تعمیراتتعمیرات یخچال

حل مشکل بسته نشدن درب یخچال فریزر

آموزش کامل و قدم به قدم حل مشکلات درب یخچال فریزر

یکی از مشکلات بزرگ و پر دردسر برای هر یک از مصرف کنندگان یخچال بسته نشدن درست درب یخچال است که گاهی شما با باز و بسته کردن مجدد مشاهده میکنید که مشکل رفع شده اما مواقعی است که این مشکل متوالی است و متوالی بودن این مورد میتواند دردسرهای بی شماری به بار آورد و باعث گرم شدن داخل یخچال و از بین رفتن مواد غذایی شما شود و از سمتی فشار بیشتری به یخچال وارد میشود تا بتواند به حد مناسب سرما برسد ، پیشنهاد میکنم تا در این مقاله از ایبک تا انتها با ما باشید بتوانید به مشکلات درب یخچال برای باز نشدن پی ببرید و شخصا بتوانید آن ها را رفع نمایید و باز هم مثل صحبت های قبلی از پرداخت هزینه اضافه پرهیز کنید. البته زمانی هم هست که واقعا نیاز به مراجعه به متخصص است و سعی کنید در مواقعی که واقعا توانایی عیب یابی را ندارید با متخصصان ایبک در تماس باشید.

علت های بسته نشدن درب یخچال فریزر

حال به سراغ این خواهیم رفت که چرا باید درب یخچال بسته نشود ؟ چرا باید مشکل برای درب یخچال بوجود آید ؟ حال اگر این مشکلات بوجود آمد و آن را شناسایی کردیم چگونه میتوانیم آن ها را رفع رجوع کنیم. اما علت های اصلی بروز این مشکل به چند مورد زیر تقسیم میشود :

  • خرابی لولای درب یخچال
  • عدم تراز بودن یخچال فریزر
  • وارد کردن حجم زیاد مواد غذایی به یخچال
  • از بین رفتن حالت اصلی درب یخچال فریزر
  • از بین رفتن و خرابی نوار لاستیک لای درب یخچال

بسته نشدن درب یخچال فریزر

ابتدا اولین مورد را که بررسی میکنیم خرابی لاستیک لای درب یخچال است که معمولا بیشترین خرابی را دارد ، همانطور که عرض کردم یکی از رایج ترین مشکلات بسته نشدن درب و… لاستیک لای درب یخچال است ،  در آن هنگام که لاستیک لای درب یخچال و یا فریزر مشکل داشته باشد درب یخچال فریزر به خوبی بسته نخواهد شد، علت دیگر میتوان به برآمده شدن و یا نرم شدن درزگیری یخچال فریزر اشاره نمود که این مورد هم میتواند جلوگیری از درست بسته شدن درب یخچال کند ، اگر درزگیری مشکلی داشته باشد هوای محیط اطراف وارد یخچال خواهد شد و باعث بالا رفتن دمای آن میشود و میتواند مشکلات زیادی را بوجود آورد .

اگر دقت کرده باشید یا اینکه اگر زمان یک وسیله سبک فلزی را به نوار لای درب یخچال نزدیک کرده باشید متوجه این خواهید شد که یک آهنربا در لاستیک لای درب یخچال وجود دارد که ممکن است بر اثر گذشت زمان یا خوب نبودن کیفیت آهنربا بعد از مدتی قدرت جذب خود را از دست داده باشد که این مورد میتواند باعث باز ماندن لای درب یخچال شود و باز هم این باز ماندن لای درب میتواند مشکل ساز باشد.

حال مورد دیگر ممکن است لاستیک لای درب یخچال فریزر شما پاره شده باشد و این پارگی باعث عدم درست بسته شدن درب میشود و یا حتی اگر درست هم بسته شود شیار ایجاد شده درب یخچال باعث ورود گرما میشود و باز هم به همان ترتیب مشکل ساز خواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش تعمیر کردن یخساز یخچال ایندزیت

مورد بعدی که میتواند باعث بسته نشدن درب یخچال فریزر شود تمیز نبود لاستیک لای درب یخچال فریزر است ، زمانی که لاستیک تمیز نباشد درب نمیتواند به خوبی بسته شود و آهن ربای لاستیک درب نمیتواند به خوبی عمل کند ، همیشه دقت کنید لاستیک لای درب یخچال فریزر را با مواد شستشو دهنده و دستمال تمیز کنید و دقت کنید از موادی مثل وایتکس برای این تمیز کردن تا حد ممکن استفاده نکنید که عمر لاستیک را به شدت کاهش داده و باعث تغییرات ظاهری لاستیک لای درب میشود.

برای حل مشکل بسته نشدن درب باید لاستیک لای درب را تعویض کرد

حال به این مورد میرسیم که اگر خرابی به لاستیک لای درب یخچال مربوط بود باید اقدام به تعویض آن کرد اما عیب یابی این مورد را باید به درستی انجام داد تا هزینه اضافه و بیهوده برای این مورد انجام نشود.

ابتدا اقدام به چک کردن لاستیک خواهیم کرد ، اما بعد از اینکه مطمئن شدیم مشکل از لاستیک است باید به درستی این مورد را انجام دهیم و لاستیک جدید را جای بزنیم ، ابتدا کاغذی را لای درب یخچال قرار دهید و آن را ببندید و بعد به آرامی سعی کنید کاغذ را به سمت بیرون بکشید اگر در این قسمت مشاهده کردید کاغذ به سادگی خارج شد متوجه میشویم که لاستیک لای درب خراب شده است و باید اقدام به تعویض کنید.

راه بعدی که میتوانید بررسی کنید درب یخچال فریزر را کامل ببندید و سپس دست خود را کمی نم دار کنید و در کنار لاستیک درب یخچال بگیرید و اگر سرما حس کردید متوجه این خواهید شد که لاستیک درب خراب است ، علت اینکه عرض کردم نم دار کنید این است که به راحتی متوجه شوید که سرما از اون قسمت خارج میشود .

حال اگر مشکل از لاستیک لای درب یخچال بود ابتدا با استفاده از پیچ کوشتی اقدام به باز کردن پیچ ها کنید و یا اگر با چسب چسبانده شده بود میتوانید به آرامی با یک چاقو آن را جدا کنید.

تعویض لاستیک لای درب یخچال

برای شناسایی واشر یخچال چکار کنیم ؟

ابتدا برای این مورد به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید ، در کتابچه راهنمای یخچال فریزر شما نوع مدل چاپ گردیده است و یا در نهایت اگر نتوانستید پیدا کنید لاستیک را با خود ببرید به تعمیرگاه ببرید و یا با تیم متخصص ایبک در میان بگذارید تا مدل واشر را به شما معرفی نماییم.

حال برای نصب لاستیک باید چه اقداماتی انجام دهیم ؟ از آن رو که لاستیک باید نرمی خاصی داشته باشد تا بتوانید به راحتی جا بندازید و آن را بچسبانید ابتدا آن را داخل آب گرم بیندازید ( از حرارت دادن با فندک و شعله آتش خودداری کنید) بعد از اینکه چند دقیقه در آب گرم ماند آن را خارج کرده و سریعا نصب نمایید.

حال به سراغ خارج کردن لاستیک نصب شده روی یخچال فریزر می رویم  اما این جدا کردن بسیار متفاوت است چرا که لاستیک یا با چسب یا با پیچ اتصال به درب را دارد و شما باید ابزارهای مناسبی برای این کار داشته باشید تا با مشکل روبرو نشوید ، اگر با چسب لاستیک چسبیده بود با دقت و چاقو بدون اینکه به بدنه خط و خش وارد کنید آن را جدا کنید و اگر هم که پیج در پیش روی شما بود با پیچ گوشتی اقدام به باز کردن آنها کنید. دقت کنید برای جدا کردن لاستیک از یک سمت اقدام نمایید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  شارژ گاز یخچال دیپوینت در محل | خدمات تخصصی شارژ گاز یخچال و فریزر

حال که لاستیک را جدا کردید باید اقدام به تمیزکاری جای لاستیک نمایید ، دقت کنید که جای لاستیک قبلی که با چسب یا ابر اثر مدت زمان به جای مانده را با دقت و یا مواد شوینده پاکسازی کنید تا بتوانید برای چسباندن نوار جدید به راحتی اقدام کنید و اگر اینکار را درست انجام ندهید دچار برآمدگی میشود و یا بعد از چسباندن بخشی جدا خواهد شد ، دقت کنید اگر برآمدگی وجود داشته باشد باعث ورود هوای گرم می شود.

دقت کنید برای نصب لاستیک لای درب جدید به ابزار درست نیاز دارید ، بعد از تهیه لاستیک لای درب راهنمای ان را کامل مشاهده کنید و از پیچ گوشتی و نوار چسب و… استفاده کنید تا در هنگام نصب با نبود وسایل روبرو نشوید.

تعمیر لولای درب برای بسته شدن درست درب یخچال

همانطور که بالاتر نوشته شده بود یکی دیگر از علت های بسته نشدن درب یخچال میتواند لولای درب یخچال باشد که باید با حوصله و دقت اقدام به تعمیر آن کنیم ، لولا توسط پیچ به بدنه و درب محکم بسته شده اند و مشکل در آن و یا حتی شل شدن پیچ آن میتواند باعث خرابی و بد بسته شدن درب یخچال شما شود.

حال برای درست کردن آن یک پیچ گوشتی نیاز دارید و به سراغ لولا ها بروید ابتدا اقدام به محکم کردن پیچ ها کنید و اگر با این کار مشکل حل شد یعنی خود لولا از سلامت کامل برخوردار است و اما اگر با اینکار حل نشد یعنی لولا شکل اولیه خود را از دست داده و در این مرحله یا باید اقدام به بازسازی شکل آن یعنی جدا کردن و سپس تعمیر و یا تعویض کامل لولا کنید و اگر تعویض انجام دادید دقت کنید که حتما به اندازه کافی پیج ها محکم شوند تا مجدد دجار تغییر شکل و مشکل نشوند چرا که شل بودن لولا میتواند اولین جیزی باشد که باعث از دست دادن شکل آن میشود.

مواد داخل یخچال زیاد است و درب بسته نمیشود

همانطور که میدانید وقتی موارد غذایی بسیار زیادی داخل یخچال وارد کنیم دیگر درب یخچال به درستی بسته نمیشود و حتی اگر باز زور هم فشار دهید باز میبینیم که درب باز خواهد شد ، برای حل این مشکل بهتر است مواد غذایی را در قفسه ها و بصورت مدیریت شده بجینید و از تمام طبقات استفاده کنید.

در این مقاله از ایبک سعی کردیم مشکلات اصلی بسته نشدن درب یخچال را بررسی کنیم و راه حل های آنان را برایتان مطرح کنیم شما عزیزان با در میان گذاشتن نظراتتان با ما میتوانید ما را در پیش برد بهتر مقالات یاری نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا