیست

از مسائل بسیار مهم که در سلامت یخچال تاثیر بسزایی دارد تراز قرار داشتن آن می‌باشد. در برخی مواقع افراد وقتی که یخچال نصب می‌کنند یا پس از جابجایی یخچال به تراز بودن آن دقت کافی ندارند و این موضوع موجب می‌شود، که درب یخچال به سختی باز شود. بنابراین در صورت بروز این مشکل باید از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کرده و آن را بررسی نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ریست فکتوری یخچال فریزر سامسونگ

کثیفی لاستیک درب یخچال

در صورتی که لاستیک دور درب یخچال شما بیش از اندازه کثیف باشد موجب خواهد شد، که به خوبی نچسبد. بنابراین درب دستگاه به راحتی باز نخواهد شد. پیشنهاد می شود، که برای پیشگیری از این مشکل هر چند وقت یکبار و به صورت منظم لاستیک دور درب یخچال خود را به صورت کامل تمیز نمایید و کثیفی و آلودگی های آن از بین رفته و برای یخچال مشکلی به وجود نیاید.

برای تمیز کردن لاستیک دور درب یخچال می توانید از شوینده ملایم و آب استفاده کنید و با استفاده از مسواک آن را به خوبی تمیز نمایید. وقتی که تمیز کاری لاستیک دور درب یخچال تمام شد، حتماً باید با حوله آن را خشک کنید تا حالت چسبندگی خود را مجدداً به دست آورد.

در برخی مواقع امکان دارد، که لاستیک دور درب یخچال برآمدگی داشته باشد و موجب خوب بسته نشدن درب یخچال می شود. در این حالت باید قسمت هایی که حالت برجسته دارند را پیدا کنید و لاستیک دور درب یخچال را با صابون و آب بشویید. چنانچه با شستن ایراد به وجود آمده برطرف نشد، می توانید، که از سشوار استفاده کنید و به آن باد گرم بزنید، تا قسمت برآمده و سفت، نرم شوند و لاستیک به یخچال به طور کامل بچسبد.

لولای درب یخچال ایراد دارد

در صورتی که لولای درب یخچال ایراد و خرابی داشته باشد، موجب خواهد شد، که درب دستگاه باز بماند و یا اینکه به راحتی باز نشود و سفت باز شود. برطرف کردن مشکلات لولا ها و محکم کردن آنها یک کار تخصصی می باشد. بنابراین باید برای برطرف کردن این مشکل حتماً از تعمیرکار حرفه ای و ماهر باید کمک بگیرید. همچنین در برخی مواقع لازم است، که لولای درب یخچال عوض شود.

اگر لولای درب اختلال ساده‌ای دارد و موجب می‌شود، که درب دستگاه خوب بسته نشود، می توانید از روغن های خوراکی و گریس به عنوان روان کننده استفاده کنید و مشکل لولای درب یخچال را برطرف نمایید.

در برخی مواقع امکان دارد، که مشکل لولای درب به علت سنگین بودن بیش از اندازه درب یخچال به وجود آید. بنابراین به هیچ عنوان نباید درب یخچال خود را خیلی سنگین کنید.

عوض شدن جهت باز شدن درب

در مواقعی امکان دارد، که به دلایل مختلف مانند معماری بعضی از منازل، درب یخچال را نتوانید در جهتی که قرار داده شده است باز نمایید و به همین علت باید جهت باز شدن آن را تغییر دهید. انجام دادن این تغییر جهت در یخچال به تخصص و دانش فنی نیز خواهد داشت و حتماً باید توسط تعمیرکار کاربلد انجام شود. در صورتی که افراد به صورت خودسرانه بخواهند، که این کار را انجام دهند، با مشکلات زیادی مانند سخت باز شدن درب یخچال مواجه خواهند شد.

درب یخچال

دلیل چسبنده بودن درب یخچال

لاستیکی که در دور درب یخچال قرار دارد برای وارد شدن هوای گرم و خارج شدن هوای سرد از یخچال فیلتری دارد، که در زمان باز و بسته کردن درب به عنوان ماده نرم عمل می کند و به این ترتیب از محکم بسته شدن درب یخچال جلوگیری می کند. در برخی مواقع امکان دارد، که درب یخچال سفت شود و حالت چسبنده داشته باشد. در این حالت باید این موارد را بررسی کنید:

  • احتمال دارد که مواد چسبنده ای مانند عسل و مربا به لاستیک درب یخچال خورده باشد و در صورتی که آنها تمیز نشده باشند، در زمان باز و بسته کردن حالت چسبندگی درب را شاهد خواهید بود.
  • وقتی که نوار دور درب یخچال عوض می شود امکان دارد، که در محل خود به صورت صحیح قرار نگرفته باشد و به همین دلیل در زمان بسته و باز کردن حالت چسبندگی داشته باشد.
  • یکی دیگر از دلایلی که موجب چسبنده بودن درب یخچال می شود، گرم شدن داخل یخچال و ایراد فنی می باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  پریدن فیوز بعداز اتصال یخچال به برق

برای اینکه بتوانید حالت چسبندگی لاستیک دور درب یخچال را برطرف کنید، باید جوش شیرین، ریکا و آب گرم را با یکدیگر مخلوط کرده و لاستیک دور درب یخچال را با استفاده از ابر به خوبی تمیز کنید و در آخرین مرحله بر روی لاستیک یخچال کمی آب جوش بریزید.

برطرف کردن افتادگی درب یخچال

وقتی که درب یخچال به سختی بسته و باز می‌شود و اولین موردی که باید بررسی نمایید، همین افتادگی درب دستگاه می باشد. در صورتی که طبقه های درب یخچال را بیش از اندازه سنگین کرده باشید، درب یخچال حالت افتادگی خواهد داشت. البته خوردگی واشر و یا شکستگی آن نیز موجب می شود، که درب یخچال با مشکل افتادگی مواجه شود. برای برطرف کردن این مشکل حتماً باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

خراب بودن استوپور

استوپور، در یخچال قطعه‌ای می باشد، که در قسمت پایین آن قرار داده شده است. این قطعه موجب می گردد، که وقتی درب یخچال بسته می شود، درب دستگاه به آرامی به طرف بدنه آن کشیده شود. چنانچه استوپور خرابی داشته باشد، بعد از این که درب یخچال بسته شد، به این قطعه گیر می کند و در نتیجه سخت تر باز خواهد شد.

از کار افتادن و تخریب وکیوم درب یخچال نیز از دیگر علت‌هایی است، که موجب می‌شود درب یخچال به سختی باز شود.

سخن تکمیلی

وقتی که درب یخچال به صورت همتراز با بدنه دستگاه باشد، تنظیم محسوب می گردد. در صورتی که درب یخچال به صورت سخت باز می شود، باید مواردی مانند تراز نبودن یخچال، خراب بودن لاستیک دور درب یخچال، سنگین بودن درب یخچال، افتادگی درب یخچال، خرابی استوپور را مورد بررسی قرار دهید.

در صورتی که هر کدام از آنها مشکل و ایرادی داشتند، در کمترین زمان ممکن برطرف کنید. اگر خودتان نتوانستید، که این مشکل را برطرف کنید بهتر است، که از افراد با تجربه که مهارت کافی در این زمینه دارند، کمک بگیرید.

یکی از عواملی که موجب می‌شود به راحتی بتوانید این مشکل را برطرف کنید، توجه کردن به نظافت یخچال می باشد. در صورتی که لاستیک دور درب یخچال کثیفی و آلودگی داشته باشد، حالت چسبنده داشته و موجب می‌شود، که درب یخچال به سختی باز شود.

سخت باز شدن درب یخچال | رفع مشکل درب یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی دلایل سخت باز شدن درب یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا